Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγαπημένος φανταστικός χαρακτήρας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αγαπημένος φανταστικός χαρακτήρας

    Ο τίτλος είναι επεξηγηματικός νομίζω. Γράψτε ποιος είναι ο αγαπημένος σας φανταστικός χαρακτήρας. Αυτός μπορεί να προέρχεται από οποιοδήποτε μέσο εσείς θέλετε χωρίς κανένα περιορισμό: Videogame, κόμικ, βιβλίο, ταινία, τηλεταινία, ελληνική ταινία της δεκαετίας του 80 (κάποιος μπορεί να γουστάρει Γαρδέλη πχ).

    Απαραίτητη προυπόθεση να πείτε μερικά πράγματα για την επολογή σας. Να μην έχουμε ποστ της μιας εικόνας και 2 λέξεων, σκοπός είναι να έχει και λίγο ενδιαφέρον για να κινηθεί και το τοπικ.

    Λοιπόν, έχοντας παίξει εκατοντάδες παιχνίδια, έχοντας διαβάσει άλλα τόσα βιβλία και κόμικ και έπειτα από πολλές ταινίες, υπάρχουν πάρα πολλοί χαρακτήρες που βρίσκονται στην κορυφή για εμένα. Όμως, αν έπρεπε να επιλέξω έναν μόνο τότε η επιλογή γίνεται άμεσα και χωρίς καθόλου σκέψη. Αυθόρμητα σχεδόν.



    Το παπί που είναι πιο πονηρός και από τους πιο πονηρούς...
    Αυτός που στάθηκε πιο έξυπνος και από τους πιο έξυπνους...
    …που έχει τρία κυβικά στρέμματα χρήμα αλλά παρόλα αυτά κέρδισε την περιουσία του με τρόπο τίμιο

    Αυτόν που τον αποκαλεί όλος ο κόσμος τσιγκούναρο και φιλάργυρο...
    που έχει καρδιά κρύα...
    που έχει ξοδέψει όλη του την ζωή για να γεμίσει ένα τεράστιο κτίριο με ένα άψυχο μέταλλο...

    … αλλά στην πραγματικότητα είναι ένας βαθύτατα συναισθηματικός χαρακτήρας...
    … ένας εραστής της περιπέτειας για τον οποίο τα κέρδη του και τα αμύθητα πλούτη του είναι απλά η ανταμοιβή για δεκαετίες περιπέτειας...
    … για αυτόν το θησαυροφυλάκιό του δεν είναι γεμάτο χρήμα. Ούτε πολύτιμους λίθους, ούτε άλλα περουσιακά στοιχεία.

    Είναι κατάμεστο από τις αναμνήσεις του. Το κάθε νόμισμα είναι και μια ανάμνηση. Ο κάθε πολύτιμος λίθος είναι και ένα σουβενίρ από τους αμέτρητους τόπους που επισκέφτηκε.

    Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλει να ξοδέψει τίποτα.

    Για αυτό δεν θέλει να του πάρουν ούτε μια δεκάρα.

    Για αυτόν, πρόκειται για τις αναμνήσεις του. Ως βαθύτατα συναισθηματικός χαρακτήρας, δεν θέλει να αποχωριστεί όλα αυτά που κέρδισε ακριβώς γιατί αποτελούν ενθύμια της ζωής που έζησε. Μιας ζωής που δεν θα άλλαζε με τίποτα στον κόσμο.


    Φυσικά, αυτός ο χαρακτήρας δεν είναι τέλειος.

    Είχε αρκετές σκοτεινές στιγμές.


    Όπως κάθε χαρακτήρας... όπως κάθε άνθρωπος (μην ξεχνάμε ότι τα παπιά της ντισνευ είναι καρικατούρες ανθρώπων) έχει τις καλές και τις κακές του στιγμές.


    Ακόμα και έτσι όμως, κατάφερε να ξεφύγει και να ξαναθυμηθεί ποιος ήταν. Τα ιδανικά του ξαναήρθαν στο φως... με τη βοήθεια των ανιψιών του βεβαίως.


    Για να μην το κουράζω άλλο. Ο αγαπημένος μου ήρωας όλων των εποχών είναι ο Σκρουτζ Μακ Ντακ που δημιούργησε ο Καρλ Μπαρκς και του οποίου τον χαρακτήρα εμβάθυνε ο Ντον Ρόσα: Για εμένα φτάνει το βάθος χαρακτήρα πολύ καλού μυθιστορήματος.


    the closest gas station near my location
    Last edited by Deus; 22-04-2019, 11:58 PM.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    Περιμένω τα δικά σας ποστ!


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      Για να συνεχίσω με Disney..

