Announcement

Collapse
No announcement yet.

Castlevania: Order of Ecclesia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Raphael View Post
    Θεωρώ πως το Order of Ecclesia, αν το δεις απόλυτα και όχι συναισθηματικά, είναι σαφώς ανώτερος τίτλος απο το Symphony.
    Συνφωνω, να προσθεσω οτι χρησιμοποιησε την φορμουλα που αρχισε το sotn καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο 2d castlevania,imo ειναι το ποιο αρτιο και το ωριμο 2d castlevania απο πολλες αποψεις, το grinding που εχει μειωθει στο ελαχιστο απο τους προκατοχους του ειναι το σημαντικοτερο του +
    Οπως και η δυσκολια που ητανε αυξημενη.
    Βεβαια πρεπει να εξαιρεσω τους εφιαλτες που εχω ακομα απο τα δυο bonus dungeons του ecclesia

    Comment


    • #77
      Ναι αλλά με grinding όλα αυτά γίνονται πανεύκολα και αν τερματίσεις το παιχνίδι το grinding δεν είναι τόσο πολύ δύσκολο.
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #78
        ναι εννοειται γι αυτο το ανεφερα, αλλα πρεπει να εξαιρεσουμε το ενα απο τα δυο bonus dungeons με τα platforming στοιχεια, δεν βοηθαει και πολυ εκει το grinding

        Comment


        • #79
          Καλά εκεί μου βγήκε η πίστη να το βγάλω.Απορώ τι σκέφτονταν όταν το φτιάχνανε...Παρανοικό!!!
          Nintendo I.D.: paixtis
          3ds friend code: 2664-2347-7128

          Comment


          • #80
            Εγώ το ευχαριστήθηκα άπειρα το Order of Ecclesia. Δεν το συνηθίζω, αλλά σε αυτό έχω ένα 100% σχεδόν σε όλα.

            Comment


            • #81
              Dhladh h adynamia tou SOTN einai oti exei Grinding? Giati apo tis ypoloipes adynamies pou anaferete den pianw tipote.

              Imo to Ecclesia einai panefkolo Castlevania epishs, to Circle of the moon htan poly poio dyskolo.
              H diafora einai oti to SOTN einai poly megalytero san paixnidi.
              Epishs htan poio atmosfairiko, me kalyterh mousikh, perissoteres kinhseis kai pragmata gia na deis kai na kaneis.
              Afinw ta grafika apeksw giati ekei den yparxei sygrish.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #82
                Γνώμες, ground. Γνώμες.

                Comment


                • #83
                  Afto eixes na peis? To Imo pou evala apo mprosta den einai diakosmhtiko...
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #84
                    Δεν έχει να κάνει όταν το υπόλοιπο post δείχνει οτι σχεδόν απελπίζεσαι με τη διαφωνία του άλλου.

                    Comment


                    • #85
                      What? Start making sence plz.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #86
                        Το Symphony of the Night είχε χαρακτήρα σε αντίθεση με το order of ecclessia που μπορεί μεν να είναι πολύ καλό παιχνίδι αλλά δεν σου αφήνει τίποτα στη τελική. Το επιφανειακό "δράμα" της Shanoa δεν πιάνει μια μπροστά στην αναμέτρηση του Alucard με τον ίδιο του τον πατέρα και την ίδια του τη φύση (τι είπα τώρα). Το ίδιο επιφανειακή και αδιάφορη είναι και η ατμόσφαιρα του order που περιορίζεται σε ένα συμπαθητικό art direction το οποίο απέχει πολύ από το να συγκριθεί με την μαγεία των επιπέδων του SotN και ακόμη περισσότερο αν συγκρίνουμε τα soundtracks.

                        Και στην τελική ο Alucard είναι ο γιος του δυνατότερου vampire του παιχνιδιού και σαφώς πιο ικανός από μια τυχάρπαστη γκοθογκόμενα που απορροφάει glyphs, εξού και το symphony είναι πιο εύκολο από το order...! Αλίμονο αν έπρεπε να ιδρώσει ο Alucard για να νικήσει μερικούς σκελετούς και living armors...

                        Comment


                        • #87
                          What?
                          Όσο και αν μου φαίνεται ψευτιά το Gamepro σήμερα, είχε πει σε ένα editorial κάτι πολύ πολύ σημαντικό. Πως πολλές φορές ντύνουμε την άποψή μας με ένα πέπλο αντικειμενικότητας, ενώ στην ουσία και κατ'ανάγκη εκφράζουμε κάτι το πολύ υποκειμενικό.

                          Dhladh h adynamia tou SOTN einai oti exei Grinding? Giati apo tis ypoloipes adynamies pou anaferete den pianw tipote.

                          Imo to Ecclesia einai panefkolo Castlevania epishs, to Circle of the moon htan poly poio dyskolo.
                          H diafora einai oti to SOTN einai poly megalytero san paixnidi.
                          Epishs htan poio atmosfairiko, me kalyterh mousikh, perissoteres kinhseis kai pragmata gia na deis kai na kaneis.
                          Afinw ta grafika apeksw giati ekei den yparxei sygrish.


                          Με το ύφος του post νιώθω πιεσμένος να σου εξηγήσω για ποιο λόγο μου αρέσει το OoE περισσότερο απο το Symphony. Αφήνω πέρα τη προσωπική μου άποψη και μπαίνω σε μια διαδικασία να κάνω περιττές αναζητήσεις και αναλύσεις απλά για να διατηρήσω την άποψή μου αλώβητη στη συνείδησή μου.
                          Το τι είναι πιο ατμοσφαιρικό είναι θέμα του καθενός. Εγώ π.χ αισθανόμουν ωραιότερα στο OoE. Πράγματι μου άρεσε η μουσική του Symphony περισσότερο αλλά τα πράγματα που έπρεπε να κάνεις/μαζέψεις στο OoE τα θεώρησα πολύ πιο ενδιαφέροντα, και τα λοιπά και τα λοιπά.
                          Αυτό που συμφωνώ απόλυτα είναι πως το Symphony για το 1997 για την εποχή του ήταν πολύ περισσότερο απ'ότι το Ecclesia για το 2008, όπως και για την εξέλιξη της σειράς επίσης. Νομίζω δεν υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό.

