Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Metroid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Τελος και απο εμενα το AM2R, γενικα παρα πολυ καλο. Ναι τα super, zero mission και fusion ειναι καλυτερα αλλα αν λαβουμε υποψην μας και το source material του remake (gameboy b&w ηταν αλλωστε) το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο και στεκετε πολυ καλα απεναντι στα αλλα παιχνιδια της σειρας.
    Εγω με 8 E tanks, 12 super , 10 power και νομιζω 195 απλα missiles το τελειωσα, 6 ωρες αν βαλω και τους ψοφους. To last boss ηταν πολυ καλο, ψοφησα 2 φορες αλλα μετα εμαθα τα κολπα.
    Το secret boss το βρηκα και εγω, ενταξει ηταν αρκετα ευκολο αλλα καλη προσθηκη, νομιζω πως δεν ηταν στο original.

    αναρωτιεμαι αν εχει διαφορετικο ending screen στο hard , εγω πηρα αυτα τα δυο.

     


     
    Last edited by Roronoa; 11-08-2016, 09:33 PM.

    Comment


    • #62
      Ναι συμφωνώ απόλυτα, βελτιώνει σε τεράστιο βαθμό το Μetroid 2- όπως ακριβώς εξελίσσει το Zero Mission το πρώτο Metroid κάνοντας το αχρείαστο πλέον( και είναι και το πρώτο Metroid που έχω παίξει και τελειώσει προ 20ετίας και ) Κι εγώ τις ίδιες εικόνες είδα. Λογικά κάτω από το 3ωρο ή με 100% items θα έχει την Samus με την zero suit ή μαγιό Βασικά αν είχα εδώ τα GBA games άνετα έριχνα replay σε Fusion/ Zero Mission!

      Προσωπικά μου άρεσε και το Other M. Έχει φάει αρκετό κράξιμο, κυρίως για το story και το πώς παρουσιάζει την Samus( το τερμάτισε λίγο ο Sakamoto)αλλά σαν game είναι solid. Κάπου υπάρχει ένα Metroid thread. Ryu μπορούμε να μεταφέρουμε τα posts εκεί?

      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #63
        Ειδα ενα speedrun (μισο), το ρεκορ για την ωρα ειναι 1:30 και κατι δευτερα, εχει αρκετο potential για speedrunning γιατι εχει πολλα shinespark routes, ειναι και τα omega δυσκολα να τα βγαλεις γρηγορα.
        Απο οτι εμαθα εχει 3 διαφορετικα endings, ενα για 4+, ενα για 2-4 ωρες και ενα για 2 και κατω νομιζω αλλα σε αυτο που ειδα στα 1:34 δεν ειχε μαγιο :/ Η μαλλον πιανεται για μαγιο αλλα δεν ηταν μπικινι XD

        Και εμενα μου αρεσε το other m, ενταξει δεν ειναι τοσο σπουδαιο αλλα ηταν αρκετα καλο και tbh δεν με πειραξε καθολου το story.

        Comment


        • #64
          Ερώτηση: Μετά τον τερματισμό σε αφήνει να εξερευνήσεις για 100%, ή θα πρέπει να τα κάνω πριν αντιμετωπίσω τον τελικό;

          EDIT
          Οκ, το τερμάτισα κι εγώ. Μετά τον τερματισμό δεν κάνει save, άρα σε βγάζει στο αμέσως προηγούμενο checkpoint πριν τον αρχηγό. Κάνα 7ωρο θα μου πήρε, με τα stats που είπα παραπάνω. Θα δοκιμάσω για παραπάνω % και θα γράψω αναλυτικά.
          Last edited by Phantom Duck; 12-08-2016, 04:47 PM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #65
            Το λοιπόν, το παίγνιον ετερματίσθη 100% με συνοπτικές διαδικασίες. Το ρολόι γράφει 9,5 ώρες, όμως με θανάτους, restarts, pause για ψάξιμο στο νετ κλπ, θα πήρε κάνα 15ωρο ενασχόλησης, χονδρικά πάντα.

