Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nintendo Homebrew Scene

    Οκ παιδες ειπα να κανω κι εγω μια αποπειρα παροτι δεν ειμαι ειδικος σε homebrew και faqs αλλα νομιζω εμαθα αρκετα πραγματα μετα απο 1-2 μερες ψαξιματος. Αρκεστειτε στα βασικα, δηλαδη οσα γραφω εδω που λειτουργουν δοκιμασμενα (o Evans ειχε την τιμη να δοκιμασει επιτυχως πρωτος το guide ) και μην πατε το θεμα πολυ περα προτου ρωτησετε τουλαχιστον, εκτος αν ειστε πολυ σιγουροι για κατι.
    Τα βασικα εχουν καπως ετσι αν θελετε να παιξετε vc games, wii ware και homebrew.
    Θα χρειαστειτε ενα Zelda TP και μια sd. Για micro sd δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι συμβατες.
    Προχωρηστε με δικια σας ευθυνη (για την τυχη του wii σας και για την τυχη του online play του wii σας:


    ============================================

    Βημα 1: Κατεβαστε το παρακατω .rar και καντε extract. -> http://rapidshare.com/files/115660078/wiis...xeno-v.rar.html
    Β2: Καντε format την sd card σε FAT (16) και οχι FAT32.
    Β3: καντε copy το Zelda TP save file σας απο το wii στην sd.
    B4: βαλτε την sd στο pc. To save σας λογικα θα ειναι στο \private\wii\title\RZDP με ονομα data.bin . Καντε το backup γιατι θα αντικατασταθει στο επομενο βημα.
    Β5: Απο το .rar καντε copy τα περιεχομενα στην sd (αφου την αδειασετε τελειως σβηνοντας φακελους κτλ).
    B6: Ετσι θα πρεπει να εχετε τελικα στην sd (fat16 παντα) τα boot.elf (το αρχειο που θα τρεξει μεσω του zelda exploit), το hacked zelda save που θα εχει παρει τη θεση του παλιου σας save, το wad folder το οποιο περιεχει στην ουσια ο,τι κανουμε install που θα λειτουργει ως channel. Τα folders snes9x και homebrew θα τα χρησιμοποιησουμε δοκιμαστικα σαν ενα δειγμα homebrew application αργοτερα αλλα βαλτε τα εσεις απο τωρα.
    B7: Επιστρεφουμε στο wii. Σβηστε το ΤΡ save σας απ τη μνημη του wii και αντιγραψτε το hacked save απ την sd στο wii.
    B8: Τρεξτε το ΤΡ και καντε load το save που θα βρειτε. Προχωρηστε μπροστα και μιληστε στον ανθρωπο που στεκεται απεναντι σας.
    Β9: η οθονη μετατρεπεται σε ενα command prompt και οταν δειτε την επιλογη πατηστε το reset στο wii και θα εγκαταστηθουν οι 3 εφαρμογες που βρισκονται στο /wad folder της sd. Οταν τελειωσει η διαδικασια θα δειτε μηνυμα να ξαναπατησετε το reset.
    B10: Οταν ξανανοιξετε το wii θα δειτε 3 νεα καναλια μπροστα σας. Δε χρειαζεστε αλλο το ΤΡ.

    Σχολια:

    1. Το wad installer ειναι για να κανετε install οτιδηποτε το wii βλεπει σαν channel, δηλαδη vc games, wiiware games, homebrew apps. Πχ ο,τι rom κατεβασετε, το βαζετε στο /wad της sd και μετα τρεχετε το wad installer και.. τελος.
    2. Ομοιως με το wad uninstaller διαγραφετε ο,τι δε χρειαζεστε (ναι το να σβηνετε τα καναλια μεσω wii δεν αρκει). Πχ αν εγκαταστησατε το mario64.wad τρεχοντας το wad installer τοτε θα πρεπει να τρεξετε το wad uninstaller εχοντας παλι το mario64.wad στο /wad.Παντα να θυμαστε με τι ονομα κανατε install ενα καναλι (ειτε παιχνιδι ειτε εφαρμογη) για να μπορειτε μετα να το διαγραψετε με αυτον τον τροπο.
    3. Tα αρχεια .elf ειναι για homebrews κτλ που το wii δεν τα βλεπει σαν καναλια. Θα σας δωσω πιο κατω ενα σχετικο παραδειγμα.


