Announcement

Collapse
No announcement yet.

Favourite VG Music (YouTube Edition)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το παραπάνω video του nooto αποτέλεσε αφορμή για να τα σταξω για το silent hill
    - συνειρμικά οδηγήθηκα στα αλλα δυο συν το resident evil 3 που δε φαινεται στην εικόνα. ( παρακολουθώ τι γράφετε κι ας μην εχω χρόνο- ευτυχώς τωρα που ο μικρός άρχισε να εχει πιο καλα ωράρια τα πράγματα έστρωσαν κάπως )



    Μικρη συνδρομή στο θεμα

    Καταπληκτικός τιτλος. Εξαιρετικό theme.

    Φανταστικό remake. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ OST. Δεν υπαρχει κομματι που να περισσεύει, imo.

    Και ενα extra για να μην ξεφεύγουμε απο τα 32bit
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Originally posted by Sinclair View Post
      ( παρακολουθώ τι γράφετε κι ας μην εχω χρόνο- ευτυχώς τωρα που ο μικρός άρχισε να εχει πιο καλα ωράρια τα πράγματα έστρωσαν κάπως )
      Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είχες τόσο πολύ καιρό να γράψεις, να σου ζήσει! Και να τον ετοιμάζεις να αναλάβει τα σκήπτρα, κάπου πρέπει να το παραδώσουμε το φορουμ!

      Comment




      • Το main theme ανατριχίλα

        edit: ακούω και το ost του Wonder Boy που έβαλε ο Sinclair, θαυμάσιο
        Last edited by Raf; 01-12-2018, 10:08 PM.

        Comment


        • Originally posted by sub_zero View Post
          Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είχες τόσο πολύ καιρό να γράψεις, να σου ζήσει! Και να τον ετοιμάζεις να αναλάβει τα σκήπτρα, κάπου πρέπει να το παραδώσουμε το φορουμ!
          Ευχαριατώ!!
          Gamer από κούνια xD Αν τον δω να γράφει ποστ εδώ μέσα για game θα με πάρουν τα ζουμιά χαχα!
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Καλως τον!!!!! Να σου ζησει ρε συ

            Mου αναψες φωτιες με την black label του Silent Hill (προσπαθω να μην ενδωσω τοσο καιρο ).

            Comment


            • Συγχαρητήρια για τον μπέμπη Κώστα,να σου ζήσει.

              Carpe diem

              Comment


              • Ευχαριστώ παιδιά, να στε καλά. Ασε κι εγώ την είδα στο site του gamestation και μετά από λίγη ενδοσκόπηση την παρήγγειλα... Δεν την είχα δει ποτέ δια ζώσης( κόπια back in the day ) και θεώρησα πως ήρθε η ώρα να τα σκάσω.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Τόσο σπάνια είναι; Την έχω μαζί με το ντεμο του MGS εδώ και πολλά χρόνια. [emoji14]
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Η αγγλική ειναι απλώς πιο περιζήτητη. Εμ εισαι σίγουρος; Νομιζω αν δεν κανω λάθος, πως το MGS ερχόταν με demo του Silent Hill.
                    Last edited by Sinclair; 02-12-2018, 10:31 PM.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Originally posted by Sinclair View Post
                      Η αγγλική ειναι απλώς πιο περιζήτητη. Εμ εισαι σίγουρος; Νομιζω αν δεν κανω λάθος, πως το MGS ερχόταν με demo του Silent Hill.
                      Λες να τα θυμάμαι λάθος; θυμάμαι έχω την πρώτη πρώτη έκδοση,την έχω από τότε, οπότε ίσως δε θυμάμαι καλά
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Η Αμερικανικη προσωπικα δεν μου αρεσει, η αγγλικη ειναι φανταστικη artwise. Και να σκεφτει κανεις οτι μιλαμε για δεκαετια του 90 και αυτο που δειχνει ειναι μια κοπελα στην εφηβεια που η μητερα της την εκαψε ζωντανη. Οταν η konami ηταν εταιρεια...

                        Btw ναι το mgs ειχε demo του sh και οχι το αναποδο. Ισως θυμασαι zoe που ειχε demo του mgs2.
                        Last edited by nooto; 03-12-2018, 01:20 AM.

                        Comment


                        • [MENTION=19]nooto[/MENTION]

                          Περασα κι εγω πριν σχεδον 2 χρονια πλεον τη φαση που περιγραφεις με τα Silent Hill βλεποντας πασης φυσεως αναλυσεις και documentaries/making of/behind the scenes κυριως απο το Silent Hill 2.
                          Κατεβασα καθε ost, εκανα δικες μου playlists (παλι κυριως απο το 2 και με λιγοτερα κομματια απο το 1 και το 3) και στο spotify ακουω ποτε ποτε to best of silent hill album. Η δουλεια του Yamaoka αποτελει τεραστιο μερος της ταυτοτητας ολης της σειρας.