      Donald Duck:

      Ο χαρακτήρας που ίσως όλοι βλέπουμε τον εαυτό μας καμιά φορά (η πάντα ), νευρικός, πεισματάρης, άτυχος, ζηλιάρης, περήφανος, τεμπέλης αλλά αποφασισμένος και υπερβολικά ικανός για το οτιδήποτε αν το θελήσει και δουλέψει για αυτό, αλαζόνας όταν το καταφέρνει κλπ.. Κάπου είχα διαβάσει ότι ο Mickey Mouse έχει φτιαχτεί να είναι ο χαρακτήρας που όλοι θα θέλαμε να είμαστε ενώ ο Donald ο χαρακτήρας που είμαστε πραγματικά.

      Comment


      • #4
        Στεναχωριεμαι να βλεπω τον Σκρουτζ του Ντον Ροσα. Οποτε αρχικα μια εικόνα από τον άνθρωπο που τον δημιούργησε.

        Επίσης σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι ο Ντον Ρόσα τον εμβάθυνε. Το background που του έδωσε τον περιόρισε για μένα και τον έβαλε σε πολύ συγκεκριμένα πλαίσια.

        Κι αφου βάλαμε τα πράγματα στη θέση τους θα συνεχίσω κι εγώ με Disney:

        Δυναμική γυναίκα αλλά και όμορφη, η υπαρξή της δημιούργησε μεγάλο κομπλεξ στα man-child του internet που μισούν τη μητέρα τους και όλες τις γυναίκες. Γενικά με το όλο SJW thing με πιάνει εμετός αλλά απ'την άλλη δε μπορώ να δεχτώ το 2019 να υπάρχουν ακόμη τοσο ανασφαλείς φαλλοκράτες. ΠΟΝΑΤΕ;


        ΟΚ τώρα σοβαρά καλή η Rey αλλά δεν είναι καν Disney (άλλο που η εταιρία έγινε κολοσσός και έχει αγοράσει τα πάντα)

        Παμε σε πραγματική ηρωίδα Disney.
        Εξίσου δυνατή γυναίκα αλλα με περισσότερη θυληκότητα. Απο πιτσιρίκι θυμάμαι ακόμη στα κόμιξ ο σκιτσογράφος δεν έχανε στιγή να τονίζει τις βυζάρες (@crpl_shepherd) της και η Jessica Alba μπορεί να μην είναι εξίσου πληθωρική αλλά έχει άλλα χαρίσματα. ΕΜΠ11111111!!!!!!!!!!!!!
        Φυσικά αναφέρομαι στη Sue Storm των Fantastic Four.


        Οπα μαλακια παιδια σορρυ ουτε αυτή ειναι Disney αλλά Marvel, οκ να σοβαρευτούμε.

        Παραμένουμε στη Disney αλλά αρκετά με τα γκομενάκια. Παμε σε ενα τύπο που κάθε άντρας θα θελε να του μοιάσει. Μορφωμένος και έξυπνος, καθηγητής πανεπιστημίου άλλωστε αλλά ταυτοχρονα με γοητεία που κάθε γκομενάκι θα του καθόταν και ικανότητες στη μάχη και στην επιβίωση που θα ζήλευε και ο james bond. Αναφέρομαι φυσικά στον πολύ Indiana Jones.



        Ooops ουτε αυτός είναι Disney

        Τεσπα δεν εχω αγαπημενους χαρακτηρες. Απλά κάποιους συμπαθώ περισσότερο. Απλά είπα να τρολλάρω λίγο με το πόσα IP έχει πια η Disney. Ειδικά του Indy ποτέ δεν ήμουν fan. Οι FF μ αρεσαν στα κόμικ αλλά οι ταινίες ήταν τραγικές και ενώ η Alba μ αρέσει αρκετά σα γυναίκα τη θεωρώ κακή επιλογή Sue Storm. Η Rey πάλι μ αρέσει πολύ σα χαρακτήρας και η Daisy Ridley είναι εκπληκτική.

        Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιον φανταστικό χαρακτήρα από όλους όσους μ αρέσουν, μάλλον Bruce Wayne. Γιατί παρότι είδε τα σκοτάδια του κυριάρχησε σ αυτά και εστιάστηκε πως να χρησιμοποιήσει το θυμό του δημιουργικά για καλό σκοπό.


        Αν φύγουμε τελείως από τα super hero χωράφια, πέρα από τον Scrooge που κι εμένα μ αρέσει πολύ σαν χαρακτήρας, θα βαλω τον φιλαράκο μου τον Ovelix
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Donald duck ειναι ο αγαπημενος μου απο disney και απο τους αγαπημενους μου γενικοτερα. Ειναι πολυ συμπαθητικος και πιο "αληθινος" απο αλλους χαρακτηρες λογω των ελλατωματων του, και φυσικα ξεκαρδιστικος.