                          Μη παρεξηγήσεις, άρχισα να γράφω πριν ποστάρεις.

                          Comment


                          • #88
                            Με το ύφος του post νιώθω πιεσμένος να σου εξηγήσω για ποιο λόγο μου αρέσει το OoE περισσότερο απο το Symphony. Αφήνω πέρα τη προσωπική μου άποψη και μπαίνω σε μια διαδικασία να κάνω περιττές αναζητήσεις και αναλύσεις απλά για να διατηρήσω την άποψή μου αλώβητη στη συνείδησή μου.
                            Me to yfos twn prwhgoumenwn posts apo to diko mou aisthanomai thn anagh na kanw to idio.

                            Το Symphony of the Night είχε χαρακτήρα σε αντίθεση με το order of ecclessia που μπορεί μεν να είναι πολύ καλό παιχνίδι αλλά δεν σου αφήνει τίποτα στη τελική. Το επιφανειακό "δράμα" της Shanoa δεν πιάνει μια μπροστά στην αναμέτρηση του Alucard με τον ίδιο του τον πατέρα και την ίδια του τη φύση (τι είπα τώρα). Το ίδιο επιφανειακή και αδιάφορη είναι και η ατμόσφαιρα του order που περιορίζεται σε ένα συμπαθητικό art direction το οποίο απέχει πολύ από το να συγκριθεί με την μαγεία των επιπέδων του SotN και ακόμη περισσότερο αν συγκρίνουμε τα soundtracks.

                            Και στην τελική ο Alucard είναι ο γιος του δυνατότερου vampire του παιχνιδιού και σαφώς πιο ικανός από μια τυχάρπαστη γκοθογκόμενα που απορροφάει glyphs, εξού και το symphony είναι πιο εύκολο από το order...! Αλίμονο αν έπρεπε να ιδρώσει ο Alucard για να νικήσει μερικούς σκελετούς και living armors...
                            Den einai mono afto, alla anaferthikan kai kapoia pragmata pou apo thn dikh mou playthrough empeiria den isxyoun.

                            Paradeigma:

                            "Den exei Grinding"
                            Pws den exei Grinding?
                            - Levels?
                            - Lefta?
                            - Elemental atributes? (pou mou phre tis 15 wres apo tis 30 pou xreiastika gia na teleiwsw to game me 100% pantou)

                            "Einai dyskolo"
                            Den diafwnw sto oti to SOTN einai efkolo epishs, alla ean den kathiseis na pareis Crissaegrim h kapoia alla broken pragmata pou yparxoun, tote einai safws poio dyskolo apoti yposthrizoume oi perissoteroi.

                            To idio isxyei kai gia to Ecclesia, ean den asxolhtheis mazi tou kai pas mexri to telos me thn mia, sou fenetai dyskolo.
                            Thelete Crissaegrim? Sas dinw to ability tou Skeleton Nova (Nitesco)...
                            You can "one hit" all game me afto kai to crissaegrim den exei kan to range tou Nitesco.

                            Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #89
                              Στέκομαι στο οτι είσαι σε μια φάση που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τις προτιμήσεις του άλλου. Εγώ απο την άλλη καταλαβαίνω τελείως γιατί προτιμάς το Symphony, ταιριάζει περισσότερο στο δικό σου στυλ gamer και όχι μόνο πολλά που αν είχα χρόνο θα έγραφα. Απο την άλλη εγώ προτιμώ το Ecclesia.

                              Ποιος είπε πως δε προτιμώ τη τυχάρπαστη γκοθογκομενάρα που ρουφάει glyphs απο τον γιο του δυνατότερου vampire του παιχνιδιού; Και δε το λεώ απλά για να φέρω αντίρρηση, πραγματικά η Shanoa είναι μία καλύτερες για'μένα πρωταγωνίστριες.
                              Εκεί ακριβώς έγκειται η διαφωνία μας. Όσο για το

                              Θεωρώ πως το Order of Ecclesia, αν το δεις απόλυτα και όχι συναισθηματικά, είναι σαφώς ανώτερος τίτλος απο το Symphony.


                              ...το εννοώ όπως το Twilight Princess που είναι ανώτερος τίτλος απο το Ocarina of Time π.χ.

                              Comment


                              • #90
                                Στέκομαι στο οτι είσαι σε μια φάση που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τις προτιμήσεις του άλλου. Εγώ απο την άλλη καταλαβαίνω τελείως γιατί προτιμάς το Symphony, ταιριάζει περισσότερο στο δικό σου στυλ gamer και όχι μόνο πολλά που αν είχα χρόνο θα έγραφα. Απο την άλλη εγώ προτιμώ το Ecclesia.
                                Dhladh me liga logia mou les pws den exw dikaiwma na exw allh gnwmh kai na thn yposthrizw?
                                Opws eipa kai prin to IMO pou evala den einai diakosmhtiko.

                                αν το δεις απόλυτα και όχι συναισθηματικά, είναι σαφώς ανώτερος τίτλος
                                Eipes kai afto epishs, wrea eise synesthimatika demenos me to Eclessia kai katalavenw na sou aresei perissotero, alla an to doume apolyta pou yperterei se sxesh me to SOTN?
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X