Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Metroid: Excellence revisited

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    οπότε περιορίζεις τις τυφλές (και ανούσιες από ένα σημείο και μετά κατά την γνώμη μου) βολές στους τοίχους).
    Γι' αυτό σου είπα πως δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοια παιχνίδια. Σε μένα και πολλούς άλλους φαίνεται απόλυτα λογικό να ψάχνεις κάθε σπιθαμή του χάρτη με ότι εργαλεία έχεις ανά πάσα στιγμή, είναι σημαντικό (αν όχι το σημαντικότερο) και αναπόσπαστο μέρος του gameplay, αν βγάλεις την εξερεύνηση τι μένει; Να σκοτώνεις εχθρούς και το platforming; Στο συγκεκριμένο παιχνίδι αυτά μάλλον είναι το δευτερεύοντα.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #32
      Στην όλη συζήτηση θα προσθέσω και κάτι ακόμα.Παιχνίδια όπως το super metroid δεν έχουν σχέση με την τελευταία μόδα στα videogames που θέλουν το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 100 τοις εκατό για την πλάκα.Η λογική του είναι η εξερεύνηση και με ότι συνεπάγεται αυτό,όποιος εξερευνεί περισσότερο είναι και πιο ισχυρός και στο τέλος το ποσοστό ολοκλήρωσής του θα είναι και καλύτερο.Στην τελική είναι και μικρό και τα πολλαπλά playthroughs θα έχουν και νόημα γιατί κάθε φορά θα υπάρχει και κάτι ακόμα να βρεις.

      Πάντως θα το βάλω στο πρόγραμμα να το παίξω,παρόλο που λετρεύω την σειρά (metroid prime ένας από τους αγαπημένουν τίτλους εβα) αυτό το αμέλησα και θέλω να το παίξω καθώς από ότι διαβάζω περιέχει όλα όσα θα ήθελε ένας φαν της σειράς.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #33
        Όσον αφορά το level design η Nintendo κάνει συχνή χρήση της λογικής "ξαναέλα στο ίδιο δωμάτιο με καινούργιες ιδιότητες και θα βρεις κάτι καινούργιο" στα games της. Μπορεί να το δει κάποιος ακόμα και σε Mario τίτλους, που επέστρεφες με τα caps για επιπλέον αστέρια, και στο OOT με το scarecrow song. Η αλήθεια όμως είναι ότι στα Metroid η υλοποίηση αυτού του σχεδιασμού είναι σε πολύ ξεχωριστό επίπεδο.

        Δυστυχώς με το game δεν εχω ασχοληθεί αρκετά, οπότε δε μπορώ να εκφέρω ασφαλή άποψη. Το κακό σ'αυτήν την υπόθεση είναι ότι παίζοντας κάποιο game ετεροχρονισμένα χάνεις μέρος της μαγίας του και της πρωτοτυπίας του. Παράδειγμα, βλέποντας κανείς τα λιβάδια του OOT θα ενθουσιαστεί από το μέγεθος του κόσμου που έχει να εξερευνήσει.Αν έχει παίξει όμως πρώτα το San Adreas δε νομίζω οτι θα του φανεί ιδιαίτερο. Σίγουρα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί με τους εκάστοτε τίτλους με ιδιαίτερη ευαισθησία και retro διάθεση.

        Τώρα από τα Prime το πρώτο ήταν τεχνικά και αρτιστικά τέλειο. Μπορεί να χρειάστηκαν 2 γεννιές αλλά το game άξιζε την αναμονή. Από την άλλη το δεύτερο δε μου άρεσε ιδιαίτερα γιατί βρήκα τους μηχανισμούς light/shadow broken.

        Comment


        • #34
          Είχα κάνει κάποια posts στην γενική συζήτηση περί Metroid αλλά λέω να συνεχίσω εδώ. Κατ' αρχάς να πω πως δουλεύω με zsnes και Dual Shock 3, και το μόνο θέμα που είχα ήταν λίγο screen tearing που διορθώθηκε άμεσα όταν ενεργοποίησα το v-sync, επομένως παίζω 100% κομπλέ. Έχει κάποια φίλτρα διαθέσιμα, αλλά δεν μου φάνηκαν αναγκαία, παίζει μια χαρά και σκέτο. Save states χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια, κυρίως σε σημεία που πρέπει να κάνω ένα άλμα για κάποιο μυστικό, και αν το χάσω πρέπει να φάω ξανά λίγη ώρα μέχρι να ανέβω στο επίμαχο σημείο. Σημεία αγγαρείας δηλαδή, που όμως είναι πολύ λίγα.

