Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Συμφωνώ. Ας πούμε το 10άρι στο Skyward Sword δεν δικαιολογείται σαν αριθμός, Αν όμως ο ίδιος ο reviewer αισθάνθηκε έτσι και το δικαιολογεί στο κείμενό του? Προφανώς σε συζήτηση- που είναι διατεθειμενος να ακούσει, αν δεν έχει ήδη αλλάξει άποψη μετά από τόσο καιρό- του εξηγείς ανθρώπινα και με επιχειρήματα γιατί θεωρείς πως κάνει λάθος. Σε βάθος χρόνου βέβαια, αποδείχθηκε πως ο τίτλος είναι πολύ καλός, αλλά σε καμμία περίπτωση σταθμός.( ωστόσο όταν με το καλό παίξετε το BotW θα δείτε πως και αυτός έβαλε το λιθαράκι του στην εξέλιξη)

    Ο bigBOSS ας πούμε αγαπάει το Witcher 3 και το θεωρεί σταθμό- και καλά κάνει. Εμένα, που έχω ασχοληθεί με τον τίτλο αυτές τις 20 ώρες και έχω ασχοληθεί και με το lore μέσω της λογοτεχνίας, δεν με έχει πείσει με τα μέχρι στιγμής λεγόμενά του πως αποτελεί τίτλο σταθμό. Ωστόσο αν αυτό τον ικανοποιείει τον ίδιο και αγαπάει τον τίτλο, δεν έχω καμμία διάθεση να του χαλάσω τον έρωτά του.( δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, ίσα ίσα χαίρομαι που κάποιος περνάει καλά με έναν τίτλο) Κι εγώ θεωρώ εαυτόν μεγάλο fan του franchise( artbooks, comics, novels, games, statue etc)απλώς μπορώ ίσως πιο εύκολα να αναγνωρίσω/ αναφέρω τα όποια μειονεκτήματα.

    Εγώ ας πούμε υπεραγαπώ τίτλους όπως το Lollipop Chainsaw και το Shadows of the Damned, ωστόσο αν με ρωτήσεις να γράψω πέντε πράγματα θα κράξω αρκετά. Πιθανώς είναι και θέμα πού εστιάζει ο καθένας.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Originally posted by Sinclair View Post
      Ο bigBOSS ας πούμε αγαπάει το Witcher 3 και το θεωρεί σταθμό- και καλά κάνει. Εμένα, που έχω ασχοληθεί με τον τίτλο αυτές τις 20 ώρες και έχω ασχοληθεί και με το lore μέσω της λογοτεχνίας,
      Δε το θεωρώ μονο εγώ σταθμό, αλλά ενα 94 με 97% οσων το έλιωσαν αν κρινω με βάση το metacritic και και τις κριτικές στο steam, μπειτε και δεστε αν θελετε. Kαι βέβαια σε αυτους παρα πολλοι έχουν διαβάσει και τα βιβλια. Αυτο το συντριπτικο ποσοστό επιτέλους λέει κάτι και δεν χρειάζεται εγώ εδώ να γράφω κατεβατά, αλλωστε σε γενικές γραμμές ειπα γιατι θεωρώ τον τιτλο τοσο καλό. Και ναι ισως αυτα τα κανουν και αλλοι τιτλοι αλλα σαφώς και οχι στο ιδιο επιπεδο ποιοτητας, ειναι σαν να λεμε και και το ιχ των 250ιππων και των 80 ειναι και τα δύο αυτοκίνητα, σε πάνε στον προορισμό σου, ποια η διαφορά;