    VC Games/WiiWare

    1. Κατεβαστε ο,τι γραφει PAL ή Region free - NTSC games δεν παιζουν.
    2. Καποια VC games μπορει να μη σας δειχνουν εικονα οταν τα φορτωνετε. Αυτο γινεται μονο σε οσους εχουν component cable. Μια λυση που λειτουργει σε ΜΕΡΙΚΑ παιχνιδια ειναι να πατησετε home button->operations manual και εκει να πατησετε (nunchuck+remote connected) Z+A+2. Αν η επιλογη υπαρχει τοτε θα ακουσετε εναν ηχο. Ξαναπατατε home και ολα θα ειναι οκ (μου ετυχε στο super metroid), αλλιως ατυχησατε (συνεβη στο super probotector).
    3. Τα vc games χωριζονται στα legit releases και στα injected. Τα πρωτα ειναι τα νομιμα ας πουμε και τα 2α ειναι τα unofficial που το μηχανημα τα βλεπει σαν dk country 2 (εχουν κανει inject το rom σε αυτο του dkc2 - μη ρωτατε τι και πως, θα το σχολιασω ξεχωριστα πιο υστερα).

    Homebrew

    1. Για να τρεξετε homebrew καντε στην sd εναν φακελο homebrew (στο root).
    2. Για καθε application που θελετε να βαλετε δημιουργειτε ενα νεο φακελο εκει μεσα (νομιζω υπαρχει περιορισμος 8 χαρακτηρων στην ονομασια). Αν ακολουθησατε τα παραπανω βηματα θα υπαρχει ενας φακελος ηδη μεσα στο /homebrew.
    3. Σε καθε φακελο βαζετε το αντιστοιχο application (<insertname>.elf) και το κανετε rename σε boot.elf. Ετσι ο snes emu ειναι στο /homebrew/snes9x/boot.elf
    4. Aπο εκει και περα κανετε τα απαραιτητα βηματα αναλογα την εφαρμογη. Στο παραδειγμα που ακολουθουμε εχω στο root της sd και ενα folder sne9x με subfolders τα /roms & /saves. Νομιζω φανταζεστε τι παει που, εγω παντως εχω βαλει ενα παιχνιδι δοκιμαστικα.. Τρεξτε το snes emu μεσω του homebrew channel και θα φορτωσετε απο εκει το οποιο rom. Για να λειτουργησει το wiimote κανετε sync (1+2 πατημενα) και οταν φορτωσει ο emu με τα home και "+" πατημενα βλεπετε το κεντρικο menu.. Μετα load rom και τα υπολοιπα ειναι απλα.. have fun.

  • #2
    Εγώ τα έκανα όλα και δούλεψαν μία χαρά. Το μόνο πρόβλημα είναι στα homebrew, με το RGB μου έβγαζε μόνο κόκκινα χρώματα. Αναγκάστικα να βάλω το παλιό Scart. Όλα είναι Οκ πάντως, δοκίμασα κάποια wiiware και με έπιασε μία σχετική πώρωση με το emulator. Laterz θα βάλω και κανένα άλλο από vc να δω πώς είναι. Πάντως το κόλπο αυτό είναι ιδανικό για δοκιμές.

    Kudoz xenov, great job.

    Comment


    • #3
      An uparxei pi8anotita na xalasei to wii i na svistoun ta saves ti noima exei na to kanoume...
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #4
        Ψηνομαι αγρια να το δοκιμασω αλλα εχω ενα μικρο φοβο κυριως για τα Save/Download VC games μου καθως και το πιθανο ban απο online.. :/





        Comment


        • #5
          Σιγά μωρέ, μη φοβάστε τίποτα.

          Εγώ δοκίμασα κάποια ακόμα πράγματα σήμερα και μου άρεσε πολύ η όλη διαδικασία. Αυτή η ελευθερία είναι όλα τα λεφτά, μακάρι να βγουν και ποιο οργανωμένα (και σίγουρα για το μέλλον) hacks και ελπίζω και σε ένα καλό modchip. Πάντως ήδη έγιναν κάποια βήματα και αυτό είναι καλό.

          Κατέβασα Lost Winds και FF CC και τα πέρασα. Το πρώτο μου άρεσε, το δεύτερο όχι.