          Μέχρι στιγμής το ρολόι γράφει περίπου 7,5 ώρες, όμως κλασικά έχω φάει περισσότερες, με ψόφους, ψάξιμο για ώρα και τελικά να το κλείνω χωρίς save, κλπ. Έχω εμφανίσει όλες τις περιοχές. Από γενικά stats έχω 9 health tanks, 3 reserve tanks, 120 πυραύλους και από καμιά 25αριά σούπερ πυραύλους και σούπερ μπόμπες. Λέω στο περίπου, επειδή εδώ πέρα δεν αναπληρώνονται η ζωή και τα όπλα σου παρά μόνο στο αρχικό save point. Στην αρχή με ξένισε λίγο, όμως το παιχνίδι βγήκε μια χαρά μέχρι στιγμής, κυρίως λόγω των προσεχτικά τοποθετημένων εχθρών που πολλές φορές χρησιμεύουν κυρίως για να αναπληρώνεις ό,τι όπλα θα χρειαστείς στην συνέχεια. Επίσης έχω 4/5 beams, 2/2 suits, 2/4 misc, 2/3 boots.

          Πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Φαινομενικό θα έλεγα, ειδικά για την εποχή του. Βέβαια, ξαναδιαβάζοντας τα posts από την αρχή, θα συμφωνήσω με τον Ryu πως το σημείο με την μπόμπα που μιλούσατε όντως ήταν άκυρο. Και εμένα που μέχρι πρότινος δεν είχα καμία μα καμία σχέση με την σειρά, με ξένισε πολύ η όλη ιδέα. Δηλαδή πού κολλάει αυτό, να πετάς μπόμπες για να ανοίξει καμία τρύπα μπας και βρεις την συνέχεια του χάρτη; Στην συνέχεια βέβαια σου γίνεται δεύτερη φύση, έως και εμμονή πολλές φορές, αλλά δεν παύει να μου φάνηκε πολύ κουλό όταν το πρωτοείδα. Σε αυτό το σημείο να πω πως αν δεν είχα τερματίσει 100% το AM2R, το Super θα με παίδευε αρκετά, με την άσχημη έννοια. Οκ, βρίστε όσο θέλετε, έτσι νιώθω, τι να κάνομεν τώρα :p

          Κατά τ' άλλα, το μόνο σημείο του παιχνιδιού που πλέον φαίνεται ετεροχρονισμένο, είναι ο χάρτης, το ότι δηλαδή δεν σου δείχνει ξεκάθαρα πού υπάρχουν πόρτες. Θα μου πείτε πως οκ, νουμπά Phantom, κάτσε ψάξε και βρες πού πρέπει να πας. Ε όχι, δεν πάει έτσι. Να εξερευνήσεις, δεν λέω. Εδώ ο ίδιος με το που παίρνω καινούργιες δυνάμεις, πιάνω τον εαυτό μου να πηγαίνω στην αρχή και να ξαναχτενίζω τον χάρτη με άλλη οπτική. Αλλά το να ψάχνω όοοολον τον χάρτη μέχρι να βρω μία φανερή πόρτα που απλά την έχασα, και να αλωνίζω σε όλον τον πλανήτη σαν την άδικη κατάρα, ε αυτό με κουράζει και μου φαίνεται ανούσιο.

          Προφανώς το κατάλαβαν, και το βελτίωσαν στους μετέπειτα τίτλους, όχι μόνο Metroid αλλά και λοιπά Metroidvania παιχνίδια. Βέβαια για να μην ακούγομαι άδικος, το Super Metroid βελτίωσε κατά τεράστιο βαθμό πράγματα που πιο πριν απλά δεν υπήρχαν. Έφτιαξε μία σχολή από το τίποτα. Ενώ είχα ανεβασμένες προσδοκίες, το παιχνίδι με διασκεδάζει άπειρα. Αν το είχα παίξει στην εποχή του, πιστεύω πως θα είχα πάθει πλάκα με το όλο στήσιμο. Ο μόνος λόγος που είμαι τόσο αυστηρός (κυρίως με τον χάρτη), είναι επειδή το κρίνω με τα σημερινά στάνταρ, τα θεμέλια των οποίων όμως, έθεσε το ίδιο το παιχνίδι.

          Από την μία είμαι άδικος μαζί του, όμως από την άλλη, το ότι με κάνει να αισθάνομαι πως ασχολούμαι με έναν σημερινό αντί για έναν ρετρό τίτλο, νομίζω πως είναι δικαίωση για το παιχνίδι.
          Last edited by Phantom Duck; 01-09-2016, 01:03 AM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #35
            Τέρμα και το Super Metroid, να είναι καλά ο zsnes. Έβαλα το run στο R2, δούλευε και ο αναλογικός για όποτε με κούραζε ο σταυρός, πολύ κομπλέ. Το ρολόι γράφει 10+ ώρες, όμως σίγουρα μου πήρε πολύ περισσότερο. Πολύ ωραίος, μεγάλος, χορταστικός τίτλος, τίγκα στα μυστικά. Δεν νομίζω πως έχω να πω πολλά περισσότερα πέραν όσων είπα ήδη. Το ευχαριστήθηκα πολύ.