      Απο την άλλη σιγουρα έχει και κάποια μειονεκτήματα (πχ τα ανουσια πολλες φορές ερωτηματικά στο χαρτη, που βέβαια δεν σε αναγκάζουν να τα κανεις ολα ουτε το παιχνιδι στηριζει την ποιοτητα σε αυτα, ιδιώς στα νησια που ισως θα μπορουσαν να βάλουν κατι καλυτερο) αλλά το παιχνιδι για μενα και παρα πολλους ειναι στο συνολο του τοσο καλο που ξεπερνά κατά πολύ οτι μειονέκτημα έχει, και θα ημουν πολύ πια μιζερος να τονιζω περισσοτερο τα ελάχιστα αρνητικά παρά τα θετικά που το κάνουν για εμενα ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει τα τελευταια χρονια.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Ναι τις γνωρίζω τις κριτικές, δεν χρειάστηκε καν να τις συμβουλευτώ να σου πω την αλήθεια, γιατί είχα προπαραγγελία την Collector's μισό χρόνο πριν. Ωστόσο μπορώ να διαφωνώ όσο στηρίζω την άποψή μου με επιχειρήματα. Επίσης, αυτή μπορεί να αλλάξει πρώτον, μέχρι να τελειώσω τον τίτλο, δεύτερον μέχρι να ασχοληθώ και με τα δύο expansions.
        Χώρια που εξακολουθώ έστω από αυτό τις λίγες ώρες, δεδομένης και της φύσης του τίτλου, να τον θεωρώ εξαιρετικό, παρά τα μειονεκτήματά του. Επίσης αν θεωρείς κάποιον μίζερο επειδή αναφέρει τα μειονεκτήματα ενός τίτλου και τα αναλύει, χωρίς όμως να στέκεται σε αυτά, τότε έχεις διαστρεβλωμένη άποψη για το τι εστί κριτική και μάλιστα καλοπροαίρετη που έιναι και το ζητούμενο.
        Last edited by Sinclair; 26-02-2017, 04:16 PM.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • To W3 πήρε 8/10 από το Edge,το AC2 πήρε 8/10 από το Edge,άρα AC2=W3?
          Σταματήστε να συγκρίνετε ανόμοια παιχνίδια.Όχι,το ότι είναι open world δεν είναι ομοιότητα.Διαφορετικά τα Hotline Miami & Halo δεν έχουν καμιά διαφορά,και στα δύο σκοτώνεις κόσμο με όπλα.

          Το Horizon πήρε όσο πήρε,και το W3 επίσης.Έχει σημασία;Σημασία έχει να παίζουμε καλά παιχνίδια τα οποία θα απολαμβάνουμε.
          Επίσης μην ξεχνάτε πως τεράστιο ρόλο καλώς ή κακώς,παίζουν και οι προσδοκίες που έχει κάποιος από έναν τίτλο.
          Όταν περιμένει τίτλο του 10 και τον απογοητεύσει,θα βάλει 8.Όταν περιμένει τίτλο του 6,και τον εντυπωσιάσει,πάλι θα βάλει 8.Ενδεικτικά νούμερα αυτά.
          Από κει και πέρα οι συγκρίσεις ανάμεσα σε ανόμοια παιχνίδια,είναι ανούσιες.
          Αυτό το καημένο το Horizon,ακόμα δεν το είδαμε,έχουν βαλθεί όλοι να το συγκρίνουν με FC Primal,W3,BOTW (το οποίο ακόμα δε βγήκε),έλεος κάπου.Δεν το λέω για σας,μου άρεσε η κουβέντα.Απλά ένα γενικό σχόλιο.
          Carpe diem

          Comment


          • Το Horizon, ασχέτως τι συμπεράσματα έβγαλε ο καθένας, το ειδαμε και το παραείδαμε.

