Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οντως, δεν ημουν ιδιαιτερα ακριβής: σε αυτο του Anor Londo .

    Btw, τη δεύτερη φαση του boss την έβγαλα μονο με βέλη: κρύφτηκα σαν φλωρος πισω απο μια κατεστραμμένη κολώνα κι οσο αυτος αστοχουσε με τα lighting spears του, τοσο εγω τον πετυχαινα με βέλη. Αντρίκια τακτική xD .

    Comment


    • Οντως, δεν ημουν ιδιαιτερα ακριβής: σε αυτο του Anor Londo .
      Σε ποια από τις 2 του Anor Londo;
      Btw, τη δεύτερη φαση του boss την έβγαλα μονο με βέλη: κρύφτηκα σαν φλωρος πισω απο μια κατεστραμμένη κολώνα κι οσο αυτος αστοχουσε με τα lighting spears του, τοσο εγω τον πετυχαινα με βέλη. Αντρίκια τακτική xD .
      Ναι αυτός που στην πέφτει συγχρόνως με το γκόμενό του είναι πολύ δίκαιος... Μόνο κεραυνούς σου έριχνε;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Στο Princess's Guard λογικα θα μπηκε. Evans αναλογα με το ποιον σκοτωνεις τελευταιο παιρνεις και την αντιστοιχη ψυχη που δινει το αντιστοιχο οπλο στην πορεια (οποτε εσυ με το build που εχεις και τον τροπο που παιζεις ειναι οτι πρεπει, προσωπικα το συγκεκριμενο spear ήταν απο τα αγαπημένα μου στο παιχνίδι). Btw σε αυτο το σημειο που εισαι τωρα παιζει ενα απο τα μεγαλυτερα plot twists του τιτλου (βεβαια λογω του τροπου που γινεται η αφηγηση σε αυτο το παιχνιδι μπορει να μην το παρατηρησεις -μπεις στην λογικη να το δεις και καθολου ). Θα τα ξαναπουμε εν καιρώ

        Comment


        • Τέτοια λέγε μου να φρικάρω . Βασικά στο πρώτο playthrough ακολουθώ μία πιο "word of mouth" λογική, με το να παίζω, να καταγράφω την εμπειρία μου εδώ (ή να τη μοιράζομαι με αδελφό και laharl) και με βάση του τι μου λέτε, να αναπροσαρμόζω το play style μου. Ταυτόχρονα φυσικά ψάχνω τον κόσμο, διαβάζω περιγραφές και παρατηρώ τι συμβαίνει γύρω μου. Είναι τόσο πλούσια σαν εμπειρία, που δε θέλω να την "αμαυρώσω" ακολουθώντας οδηγούς και εκθέτοντας τον εαυτό μου σε πληροφορίες που θα μου αλλάξουν την εικόνα που σχηματίζω δυναμικά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

          Comment


          • Πήγα στις κατακόμβες θεωρώντας ότι θα με πλακώσουν στο ξύλο και τελικά τις έβγαλα σε μία ώρα (σίγουρα θα έχασα καμιά τρύπα με κανένα μυστικό), σκοτώνοντας τον Pinwheel με την πρώτη, μόλις με 4 χτυπήματα. Είπα να εξερευνήσω λίγο ακόμα την επόμενη περιοχή κι έχασα απευθείας, πέφτοντας σε ένα κενό. Nice .

            Πήρα και το δαχτυλίδι που από ότι μου είπε ο Laharl ξεκλειδώνει το δεύτερο covenant στο Anor Londo.

            Εξερεύνηση την επόμενη φορά που θα παίξω, αισθάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα μέρη που δεν έχω πάει, ή που έχω πάει και δεν έχω εξερευνήσει ενδελεχώς.

