Announcement

Collapse
No announcement yet.

PSVita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 72 σελίδες για το Atari Lynx των 2010s; Ήμαρτον... (θέλω ένα για Dragon's Crown)
    Insert Coin

    Comment


    • Αφου ειναι η καλυτερη κοσνολα ever, τι να κανουμε τωρα !

      Comment


      • katebaste to PSvita apo to patari

        Comment


        • It's finally time to say farewell to PlayStation Vita, as Sony winds down production in Japan.The remaining two models …



          Τελος μετα απο 7 χρονια παρουσιας, 16m πωλησεις και μια πολυταραχη ζωη. Η κονσολα παραμενει ισως η αγαπημενη μου ολων των εποχων και ειναι πραγματικα θεαματικο το ποσο viable (οχι μονο για τα δικα της παιχνιδια, αλλα και λογω των psone games που ειναι ο μακραν καλυτερος τροπος να τα παιξεις, και λογω οθονης αλλα και λογω παραμετροποιησης σε επιπεδο απεικονισης και button mapping, οπως επισης και λογω επιλογων οπως το remote play), πρωτοποριακη και εντυπωσιακη παραμενει ακομα και σημερα. Kοιτωντας πισω ειναι λυπηρο το οτι ενα τετοιο συστημα δεν τα πηγε καλα, αλλα ναι τα εχουμε ξαναπει. Farewell (με κυκλοφοριες ακομα να ερχονται ωστοσο ) αν και τουλαχιστον για μενα δεν προκειται να μπει συντομα στο συρταρι.

          Comment


          • Εχω την αισθηση οτι καθε χρονο σταματαει το Vita

            Ισως περυσι σταμτησε στις δυτικες αγορες; Ενα φοβερο μηχανημα - το εχω πιασει στα χερια μου - που εμεινε στην αφανεια. Ακυρο νομιζα οτι ειχε πουλησει 30 εκ αλλα βλεπω τωρα στο ποστ του Nooto 16, η αισθηση μου ειναι σα να μη πουλησε ουτε 10, σαν να μην υπηρξε. Καταστροφικο το proprietary memory card format.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Οι τύποι είναι αδιανόητοι, φτιάξανε ένα εκπληκτικό σύστημα σύστημα που κάνει παπάδες, και αποφάσισαν να μην το προμοτάρουν καθόλου και να μην το κάνουν συμβατό με SD κάρτες αλλά με πανάκριβες. Ανίδεοι, κρίμα. Από CFW ξέρουμε τι παίζει; Υπάρχει καθόλου; Η σκηνή κινείται;

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Εχω την αισθηση οτι καθε χρονο σταματαει το Vita

                Ισως περυσι σταμτησε στις δυτικες αγορες; Ενα φοβερο μηχανημα - το εχω πιασει στα χερια μου - που εμεινε στην αφανεια. Ακυρο νομιζα οτι ειχε πουλησει 30 εκ αλλα βλεπω τωρα στο ποστ του Nooto 16, η αισθηση μου ειναι σα να μη πουλησε ουτε 10, σαν να μην υπηρξε. Καταστροφικο το proprietary memory card format.
                H αληθεια ειναι οτι καθε χρονο κατι σταματουσε, (first party releases, διαθεση στις δυτικες αγορες, παραγωγη καρτων και τελος διαθεση στην Ιαπωνικη αγορα). 30m θα ηταν πολυ καλα tbh, δυστυχως μιλαμε για τα μισα. Ο λογος βεβαια που κρατησε τοσο πολυ ειναι το attach rate αγορας software (απο επισημες ανακοινωσεις καθε κατοχος εχει μεγαλο αριθμο αγορων) και φυσικα τα indies και b tier ιαπωνικες παραγωγες που στηριξαν παρα πολυ το μηχανημα μιας και τα παιχνιδια τους δεν μπορουσαν να χαθουν μεσα στο χαμο κυκλοφοριων που γινεται στα υπολοιπα stores. Ειδικα σε οτι αφορα τους indies, παρα πολλα studios λενε οτι ειναι η αγαπημενη τους κονσολα και επισης ειναι γνωστο οτι η limited run μεσω του vita ξεκινησε.