            Από Metroid όπως είπα δεν είχα παίξει κανέναν άλλον τίτλο σε βάθος. Έχω παίξει το μερίδιό μου από διάφορους Metroidvania τίτλους, αλλά όχι Metroid. Απ' ό,τι διαβάζω είχε κάποια glitchάκια, αλλά αυτά τα βρήκαν κυρίως άτομα που ασχολήθηκαν επί τούτου, εγώ δεν πρόσεξα κάτι ενοχλητικό. Η κύρια προσθήκη που θα ήθελα να έχει για να είναι τέλειο, θα ήταν κυρίως ένας μηχανισμός τηλεμεταφοράς στα κεντρικά σημεία του χάρτη. Υπήρχε ένα σημείο που σε μετέφερε σε κάποια άλλα, όμως ήταν αρκετά δύσχρηστο. Αν υπήρχαν 6-7 κύρια save points που μπορείς να τηλεμεταφέρεσαι ανά πάσα στιγμή μεταξύ τους, θα ήταν ό,τι πρέπει. Από εκεί και πέρα, τα Omega Metroid ήταν βαρετά και δύσκολα χωρίς λόγο. Αλλά ευτυχώς ήταν μόνο 3, επομένως τουμπεκί.

            Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι πως είναι τίγκα στα μυστικά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα του χάρτη, αλλά και στις κινήσεις της Samus. Υπάρχουν κινήσεις, κάποιες από τις οποίες απαιτούνται για να πάρεις και κάποια αντικείμενα, όμως δεν στα εξηγεί ποτέ. Πρέπει να κάτσεις να τα βρεις μόνος. Το Wall Jump για παράδειγμα δεν πήρα χαμπάρι πως υπήρχε και έβγαλα το παιχνίδι χωρίς να το χρησιμοποιήσω ποτέ. Ένα άλλο που βρήκα, είναι πως αν κάνεις charge το όπλο και μετά γίνεις μπάλα, κάνεις charge εκ νέου και πετάς 5 μπόμπες γύρω σου, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις αν είσαι εξ αρχής σε μπάλα. Ή το Shinespark που ανάθεμα και αν θα το έβρισκα ποτέ μόνος. Εδώ μου πήρε αρκετή ώρα μόνο για να βρω την ονομασία ώστε να ψάξω πώς γίνεται. Μέχρι να τα καταφέρω κιόλας, καλά κόλλυβα. Και αυτό επειδή έτυχε να δω ένα βιντεάκι εντελώς κατά τύχη. Αν δεν το έβλεπα κι αυτό, δεν θα σκεφτόμουν καν πως υπάρχει τέτοιος μηχανισμός.



            Δεν ξέρω σε τι ποσοστό βασίζεται στο πρωτότυπο και αν είναι ηθελημένα όλα αυτά, όμως νομίζω πως αν διορθωθούν 2-3 πραγματάκια, το παιχνίδι θα γίνει τέλειο. Και δεν το κρίνω ως κάνα παιχνιδάκι της πλάκας. Έχω παίξει πολλές χαζομάρες που κυκλοφορούν επίσημα σε διάφορα διαδικτυακά μαγαζιά, τις οποίες πατάει κάτω με χαρακτηριστική ευκολία. Έπρεπε η Nintendo με τον χ/ψ τρόπο να το υιοθετήσει και να το προσθέσει στην συλλογή της. Πολύ καλή γενική δουλειά.

            Ένα τελευταίο που μου έκανε εντύπωση. Την πρώτη φορά που κέρδισα τον τελικό,
             
            στο τέλος τέλος, όταν σχεδόν τον νίκησα, έκανε πως με τρώει, η Samus έγινε μπάλα, τον γέμισα μπόμπες στο εσωτερικό του και έγινε πυροτέχνημα. Την δεύτερη φορά, όταν πήρα το 100% και τον ξαναέπαιξα, τον νίκησα με πυραύλους κανονικά. Απλά τον βάρεσα και ψόφησε. Στο 100% btw δεν δείχνει κάτι διαφορετικό απ' ό,τι την προηγούμενη φορά.


            Απλά για το ιστορικό, τα αντικείμενα όλα είναι 10 health bars, 250 πύραυλοι, 20 σούπερ πύραυλοι και 20 σούπερ βόμβες. Την δεύτερη φορά που έπαιξα τον τελικό έτρωγα σχεδόν κάθε χτύπημα, χρησιμοποιούσα σχεδόν μόνο σούπερ πυραύλους και τον έβγαλα και με 300 health περίσσευμα ξέρω 'γω, ξεφτίλα :p
            Last edited by Phantom Duck; 13-08-2016, 02:52 AM.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #66
              Χα χα καλά πού να δεις στo original Metroid... Εκεί απλώς το manual έλεγε πως υπάρχουν hidden paths που τα ξεκλειδώνεις με τις βόμβες- με λίγα λόγια δεν υπήρχε τρόπος να δεις ποια κομμάτια του level ήταν destructible xD Με τα ξαδέρφια μου βάζαμε βόμβες σε όλο το χάρτη, σπιθαμή προς σπιθαμή για να βρούμε paths- και ήταν επιτακτικό για να προχωρήσεις. Επιπρόσθετα, έπρεπε να κάνεις master το bomb jump καθώς δεν υπήρχε το spring ball και σε σημεία ήθελε φοβερό συγχρονισμό στο πώς θα τοποθετήσεις τις βόμβες. Έχω ωστόσο την αίσθηση πως στο Super Metroid το manual περιέγραφε τις abilities για το wall jump αλλά και το shine spark- χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί δεν το έχω πρόχειρο εδώ να το τσεκάρω. :/ Πάντως για κάποιον που είναι η πρώτη επαφή με τον τίτλο, ναι παίζει να φαίνεται περίεργο το πώς θα χρησιμοποιήσει αυτές τις ιδιότητες. Επίσης θα παρατήρησες πως υπάρχει και το shinespark σαν morph ball