            Comment


            • Πλέον μπορείς να δυναμώσεις κι άλλο τα bonfires.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Το παρατήρησα αυτό, αλλά για εξήγησε τι ακριβώς εννοείς. Ως τώρα μόνο μία φορά αναβάθμισα ένα μόνο bonfire, ωστε να μου δίνει +5 uses στο flask. Τώρα πόσες φορές μπορώ να το κάνω;

                Comment


                • Originally posted by Evans View Post
                  Το παρατήρησα αυτό, αλλά για εξήγησε τι ακριβώς εννοείς. Ως τώρα μόνο μία φορά αναβάθμισα ένα μόνο bonfire, ωστε να μου δίνει +5 uses στο flask. Τώρα πόσες φορές μπορώ να το κάνω;
                  Νομίζω τρεις ακόμα. Παίδες πάει καιρός που το έπαιξα. Νομίζω κανά 2 δεν μπορείς να τα πας τέρμα.

                  Comment


                  • Μπορείς να πας κάθε bonfire στις 20 φλάσκες πλέον, ενώ πριν μπορούσες μέχρι 10. Οι περισσότερες bonfires ξεκινάνε με 5 ενώ αυτές με Firekeepers έχουν 10. Πρέπει να είσαι άνθρωπος για να τις κάνεις kindle και χρειάζεσαι να ξοδέψεις μία ανθρωπιά. Ό,τι κάνεις θα υπάρχει στο NG+ οπότε καλό θα είναι να κάνεις max kindling όλες τις bonfires πριν τερματίσεις το NG. Επίσης κάτι τριχωτές ψυχές που βρίσκεις τις δίνεις σε Firekeeper και σου αυξάνουν τη δύναμη της μίας δόσης Estus Flask (Estus Flask+1 κλπ μέχρι +7).
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Α οκ, τα ήξερα αυτά, πέραν της λεπτομέρειας με το πόσες φορές μπορείς να αναβαθμίζεις τις φωτιές.

                      Έχω να παίξω 2 μέρες και στεναχωριέμαι, αχ αχ αχ...

                      Comment


                      • Μπήκα ανυποψίαστος στον πίνακα της Ariamis, αφού πρώτα δέχθηκα να ενταχθώ στο covenant του Dark Blades or sth, και κόλλησα για τα καλά εκεί μέσα. Την έβγαλα την περιοχή και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο κόπο, αλλά είχα αγχωθεί αρκετά, θεωρώντας ότι θα είναι παλούκι. Τελικά ανέβηκα και 4 level οπότε καλά μου έκατσε.

                        Δε σκότωσα την boss γιατί μου άρεσε σαν φιγούρα, αλλά θα γυρίσω κάποια στιγμή για να ψάξω καλύτερα το μέρος (ξέρω ότι μου ξέφυγαν μερικές λεπτομέρειες) και ίσως για να την ξεκάνω.

                        Τώρα λέω να πάω στον Σίφη και μετά θα ξεσκονίσω όλες τις περιοχές του παιχνιδιού από την αρχή, ανεβάζοντας level κανένα άλλο όπλο, μιας και θέλω να αλλάξω λίγο το play style μου.

                        69 level, 46 ώρες και επίσημα υποθέτω ότι πηγαίνω προς την περιοχή μετά τις κατακόμβες.

                        Συμβουλές/ προτάσεις/ σχόλια;

                        Comment


                        • Κατά βάση μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις τώρα, μπορείς να πολεμήσεις οποιονδήποτε από τους 4 Giant Lords. Το boss στο Tomb of the Giants δεν είναι πολύ δύσκολο αλλά η περιοχή είναι ΣΚΟΤΕΙΝΗ. Εναλλακτικά μπορείς να πας στα Duke's Archives (δίπλα στο Anor Londo), στη Lost Izalith (εύκολα σχετικά bosses, τεράστια περιοχή, θα σου βγουν τα μάτια), στο New Londo Ruins πρέπει να πας αφού σκοτώσεις το Σίφη αλλά είναι μάλλον το πιο δύσκολο μέρος.
                          Στο level που είσαι μπορείς να σκοτώσεις τα πάντα στο NG οπότε εσύ διαλέγεις.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Lost Izalith παντα την αφηνω στο τελος για καποιο λογο. New Londo Ruins και εγω συμφωνω οτι ειναι η πιο δυσκολη περιοχη αλλα παραλληλα και απο τις πολυ ωραιες. Tomb of Giants ειναι βαρβαρο αρχικα, πολυ σκοτεινο (φροντισε να εχεις καποιο miracle ή εξοπλισμο πριν μπεις που να δινει φως) αλλα εχει ευκολο overall boss. Προσωπικα θα πηγαινα για τον sif που τωρα πρεπει να το εχεις ευκολα και στη συνεχεια Duke Archives (απο τα πολυ ωραια επιπεδα και παραδεισος για τους μαγους μιας εκει βρισκονται πολυ δυνατα ξορκια και οπλα).

