Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μιας και εχω ξαναπιασει το 3 για να δω τα DLCs, βαζω ενα βιντεο απο την μαχη μου με τον Sulyvahn. Γενικα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι εχω γινει τρομερα rusty, φαινεται στο δευτερο μισο της μαχης, αλλα διατηρω ακομα τη ψυχραιμια μου . Το βιντεο το ανεβαζω πιο πολυ επειδη σε αυτο το playthrough κανω λιγο practice τα parry mechanics, οποτε η μαχη ειναι 3 parries και λιγο magic για να σκοτωνω καθε φορα τον κλωνο στη δευτερη φαση. Πολυ ωραια μαχη, rythm battle καθαρα (αν την παιζεις με dodges και parries), το μονο που δεν ου αρεσει στο 3 ειναι οτι μου φαινεται λιγο υπερβολικο το tracking που υπαρχει μερικες φορες. Τα δυο πραγματα που εκαναν στο 3 ειναι οτι γενικα τα moves δεν ειναι τοσο telegraphed οσο στα 1,2 και το tracking που εχουν καποια heavy moves. To πρωτο ειναι βελτιωση, το δευτερο το θεωρω λιγο cheap ωρες ωρες (υπηρχε και στο 2). Anyway βαζω το video και θα γραψω εντυπωσεις απο το expansion οταν με το καλο φτασω εκει (θα τα βλαω εδω γιατι δεν εχει νοημα να ανοιξουμε topic τωρα, 2 χρονια μετα).


    Btw θελω να κανω και ενα βιντεο με τη τοπογραφια του κοσμου, ειναι παρα πολυ εντυπωσιακο το να καταλαβαινεις που ακριβως εισαι σε σχεση με την αρχικη περιοχη και γενικα η ολη δομη ειναι αρκετα ευρηματικη.



    Last edited by nooto; 17-06-2018, 12:55 PM.

    Comment


    • Βαζω ενα ακομα video αυτη τη φορα Champion Gundyr και η μαχη πηγαινει μονο με parries. To συγκεκριμενο boss στο βασικο παιχνιδι ηταν το μονο που εβγαλα με npc phantom καθως θεωρουσα οτι ηταν αδυνατο να βγει χωρις να μπω στο τρελαδικο. Το προβλημα ειναι βασικα η δευτερη φαση που ο Gundyr εχει unlimited stamina και κατα συνεπεια δεν υπαρχει μεγαλο κενο για heal ή ακομα και για να πετυχεις καποιο χτυπημα. Anyway NG+ και ειπα να δοκιμασω να το παω solo αυτη τη φορα και μονο με parries σαν στοχο, στη δευτερη φαση με κανει κομματια αλλα αυτη τη φορα, σε καποια σημεια τουλαχιστον, εχει να κανει με το οτι γινεται partial ή fail το parry σε επιθεση που θα μπορουσα να εχω κανει απλα dodge οποτε υπαρχει επιπλεον αναγκη για healing. Btw grass shield προκειμενου να υπαρχει και ενα επιπλεον challenge λογω του μικροτερου window σε σχεση με τις parry shields και unembered.



      Πανω κατω εχω φτασει στο τελος το game και μπαινω στο expansion οποτε συντομα θα δωσω feedback για οποιον ενδιαφερεται. Και γαμω τα games παντως, αντε να βγει το ps5 να το παιξω στα 60 fps (περα απο την πλακα ζηλευω γιατι το εχω δει πως τρεχει στο pc και ειναι απο τα games που μετραει παρα πολυ η διαφορα στο performance).
      Last edited by nooto; 19-06-2018, 06:12 PM.

      Comment


      • Και εγω rusty ημουν στο remaster, στο πρώτο run πέθανα 3-4 φορες απο capra demon φαντάσου. Εντάξει στα 4-5 runs μετα βγαινει με κλειστα ματια πλεον ολο το παιχνίδι, btw το εκανα 100% οποτε εχω ds1/ds2/ds3/bb 100% μονο το DeS λειπει αλλα αυτό αν βγει remaster μονο. Στο 3 δεν ξερω γιατι αρκετοι ειχαν προβλημα με τον Gundyr, απλα θυμάμαι να πηγαίνω στα δεξια του κυκλικά και τα περισσότερα attacks έκαναν miss το ιδιο περίπου με τον pursuer (αυτος ηταν ευκολοτερος με rolls οκ).