              Πλέον πάντως όταν έχεις διάθεση βάλε στο πρόγραμμα τα Super, Zero, Fusion είναι άψογα 2d action/ adventures και ανώτερα του AM2R. Απλώς μην ασχοληθείς με SNES emu στο PSP, δεν τον σηκώνει τον emulator, έχει αρκετά frame drops- όπως θα παρατήρησες κι εσύ- και γενικά αξίζει μόνο για rpgs. Δλδ είχα προσπαθήσει να τρέξω το Super Probotector και ήταν σχεδόν slideshow
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #67
                Είναι ανάλογα με το παιχνίδι. Είχα τερματίσει το Donkey Kong Country 1 σε PSP με σταθερό framerate, πολύ κομπλέ. Τέσπα, έβαλα λίγο πάλι το Super στο PC για να το ξαναθυμηθώ, και τώρα κατάλαβα πολλά περισσότερα, ως μυημένος πλέον :p. Αυτό θα πάει πολύ πιο χαλαρά, θα έχουμε νεότερα μετά το καλοκαίρι. Πάντως όσο και να λέει ο κόσμος πως είναι ανώτερο, στον τεχνικό τομέα καθαρά είναι σαν να πας ένα-δυο σκαλοπάτια πιο πίσω. Τα ηχητικά εφέ, τα γραφικά, η ταχύτητα, είναι όλα καλύτερα στο AM2R. Και τα shoulder buttons αξιοποιούνται πλήρως, ενώ στο SNES δεν υπήρχαν για να αξιοποιηθούν :p.

                Θα μου πεις τώρα τι συγκρίνω, ένα παιχνίδι τωρινό με ένα 20+ χρόνων; Εντάξει ναι, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο, όταν ακούω από όλους πως το Super είναι καλύτερο και όταν το ξεκινάω βλέπω ένα άλφα τεχνολογικό χάσμα μεταξύ τους, θα το αναφέρω κι αυτό. Καθαρά για τον τεχνικό τομέα πάντα. Τώρα για gameplay κλπ, θα δείξει εν καιρώ.
                Last edited by Phantom Duck; 27-08-2016, 02:36 PM.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #68
                  Το ρολόι γράφει περίπου 4 ώρες, όμως νιώθω πως έχω παίξει πολύ περισσότερο. Μέχρι στιγμής, πέραν της αρχικής περιοχής, έχω εμφανίσει ακόμα 2, τα Brinstar και Norfair. Αν συμπληρώνονται όλα τα κενά του inventory, έχω να πάρω ακόμα 3 beams, 1 boots, 1 suit και 2 misc.

                  Λίγες αρχικές εντυπώσεις τώρα. Πρώτα τα αρνητικά. Αυτά αφορούν κυρίως λειτουργικές λεπτομερειούλες στην δομή, που ήταν λογικό να μην έχει το παιχνίδι. Είτε λόγω τεχνολογίας, είτε επειδή βελτίωσε δεκάδες άλλα πράγματα, και αυτά τα άφησε στην απ' έξω ως δευτερεύοντα. Επίσης να κάνω σαφές πως όλα τα κρίνω με βάση το AM2R, επειδή αυτός είναι ο μόνος Metroid τίτλος που έχω παίξει.

                  Π.χ. ο χάρτης δεν εμφανίζεται ποτέ όλος. Σου εμφανίζει μόνο της περιοχής που είσαι. Ο χάρτης επίσης είναι όχι και τόσο επεξηγηματικός, για το πού έχει πόρτες, τοίχους, μυστικά, κλπ. Αν πάρεις ένα power up δεν εξαφανίζεται από τον χάρτη, με αποτέλεσμα να σε μπερδεύει για το πού να πας.