          Comment


          • #6
            Έκανα και εγώ μία προσπάθεια με micro sd αλλά τίποτα...
            Μου δείχνει αυτό συνέχεια μόλις μιλάω στον τύπο στο TP :

            Comment


            • #7
              An eixa deftero axrisimopoiito wii 8a to dokimaza kai ego sigoura.Tora omos mexri na eksakrivoso oti tpt dn mporei na paei strava dn 8a to dokimaso.
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • #8
                Αποκλειεται να χαλασει τιποτα και να σβηστουν saves, απορω πως βγαλατε τετοια συμπερασματα. Απλα αν κανετε κατι λαθος το πολυ πολυ να μη λειτουργησει το ολο συστημα. Εγω ειπα πως δε φερω ευθυνη επειδη μπορει να μην κανετε κατι σωστα... Αν κανετε ο,τι ειπα τοτε δε θα εχετε προβλημα.

                Bart καπου λεει στην εικονα που postαρες FATS: 0 ενω επρεπε να λεει 1.
                Κατι παιζει με την καρτα σου, δοκιμασε μια απλη sd αν εχεις και να ειναι παντα formatted σε FAT 16.

                Comment


                • #9
                  Uparxei kai i pi8anotita tou ban apto online logo update...
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #10
                    Οκ οποιος θελει δε δοκιμαζει. δεν αναγκασα και κανεναν.
                    Το θεμα ειναι πως απ οσο λενε σε ξενα fora δεν ειναι τιποτα detectable αλλα και ακομα και αν αλλαξει κατι με νεο update, μπορειτε να σβησετε τα παντα πριν το επομενο βημα.

                    Anyway, οπως και να χει αν εχετε τοσες "ανασφαλειες" καλυτερα να μη το δοκιμασετε καν..

                    Comment


                    • #11
                      Μόλις το πραγματοποίησα και εγώ το ξωτικό.
                      Ένας card reader και μία SD των 2GB.Τα roms θα τα τρέχω μέσω emulator για να μην εγκαθίστανται κανάλια.
                      Κατέβασα και δοκίμασα λίγο το Lost Winds και δηλώνω γοητευμένος.10? είναι ένα Α ποσό δεν αντιλέγω αλλά ίσως το απεγκαταστήσω και το αγοράσω μόνο και μόνο γιατί τέτοιες προσπάθειες,imho πρέπει να ανταμείβονται.
                      Για homebrew emulators κτλ έχω να πω "YAY&#33;&#33;&#33;"όπως και για το region free που είναι πλέον εφικτό χωρίς προβλήματα freeloader κτλ.
                      Thanks&#33;&#33;
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Region free wii ή gc games;

                        Comment


                        • #13
                          wii εννοεί. Το δοκίμασε και ένας φίλος και έπαιζε.

                          Comment


                          • #14
                            Εκανα την ερευνα μου και διαβαζω τελειως αναμικτα σχολια... Σε αλλους λειτουργει και σε αλλους οχι.. Ρολο παιζουν και τα display settings του Wii, αλλα δεν καταλαβα ακριβως αν θελει PAL60 ή συγκεκριμενα συνδεση με component.

                            Εχει κανεις κανα αμερικανικο game να δοκιμασουμε;
                            Eτσι οπως ειδα την κατασταση, σιγουρα δε θα επαιρνα καποιον τιτλο οντας αβεβαιος για το αν τελικα θα παιξει.

                            Comment


                            • #15
                              Μου την έσπαγε απίστευτα να παίζω Super Mario World φερ&#39;ειπείν με το Nunchuck και Wiimote...Οι καλοί άνθρωποι στην Paradox όμως έβγαλαν καναλάκι σωστό για SNES 9x με υποστήριξη του Wii classic controller.Έπαιξα αρκετά DKC,Super Mario Kart,Biker Mice και μαλλον θα ξεκινήσω και FF 6 με την straight from jap translation μιας και άλλη η αίσθηση στην TV.
                              Το Lost Winds το απεγκατέστησα και μάλλον πάει για αγορά.

                              http://www.mediafire.com/?1xmsl2r2ns0 για το channel SNES9x της ParadoX.

                              και ένα δωράκι ακόμη

                              http://www.snesorama.us/board/showthread.php?t=29407
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X