Announcement

Collapse
No announcement yet.

Internet Problem

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Internet Problem

    Εδώ και κάμποσους μήνες άρχισε να μου κάνει μ*λακίες. Αποσυνδέεται οποτε του καυλ*σει βασικά. Στην αρχή μου είπαν πως μάλλον φταίει το πολύπριζο μου που δεν είναι πολύ καλο και χάνει ρεύμα (το έψαξα και όντως ισχύει, έτσι άλλαξα πολύπριζο). Στην συνεχεια μου είπαν ότι ίσος να φταίει το modem και άλλαξα και modem. Τώρα πάλι τα ίδια. Έχω ενωμένα με Wi-Fi mobile phones, laptop, και το Wii U. Έχω και PC tower ενωμένο με σύρμα. Το Wi-Fi αποσυνδέεται πολύ πιο συχνά απότι το PC tower με το σύρμα. Κάθε μέρα πολλές φορες, χωρίς λόγο, για λίγα λεπτά έως ώρα. Μπορεί ας πούμε να με βάζει μέσα με το ζόρι και για ώρες να μισο-λειτουργεί, να σέρνεται βασικά.

    Ήρθε σήμερα τεχνικός και ο άνθρωπος δεν μπορούσε να βρει το πρόβλημα. Μου είπε ότι ίσος να φταίει κάποιο frequency συσκευής που εμποδίζει αυτό του modem τους (ξέρει παρόμοια περίπτωση γνωστού του που σκοτώθηκε να βρει αυτό το πρόβλημα). Μου πρότεινε να αγοράσω router και αν δεν δουλέψει τότε εγώ αποφασίζω για το μετά.

    Πείτε γνώμες όσοι έχετε gnoseis. Έχει καταντήσει γελοίο. Θέλω να το παλέψω λίγο πριν αλλάξω provider.

  • #2
    Για αρχή ακόμα και αν αλλάξεις πάροχο προτείνω να πάρεις ξεχωριστό WiFi router.
    Αυτά που δίνουν είναι της πλάκας και ειδικά καλοκαίρι και με πολλές συσκευές πάνω τα παίζουν.
    Αν θες να δώσεις παραπάνω ακόμα καλύτερα modem/router αν και πιστεύω το πρώτο αρκεί.
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • #3
      Πάντως εγώ, όπως και πολύς κόσμος πιστεύω δεν έχει θέμα με τα modem/router Που του δίνουν παρόλο που γενικά δεν είναι της προκοπής. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τη κανάλι που εκπέμπει το wifi σου;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #4
        Παιδιά το πρόβλημα γίνετε και με το PC που έχω ενωμένο με σύρμα. Channel άλλαξα, ήταν στο auto και δοκίμασα 1-2 αλλα που μου πρότεινε ο provider όμως τίποτα. Σκέφτομαι τελικά να παο για router.

        Comment


        • #5
          Originally posted by straier View Post
          Πάντως εγώ, όπως και πολύς κόσμος πιστεύω δεν έχει θέμα με τα modem/router Που του δίνουν παρόλο που γενικά δεν είναι της προκοπής. Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τη κανάλι που εκπέμπει το wifi σου;

          Όσους ξέρω που έχουν πάνω από 2 συσκευές πάνω έχουν θέμα.
          Εγώ έχω 3 μόνιμα και μπορεί να φτάσει τις 6 ανά πάσα στιγμή.
          Προφανώς τα παίζει.
          2 μου έχουν χαλάσει εντελώς.
          I'm back bitches... Version 2.0

          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

          Comment


          • #6
            Μπορείς να δοκιμάσεις απλά να αλλάξεις το καλώδιο ρεύματος του router μήπως έχει αρχίσει και τα παίζει ο μετασχηματιστής και δεν του στέλνει το ρεύμα που θέλει.

            Comment


            • #7
              Για το θέμα των αποσυνδέσεων (από το internet) μπορεί να φταίει ή το modem ή η γραμμή σου (ο πάροχός σου δηλαδή). Αυτό που μπορείς να κάνεις για να το ελέγξεις είναι να βγάλεις όλες τις υπόλοιπες τηλεφωνικές συσκευές εκτός και να τσεκάρεις το router. Αν έχει αποσυνδέσεις (το λαμπάκι ADSL αναβοσβήνει αφού πρώτα έχει συγχρονίσει) δοκίμασε:

              1.Άλλο καλώδιο τηλεφώνου.
              2.Άλλη τηλεφωνική γραμμή.
              3.Άλλη συσκευή(modem/router)

              Αν και με την άλλη συσκευή έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων (από το internet) τότε η γραμμή σου έχει κάποιο πρόβλημα (μεγάλη απόσταση από dslam ή μεγάλος θόρυβος γραμμής), όπου δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

              Επίσης φαντάζομαι ότι δεν έχει γίνει πρόσφατα κάποια αναβάθμιση στις γραμμές. Παράδειγμα ADSL->ADSL2+->VDSL. Χρειάζονται διαφορετικά router.

              Τώρα για το ασύρματο μπορεί να φταίνε πολλά πράγματα. Από την απόσταση από το router, τη διαρρύθμιση του χώρου σου (δε γίνεται να μεσολαβούν 5 ντουβάρια και να περιμένεις να έχεις σύνδεση), μέχρι και παρεμβολές από άλλες συσκευές. Προτείνω καλώδιο δικτύου εάν υπάρχει δυνατότητα.

              Comment

              Working...
              X