                  Γενικά, έχει τέτοια θεματάκια, κάτι που είναι λογικό λόγω της εποχής. Είναι και άλλα που μου διαφεύγουν, όμως είναι ίσης (ή και μικρότερης) σοβαρότητας. Στα υπόλοιπα, το παιχνίδι δίνει σεμινάρια. Το level design είναι άπιαστο. Χωρίς να σου πετάξει pop-up tutorial σου εξηγεί τα πάντα. Σου δείχνει κινήσεις που δεν ήξερες πως έχεις από την αρχή του παιχνιδιού, και όταν το διαπιστώνεις, αναρωτιέσαι αν πρέπει να εξερευνήσεις πάλι όλον τον πλανήτη για να βρεις κρυμμένα μυστικά.

                  Στο AM2R ανάθεμα και αν έβρισκα μόνος πως υπάρχει Shinespark. Ούτε καν πως λέγεται δεν ήξερα, για να ψάξω στο νετ για πληροφορίες. Εδώ σου δείχνει πολύ έξυπνα πώς να το εφαρμόσεις. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως χάνεις ζωή όσο το κάνεις, ανεξήγητο κατ' εμέ. Μπορεί να το έκαναν για να μην το κάνεις abuse, όμως και πάλι μου φαίνεται ανούσιο.

                  Γενικά, πολλές φορές το παιχνίδι σου κλείνει την έξοδο, με αποτέλεσμα να πρέπει να περιφερθείς σε 2-3 δωμάτια μέχρι να βρεις την λύση. Και όταν την βρεις, να βλέπεις τον χάρτη με άλλο εξερευνητικό μάτι. Πολύ έξυπνο. Και δεν σου πετάει tutorials, και έχεις την χαρά της εξερεύνησης, και δεν σε αφήνει να ψάχνεις με τις ώρες για την συνέχεια του παιχνιδιού στον υπόλοιπο χάρτη. Σου λέει «Φίλε μου, είσαι παγιδευμένος εσύ και οι δυνάμεις σου σε αυτές τις οθόνες. Η λύση είναι μπροστά σου. Βρες την για να προχωρήσουμε».

                  Το μόνο σημείο μέχρι στιγμής που κόλλησα και έψαξα στο νετ, ήταν η λεγόμενη από την κοινότητα, noob bridge. Από το όνομα κατάλαβα πως κόλλησε και άλλος κόσμος, ενώ με λίγο ακόμα ψάξιμο είδα πως όντως αρκετοί ήταν αυτοί που κόλλησαν σε αυτό το σημείο, ειδικά back in the day, όταν δεν υπήρχε το διαδίκτυο. Πρέπει να την περάσεις τρέχοντας, πατώντας το κουμπί τρεξίματος, ένα κουμπί που δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει, επειδή πας σχεδόν με την ίδια ταχύτητα, ενώ δεν υπάρχει κάτι διαχωριστικό (διαφορετικό animation, κάποιος χαρακτηριστικός ήχος, κλπ).

                  Τέσπα, αυτό ήταν το μόνο μελανό σημείο του παιχνιδιού κατ' εμέ. Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ κομπλέ. Στον τεχνικό τομέα επαναλαμβάνω (χάρτες, ήχο, γραφικά, κλπ) πως δεν μου κάνει τόση εντύπωση λόγω του AM2R, όμως στο gameplay και στο lv design μέχρι στιγμής είναι φοβερό. Αν λάβουμε υπ' όψιν και το γεγονός πως δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο ως τότε και ότι αυτό ήταν το παιχνίδι που έθεσε τις βάσεις και θεωρείται ως σημείο αναφοράς ακόμα και σήμερα, τότε καταλαβαίνει κανείς την αξία του.

