Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by straier View Post
    Με τη μύτη του έβγαλε το μάτι;

    Comment


    • #77
      Originally posted by Jedah View Post
      Μπορεί κάποιος να εξηγήσει με απλά λόγια γιατί υπάρχει τόσος αρνητισμός για το SFV?

      (Πέραν του προφανέστατου λόγου ότι κάποιοι γκρινιάζουν επειδή δεν είναι καλοί σε αυτό).
      Πριν γραψω ενα μινι-κατεβατο να πω πως δεν εχω παιξει το παιχνιδι. Αλλαζουν οι καιροι αλλα ναι, συνεβη κι αυτο. Οπως και να χει μπορω να γραψω 2 λογια θελω να πιστευω.

      Η αρνητικη ταση που επικρατει δε νομιζω πως ειναι παραλογη και νομιζω πως αυτο που λες δεν ειναι προφανες, εκτος αν πιστευεις πως η γκρινια ερχεται μονο απο casuals και οχι απο ατομα που ασχολουνται σοβαρα με το ειδος.

      Για να βγαλουμε το casual κοινο απο τη μεση παντως, η γκρινια αυτων των ατομων ειναι 100% δικαιολογημενη. Το παιχνιδι φτιαχτηκε με τα esports στο μυαλο σαν κυριο μελημα, πραγμα τερμα παραλογο. Το να πετυχεις στα esports δεν αποκλειει το να δωσεις σε ολο σου το κοινο κατι προσιτο, αλλα η Capcom βιαστηκε πολυ και δε μπορεσε να πλησιασει εστω την επιτυχια του 4 και αυτο ειναι πολυ αργα για να αλλαξει. Αυτο ζημιωνει ακομα και την πιο hardcore community δυστυχως γιατι το momentum του παιχνιδιου εμπορικα επεσε απο την 1η μερα και δε σωζεται με τιποτα. Οι φανατικοι δεν πτοουνται απο την απουσια arcade mode/story mode/in-depth training mode αλλα ειναι κριμα να μη βλεπεις ατομα που ειναι "ψαγμενοι" gamers (αλλα οχι fighting game enthusiasts ας πουμε) οπως εδω καλη ωρα να μην παιζουν το παιχνιδι ενω επαιξαν το 4 τοσο ωστε να πανε απο το ξερω στα βασικα στο ειμαι τουλαχιστον αξιολογος.

      Για τους υπολοιπους τωρα που καταλαβαινουν τα παιχνιδια του ειδους σε βαθος και γκρινιαζουν αλλα οχι επειδη δεν ειναι καλοι, ε γι' αρχη γκρινιαζουν για το βαθος του παιχνιδιου. Απ' οσο εχω καταλαβει και απο τα λιγα που εχω δει το παιχνιδι ειναι αρκετα basic ως προς τους μηχανισμους του. Αυτη η απλοτητα αρεσει σε καποιους αλλα νομιζω πως ειναι περισσοτεροι παρα λιγοτεροι αυτοι που περιμεναν κατι παραπανω/καλυτερο. Δεν εχεις την ταχυτητα του 2, ουτε το πολυ δυσολο timing based execution στα παντα, δεν εχεις τον game changing μηχανισμο που ειχε το κατα τ' αλλα λιτο 3 (parry προφανως), δεν εχεις το πολυ combo-heavy / link-heavy παιχνιδι που ειχε το 4 γεματο πιεση με block strings και vortexes ή αλλα setups με απειρα option selects και block strings παλι στο wake-up game like there's no tomorrow.

      Το παιχνιδι γυρναει σε απλα chain based combos και σιγουρα θα εχει καποιο βαθος στους μηχανισμους του το οποιο δε μπορω να σχολιασω, αλλα φανταζομαι ισως να μην ειναι το κατι διαφορετικο ή εστω η συνεχεια σε κατι δοκιμασμενο. Κανεις δε λεει πως ειναι και κακο βεβαια, νομιζω πως γενικα θεωρειται σαφεστατα ικανοποιητικο απλα καταλαβαινω πως του λειπει το κατι παραπανω, ενα στοιχειο που θα το κανει να ξεχωρισει και να καθιερωθει. Το ειδος κινειται πολυ καλα αυτο το διαστημα και μεχρι του χρονου θα υπαρχει πολυ καλη ροη τιτλων. Δε νομιζω να ειναι 2η ανασταση του ειδους οπως ηταν με το SF4, αλλα και παλι η κατασταση κινειται ικανοποιητικα.