        Παντως το ιδανικο ds (βγάζω απεξω το bb) θα πρεπει να εχει το level design του 1, build variety/weapons/armors του 2 και το combat system/mechanics/art του 3..

        Comment


        • Και εγω καπως ετσι ειμαι, απλα εχω κανει και το DeS 100% και μου λειπει το DS 3. Επισης συμφωνω με αυτο που λες για τη σειρα συνολικα και θεωρω και εγω οτι το 2 εχει τις δικες του αρετες που ειναι μοναδικες σε ενα βαθμο και δεν υπαρχουν στα αλλα επεισοδια της σειρας παροτι νομιζω απο το περισσοτερο κοσμο θεωρειται υποδεεστερο. Τωρα για τον Gundyr, προσωπικα μου φιανεται το πιο δυσκολο Boss του παιχνιδιου λογω της δευτερης φασης που δεν επιτρεπει λαθη και ειναι μια απο της αγαπημενες μου μαχες ever. Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να τον κανεις exploit αλλα ναι θεωρω λογικο να φαινεται στον κοσμο δυσκολος (σου λεω και εγω νομιζα την πρωτη φορα οτι δεν βγαινει ).

          Τελειωσα με το Ashes of Ariandel, γενικα μου αρεσε παρα πολυ σχεδιαστικα και ως προς το lore που εισαγει, οπως επισης και η ολη περιοχη που εχει πιο ανοιχτο χαρακτηρα απο αυτες του main game. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι μου φανηκε αρκετα μικρο (μια μονο περιοχη και 1.5 boss, το μισο το βαζω γιατι το optional boss στην πραξη ειναι ενα mob με boss bar) και δεν ξερω αν θα αξιζε στα 15 ευρω (ή δολαρια δεν θυμαμαι) που ηταν η αρχικη του τιμη. To Ringed City διαβασα οτι ειναι πολυ μεγαλυτερο παροτι ηταν στην ιδια τιμη. Φαινεται παντως οτι τα 2 dlcs ηταν 1 (συνδεονται κιολας) και τα σπασανε μαλλον για να υπαρχει season pass.

          Σε οτι αφορα το Boss, το επαιξα πανω απο 50 φορες και μπανει και αυτο στις αγαπημενες μου μαχες. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι τελειως καινουργιο, μιλαμε για την Lady Maria του Old Hunters on steroids, και γενικα η ολη λογικη βγαζει πολυ Bloodborne (κοιτωντας την τελικη φαση, οι αλλες εχουν νεα στοιχεια που εχουν παρα πολυ ενδιαφερον). Ειναι παντως κατι διαφορετικο οταν παρουσιαζεται στον κοσμο τον DS και εχει πολυ ενδιαφερον το γεγονος οτι ειναι μεν πολυ επιθετικο αλλα μπορεις να το κανεις stagger παρα πολυ ευκολα και να σπασεις την επιθετικοτητα (κατι που ισοδυναμει με bloodborne, οσο πιο επιθετικος εισαι τοσο περισσοτερο κερδιζεις). Βαζω παρακατω το video, συνολικα θα ελεγα οτι εχω επανελθει πληρως παροτι οπως εγραψα εχασα κοντα στις 50 φορες προκειμενου να φτασω σε αυτο που φαινεται στο video.



          Προχωραω στο Ringed City και θα γραψω τελικες εντυπωσεις!
          Last edited by nooto; 23-06-2018, 03:26 PM.

