Announcement

Collapse
No announcement yet.

Portable gaming-το μέλλον των video games ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Δεν μου κάνει εντύπωση η ανάπτυξη του portable gaming. Η πρόοδος της τεχνολογίας σημαίνει ότι όλο και καλύτεροι μηχανισμοί θα μπορούν να εισαχθούν στα φορητά, ενώ οι ρυθμοί ζωής ευνοούν επίσης το portable gaming. Βέβαια, όσον αφορά την τεχνολογία, το ίδιο συμβαίνει και με τις οικιακές κονσόλες, όχι όμως στον ίδιο βαθμό, κατ' εμέ. Δείτε επί πόσες γενιές είχαμε μηδαμινή στην ουσία εξέλιξη στα φορητά και μελετήστε το μεγάλο "μπαμ" προόδου της παρούσας γενιάς. Δεν το θεωρώ τυχαίο...

    Η αγορά των φορητών έχει πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να φτάσει στο ζενίθ της. Για την ακρίβεια, μόνο όταν θα κυκλοφορούν πλέον αποκλειστικά συσκευές 3 σε 1 (μίνι υπολογιστής, φορητή κονσόλα και κινητό) θα μπορούμε πλέον να μιλάμε για την ακμή του portable gaming. Σε αυτές τις συσκευές, κατά πάσα πιθανότητα, το gaming θα θεωρείται δευτερεύουσα λειτουργία και θα είναι παραγκωνισμένο, αλλά, επί της ουσίας, όλοι θα έχουν μια φορητή κονσόλα - ubergadget.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • #17
      Nαι πείτε μου τώρα ότι το MGS5 θα βγει αποκλειστικά στο psp και θα ξεράσω........ :blink:


      [/b]
      Μήπως δεν θα βγει άλλο mgs????
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #18
        Size matters...δεν νομιζω πως ειναι ευκολο μια φορητη κονσολα να προσφερει τις ιδιες συγκινησεις με την επιτραπεζια,ειδικα σε ειδη οπου η αναγκη για υπαρξει καθηλωτικης ατμοσφαιρας ειναι επιτακτικη.Οπως και να εχει η υπαρξη ενος μεγαλου monitor και αξιοπιστου ηχου παιζουν μεγαλο ρολο.Πραγματικα μου ειναι κομματακι δυσκολο να πιστεψω πως το Silent Hill Origins πχ μπορει να δημιουργησει την ιδια αποπνυκτικη ατμοσφαιρα με τα υπολοιπα μερη της σειρας.MHO anyway.
        <div align="center">

        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

        Comment


        • #19
          ο χειρισμός στο psp είναι χάλια.δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποια στιγμή οι φορητές θα έχουν τόσο απλό User interface και χειρισμό που να μπορέσουν να αντικαταστήσουν τις επιτραπέζιες.ειδκά όσο τα παιχνίδια γίνονται όλο και πιο πολύπλοκα.τώρα αν αλλάξει κάτι με το Wii & DS είδωμεν...
          Carpe diem

          Comment


          • #20
            Σε μερικά είδη παιχνιδιών, όμως, τίποτα από όσα αναφέρεται δεν παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο και το PSP απέδειξε ότι μπορεί να μεταδώσει το πλήρες feeling αρκετών τιτλων JRPG (για παράδειγμα),χωρίς να χάνει τίποτα απολύτως, συγκριτικά με τις αντίστοιχες κυκλοφορίες αυτών σε κονσόλα. Από την άλλη, πολλοί κορυφαίοι τίτλοι του PS2 θα μπορούσαν άνετα να κυκλοφορήσουν και στο PSP και να είναι αρκετά πιο ευχάριστοι. Και φυσικά πολλά άλλα είδη, όπως Puzzle, Adventure με pre-rendered γραφικά και όχι realtime craps, 2D platforms κτλ θα μπορούσαν να βγουν σε φορητά και να είναι κορυφαία.

            Εν ολίγοις, το portable gaming έχει εξελιχθεί σε κάτι παραπάνω από απλώς ένα "επιδόρπιο" παιχνιδιού. Οι εμπειρίες που προσφέρει είναι μοναδικές και διαφορετικές από τις αντίστοιχες που προσφέρουν οι κονσόλες.

            Άσχετο, αλλά όντως το παλιό μοντέλο του psp είναι εκνευριστικά άβολο, δεν έχω καταφέρει να τερματίσω κανένα παιχνίδι εξαιτίας του τραγικού d-pad. Και κάποιος εδώ μέσα έχει άσπρο phat psp με d-pad παρόμοιο με αυτο του ps2 και psp slim. Δεν ξέρω πώς έγινε, αλλά θέλω και εγώ .

            Comment


            • #21
              Όντως το φορητό gaming έχει γιγαντωθεί και φαίνεται πως στη παρούσα φάση, από άποψη πωλήσεων, είναι σε καλύτερη θέση από τις home consoles. Βλέπουμε τα φορητά να πουλάνε σε όλες τις αγορές καλύτερα από τις home consoles, μόδα που άρχισε από την Ιαπωνία και εξαπλώθηκε σε παγκόσμιο επίπεδο.

              Η ανακοίνωση της συνέχειας της main σειράς και όχι κάποιου spin off ενός τόσο δυνατού και ιστορικού franchise όπως το Dragon Quest στην handheld σκηνή ήταν σοκ και δείγμα της ισχυροποίησης των φορητών.