      Α επισης απορω που το παιχνιδι εχει input lag και που κατι τετοιο δε μπορει να διορθωθει (νομιζω μιλαμε για 6 ή 8 ms). Κατι αντιστοιχο βεβαια συνεβη και με το Tekken 7 αλλα το μειωσαν (ή θα το μειωσουν) αισθητα.

      Για να πουμε και κατι καλο το cast απο season 3 μαζι με την κυκλοφορια της Arcade version του παιχνιδιου ειναι μια χαρα κινηση απο μεριας Capcom. Κριμα που αργησαν τοσο πολυ και το τρενο το χουν χασει λογικα, αλλα και παλι το παιχνιδι θα ανεβει σιγουρα το προσεχες διαστημα.

      Comment


      • #78
        Δυστυχώς θα συμφωνήσω με Xeno, αν και μια χαρά θα κανόνιζα matches και θα περνάγαμε ωραία (κανονιστείτε!) δεν βλέπω το game με αντίστοιχο ενθουσιασμό πλέον. Παίζω π.χ. με Alex και νιώθω ότι δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο στο average play, ενώ το αντίστοιχο average play του SFIV (π.χ. shoryuken > focus cancel > ultra) ήθελε αρκετή προπόνηση, και σε αποζημίωνε ψυχαγωγικά αν το κατάφερνες.

        Πάντως παλιότερα γκρίνιαζα για τα links που απαιτούν εξωπραγματικό timing, από την άλλη είδα με περισσότερο ενθουσιασμό έναν παλιό τελικό SFIV απ'ότι τον πρόσφατο στο Capcom Cup. Οπότε μπορείς να πεις ότι έκανα και κωλοτούμπα.

        Αν έχετε όρεξη δείτε αυτό το βίντεο, βασίστηκε στο SFV, έχει κάποια σωστά επιχειρήματα:


        Αλλάζοντας κλίμα συζήτησης, [MENTION=47]straier[/MENTION] & [MENTION=408]thunderjohn[/MENTION] προς τί η ειρωνεία και ο γέλωτας;; Οι άνθρωποι της Capcom έχουν φτιάξει σοβαρό lore και εξηγούν την κάθε λεπτομέρεια!

        It is rumored that his nose became red and big like a tengu's due to being hit on the face multiple times.
         
        Last edited by Ryu_gr; 14-12-2017, 02:26 AM.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #79
          Ας κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στο βίντεο που έβαλε ο Ryu, μην έχοντας παίξει ούτε το 4 ούτε το 5, όντας ένας απόλυτα casual player. Αν πλέον το execution έχει γίνει πολύ ευκολότερο αυτό δε σημαίνει πως η στρατηγική θα είναι σημαντικότερος παράγοντας;
          Βέβαια αν δεν έχει story/arcade mode είναι μεγάλη έλλειψη για το casual κοινό.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #80
            Originally posted by Xeno View Post
            Πριν γραψω ενα μινι-κατεβατο να πω πως δεν εχω παιξει το παιχνιδι. Αλλαζουν οι καιροι αλλα ναι, συνεβη κι αυτο. Οπως και να χει μπορω να γραψω 2 λογια θελω να πιστευω.