          Comment


          • Τελος το Ringed City και μου μενει μονο ο Midir για να παω σε NG++ και 100%. To κακο τελικα με αυτα τα expansions της From ειναι οτι εχει μια παραδοση να βαζει το τελος της ιστοριας και του παιχνιδιου στa dlc. Δεν θα ελεγα οτι συνεβει τοσο με το Bloodborne και με το πρωτο Dark Souls (παροτι εχουν τρομερα σημαντικο υλικο σε οτι αφορα την ιστορια) αλλα με το Dark Souls 2 και 3 πραγματικα το τελος βρισκεται στα season pass. Ειδικα στην περιπτωση του 3, η επιλογη να εισαγει
             
            την πολη των ανθρωπων και τους pygmies, κατι που προσωπικα περιμενα να δω για χρονια, και να μιλησει και να εξηγησει τι ειναι το dark sign αλλα και εν τελει να ανλυσει το ιδιο το dark soul
            δεν ξερω κατα ποσο ηταν σωστη, ενα τοσο γαματο content επρεπε να ειναι κομματι του main game και να το δει ολος ο κοσμος.


            Το καλο ειναι οτι το Ring City ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και εχει το proper κλεισιμο της σειρας και οπως εγραψα εχει το επικοτερο content που θα μπορουσε να εχει. Η θεματικη με την οποια καταπιανεται την περιμενα απο τοτε που τελειωσα το πρωτο παιχνιδι και πανω σε αυτο το θεμα μεσα σε αυτα τα χρονια εγιναν απειρες συζητησεις...και ναι πλεον το εχουμε σαν in game content. Συνολικα εμεινα πραγματικα παρα πολυ ευχαριστημενος και θεωρω οτι αυτα τα 2 πακετα ηταν το καλυτερο αντιο απο την σειρα προς του fans, δεν θα ελεγα οτι εχω κατι αλλο να περιμενω. Το μονο αρνητικο που υπαρχει κατα τη γνωμη μου ειναι οτι τα bosses εχουν υπερβολικα hp κατι που δεν θεωρω οτι ηταν αναγκαιο σαν επιλογη (μπορει να φταιε που ημουν NG+ αλλα ναι σε καποιες στιγμες ενιωσα οτι οι μπαρες ηταν τοσο μεγαλες που το παιχνιδι δεν ηταν fair).


            Βαζω την τελικη μαχη με τον Gael, πολυ ωραιο σκηνικο απο την αρχη μεχρι το τελος.



            Αυτα, συνολικα το δευτερο run οπως αναμενοταν ηταν πολυ πολυ πιο ευχαριστο και διασκεδαστικο απο το πρωτο.

            Comment


            • Μακαρι να μπορουσα να σχολιασω, αλλα οι ρυθμοι μου οσν αφορα το current gen catch up ειναι απαραδεκτοι και κλασικα ειμαι πολυ πιο πισω απ' οσο θα επρεπε.
              Αναρωτιεμαι αν εχει νοημα να αρχισω να "μονολογω" κι εγω για το Bloodborne το οποιο το ξεκινησα πριν λιγες μερες, μιας και το χα παρει αποφαση πως θα ειναι το επομενο Soulsborne που θα παιξω.
              Για την ωρα απλα τη βρισκω, χαλαρα και μαζοχιστικα και αναρωτιεμαι τι με κανει να ξαναγυρναω στο κλιμα αυτων των παιχνιδιων. Καταραμενε Miyazaki...

              Comment


              • Αναρωτιεμαι αν εχει νοημα να αρχισω να "μονολογω" κι εγω για το Bloodborne το οποιο το ξεκινησα πριν λιγες μερες, μιας και το χα παρει αποφαση πως θα ειναι το επομενο Soulsborne που θα παιξω.
                Χαχαχα κοιτα εγω θα συμμετεχω παντως και γενικα θα ηθελα να ακουσω πως σου φαινεται το παιχνιδι. Καλη αρχη οπως και να εχει και πιστευω θα το ευχαριστηθεις, περα απο ολα τα αλλα θα σου φανει θεωρω και αρκετα φρεσκο και διαφορετικο απο τα Souls. Αν εχεις την Goty να δεις και το Old Hunters γιατι ειναι top tier υλικο. Για τα SoulsBorne πιστευω και εγω οτι ειναι οτι πιο pick n play υπαρχει οσο και αν ακουγεται περιεργο, δεν ξερω τι ειναι αυτο ακριβως που εχουν αλλα οντως θες να ξαναγυρνας.