              Συμφωνώ με τους περισσότερους λόγους που ειπώθηκαν και οι οποίοι οδήγησαν στην γιγάντωση των φορητών, ειδικά με όσα είπε ο Boy, σίγουρα η ολοένα αυξανόμενη έλλειψη χρόνου είναι ένας σημαντικός παράγοντας, το alternative gaming είναι επίσης ένας πολύ σημαντικός λόγος, δεν είναι λίγο να μπορείς να παίξεις παιχνίδια διαφορετικής προσέγγισης από αυτά των home consoles.

              Αντίθετα, δε θεωρώ τη πρόοδο της τεχνολογίας τόσο σημαντικό παράγοντα, το τεχνολογικό κλείσιμο δηλαδή της ψαλίδας ανάμεσα σε home consoles και handhelds. Όταν το 1989 κυκλοφορούσε το ασπρόμαυρο GameBoy, με τα 8bit γραφικά, οι τίτλοι του τεχνικά δεν διέφεραν από τους αντιστοίχους των home consoles, το Super Mario Land δε διέφερε ιδιαίτερα από το Super Mario Bros., ενώ η έλλειψη χρώματος, όπως αποδείχθηκε 2 χρόνια μετά, δεν αποτελούσε πρόβλημα.

              Και χρόνια όμως μετά τα μέσα τις δεκαετίας του 90, όταν η τεχνολογική διαφορά ανάμεσα σε handhelds και home consoles ήταν πια μεγάλη, δεν εμπόδισε την κονσόλα να απογειωθεί πραγματικά μέσω τίτλων που ενδιέφεραν το κοινό (Pokemon πχ), όποτε το ?Άλλο να παίζεις 8bit Κι ασπρόμαυρα κι άλλο 3D με πολύγωνα? δε νομίζω πως επηρέασε ιδιαίτερα.

              Κατά την γνώμη μου και σε αυτή τη περίπτωση τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η αλλαγή του σκηνικού όσον αφορά τους gamers την τελευταία δεκαετία. Mainstream και casual είναι το κλειδί και εδώ, κοινό στο οποίο η αμεσότητα και η φύση ενός handheld ταιριάζει περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία τους σαν gamers, χωρίς καλώδια, πολυπλοκότητα και διαδικασίες, παίρνω το handheld παίζω στο κρεβατάκι μου το Brain Training ή το GTA μου, τελειώνω το πετάω στο κομοδίνο και τέλος.

              Εκεί οφείλεται κατά κύριο λόγο (και όχι αποκλειστικά εννοείται) η γιγάντωση του handheld gaming.

              Συμφωνώ απόλυτα με τον Gintama πως υπάρχουν genres που ταιριάζουν περισσότερο στις φορητές, όσο κι αν κάποιοι δε μπορούν να το δεχθούν. Δεν είναι υποτιμητικό για τα handhelds, είναι απόρροια της φύσης τους και της ανάγκης για μια alternative πρόταση, προσαρμοσμένης στις ιδιαιτερότητες που παρουσιάζουν, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως απαγορεύεται ή πως δε θα πρέπει τα handhelds να ανταποκριθούν και όσον αφορά είδη και τίτλους που κρατούνται από τις home consoles.

              Όπως και να το κάνουμε όμως θεωρώ πως είμαστε πολύ τυχεροί που εν έτει 2008 μας δίνεται η δυνατότητα να παίξουμε ένα καινούργιο 2D Super Mario, Sonic, Contra, Ghost n’ Ghouls, Castlevania κοκ. ;)

              Δε ξέρω αν τα handhelds θα αντικαταστήσουν ποτέ τις home consoles αποτελώντας έτσι το κύριο μέσο έκφρασης του gaming (αν και αυτό δεν αποκλείεται να αποτελέσει μια μεταβατική περίοδο). Αυτό που πιστεύω όμως πως αργά ή γρήγορα θα συμβεί, υποβοηθούμενο από την ολοένα και γρηγορότερη τεχνολογική εξέλιξη, είναι η σταδιακή σύμπτυξη των δυο μέσων με βάση κυρίως το interface των handhelds. Όχι δηλαδή το πέρασμα της σκυτάλης στα φορητά, αλλά την συνένωση των δυο μέσων.

              Χωρίς home consoles και handhelds, μια αγορά που τα handhelds θα είναι ταυτόχρονα και home consoles συνδέοντας τα απλά στην TV, νομίζω πως όλα εκεί δείχνουν από το αρχικό concept των Neo Geo Pocket – Dreamcast, GBA – GameCube, PSP – PS3, DS - WII connectivity, ακόμα και τις προσπάθειες με τα Super GameBoy και Nomad, ή ακόμα πιο απλά πηγαίνοντας πίσω στην σύλληψη και μόνο της ιδέας του πρώτου handheld.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #22
                Πολύ ωραία απάντηση, συμφωνώ απόλυτα.

                Εκεί, βέβαια, που πιστεύω ότι όλοι πρέπει να εστιάσουμε είναι σε αυτό που ειπώθηκε και από μένα και από σένα και από πολλούς πιο πριν: Handheld=alternative gaming. Το PSP το είχα πάρει με κακό μάτι στην αρχή γιατί προσέφερε downgraded παιχνίδια του PS2. Με τον καιρό, όμως, κατάφερε να ξεφύγει από τη νοοτροπία "τεχνικά χαρακτηριστικά=καλά γραφικά" και άρχισε να βγάζει πρωτότυπους και κορυφαίους τίτλους, ενώ εξελίχθηκε στην απόλυτη handheld-rpg εμπειρία, τόσο με το απίστευτο emulation του PSone όσο και με διαμάντια και επανεκδόσεις. To DS έδειξε από την αρχή τον προσανατολισμό του, αν και του πήρε ένα χρόνο ώστε να αρχίσει να βγάζει τα διαμάντια που απολαμβάνουμε όλοι σήμερα.

                W/e .

                Comment

                Working...
                X