            Η αρνητικη ταση που επικρατει δε νομιζω πως ειναι παραλογη και νομιζω πως αυτο που λες δεν ειναι προφανες, εκτος αν πιστευεις πως η γκρινια ερχεται μονο απο casuals και οχι απο ατομα που ασχολουνται σοβαρα με το ειδος.
            Όχι απλώς εννοούσα ότι δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η γκρίνια των casual ή top-level, όταν απλά προέρχεται από την αδυναμία τους να κερδίζουν. Για μένα η πιο βάσιμη κριτική έρχεται από αυτόν που έχει κατακτήσει ένα παιχνίδι τέτοιου τύπου και κερδίζει με συνέπεια. Προσωπικά δεν έχω τον χρόνο για το παιχνίδι ούτε για casual play, μόνο Breath of the Wild, Super Mario Odyssey και Yakuza Kiwami έχω αγγίξει τα τελευταία 2 χρόνια. Και τα τρία είναι εμπειρίες για όλους, καμία σχέση με το SFV που θέλει ώρες διδασκαλίας.

            Originally posted by Xeno View Post
            Για να βγαλουμε το casual κοινο απο τη μεση παντως, η γκρινια αυτων των ατομων ειναι 100% δικαιολογημενη. Το παιχνιδι φτιαχτηκε με τα esports στο μυαλο σαν κυριο μελημα, πραγμα τερμα παραλογο. Το να πετυχεις στα esports δεν αποκλειει το να δωσεις σε ολο σου το κοινο κατι προσιτο, αλλα η Capcom βιαστηκε πολυ και δε μπορεσε να πλησιασει εστω την επιτυχια του 4 και αυτο ειναι πολυ αργα για να αλλαξει. Αυτο ζημιωνει ακομα και την πιο hardcore community δυστυχως γιατι το momentum του παιχνιδιου εμπορικα επεσε απο την 1η μερα και δε σωζεται με τιποτα. Οι φανατικοι δεν πτοουνται απο την απουσια arcade mode/story mode/in-depth training mode αλλα ειναι κριμα να μη βλεπεις ατομα που ειναι "ψαγμενοι" gamers (αλλα οχι fighting game enthusiasts ας πουμε) οπως εδω καλη ωρα να μην παιζουν το παιχνιδι ενω επαιξαν το 4 τοσο ωστε να πανε απο το ξερω στα βασικα στο ειμαι τουλαχιστον αξιολογος.
            Ο κυριότερος λόγος που έκανα την ερώτηση είναι ένα video που είχε κριτική από τον Infiltration (World class SFIV player). Η βασική ιδέα είναι ότι το παιχνίδι έχει lenient input οπότε το gap ανάμεσα στους skilled executioners και τους λιγότερο skilled μικραίνει, με σκοπό να είναι πιο εντυπωσιακό για e-sports broadcast και να δίνει μεγαλύτερα περιθώρια comebacks. Δεν βλέπω τίποτα το κακό σε αυτό και νομίζω ότι το να απαιτείς από όλα τα games input strictness του 1-frame (16,7 ms σε 60Hz) δεν είναι σοβαρή λογική το 2017: α) η τεχνολογία δεν επιτρέπει να έχεις τόσο μεγάλη ακρίβεια, τα flat panels έχουν ΟΛΑ display lag πολύ μεγαλύτερο συνήθως του 1-frame, β) όταν κάποιες εκδόσεις του SFII είχαν τέτοια requirements δεν ήταν από σχεδιασμό (!!) αλλά απλά αποτέλεσμα της τεχνολογίας της εποχής. Το πρόγραμμα επέτρεπε τέτοια ακρίβεια γιατί είχε αναλογικά displays και χειριστήρια που ήταν κομμάτι του PCB. Όπως τα combos ήταν ευχάριστο ατύχημα στο World Warrior, έτσι και το 1-frame accurate reverse attack είναι το μικρότερο δυνατό παράθυρο για να αποφύγεις frame traps. Τα frame traps ίσως και να μην μπήκαν στο παιχνίδι ηθελημένα, αλλά είναι αποτέλεσμα της βελτίωσης των παικτών, που δεν μπορούσαν να προβλέψουν οι σχεδιαστές.