                Κριμα για τον ετεροχρονισμο που υπαρχει ειδικα σε αυτα τα παιχνιδια, θα ηθελα πολυ να κανω συζητηση για το 3, θα μαζεψω τις επομενες μερες τις σκεψεις μου και ισως κανω ενα τελικο post. Ξαναλεω παντως περιμεω εντυπωσεις απο το ΒΒ ειτε εδω ειτε στο ημερολογιο!

                Comment


                • Κατι θα γραψω σιγουρα στο θεμα του ΒΒ, το ημερολογιο που λες ειναι για παιχνιδια που επαιξα πιο παλια, ασχετα αν γραφω εκει με ρυθμους χελωνας :/.

                  Στο μυαλο μου παντως αυτα τα παιχνιδια μονο pick n play δεν ειναι. Γενικα νιωθω πως αν στο μεσο παιχνιδι καταβαλλω μια χ προσπαθεια, στα soulsborne παμε στο 10χ και αυτο δεν εχει να κανει μονο με τη δυσκολια, αλλα το ο,τι πρεπει να εισαι στην τσιτα για πολλα διαφορετικα πραγματα. Bosses ξανα και ξανα, εξερευνηση με προσοχη, κατανοηση των μηχανισμων που ποτε δεν εξηγουνται επαρκως, κατανοηση του lore για οσους ενδιαφερονται (προσωπικα το προσπερναω), ψαξιμο ονλαιν για οσους το προτιμουν για να καταλαβουν διαφορα πραγματα για το παιχνιδι... Απο τη μια τα χαιρομαι αυτα τα παιχνιδια, απο την αλλη με φθειρουν και ειμαι σιγουρος πως δε θα μπορεσω να παιξω πολλα ακομα τετοια παιχνιδια.

                  Το ΒΒ ως τωρα μου θυμιζει Souls games πιο πολυ απ' οσο περιμενα (αναμενομενο μεν, αλλα περιμενα να διαφοροποιειται λιγο παραπανω), αλλα δε θελω να λεω μεγαλες κουβεντες πριν φτασω εστω στα μισα του παιχνιδιου και σχηματισω μια γνωμη για την οποια ειμαι πιο σιγουρος.
                  Last edited by Xeno; 29-06-2018, 01:11 AM.

                  Comment


                  • Γράφε Κώστα,τον Αύγουστο θα το πιάσω κι εγώ.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Στο μυαλο μου παντως αυτα τα παιχνιδια μονο pick n play δεν ειναι. Γενικα νιωθω πως αν στο μεσο παιχνιδι καταβαλλω μια χ προσπαθεια, στα soulsborne παμε στο 10χ και αυτο δεν εχει να κανει μονο με τη δυσκολια, αλλα το ο,τι πρεπει να εισαι στην τσιτα για πολλα διαφορετικα πραγματα. Bosses ξανα και ξανα, εξερευνηση με προσοχη, κατανοηση των μηχανισμων που ποτε δεν εξηγουνται επαρκως, κατανοηση του lore για οσους ενδιαφερονται (προσωπικα το προσπερναω), ψαξιμο ονλαιν για οσους το προτιμουν για να καταλαβουν διαφορα πραγματα για το παιχνιδι... Απο τη μια τα χαιρομαι αυτα τα παιχνιδια, απο την αλλη με φθειρουν και ειμαι σιγουρος πως δε θα μπορεσω να παιξω πολλα ακομα τετοια παιχνιδια.
                      Ναι εχεις δικιο σε οσα λες, εγω αναφερομαι στην αισθηση που δινουν αυτα τα παιχνιδια απο ενα σημειο και μετα και αφου ο παικτης εχει κατακτησει ας πουμε το πρωτο layer των μηχανισμων τους και της φιλοσοφια τους (κατα συνεπεια μιλαω για την εμπειρια που αποκομιζεις μεσω των multiple runs και ισως δεν το εθεσα σωστα). Τα παιχνδια ειναι σχεδιασμενα με τετοιο τροπο που το learning curve εχει ενα πικ αλλα απο την αλλη ποτε δεν σταματας να μαθαινεις, κατι που καθιστα ενδιαφερον το να επιστρεφεις γιατι παντα εχεις κατι καινουργιο να μαθεις και να δεις. Απο την αλλη οταν φτασεις αυτο το πικ εχεις μεγαλυτερη ελευθερια και στο να περιηγηθεις και εχοντας μαθει καπως τους μηχανισμους, το βαρος φευγει λιγο απο τη ''δυσκολια'' των τιτλων και εχεις περισσοτερο χωρο να ασχοληθεις με αλλα πραγματα οπως το lore που αναφερεις, το exploring, τις δοκιμες νεων οπλων και την εξερευνηση των μηχανισμων σε προσωπικο επιπεδο και χωρις guides καθως πλεον δεν υπαρχει αναγκη.