            Τα videogames δεν ειναι βιβλία που αν δεν τα διαβάσεις δεν μπορεις να πεις κάτι. Βλέποντας αρκετο gameplay μπορεις να βγάλεις καποια πρώτα συμπεράσματα. Βέβαια μετά αν το παιξεις εχεις και την ολοκληρωμενη άποψη.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Οσο και να χτυπιεται κανεις, οι βαθμολογιες ΔΕΝ ειναι ΠΟΤΕ αντικειμενικες. Μπορει ενας να βαλει 7 και αλλος 10. Απλα αποδεχομαστε εναν μεσο ορο π.χ απο μετακριτικ σαν πιο ενδεικτικο για την ποιοτητα ενος παιχνδιου, αλλα ακομα και αυτος μπορει για εμας να ειναι λαθος.
              Δεν εχει σημασια τι εβαλε το Edge ή ο μπαμπης. Βεβαια ειναι προβλημα αν πρεπει να θεωρουμε το Edge σαν τον απολυτο κριτη, γιατι δεν ειναι.
              Last edited by Roronoa; 26-02-2017, 05:35 PM.

              Comment


              • Ναι μόνο που το Horizon είναι παιχνίδι,όχι ταινία.
                Δεν μπορείς να κρίνεις ένα παιχνίδι από βίντεο και μόνο.Ακόμα και full play walkthrough/let's play να δεις,αν δεν το παίξεις δε θα λάβεις την ίδια αίσθηση.Άλλη αίσθηση έχει να νιώθεις ένα σφιχτοδεμένο χειρισμό,και να έχεις εσύ τον έλεγχο και τη λήψη αποφάσεων,και άλλο να βλέπεις κάποιον άλλο να παίζει.Άλλωστε,άμα είναι να τα βλέπουμε και να μην παίζουμε,ας δούμε καμιά ταινία καλύτερα,αλλιώς ποιο το νόημα;Γι'αυτό λέγονται videoGAMES.Λόγω της διαδραστικότητας του μέσου.
                Carpe diem

                Comment


                • Originally posted by Roronoa View Post
                  Βεβαια ειναι προβλημα αν πρεπει να θεωρουμε το Edge σαν τον απολυτο κριτη, γιατι δεν ειναι.
                  με 6αρι στο Witcher 2 και 8 στο Witcher 3 (αυτα αρκουν) και βέβαια δεν ειναι, με το πρωτο να εχει 88/8.5 και το δεύτερο 93/9.3, απο τα οχι πολλά παιχνιδια που συμφωνει ο κοσμος με τις κριτικές.

                  Αλταήρ ελληνικά ξέρεις, ειπα μπορεις να βγάλεις καποια πρωτα συμπεράσματα και αν το παιξεις εχεις και μια ολοκληρωμένη άποψη που δεν σημαινει πως θα ειναι και θετική έτσι;
                  Last edited by BigBOSS; 26-02-2017, 06:14 PM.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • αν το δεις,δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα,μόνο να δεις αν σε ενδιαφέρει.
                    κατά τ'άλλα,το δεύτερο μισό της πρότασής σου,που απάντησα εννοώ,το προσπέρασα πριν στα γρήγορα.:p
                    Carpe diem

                    Comment


                    • ΒΒ εγω συμφωνω με αυτα που λες περι reviews για το 5 και 6 στα Dragon Age και Witcher αλλα ενταξει και εσυ μιλας για το 9 που πηρε ενα παιχνιδι που δεν το εχεις παιξει καν και βασικα δεν το εχει παιξει κανενας απο εδω μεσα προκειμενου να ξερουμε περι τινος προκειται (δεν ειναι επιχειρημα οτι ειδες τα βιντεο και καταλαβες οτι δεν πρεπει να παρει 9 οπως το W3 δεν επρεπε να παρει 8). Αλλα και σε αυτο να ειχες δικιο με αλλα κριτηρια βαθμολογειται ενα rpg με αλλα ενα action adventure που εχει rpg στοιχεια.