                            Στο DLC παντως προτεινω να πας προς το τελος (θα αρχισεις να καταλαβαινεις πως θα βρεις τις νεες περιοχες οταν μπεις στο Duke Archives). Οι περιοχες του imo ειναι καπως χειροτερες σχεδιαστικα απο το υπολοιπο παιχνιδι αλλα εχει μερικες απο τις πιο αξιομνημονευτες μαχες σε οτι αφορα boss fights. Btw ειναι πολυ σημαντικο και απο πλευρας lore, αν ασχολεισαι καθολου με τα item descriptions θα δεις οτι εχεις παρει καποια δαχτυλιδια που ανηκαν στους 4 knights of Gwyn, τον εναν τον εχεις ηδη συναντησει και ειναι ο Ornstein (Leo Ring), στο DLC θα γνωρισεις και τους υπολοιπους 3. Με αγαπη!

                            Comment


                            • Ζαχαρη, για αρχη ια ξεσκονισω ολες τις περιοχές που εχω ηδη επισκεφτεί και θα ασχοληθω με εξοπλισμό. Στη συνεχεια θα προχωρήσω στο tomb of giants κι ο,τι κάτσει.

                              Το σημερινό session ηταν πολυ intense για καποιο λογο, γούσταρα απειρα.

                              Comment


                              • Ψόφος ο Σίφης, με λύπη τον σκότωσα γιατί ήταν πολύ ωραίος εχθρός. Νόμιζα ότι θα έβρισκα το covenant αμέσως μετά, αλλά μπα. Σκέφτηκα ότι ίσως πρέπει να σκοτώσω και τα μεγάλα μανιτάρια και έπαθα πλάκα με το πόση δύναμη έχουν αυτά τα αστεία τερατάκια - 1-hit kill λέμε. Τελικά τα σκότωσα και τα δύο, άνοιξα και το σεντούκι, πήρα το ember, αλλά τίποτα. Απορώ τώρα τι ακριβώς κάνει το abyss ring.

                                Εν πάση περιπτώσει, ξεκίνησα το πέρασμα από τις παλιότερες περιοχές, αν και ξέρω ότι τις περισσότερες τις έχω ξεκοκαλήσει. Σίγουρα μου έχουν ξεφύγει κάποια πραγματάκια σε Catacombs, The Depths (δεν σκότωσα εκείνο το τέρας που μοιάζει με πλοκάμι), στον πίνακα και ίσως σε Anor Londo, οπότε ένα γρήγορο περασματάκι θα με γεμίσει με ανακούφιση ότι δεν υπάρχει κάτι που ξεχνάω.

                                Στο μεταξύ φοράω το δαχτυλίδι της covenant του γιου του Gwyn, τον οποίο μάλλον δεν τον αγαπούσε ιδιαίτερα ο πατέρας του για να μην τον έχει σε άγαλμα δίπλα του στην αίθουσα του θρόνου (έγινε μόνο τη χυμώδη γκομενάρα κόρη του), μπας και μου κάτσει κανένα online event.

                                Λέω να ανεβάσω λίγο ακόμα το strenght ωστε να εξοπλίσω dual-wield κανένα imba great hammer. Αλλάζει αρκετά το play style μου με αυτόν τον τρόπο και ήδη τα έχω μπερδέψει λίγο, με endurance, strenght, dexterity να είναι 28, vitality 19 και τα υπόλοιπα παραμελημένα τελείως.

                                Comment

                                Working...
                                X