Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο πόλεμος των ειδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ελα ρε Burai, θα βγει το pro στο Wii και θα νιωσεις

    Comment


    • #17
      Οπως γνωριζετε πολλοι απο εδωμεσα, ανηκω στην κατηγορια των gamers οι οποιοι ασχολουνται με τα παντα. Δεν εχω αγαπημενο ειδος (οκ, racing μπορει) αλλα εχω αγαπημενα παιχνιδια.

      Για μενα υπαρχουν ειδη τα οποια οφειλουν την υπαρξη τους μονο και μονο σε μερικους καλους τιτλους, και υπαρχουν παιχνιδια τα οποια μπλεκουν με τον ενα ή τον αλλο τροπο πολλα ειδη gaming. Κλασσικοτατα παραδειγματα τα WoW για την πρωτη περιπτωση και Grand Theft Auto για την δευτερη.

      Εαν θα ξεχωριζα καποια ειδη gaming τα οποια με εχουν κανει να χαρω πολυ περισσοτερο απο καποια αλλα, αυτα θα ηταν:

      -2D adventure gaming, καθαρα και μονο λογω PC Gaming ιστοριας και LucasArts / Revolution.
      - Racing, λογω αγαπης για το σπορ.
      - Competitive FPS, κυριως λογω Unreal Tournament.
      - Western RPGs κυριως λογω Baldur's Gate, IceWind Dale και Planescape: Torment. Κοινως Black Isle / BioWare.

      Απο εκει και περα εχω αφιερωσει πολλες ωρες σε πολλα παιχνιδια, τα οποια αξιζαν τον χρονο που τους αφιερωσα. Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να ειναι εναντιον καποιου ειδους παιχνιδιων εαν δεν το εχει δοκιμασει για τα καλα πρωτα...
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • #18
        Κι εγώ δεν έχω κάποια προτίμηση, τα πάντα παίζω αν και ομολογώ πως η ενασχόληση μου με τα καθαρόαιμα strategy games περιορίζεται σε ελάχιστα παιχνίδια και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντως ότι δε μου αρέσουν τα strategy.

        Ομολογώ επίσης πως τα τελευταία χρόνια έχω κόψει επαφή με τα fighting, τα οποία παίζω λίγο και δεν ασχολούμαι σοβαρά.

        Είχα περάσει πάντως δυο φάσεις, μια στα μέσα της δεκαετίας του 90, όπου μετά το Super Mario 64 είχα γίνει απίστευτο fanboy των 3D platforms, ακόμα και τη μεγαλύτερη μούφα θα την έλιωνα, μανία που άρχισε να ελαττώνεται μετά την εμπειρία μου με το Spyro και αυτό λέει πολλά.

        Στο καπάκι πέρασα την RPG φάση, η οποία μόλις πριν 2 χρόνια σταμάτησε, όπου έπαιζα ό,τι JRPG έβρισκα, χαρακτηριστικό είναι πως κάποτε τσίπαρα το PS1 για να παίξω Tales of Destiny.

        Αν και βλέπω όλα τα genre ίδια, παραδέχομαι πάντως ότι έχω μια αδυναμία στα Arcade Racings και στα 2D Platforms.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #19
          Με ενδιαφέρουν πολλά είδη παιχνιδιών ή υβρίδια αυτών αλλά αποφεύγω τα strategy και racing games.Οι μόνες φωτεινές εξαιρέσεις που με γέμισαν από αυτά τα είδη είναι το starcraft και Sega Rally Championship.Απο κει και πέρα το χάος.
          Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον το βρίσκω στα shooters(FPS κυρίως) και στα RPG οποιαδήποτε σχολής μέχρι και της Ζιμπάμπουε αν και οι εμπειρίες μου στο τελευταίο δεν είναι ευρέους φάσματος.Ακόμα από μπόμπιρας πάντα είχα μία κλίση προς την fighting μεριά αλλά επειδή οι coop και two players επιλογές τα τελευταία χρόνια είναι περιορισμένες έχασα κάπως την επαφή μου.


          Τέλος πάντων τρίχες κατσαρές.Για μένα είναι όλα πνευματικής διάθεσης και χρημάτων.Αν έχω να τα σκάσω ή είμαι ευδιάθετος μπορώ να ασχοληθώ και με μούφες αλα Vampire Rain ή Warhammer 40000k: Fire Warrior αλλά αν μου φταίνε όλα ακόμα και ο Τσίφτης μου φαίνεται <ασήκωτος>.

          Comment


          • #20
            Αν εξαιρέσουμε κάποιες κατηγορίες με τις οποίες έχω ασχοληθεί ελάχιστα, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου όχι περισσότερο(rpg,racing,strategy,platform) και κάποιες άλλες με τις οποίες ασχολούμαι αραιά και που επειδή έτυχε αν και δεν τις πολυγουστάρω(sims,sports,point and click adventures) ασχολούμαι κυρίως με τις παρακάτω κατηγορίες:


            Action/Adventure
            FPS
            Shooters
            Fighting
            Beat &#39;Em Up
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              Τα είδη και οι κατηγοριοποιήσεις σε πολύ γενικές γραμμές με αφήνουν αδιάφορο.
              Τα παιχνίδια που πάιζω δεν τα χωρίζω σε είδη αλλα σε σειρές και πιστευω οτι κάθε genre και sub genre έχει σειρές παιχνιδιών που αξίζουν να πάιξει κάθε σοβαρός gamer.

              Comment


              • #22
                Ασυζητητί CRPG και μετά fps. Άντε και κανένα manager (fm ftw&#33;). Η αλήθεια είναι ότι παίζω οτιδήποτε εκτός από mmorpg γιατί δεν θέλω να αφιερώσω όλη την υπόλοιπη ζωή μου σε ένα παιχνίδι και adventures τα οποία εκτός του ξεκαρδιστικού larry και των εκπληκτικών broken swords 1 και 2 με αφήνουν παντελώς αδιάφορο.

                Comment


                • #23
                  Κυριως

                  Rpg
                  Fps
                  Action
                  Action Adventure
                  platforms

                  Παλιοτερα επαιζα σχεδον τα παντα ( ασχολουμουν πολυ και με racing , sports και fighting ) αλλα πλεον εχω επικεντρωθει στα παραπανω καθως καποια πραγματα δεν μπορω να τα αγγιξω ( βλεπε pro :icon_twisted: ).

                  Comment


                  • #24
                    Με εξαίρεση τα RPG ( Ύπαγε οπίσω μου :icon_twisted: ) και τα Fighting, πάνω κάτω παίζω οτι να ναι. Ακόμα και με FPS άρχισαν να ασχολούμαι. Γένικά δεν χωρίζω τα games σε κατηγόρίες αλλα σε καλά και άσχημα.
                    Παλιά πάντως είμουν τρελαμένος strategy fan&#33;

                    αλλα πλεον εχω επικεντρωθει στα παραπανω καθως καποια πραγματα δεν μπορω να τα αγγιξω ( βλεπε pro ).[/b]
                    Καταλαβαίνεις βέβαια οτι αυτό που λες είναι blasphemy, είναι madness βρε αδερφέ&#33;&#33;&#33;
                    I attack sharks
                    when i smell them bleed
                    I dont go swimming
                    water just wants to be around me.

                    Comment

                    Working...
                    X