                      To W3 το εχω αγορασει και ειναι το επομενο παιχνιδι που θα παιξω πιθανον ωστοσο επειδη μιλησατε για battle systems εγω συνεχιζω να πιστευω οτι το 2 που εχω παιξει δεν εχει τοσο καλο battle system (το επαιξα στη μεγαλυτερη δυσκολια). Βασικα το επαιξα με το που τελειωσα το Dark Souls και δυστυχως παροτι τα παιχνιδια δεν συγκρινονται γενικα οι ομοιοτητες που εχουν στο στησιμο και μονο του battlesystem κανει τις αδυναμιες του W2 να χτυπανε παρα πολυ ασχημα. Επισης δεν συμφωνω οτι το bs του Witcher ειναι οπως επρεπε να ειναι. Δεν ειναι. Δεν γινεται να εχεις action στησιμο συστηματος με τους εχθρους να εχουν rpgαδικη AI παραδοσικων δυτικων rpgs.

                      Εχει γινει πολυ μεγαλη προσπαθεια να δομηθει ενα συστημα μαχης που να ειναι action και ταυτοχρονα να παραμενει pure rpg απο παρα πολλους τιτλους και αυτο ειναι που προσπαθουν να κανουν στα witcher ωστοσο προσωπικα θεωρω (απο αυτα που ειδα στο 2 τουλαχιστον) οτι απεχουν αρκετα ακομη απο αυτο. Αλλοι τετοιου τυπου τιτλοι ειναι τα Dragon Age Inquisition, Deus Ex, Mass Effect για παραδειγμα ενω το πιο προσφατο εγχειρημα ειναι αυτο του FFXV. Το τελευταιο, παροτι εχει και αυτο τις δικες του αδυναμιες, ειναι για μενα η αρτιοτερη προσπαθεια μεχρι στιγμης σε αυτο το πλαισιο κυριως επειδη οντως παντρευει αυτα τα 2 χωρις η ζυγαρια να γερνει καπου συγκεκριμενα (οπως γερνει στα witcher ή στα DAI που χωλαινουν στο action για παραδειγμα). Και λεω αρτιοτερο οχι επειδη ειναι αρτια η υλοποιηση (που σε καμια περιπτωση δεν ειναι) αλλα επειδη υπαρχει μια φανταστικη ισορροπια στα στοιχεια των 2 κατηγοριων. Ενδιαφερον τιτλος σιγουρα θα ειναι το καινουργιο Nier με συστημα μαχης που φτιχνει η Platinum και με την SE απο πισω.

                      Kαι να πω και κατι τελευταιο μπορει να λεμε οτι τα Souls δεν ειναι rpgs κλπ αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ο ορισμος του Rpg με βαση την σημασιολογια που εχει ο ορος στη δυση. Η υπαρξη των covenants εκανε ακριβως αυτο το πραγμα, εσυ ως ηρωας του κοσμου ειχες απολυτη ελευθερια στο πως θα δρασεις μεσα σε αυτον τον κοσμο και αναλογα με το Covenant που επελεγες αυτο καθοριζε την συμπεριφορα που ειχαν απεναντι σου τοσο οι χαρακτηρες του παιχνιδιου οσο και οι υπολοιποι παιχτες που βρισκονταν μαζι σου στον κοσμο. Καθε παικτης μπορουσε να κανει τελειως διαφορετικες επιλογες μεσα στο in game context (χωρις να υπαρχουν νορμες διαλογων καλου-κακου ή σεναριακα paths) ενω το interaction μεταξυ των ανθρωπινων οντοτητων μεσα στον κοσμο αυτο καθοριζοταν απο τις covenant δομες που εσυ ειχες επιλεξει (διαλεγες ουσιαστικα το ρολο που θα ειχες απεναντι στους αλλους παικτες αλλα και τη θεση σου απεναντι στο συμπαν του παιχνδιου). Προφανως και εν τελει αυτο δεν υλοιποηθηκε ιδανικα, ειδικα απο μερους της κοινοτητας που απλα το μοιρασε σε co-op και pvp, αλλα θεωρω οτι ηταν μια πολυ καλη ιδεα ειδικα για την εποχη, που εσπαγε διαφορα boundaries και προσσεγγιζε πολυ καλυτερα το pen n paper απο παραδοσιακους και μαλιστα δυτικους τιτλους του ειδους. (σε αυτο πχ επαιξε ρολο και η εννοια του χρονου στο παιχνιδι και το γεγονος οτι δεν υπαρχουν saves, δεν μπορουσες να διαλεξεις ενα path ή να σκοτωσεις καποιον npc και μετα να φορτωσεις αλλο save επειδη εκανες λαθος, οι επιλογες σου ειχαν αντικτυπο για ολο τον κυκλο του παιχνιδιου και μαθαινες να ζεις με τα λαθη σου χωρις να μπορεις να τα διορθωσεις οπως γινεται πχ από ολα τα παιχνδια του ειδους)
                      Last edited by nooto; 26-02-2017, 11:30 PM.