                  EDIT
                  Μέχρι στιγμής έχω 4 health tanks (και 1 health reserve ??), 60 πυραύλους, 15 σούπερ πυραύλους, 20 σούπερ μπόμπες.
                  Last edited by Phantom Duck; 29-08-2016, 11:54 AM.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #69
                    Τι παιζεις; Το Super;
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #70
                      Lolen ναι, τα πάντα έγραψα εκτός από αυτό :p Ναι, το super.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #71
                        Παιχνιδάρα το είχα ξεκινήσει πριν καιρό αλλά το παράτησα γιατί είχα κολλήσει 2 μέρες προσπαθώντας να προχωρήσω, η λύση του οποίου ήταν λίγο απίθανη να τη σκεφτείς (ένα κρυφό tile ανάμεσα σε τόσα δωμάτια που είχες πρόσβαση, δεν σε περιόριζε μόνο σε 2-3 στο συγκεκριμένο), όπως λες ήταν τα θέματα της εποχής.
                        Ε, έφαγα το κράξιμο από τον Xeno και έστρωσα. Ελπίζω να το ξαναξεκινήσω κάποια στιγμή, το παιχνίδι είναι must ακόμα και τώρα.
                        Last edited by Ryu_gr; 30-08-2016, 12:42 AM.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #72
                          Το σημαντικότερο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει, είναι κυρίως με τις πόρτες του χάρτη. Δεν καταλαβαίνεις πού υπάρχει τείχος ή πέρασμα, που υπάρχει πόρτα, πού είναι κλειστή, τι χρώμα έχει, κλπ. Καλό, χρυσό και άγιο το παιχνιδάκι, όμως καλώς ή κακώς δείχνει την ηλικία του πλέον. Σήμερα έφαγα κάνα 15λεπτο να γυρίσω όοοολον τον χάρτη (που έχω εξερευνήσει μέχρι στιγμής) για να διαπιστώσω πως η πόρτα που έψαχνα να ανοίξω ήταν σχεδόν δίπλα μου. Στο AM2R όλα αυτά ήταν εφαρμοσμένα τέλεια, έβαζες τον χάρτη και σου εμφάνιζε πού ακριβώς σου μένει τι. Η πρόκληση ήταν να καταφέρεις να φτάσεις αλώβητος στο συγκεκριμένο σημείο, όχι να μαντέψεις πού είναι.

                          Φαντάζομαι θα βελτιώθηκαν και σε μετέπειτα επίσημους Metroid τίτλους νεότερων γενεών. Δεν είναι και εύκολο πράμα να πετύχεις την τελειότητα με την πρώτη. Αν υπήρχε κάποιο remake ή έστω κάποιο romhack που να φτιάχνει αυτά που ανέφερα στον χάρτη, θα μιλούσαμε για 100% playable τίτλο ακόμα και σήμερα. Προς το παρόν, έχω βρει τούτον εδώ τον χάρτη και τον συμβουλεύομαι πού και πού.
                          Last edited by Phantom Duck; 30-08-2016, 02:02 AM.

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #73
                            Ξεθάβω.

                            Τέλειωσα το Zero Mission καπάκι μετά το Super. Πολύ πιο γρήγορο και βατό αλλά κι ευχάριστο, μου άρεσε ο πιο action χειρισμός, δεν μου καλοφάνηκε πως σε στέλνει στην άλλη μεριά του χάρτη για να μαζέψεις ένα αντικείμενο και ξανά πάλι πίσω. Των άκρων πάντως αυτή η σειρά, το SM σ' αφήνει να τα βρίσκεις όλα μόνο σου και εδώ σου λέει με δείκτες πού ακριβώς να πας. Το έξτρα κομμάτι στο τέλος είχε πλάκα αν και τα stealth σημεία φαίνονταν υποανάπτυκτα. Ήταν κάτι το διαφορετικό όμως, και μου άφησε την αίσθηση ότι δεν έχει εξερευνηθεί τόσο πολύ το 2d potential της σειράς (χωρίς να έχω δει ακόμη το Fusion).
                             
                            Επίσης δυο απανωτές αντίστροφες μετρήσεις παραπάνε.
                            Πολύ ωραίο treat το original Metroid, έπαιξα λίγο και σπάσανε τα σπασμένα νεύρα μου πιο πολύ, αλλά αυτοί που το αγόρασαν ξεχωριστά για το GBA πρέπει να ένιωσαν ηλίθιοι.

                            Comment


                            • #74
                              Των άκρων πάντως αυτή η σειρά, το SM σ' αφήνει να τα βρίσκεις όλα μόνο σου και εδώ σου λέει με δείκτες πού ακριβώς να πας. Το έξτρα κομμάτι στο τέλος είχε πλάκα αν και τα stealth σημεία φαίνονταν υποανάπτυκτα. Ήταν κάτι το διαφορετικό όμως, και μου άφησε την αίσθηση ότι δεν έχει εξερευνηθεί τόσο πολύ το 2d potential της σειράς (χωρίς να έχω δει ακόμη το Fusion).
                              Στο Fusion έχει daddy figure που σου λέει πού να πας και τι να κάνεις. Μάλιστα αν και θεωρητικά έχεις τα upgrades δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μέχρι να πάρεις το ΟΚ από αυτόν.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment

                              Working...
                              X