                          To SH1 intro theme ειναι για μενα ενα απο τα καλυτερα themes που εχω ακουσει και μπορω να πω πως εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια μου γιατι νομιζω δειχνει με τον καλυτερο τροπο τις προθεσεις της σειρας να ξεφυγει απο ολα τα στερεοτυπα του gaming και να κινηθει προς κατι πιο ωριμο και κινηματογραφικο.

                          Τελος να πω κι εγω πως αφου ακουσα το κομματι αυτο περυσι πολλες πολλες φορες, εν τελει απλα πηρα και εγω τη black version του 1 (καποιους μηνες πιο πριν ειχα παρει και τα 2/3, απλα περιμενα να βρω και το 1 σε λογικη τιμη). Παντως δε θα λεγα πως το παιχνιδι ειναι σπανιο, ουτε ακριβο.

                          Κλεινοντας την τριλογια νομιζω πως εκανα το ελαχιστο που μπορουσα να κανω για να εχω κατι να θυμαμαι απο αυτη τη σειρα. Η πλακα ειναι πως μονο το 2 με εντυπωσιασε, αλλα και τα αλλα 2 τα εκτιμω για καποιους λογους.

                          [MENTION=9]Sinclair[/MENTION]

                          Τελεια νεα, να σου ζησει ;).
                          Last edited by Xeno; 09-12-2018, 12:34 PM.

                          Comment


                          • Ευχαριστώ

                            Σχετικα με το Silent Hill; κι εγώ όταν είχα πρωτοπαίξει το demo( λογικά σε κάποιο disc από το OPM) έβαζα την εισαγωγή να παίζει ξανα και ξανα λόγω της μουσικής. Νομίζω μαζί με αυτή του Soul Blade, του Soul Reaver και του Vagrant Story τις έχω παρακολουθησει άπειρες φορές. Η US edition δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, ωστόσο για κάποιο λόγο η PAL και δη η αγγλική version είναι στη σφαίρα των 40-60€ αναλόγως της κατάστασης φυσικά( η PAL μαλιστα δεν έχει τους child enemies στο σχολείο, λόγω της κλασικής νομοθεσίας στη Γερμανία που είχε σαν αποτέλεσμα να αντικαταστασθούν από τους απλούς εχθρούς) Επίσης ανάλογα με τα γούστα το artwork της PAL είναι καλύτερο. Γενικά δεν έχω επαφή με τις τιμες της σειράς μετά το Silent Hill Collection( για PS2, όχι την ελεεινη ΗD xD) Βέβαια είναι πολύ φτηνότερα από τίτλους όπως το Rule of Rose φερ'ειπείν που όυτε στην ίδια πρόταση δε στέκεται με Silent Hill, Project Zero η ακόμη και το Forbidden Siren, Ηaunting Ground.



                            Το έχω από όταν κυκλοφόρησε( purple variation που δείχνει και sexy ) και το συνιστώ ανεπιφύλακτα για πολλοστή φορα. Όχι τόσο για την ποιότητα του OST που είναι δεδομένη, όσο για την ποιότητα της δουλειάς που έχει γίνει ακόμη μία φορά από την Bravewave, οπως και στο ΟST του Street Fighter.


                            Περιμενω για ανάλογη δουλειά στο Darkstalkers από την bravewave, γενικά από εμένα ό,τι και να κάνουν έχουν το approval μετά από αυτές τις δύο κυκλοφορίες.( εξαιρετική ποιότητα τα βινύλια όπως και το bandcamp/ cd με διαφορετικό mastering που είναι και το ζητούμενο)
                            Last edited by Sinclair; 11-12-2018, 02:26 PM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Παντως μιας και εγινε αναφορα για την τιμη του SH, θυμαμαι το ειχα παρει αρχικα απο eBay για περιπου 15 λιρες πριν απο λιγοτερο απο 2 χρονια απλα κατι πηγε στραβα και δεν εφτασε ποτε (πηρα refund) και εν τελει το πηρα πριν 1 χρονο χοντρικα για 20ε. Τωρα βλεπω ισως να εχει ανεβει οριακα αλλα και παλι με λιγη υπομονη γινεται δουλεια.
                              Για τα soundtracks που αναφερεις με πιανεις αδιαβαστο, φανταζομαι μιλαμε για unofficial projects ας πουμε ετσι; Δεν εχω φτασει ως εκει ακομα, συνηθως φτανω μεχρι OSTs και arranged soundtracks ως τωρα.

                              Comment


                              • Από Bravewave? Οfficial είναι τόσο του Panzer Dragoon όσο και του Street Fighter ( original art, του SF είναι box set μέχρι και art prints διαστάσεων cover βινυλίου έχει μέσα- μάλιστα τα πρώτα 90-100 ήταν υπογεγραμμένα από την original sound team αν θυμάμαι καλά- ειχαν εξαντληθεί εν ριπεί οφθαλμού μόλις τα ανέβασαν ) Όλοι οι δημιουργοί παρόντες ήταν κατά τη δημιουργία τους και μάλιστα οι ίδιοι συμμετείχαν στο remastering όλων των tracks.( τόσο στο SF όσο και στο Saga)
                                Last edited by Sinclair; 13-12-2018, 09:09 PM.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X