                Με αυτα και με αυτα βεβαια η βιβλιοθηκη του συστηματος κατεληξε να ειναι τεραστια... Σε οτι αφορα το μηχανημα ως μηχανημα νομιζω (τουλαχιστον το πρωτο μοντελο) παραμενει high tech-on the spot ακομα και σημερα (ειδικα για games που δεν ειναι τοσο demanding) με ποιοτητα κατασκευης που ειναι ασυναγωνιστη.
                Ανίδεοι, κρίμα. Από CFW ξέρουμε τι παίζει; Υπάρχει καθόλου; Η σκηνή κινείται;
                Δεν εχω καθαρη εικονα μιας και δεν εχω πειραξει το δικο μου αλλα απο ματιες που εριχνα κατα καιρους πρεπει να εχουν γινει παπαδες (και το πραγμα θα ανοιξει περαιτερω στην πορεια λογικα τωρα που θα σταματησουν και τα επισημα firmware updates).
                Last edited by nooto; 20-02-2019, 07:33 PM.

                Comment


                • Περίεργο που ζει ακόμα αυτό το μηχάνημα ενώ εδώ και 3-4 χρόνια παίρνεις με 150 ευρώ κινητό 1 ίντσα μεγαλύτερο, 4πλάσιες ανάλυσης, πολύ καλύτερο επεξεργαστή και γραφικά, που μπορεί να εμουλάρει 10πλάσια παιχνίδια (και φαντάζομαι και αυτά του Vita) και έχει και όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες ενός κινητού. Κυριολεκτικά ένα add-on για τα πλήκτρα χρειάζεσαι και έτοιμος.


                  Ατυχές οτι κυκλοφόρησε τέτοιο μηχάνημα το 2012.

                  Comment


                  • To επιχειρημα σου δεν αφορα μονο το vita (που δεν πηγε καλα σε πωλησεις) αλλα οποιοδηποτε handheld dedicated gaming device (οπως το 3ds που πηγε καλα σε πωλησεις) ή ακομα και κονσολες οπως το switch (που παει τρενο σε πωλησεις). Απο κει και περα μπορω να αναφερω παρα πολλα επιχειρηματα του γιατι αξιζει να παρεις καθε μια απο αυτες τις κονσολες, αλλα αφενος τα εχουμε πει λιγο πολυ ολα αυτα τα χρονια αφετερου δεν ξερω και αν εχει νοημα μιας και το κινητα vs handhelds ειναι μια αλλη μορφη του pc vs consoles (και εκει παιρνεις ενα ανοιχτο συστημα που ειναι δυνατοτερο, μπορεις να κανεις emulation μεγαλες βιβλιοθηκες, να παιξεις τα παιχνιδια σε μεγαλυτερες αναλυσεις, να εχεις προσβαση σε αλλες λειτουργιες περαν του gaming κοκ) και εκει επισης τα εχουμε πει και μαλιστα πολλακις.

                    Ατυχές οτι κυκλοφόρησε τέτοιο μηχάνημα το 2012.
                    Ειδικα σε οτι αφορα το vita θεωρω οτι ηταν ας πουμε η πρωτη κονσολα που πηγε να προσφερει ενα πραγματικο οικοσυστημα που θα μπορουσε να εχει τη δικη του βιβλιοθηκη και παραλληλα να προσφερει προσβαση (με τον α ή τον β τροπο) σε ολα τα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει ποτε στα συστηματα της sony (και μαλιστα στην παλαμη του χεριου σου με OLED display) ενοποιωντας στην πραξη την ps πλατφορμα. Το αν ηταν ατυχες η οχι το αποδεικνυει νομιζω η επιτυχια του switch. Δεν εφταιγε το συστημα ως συστημα αλλα μια σειρα απο αλλους παραγοντες που επισης εχουμε αναφερει. Τελος το να δεις το potential που εχει το εκαστοτε μηχανημα ειναι κατι που σχετιζεται καλως ή κακως με την επιτυχια του. Αν δεν παει καλα δυστυχως ποτε δεν θα καταλαβεις μεχρι που μπορουσε να φτασει η ολη ιδεα. Απο την αλλη αν παει καλα (βλεπε switch) οι πιθανοτητες ειναι σαφως μεγαλυτερες.
                    Last edited by nooto; 23-02-2019, 06:01 PM.

                    Comment


                    • Μ'αρέσει το πώς το βλέπεις και καταλαβαίνω τον λόγο που αρέσει σε τόσους hardcorάδες η κονσόλα, αλλά πιστεύω οτι υπάρχει λόγος που το 3DS και το Switch πετύχανε και το PSVita απέτυχε και δεν θα τα έβαζα καν στην ίδια κατηγορία γιατί έχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα smartphones, πρώτον τεχνολογικά (Το Double Screen και 3d στο ένα, ασύρματο streaming στο άλλο) και δεύτερον στο First Party Support που 'χει χτιστεί δύο δεκαετίες και υπάρχει μόνο εκεί. Κάνοντας ένα search τώρα είδα οτι τα πιο διάσημα (νέα) games του Vita είναι spin-offs των παιχνιδιών του Playstation που θα μπορούσαν ουσιαστικά να γίνουν απευθείας emulated σε κινητά, κάτι που λογικά θα γίνει κιόλας κάποτε.