                      Comment


                      • [MENTION=19]nooto[/MENTION] πάτησα Like στα μισά του ποστ σου,και μετά που το τελείωσα ήθελα να ξαναπατήσω,αλλά δε με αφήνει...
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Originally posted by nooto View Post
                          ΒΒ εγω συμφωνω με αυτα που λες περι reviews για το 5 και 6 στα Dragon Age και Witcher αλλα ενταξει και εσυ μιλας για το 9 που πηρε ενα παιχνιδι που δεν το εχεις παιξει καν και βασικα δεν το εχει παιξει κανενας απο εδω μεσα προκειμενου να ξερουμε περι τινος προκειται (δεν ειναι επιχειρημα οτι ειδες τα βιντεο και καταλαβες οτι δεν πρεπει να παρει 9 οπως το W3 δεν επρεπε να παρει 8). Αλλα και σε αυτο να ειχες δικιο με αλλα κριτηρια βαθμολογειται ενα rpg με αλλα ενα action adventure που εχει rpg στοιχεια.
                          Εγώ το έχω το horizon και το τελείωσα Λογικά αύριο θα αφήσω και εδώ τις εντυπώσεις μου.

                          Comment


                          • Aυτό το είδα που το ξαναέγραψες και είπα να κάνω τα στραβά μάτια Δεν το κάνεις εύκολο, τώρα που έχω πάρει την απόφασή μου για την Παρασκευή xD Αναμένω post εντυπώσεων με ενδιαφέρον.

                            Eγώ πάντως θα προσυπογράψω τα όσα γράφει ο nooto για την rpg φύση των Soulsborne. Τώρα θα κάνω λίγο παραπάνω derail το thread( που ούτως ή άλλως έχει γίνει) Σήμερα σε μια κουβέντα που είχα με τον Evans, αντιλήφθηκα ακόμη μία φορά, πώς ένας τίτλος του Miyazaki κατόρθωσε να αποδώσει χωρίς εκπτώσεις το cosmic horror του H.P. Lovecraft. Επίσης τώρα που έχει περάσει κοντά ένας χρόνος από όταν τελείωσα τον τίτλου, σέβομαι ακόμη περισσότερο το πώς ολοκληρωνόταν η ιστορία. Επιπρόσθετα, απέδιδε καταπληκτικά το feeling του gothic horror με το Cainhurst Castle, από τις πιο αξιομνημόνευετες στιγμές που έχω βιώσει ποτέ. Πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθώ με το Old Hunters, αλλά το έχω αφήσει NG+ μετά την μάχη με τον Gascoigne.
                            Last edited by Sinclair; 27-02-2017, 12:09 AM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • PS4 master race, μετά το καινούργιο update, μπορείς να αλλάξεις background εικόνα κατά βούληση. Εγώ έβαλα αυτήν εδώ και απαλλάχθηκα από την stock αηδία που είχε μέσα η κονσόλα. Άντε με το καλό, μέσα στα επόμενα 10 χρόνια να επιτρέψουν να αλλάζεις και avatar

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Τι εννοείς να αλλάζεις avatar;Να βάζεις ότι θες;Διότι υπάρχει ήδη η δυνατότητα που λες.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X