          Γενικα ειναι δυσκολο να ξεχωρισω τους πιο αγαπημενους μου, ειναι χαρακτηρες που συμπαθω για διαφορους λογους αλλα πολυ δυσκολο να ξεχωρισω ποιοι ειναι πραγματικα ξεχωριστοι. Ο ντοναλντ μου αρεσε απο πιτσιρικι οποτε εχει μια ξεχωριστη θεση για εμενα, απο νεοτερους ειναι δυσκολο να ξεχωρισω καποιον.

          Π.χ μου αρεσει ο Link απο την σειρα LoZ, αλλα τωρα που το σκεφτομαι σαν χαρακτηρας δεν ειναι κατι ιδιαιτερο περα απο ενας καλοσχεδιασμενος εικαστικα χαρακτηρας και πρωταγωνιστης σε καλα παιχνιδια. Οκ ειναι αρκετο για εμενα για να ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα δεν εχω να πω και πολλα για αυτον, οποτε μου ειναι δυσκολο να τον ξεχωρισω απο αλλους. Ισως το οτι μου ηρθε στο μυαλο να ειναι αρκετο αλλα στην πραγματικοτητα μαλλον δεν ειναι ο χαρακτηρας που ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα τα παιχνιδια του.

          Comment


          • #6
            Πολύ καλή επιλογή ο Σκρουτζ. Είναι πολύ κοντά στο να είναι και εμένα ο αγαπημένος μου. Νομίζω πως προτιμάω τα έργα του Μπαρκς, καθότι ο Ρόσα, παρότι ευρηματικότατος και χιουμορίστας, προσπάθησε νομίζω να εμβαθύνει πάρα πολύ σε χαρακτήρες φτιαγμένους ουσιαστικά από απλούστερα υλικά. Δεν θεωρώ συνεπώς πως ο Σκρουτζ του Ρόσα μπορεί να συγκριθεί με έναν καλογραμμένο λογοτεχνικό χαρακτήρα, μα στο σύμπαν της Ντίσνεϊ είναι μάλλον ο πιο εξεζητημένος.

            Ποιος είναι ο δικός μου αγαπημένος χαρακτήρας δεν μπορώ να το πω αυτή τη στιγμή, από χθες το βράδυ η Άρυα Σταρκ είναι πολύ κοντά στην κορυφή.

            Comment


            • #7
              μου φαινεται και εμενα παρα πολυ δυσκολο να ορισω καποιον φανταστικο χαρακτηρα ως "αγαπημενο" μου, ισως θα ητανε πιο ευκολο αμα ειμουνα 10 χρονων και οχι ολοκληρο γαιδουρι στα 30 :p
              υπαρχουν παρα πολλοι που μου εχουν μεινει αξεχαστοι τα τελευταια 24-25 χρονια, ειτε γιατι βρηκα πανω τους κομματια του εαυτου μου ειτε γιατι ητανε απλα badass / cool τυπακια και εγω ενα μικρο παιδι που ενθουσιαζομουνα ευκολα, μια προχειρη λιστα απο κινουμενα σχεδια : Captain Harlock - Hayato Jin ( Getter Robo ) - Shin Kazama & Mickey Simon & Saki Vashtal ( Area 88 ) - Jessie Blue ( Saber Rider ) - Yagami Light & L ( Death Note ) - Timothy ( Arrow Emblem : Hawk of the Grand Prix ) - Chojin Locke - Alex Leiger ( Dallos )

              αμα παμε στα video games η λιστα μπορει ευκολα να γινει χαωδης, απο τοτε που καναμε την μεταβαση στα τρισδιαστατα γραφικα (μιλαω για οταν βλεπαμε τα FMV στο Sega Saturn/PSX και ψαρωναμε ) και αποκτησαμε την δυνοτοτητα να αποθηκευουμε ενα σωρο ηχογραφημενες γραμμες διαλογου φυτρωσαν απο το πουθενα δεκαδες χαρακτηρες που σου μενουν ευκολα στο μυαλο με τις ατακες ή/και το background τους, ενω ταυτοχρονα, οσοι γνωριζες απο πιο πριν οταν υπηρχανε μονο sprites και κειμενο, εγιναν ακομα πιο προσιτοι, ισως και "ερωτευσιμοι"

              μερικοι που μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη : Tommy Angelo (Mafia) - Francis York Morgan & Emily Wyatt ( Deadly Premonition ) - Max Payne - Bayonetta - Duke Nukem - Cole Phelps & Roy Earle & Elsa Lichtmann ( L.A. Noire ) - Boss & EVA & Big Boss & clones & Grayfox & Sniper Wolf & Revolver Ocelot (Metal Gear Solid) - Alfyn & Primrose ( Octopath Traveler ) - Zelda & Mipha ( Breath of the Wild )