                      Κατά τα άλλα δεν μπήκα για να κράξω το μηχάνημα (και ας είναι ένα αδύναμο smartphone με κουμπιά ), απλά δεν μου κάνει εντύπωση που δεν πήγε καλά σε πωλήσεις την εποχή που κυκλοφόρησε.

                      Comment


                      • Originally posted by ChrisTop View Post
                        Μ'αρέσει το πώς το βλέπεις και καταλαβαίνω τον λόγο που αρέσει σε τόσους hardcorάδες η κονσόλα, αλλά πιστεύω οτι υπάρχει λόγος που το 3DS και το Switch πετύχανε και το PSVita απέτυχε και δεν θα τα έβαζα καν στην ίδια κατηγορία γιατί έχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα smartphones, πρώτον τεχνολογικά (Το Double Screen και 3d στο ένα, ασύρματο streaming στο άλλο) και δεύτερον στο First Party Support που 'χει χτιστεί δύο δεκαετίες και υπάρχει μόνο εκεί. Κάνοντας ένα search τώρα είδα οτι τα πιο διάσημα (νέα) games του Vita είναι spin-offs των παιχνιδιών του Playstation που θα μπορούσαν ουσιαστικά να γίνουν απευθείας emulated σε κινητά, κάτι που λογικά θα γίνει κιόλας κάποτε.

                        Κατά τα άλλα δεν μπήκα για να κράξω το μηχάνημα (και ας είναι ένα αδύναμο smartphone με κουμπιά ), απλά δεν μου κάνει εντύπωση που δεν πήγε καλά σε πωλήσεις την εποχή που κυκλοφόρησε.

                        Τα double screen και 3d κατα τη γνωμη μου ειναι τα πιο αχρηστα features ever . Για να ειμαι δικαιος το πρωτο εχει καποια χρησιμοτητα και κανει τα παιχνιδια ας το πουμε πιο εργονομικα δεδομενου οτι μπορεις να εχεις στην δευτερη οθονη τον χαρτη ή το menu του παιχνιδιου. Απο την αλλη βεβαια καθε φορα που πιανω στα χερια μου το 3ds ευχομαι οι ποροι του συστηματος να ειχαν δαπανηθει σε μια καλυτερη οθονη και ας μην ειχα ξεχωριστο display για τον χαρτη (που εδω που τα λεμε το 99% των παιχνιδιων για αυτο το λογο χρησιμοποιουν την οθονη κατι το οποιο ειναι αστειο). Το 3d της vanilla εκδοσης ηταν απαραδεκτο αλλα ακομα και στις τελευταιες εκδοχες της κονσολας (που το προσφερουν σε απιστευτα καλυτερη μορφη) προσωπικα δεν μου αρεσει και θα το ειχα μονιμα off (αυτος ειναι και ο λογος που επενδυσα στο 2ds instead). H διαφορα λοιπον για μενα δεν ειναι οτι η κονσολα εχει αλλου ειδους τεχνολογια αλλα οτι η Nintendo καταφερε να κανει selling points 2 πραγματικα αχρηστα features. Επισης για να κλεισω σε οτι αφορα το 3ds, παροτι λεμε πως δεν επηρεαστηκε απο την αγορα των κινητων, οι συνολικες του πωλησεις ειναι κοντα στα 75m, κατω απο τα 80m του psp και μη συγκρισιμες με τα 155 του DS. Τα νουμερα δεν τα ανεφερω για να κραξω το 3ds αλλα για να δειξω ποσο συρρικνωθηκε το market σε σχεση με μια 10ετια πριν (το 3ds αλλωστε παραμενει τεραστια επιτυχια, μεγαλυτερη απο το psp καθως παροτι εχει λιγοτερα κομματια, στο software καταφερε και εκανε πολυ μεγαλυτερα νουμερα).