            Originally posted by Xeno View Post
            Για τους υπολοιπους τωρα που καταλαβαινουν τα παιχνιδια του ειδους σε βαθος και γκρινιαζουν αλλα οχι επειδη δεν ειναι καλοι, ε γι' αρχη γκρινιαζουν για το βαθος του παιχνιδιου. Απ' οσο εχω καταλαβει και απο τα λιγα που εχω δει το παιχνιδι ειναι αρκετα basic ως προς τους μηχανισμους του. Αυτη η απλοτητα αρεσει σε καποιους αλλα νομιζω πως ειναι περισσοτεροι παρα λιγοτεροι αυτοι που περιμεναν κατι παραπανω/καλυτερο. Δεν εχεις την ταχυτητα του 2, ουτε το πολυ δυσολο timing based execution στα παντα, δεν εχεις τον game changing μηχανισμο που ειχε το κατα τ' αλλα λιτο 3 (parry προφανως), δεν εχεις το πολυ combo-heavy / link-heavy παιχνιδι που ειχε το 4 γεματο πιεση με block strings και vortexes ή αλλα setups με απειρα option selects και block strings παλι στο wake-up game like there's no tomorrow.
            Έχοντας δει επιλεκτικά Evo, Capcom Cup και μικρότερα τουρνουά, εγώ βλέπω ότι α) είναι κάτι καινούριο σε μηχανισμούς και βασίζεται στις σωστές αποστάσεις (footsies), β) δεν υπάρχει παίκτης ή χαρακτήρας που να είναι τελείως dominating(π.χ. SFIV Sagat), γ) δεν μπορείς να κάνεις whiff χωρίς να το πληρώσεις, so don't press random buttons και δ) δεν βαριέσαι τα ματς. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόση αρνητική διάθεση, θέλουμε να βλέπουμε για πάντα Umehara και Justin Wong;

            Originally posted by Xeno View Post
            Το παιχνιδι γυρναει σε απλα chain based combos και σιγουρα θα εχει καποιο βαθος στους μηχανισμους του το οποιο δε μπορω να σχολιασω, αλλα φανταζομαι ισως να μην ειναι το κατι διαφορετικο ή εστω η συνεχεια σε κατι δοκιμασμενο. Κανεις δε λεει πως ειναι και κακο βεβαια, νομιζω πως γενικα θεωρειται σαφεστατα ικανοποιητικο απλα καταλαβαινω πως του λειπει το κατι παραπανω, ενα στοιχειο που θα το κανει να ξεχωρισει και να καθιερωθει. Το ειδος κινειται πολυ καλα αυτο το διαστημα και μεχρι του χρονου θα υπαρχει πολυ καλη ροη τιτλων. Δε νομιζω να ειναι 2η ανασταση του ειδους οπως ηταν με το SF4, αλλα και παλι η κατασταση κινειται ικανοποιητικα.
            Εμένα μου φαίνεται ότι είναι το #1 fighting game σε competitive play αυτήν την στιγμή. Κάνω λάθος;

            Originally posted by Xeno View Post
            Α επισης απορω που το παιχνιδι εχει input lag και που κατι τετοιο δε μπορει να διορθωθει (νομιζω μιλαμε για 6 ή 8 ms). Κατι αντιστοιχο βεβαια συνεβη και με το Tekken 7 αλλα το μειωσαν (ή θα το μειωσουν) αισθητα.
            Είναι θέμα τεχνολογίας. USB controller polling + Flat panel display = Unbeatable lag. Δεν μπορεί να πολεμηθεί.

            Originally posted by Xeno View Post
            Για να πουμε και κατι καλο το cast απο season 3 μαζι με την κυκλοφορια της Arcade version του παιχνιδιου ειναι μια χαρα κινηση απο μεριας Capcom. Κριμα που αργησαν τοσο πολυ και το τρενο το χουν χασει λογικα, αλλα και παλι το παιχνιδι θα ανεβει σιγουρα το προσεχες διαστημα.
            Ποιό τρένο έχουν χάσει; Υπάρχει FG που να παίζεται περισσότερο; Αν ναι, ποιό είναι;

            Σε ευχαριστούμε για την ανάλυση.
            Insert Coin

            Comment


            • #81
              Ας πω και εγώ 5 πραγματάκια σχετικά με το παιχνίδι. Να σημειωθεί πως είχα παίξει κάμποσο το Street Fighter 4 χωρίς να έχω φτάσει σε επίπεδα pro παίκτη και έχω παίξει αρκετά το 5.