              για καποιο περιεργο λογο δεν εχω συγκρατησει πολλους απο ταινιες / σειρες, ισως επειδη μου εχει παρει τα μυαλα αυτη την περιοδο, η δευτερη σεζον στο battle star galactica οπου στο cast ειναι ολοι τους ενας κι ενας ! οι υπερηρωες / μασκοφοροι εκδικητες μου φαινονται κομματακι νεροβραστοι πλεον και συσχετιζομαι πιο ευκολα οταν βλεπω κατι "γηινο"

              θα μπορουσα να γραψω 3-4 παραγραφους τον Alex Murphy και την Anne Lewis απο το Robocop ή ακομα καλυτερα για τον ταξιαρχο Θεοχαρη τωρα που ειναι παλι της μοδας το καλημερα ζωη στο youtube αλλα ειναι μεσημερακι και βαριεμαι :p
              Last edited by Cpl_Shephard; 25-04-2019, 11:21 AM.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Raf View Post
                από χθες το βράδυ η Άρυα Σταρκ είναι πολύ κοντά στην κορυφή.
                Ναι ρε φιλε. Ευκολα η καλυτερη σ αυτο το shit-show (ok hyperbole ) και μαζί με τον Sandor ηταν τελειο διδημο.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #9
                  Εμένα μαντέψτε ποιος μου αρέσει

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Phantom Duck View Post
                    Εμένα μαντέψτε ποιος μου αρέσει
                    Ο Tyrion ;;;;;
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #11
                      Το σκέφτηκα λίγο και νομίζω καταστάλαξα. Αυτή τη στιγμή έχω δύο χαρακτήρες με τους οποίους έχω ταυτιστεί πιο πολύ, και έχουν το ίδιο όνομα με εμένα (το δεύτερό μου).

                      Ο Mike Ehrmantraut από το Breaking Bad και το Better Call Saul.

                      Παρ' όλο που γνωρίζουμε πώς τελείωσε η ιστορία του, το Better Call Saul συνεχίζεται και ανυπομονώ να μάθω περισσότερα πράγματα για τον Mike. Είναι ένας χαρακτήρας με αυστηρό ηθικό κώδικα, μεθοδικότητα, εφευρετικότητα και γενικό ποσοστό επιτυχίας 100%. Όσο πιο ρεαλιστικός μπορεί να απεικονιστεί ένας Terminator. BB και BCS είναι μάλλον οι μόνες σειρές (μαζί με την επόμενη που θα αναφέρω) που έχω κάτσει να ξαναδώ και μάλλον θα ξαναδώ, και ο Mike είναι σοβαρός παράγοντας. Fun fact: τον ηθοποιό τον ίδιο τον αντιπαθούσα παλιότερα, γιατί έπαιζε to τσιράκι του κακού στο Beverly Hills Cop.



                      Michael Scott. Να ένας χαρακτήρας και μια σειρά που δεν μπορεί να εξηγηθεί σε όποιον δεν έχει κάτσει να παρακολουθήσει.
                      Όταν έβλεπα τη σειρά, την οποία ξαναβλέπω ασφαλώς, δέθηκα τόσο πολύ με τον Michael όσο νομίζω κανέναν άλλον χαρακτήρα σε fiction. Fun fact: τον ηθοποιό τον αντιπαθούσα παλιότερα, επειδή έπαιζε τον antagonist Evan στην κωμωδία Bruce Almighty.

                      Comment


                      • #12
                        O Scrooge einai poly kalh epilogh mpravo.
                        Egw tha valw enan prosfato kai enan palio.

                        Prosfatos:
                        Ye Xiu apo King's Avatar.
                        Paneksypnh Alepou kai trelo arxidi taftoxrona, apo tous ligous OP xarakthres pou exw dei pote mou.




                        Retro: Inigo Montoya apo princes Bride
                        Best Swordsman, best guy.
                        Nuff said

                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #13
                          Μου άρεσε ο Gatsby που όπως λέει και ο τίτλος της ταινίας, ήταν Great. Δεν τον ενδιέφερε τι εικόνα έβγαζε προς τα έξω παρά μόνο ο σκοπός του και στο τέλος έκανε την απόλυτη θυσία πάλι αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα που θα είχε για αυτόν. Όπως είπε και ο φίλος του ήταν όλοι απλά αλήτες μπροστά του. Φυσικά προτείνω την ταινία και αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο φαντάζομαι θα έχει ακόμα περισσότερο βάθος.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment

                          Working...
                          X