                        Με το ασυρματο streaming του switch τι εννοεις? Anyway θεωρω οτι το vita σαν concept ειναι πιο κοντα στο switch παρα στο 3ds και νομιζω οτι οποιος αγαπαει την μια κονσολα θα αγαπησει και την αλλη. Το vita ειχε σαν προοπτικη να κανει περιπου αυτο που κανει και το switch, με πιο πλαγιο τροπο ορισμενες φορες, πχ σου εδινε την δυνατοτητα να παιξεις ps3 και ps4 games μεσω streaming ωστοσο (α btw το vita ειχε wireless streaming, δεν ξερω αν εννοεις αυτο ) απλα θεωρω οτι το switch το κανει καλυτερα, πιο εξυπνα, πιο fancy, πιο αμεσα και πολυ πιο απλα. Ειναι πολυ πιο ευκολο να επικοινωνησεις το switch και το focus του σαν κονσολα παρα το vita που ναι μεν παρειχε τις επιλογες αλλα ουτε η ιδια η sony δεν ηξερε που να κανει focus. Τελος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι για μενα σαν καταναλωτη, το vita και το switch ειναι αρκετα κοντα σαν ιδεες (παιξε οτι θες, οπου θες, οπως θες) και αυτος ειναι ο λογος που μου αρεσουν. Απο πλευρας nintendo δε, ειναι η πρωτη φορα μετα απο χρονια που το feature που βαζει στην κονσολα της ειναι πραγματικα ουσιωδες και οχι κατι που ειτε ειναι αχρηστο (3d, double screens) ειτε κανει τα παιχνιδια χειροτερα (motion controls).

                        Σε οτι αφορα το first party development συμφωνω απολυτα, ομως μιλησες για emulation και κατα συνεπεια οταν αυτο μπαινει στην εξισωση δεν υπαρχουν αποκλειστικοτητες ουτε οτι το ταδε παιχνιδι μπορεις να το βρεις μονο εκει. Για μενα φυσικα ειναι valid argument αυτο που λες αλλα αυτο συμβαινει διοτι προσωπικα θελω να εχω τα παιχνιδια στην original μορφη τους και κατα συνεπεια ''δεν θα με ενδιεφερε'' να παιζω 3ds games στο κινητο ή στο υπολογιστη σε emulator (φυσικα και θα με ενδιεφερε , αλλα θα ηθελα να εχω και ενα original copy του παιχνιδιου και αρα και την κονσολα). Τελος επισης συμφωνω για το σχολιο που κανεις για τα παιχνιδια του vita (παροτι εχει και σημερα μετα απο ολα τα ports που εφαγε η βιβλιοθηκη του αρκετα δικα του και specific παιχνιδια) αλλα οπως ανεφερα αυτο εχει να κανει με την επιτυχια που (δεν) ειχε η κονσολα. Ειναι ο γνωστος φαυλος κυκλος που αν παει καλα θα του δωσω πολυ software -> για να παει ομως καλα πρεπει να του δωσω software.
                        Last edited by nooto; 25-02-2019, 09:21 PM.

                        Comment


                        • Κατά τα άλλα δεν μπήκα για να κράξω το μηχάνημα (και ας είναι ένα αδύναμο smartphone με κουμπιά ), απλά δεν μου κάνει εντύπωση που δεν πήγε καλά σε πωλήσεις την εποχή που κυκλοφόρησε.
                          Όταν κυκλοφόρησε δεν ήταν απλώς ένα αδύναμο smartphone με κουμπιά, ήταν μάλλον από τα ισχυρότερα φορητά της αγοράς με φοβερή οθόνη και καλύτερη τιμή. Επίσης για πολλά χρόνια το performance του Vita (ακόμα και σήμερα ίσως) ήταν απείρως καλύτερο γιατί ήταν dedicated μηχάνημα.
                          Τέλος, η ύπαρξη κουμπιών και η εργονομία δε μπορεί να υποτιμηθεί...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Συμφωνώ απολύτως, ήταν ατάκα για σπάσιμο και μόνο. Σχώρα με.

                            @nooto

                            Και γω συμφωνώ οτι είναι άχρηστα features, το point μου ήταν οτι κάνει τα μηχανήματα δυσκολότερα σε emulation από ένα σύστημα με μια οθόνη χωρίς gimmicks σαν το PSP. Δεν ξέρω γιατί μου 'ρθε το ασύρματο streaming σαν περιγραφή για το Switch, το point μου ήταν και πάλι το ίδιο με την προηγούμενη πρόταση, εφαρμόσανε μια τεχνολογία/φιλοσοφία που δεν μπορείς να κάνεις emulate εύκολα με ένα smartphone.


                            Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι και τα δύο επηρεάστηκαν (δίκαια) από την έλευση των κινητών σαν πολυμηχανήματα που είναι και παιχνιδομηχανές και προσφερούν και ένα framework κατασκευής που είναι portable από γεννιά σε γεννιά.
                            Last edited by ChrisTop; 26-02-2019, 11:54 AM.

                            Comment

                            Working...
                            X