              Να πιάσω αρχικά τα αρνητικά. Είναι τραγικό την σήμερον ημέρα που κυκλοφορούν παιχνίδια όπως τα Injustice, Blazblue και Mortal Kombat, τα οποία έχουν πολύ περιεχόμενο, να προσφέρει μόνο online play και training mode και να το χρεώνουν 60 ευρώ. Ώρες ώρες απορώ με την καπκομ και τις εντελώς παράλογες και λάθος κινήσεις που κάνει, να ήταν μια καινούρια εταιρεία στον χώρο να το καταλάβω αλλά από μια παλιά καραβάνα δεν συγχωρείται με την καμία. Όσο πέρασαν οι μήνες προστέθηκε αρκετό περιεχόμενο αλλά αυτό δεν βοήθησε πολύ στο να αντιστραφεί η αρχική κάκιστη εντύπωση που άφησε ο τίτλος.

              Άλλο αρνητικό, το story mode είναι για τα μπάζα. Ναι, αναφέρομαι σε εκείνο που προστέθηκε 6 μήνες μετά την κυκλοφορία και όχι στο ανύπαρκτο που υπήρχε όταν κυκλοφόρησε ο τίτλος. Η ιστορία είναι χάλι μαύρο, το κείμενο είναι απαράδεκτο και μόνο γέλιο προκαλεί και οι περισσότεροι χαρακτήρες, παρόλο που μιλάνε και συμπεριφέρονται σοβαρά, είναι για να παίξουν σε κωμωδία. Δεν περίμενα κανένα έπος με απίστευτη πλοκή και ανατροπές αλλά ένα αξιοπρεπές story, ειδικά όταν ο ανταγωνισμός έχει προσφέρει ιστορίες που έχουν ξεχωρίσει και έχουν θέσει υψηλά πρότυπα.

              Περνάμε τώρα στα καλά. Αρχικά, μου αρέσει το ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις δωρεάν όλους τους χαρακτήρες. Θέλει αρκετή δουλειά μεν αλλά είναι εφικτό να αγοράσεις απλώς την vanilla έκδοση και στο τέλος να έχει το πλήρες περιεχόμενο χωρίς να πληρώσεις ούτε λεπτό.

              Όσον αφορά το gameplay, συμφωνώ με τις θέσεις του Jedah. Επίσης να συμπληρώσω πως τα combos δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολα, απλώς δεν είναι απάνθρωπα δύσκολα όπως του 4 που όλα σχεδόν ήθελαν just frame για να βγουν. Επίσης, υπάρχουν και εδώ combos που απαιτούν εξαιρετικό execution και εξάσκηση για να βγουν, σε καμία περίπτωση δεν έγινε casual το παιχνίδι, εξάλλου έτσι δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο mind game και στην στρατηγική.

              Πολύ μου αρέσουν και οι χαρακτήρες, πιο περιορισμένο καστ αλλά πιο ξεχωριστό, πολλοί χαρακτήρες όπως Rashid, FANG και Menat έχουν πολύ πρωτότυπο gameplay και για εμένα δίνουν μια ξεχωριστή ταυτότητα στον τίτλο και καθιστούν το καστ του καλύτερο από του 4 (προσωπική άποψη εδώ πάντα, μια χαρά χαρακτήρες είχε και αυτό) που είχε φτάσει να έχει 10 shotokans.