                      Φυσικα καταλαβαινω οτι καποιος μπορει να δει αυτα τα παιχνιδια μια φορα το καθε ενα, απλα θελω να πω οτι αν επιστρεψεις θα δεις εναν τελειως διαφορετικο τιτλο ο οποιος εχει το ιδιο αν οχι περισσοτερο ενδιαφερον απο πριν. Ο λογος ειναι οτι καθως ο παικτης γινεται πιο εμπειρος και η δυσκολια σταματα να ειναι ο παραγοντας που ηταν, εκει ανοιγει η κουρτινα και εχεις την ελευθερια να δεις πλεον το ολο οικοδομημα στο συνολο του (και το οποιο ειναι πολυ πιο πλουσιο απο αυτο που νομιζεις αρχικα). Υπο αυτη την εννοια αναφερω το pick n play και οσο και να φαινεται περιεργο, το DS3 το εβαλα (περα απο την αγορα των DLC) γιατι ηθελα κατι χαλαρο αυτη την περιοδο που ταυτοχρονα να ειναι rewarding (πχ πλεον επειδη ξερω το παιχνιδι ηθελα να ασχοληθω σε αυτο το run με το lore και καποια απο τα mechanics που δεν ακουμπησα στο πρωτο run, αυτο σαν διαδικασια για μενα ηταν πολυ πιο χαλαρη απο το να ξεκινησω εναν καινουργιο τιτλο και παραλληλα το ιδιο rewarding καθως εν τελει ειδα στην πραγματικοτητα κατι που πρακτικα ηταν νεο).


                      Το Bloodborne στην πραξη παιρνει καποια στοιχεια απο builds των Souls (το gameplay των fast paced builds) και τα εξελισσει σε αρκετο βαθμο. Το ενδιαφερον ειναι φυσικα οτι παροτι αφαιρει ολες τις υπολοιπες επιλογες, προσθετει αλλο βαθος σε αυτη την κατηγορια και χτιζει ενα παιχνιδι αρκετα διαφορετικο καθως τα παντα πατανε εκει. Στην πορεια θεωρω οτι θα δεις και εσυ οτι ειναι αρκετα διαφορετικα παιχνιδια και σε αυτο παιζει πολυ ρολο και η ταχυτητα και το regain mechanic, στην πραξη τα souls εχουν ενα πιο αργο gameplay που πολλες φορες παταει πανω στην αμυνα, εδω πρεπει να κανεις ακριβως το αντιθετο, mastery της επιθεσης καθως η επιθεση ειναι ενας απο τους βασικους τροπους να κρατας το health σου και κατα συνεπεια να επιβιωνεις.
                      Last edited by nooto; 29-06-2018, 11:45 AM.

                      Comment


                      • Βλέπω καλοπερνάτε εκεί με το σφαξίδι και το ξυλίκι. Στο DSIII τα πιο δύσκολα αφεντικά ήταν οι Abyss Watchers, ο Pontiff Sulyvahn και οι δύο πρίγκηπες στο τέλος.
                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X