              Τέλος, στα θετικά του τίτλου, το v-system το οποίο εξασφαλίζει ότι ο κάθε χαρακτήρας παίζει εντελώς διαφορετικά από κάθε άλλον. Στην ουσια εξασφαλίζει ότι ο καθένας έχει κάποιες ικανότητες/ χαρακτηριστικά που τον καθιστούν μοναδικό, κάτι που υπάρχει πολύ περισσότερο στο 5 από το 4, στο τελευταίο έπρεπε να εντρυφήσεις πάρα πολύ για να καταλάβεις σε τι διαφέρει ο κάθε ήρωας, στο 5 το καταλαβαίνεις με το καλημέρα.

              Έχω καιρό που έχω σταματήσει να παίζω (καταραμένο μαστερ) αλλά αν θέλετε μπορούμε να κανονίσουμε. Xeno ακόμα να το πάρεις;


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #82
                [MENTION=88]Jedah[/MENTION]

                δεν είναι σοβαρή λογική το 2017: α) η τεχνολογία δεν επιτρέπει να έχεις τόσο μεγάλη ακρίβεια, τα flat panels έχουν ΟΛΑ display lag πολύ μεγαλύτερο συνήθως του 1-frame, β) όταν κάποιες εκδόσεις του SFII είχαν τέτοια requirements δεν ήταν από σχεδιασμό (!!) αλλά απλά αποτέλεσμα της τεχνολογίας της εποχής.
                Συμφωνω με την αναλυση περι αλλαγης εποχης και τεχνολογιας.
                Έχοντας δει επιλεκτικά Evo, Capcom Cup και μικρότερα τουρνουά, εγώ βλέπω ότι α) είναι κάτι καινούριο σε μηχανισμούς και βασίζεται στις σωστές αποστάσεις (footsies), β) δεν υπάρχει παίκτης ή χαρακτήρας που να είναι τελείως dominating(π.χ. SFIV Sagat), γ) δεν μπορείς να κάνεις whiff χωρίς να το πληρώσεις, so don't press random buttons και δ) δεν βαριέσαι τα ματς. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόση αρνητική διάθεση, θέλουμε να βλέπουμε για πάντα Umehara και Justin Wong;
                - Ειναι κατι διαφορετικο σιγουρα και ναι βασιζεται σε spacing αλλα αυτο ισχυει πιστευω και στο 2 και στο 4 (στο 3 οχι because parry απλα).
                - Οχι δεν εχει εναν χαρακτηρα που σαρωνει, μαγκια τους οσο να ναι γιατι στο 4 τους πηρε καποια χρονια μεχρι να φτασουν εκει.
                - Αυτο το περι whiff / don't press random buttons δε διαφωνω πως ισχυει στο 5 αλλα δεν ισχυει μονο εκει και παλι.

                Εμένα μου φαίνεται ότι είναι το #1 fighting game σε competitive play αυτήν την στιγμή. Κάνω λάθος;
                Ειναι αλλα μιλαμε για καθιερωμενο franchise του ειδους και κατι τετοιο θα γινοταν βρεξει χιονισει, ιδιως οταν με την τροπη που εχουν παρει τα esports τα λεφτα ειναι εκει και οχι σε sf 2/3/4 / kof / guilty gear / whatever. Τωρα ειναι σιγουρα μονοδρομος στο ειδος, απλα ηθελα να πω αν θα ειναι σημειο αναφορας σε βαθος ετων οπως ειναι το 2 ή το 3 (ακομα και για το 4 δε μπορω να στο πω αυτο, ποσο μαλλον για το 5).

                Είναι θέμα τεχνολογίας. USB controller polling + Flat panel display = Unbeatable lag. Δεν μπορεί να πολεμηθεί.
                Δεκτο και λογικο ακουγεται, δεν εχω ασχοληθει με τις τεχνικες προεκτασεις του θεματος (προφανως).

                Ποιό τρένο έχουν χάσει; Υπάρχει FG που να παίζεται περισσότερο; Αν ναι, ποιό είναι;
                Εχουν χασει το τρενο της εμπορικης επιτυχιας. Νομιζω ηταν ξεκαθαρο απο τα οσα εγραψα πως αυτο δεν εχει να κανει με το τι πιστευει η esports / competitve scene. Απλα δε μπορεσαν να επαναλαβουν το μπαμ του 4 εμπορικα γιατι βασιστηκαν παρα πολυ στην pro community (Combofiend πχ να δουλευει στην Capcom κτλ) κατι που δεν εγινε στο 4, ποσο μαλλον σε παλιοτερα παιχνιδια του ειδους.

                Σε ευχαριστούμε για την ανάλυση.
                Παρακαλω.

                P.S. [MENTION=56]Deus[/MENTION] θα σου απαντησω σε επομενη φαση, παντως δεν ειμαι σε φαση για τετοια αμεσα, αν και ειδα αρκετα πραγματα απο το Capcom Cup το περασμενο ΣΚ ετσι απο περιεργεια και για να κραταω καποια επαφη, αλλα ως εκει για την ωρα.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by straier View Post
                  Ας κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στο βίντεο που έβαλε ο Ryu, μην έχοντας παίξει ούτε το 4 ούτε το 5, όντας ένας απόλυτα casual player. Αν πλέον το execution έχει γίνει πολύ ευκολότερο αυτό δε σημαίνει πως η στρατηγική θα είναι σημαντικότερος παράγοντας;
                  Βέβαια αν δεν έχει story/arcade mode είναι μεγάλη έλλειψη για το casual κοινό.
                  Ισχυρίζονται ότι ευνοεί το random στοιχείο, δηλ. περισσότερο το πέτρα, ψαλίδι, χαρτί μιας και οι αντίπαλοι είναι κατά πάσα πιθανότητα ισάξιοι. Ήδη υπήρχε γκρίνια στον τελικό του capcom cup ότι ο νικητής ήταν "gambler".

                  Συμμερίζομαι βέβαια και την άλλη άποψη, το Soul Calibur π.χ. είναι επίσης χαλαρό στον χειρισμό αλλά γίνονται φοβερά matches και θα το παρομοίαζα πιο πολύ με σκάκι παρά τζόγο, είναι βέβαια 3D.
                  Ίσως εμείς να μην μπορούμε να χωνέψουμε αυτή τη στροφή στην "επιείκεια" στο Street Fighter.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #84
                    Και από την άλλη έχεις τον Poongko που άρχιζε να παίζει Akuma στο Tekken 7, βγήκε 3ος στο προηγούμενο Evo και τρελαίνεσαι επειδή δεν ξέρεις τι να υποθέσεις .

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #85
                      *Διαβάζει όλα τα ποστ παραπόνων και κραξίματος παραπάνω
                      *Πάει wikipedia να τσεκάρει κάτι

                      Μισο, μισό, το ζήσαμε δηλαδή και αυτό;;;

                      Attached Files
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #86
                        Καλά πάντα ήταν καλύτερα τα ΜΚ.Οκ μη βαράτε,ένα αστείο έκανα.Απλά εγώ τα προτιμούσα πάντα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #87
                          Και όμως, παρόλα τα θέματα που είχε το παιχνίδι όταν κυκλοφόρησε πήγε σχετικά καλά στις βαθμολογίες και η διαφορά με το ΜΚ δεν είναι και πολύ μεγάλη αν έχει κανείς στον νου του πως το πρώτο είχε σοβαρά προβλήματα ενώ το δεύτερο πλήρες και ολοκληρωμένο παιχνίδι με άφθονο περιεχόμενο.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #88
                            Το προβλημα του Sf ειναι οι χοντρόκομμένοι χαρακτήρες . Έχουν μια κομικσαδικη υπερβολή που πρέπει να σταματήσει .

                            Comment


                            • #89
                              Μεγάλης διάρκειας βίντεο από την Capcom που επιδεικνύει τα νέα V-triggers:

                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • #90
                                Υπενθυμίζω ότι το Arcade Edition είναι πλέον διαθέσιμο και η Sakura playable δωρεάν μέχρι τις 23 Ιανουαρίου. Είναι μια καλή ευκαιρία να βγάλετε παραπάνω fight money χρησιμοποιώντας την.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X