            Το παιχνίδι ήταν πρωτοποριακό, γι' αυτό και κρίνεται ως τέτοιο από όλη την κοινότητα. Το θέμα είναι να είμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλοι και να μην το θεοποιούμε, από την στιγμή που είχαν παραμείνει κάποια θεματάκια που εξελίχθηκαν σε μετέπειτα Metroidvania τίτλους τα επόμενα χρόνια. Αναφέρομαι κυρίως στον χάρτη, όπου δεν σου έδειχνε πρωτίστως πού υπάρχουν πόρτες και πού τείχη, και δευτερευόντως αν είναι ξεκλείδωτες, ανοιχτές, ειδικές, κλπ. Υπήρχαν και μερικά ακόμα θεματάκια, όμως αν είχαν φτιάξει τον χάρτη όπως παρουσιάζεται σε μετέπειτα τίτλους, θα μιλούσαμε για αριστούργημα.

            Το μοναδικό πραγματικά αρνητικό που έχω να του προσάψω, είναι πως αν αποθηκεύσεις το παιχνίδι στο τελευταίο save point και θέλεις να ψάξεις τον χάρτη για 100%, τότε bad luck, πάμε φτου κι απ' την αρχή. Δεν σε αφήνει να γυρίσεις πίσω, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να νικήσεις τον τελικό και να δεις τους τίτλους τέλους. Ο οποίος τελικός, αν ξεμείνεις από πυραύλους και έχεις χάσει και το charge beam, απλά δεν νικιέται. Δύσκολο, αλλά με μία γύρα στο διαδίκτυο είδα αρκετές περιπτώσεις. Εκεί που λες πως οι devs έχουν τοποθετήσει και το παραμικρό πίξελ σε συγκεκριμένη και ψαγμένη θέση, σου πετάνε ένα game breaking point στο τέλος. Το έκαναν προφανώς για δραματικούς λόγους, όμως ήταν πραγματικά πολύ άσχημη κίνηση, μεγάλο μείον. Ειδικά από την στιγμή που πριν 3 δωμάτια είχε άλλο save point που σου επιτρέπει να γυρίσεις κανονικά στον υπόλοιπο πλανήτη. Το τελευταίο απλά δεν έπρεπε να υπάρχει. Ευτυχώς την ψυλιάστικα την δουλειά και δουλέψανε save states.

            Μιλώντας για τον τελικό πάντως, η μάχη ήταν εξαιρετική. Έλεγα μήπως είχα μαζέψει υπερβολικά πολλούς πυραύλους, όμως τελικά δεν μου φτάσανε κιόλας. Γενικά στα τελευταία δωμάτια του παιχνιδιού, ήταν έπος πραγματικά. Και μόνο για αυτά, άξιζε που έπαιξα το παιχνίδι. Η όλη φάση με τον καταιγισμό των εξωγήινων, ήταν όλα τα λεφτά.

            Στο τέλος, μου έβγαλε πως ολοκλήρωσα με 79%. Η αλήθεια είναι πως σε αντίθεση με το AM2R, εδώ δεν θα κυνηγήσω το 100%. Δεν θυμάμαι ποια power ups έχω πάρει και ποια όχι, και ο χάρτης δεν σου τα δείχνει. Είναι και που δεν ξέρεις αν θα βρεις τοίχο ή πόρτα, και γενικά όλη αυτή η άσκοπη τρεχάλα με κουράζει.

            Αν είχα παίξει το Super Metroid στην εποχή του, πιθανόν να το θεωρούσα best game ever. Με τα σημερινά δεδομένα όμως, ο μοναδικός άλλος Metroid τίτλος που έχω παίξει (το AM2R που σας έχω πρήξει :p), για εμένα είναι ανώτερο σαν συνολική εμπειρία. Το Super είναι καλύτερο ως level design, όμως το άλλο κερδίζει στις λεπτομέρειες. Πιστεύω βέβαια πως θα έπαιξαν ρόλο και οι απαιτήσεις, μιας και το AM2R το έβαλα απλά για να δω τι fan-made παιχνιδάκι κατάφεραν να φτιάξουν, ενώ για το Super Metroid είχα ακούσει πως είναι best Metroid, best game ever, GOAT, κλπ. Ίσως αν παίξω μερικούς ακόμα τίτλους, και περάσει και λίγος καιρός, να κατασταλάξω σε άλλη άποψη, όμως προς το παρόν θα κάνω ένα μεγάααααλο διάλειμμα από οτιδήποτε Metroid έχει βγει. Την δόση μου την πήρα και με το παραπάνω. Μόλις περάσουν αρκετοί μήνες, τα ξαναλέμε :p
            Last edited by Phantom Duck; 11-09-2016, 04:54 PM.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #36
              Ασυγχώρητος, τώρα θυμήθηκες να παίξεις supa metroid! Στη πυρά!

              Comment


              • #37
                Τα έχουμε πει άπειρες φορές. Για χάρη του Phantom ακόμη μια

                Για εμένα το Super Metroid με κάποιους ακόμη τίτλους( η πλειοψηφία των οποίων είναι retro βέβαια οπότε μπορεί να έχω γίνει ο γέρος που φοραει nostalgia glasses συνέχεια) αποτελεί την επιτομή του σωστού/ έξυπνου level design. Για αρχή( ξεπερνώντας και το wow factor της εισαγωγής, του the last metroid is in captivity, the galaxy is at peace voice sample etc) και του τεχνικού τομέα, που ακόμη και την εποχή του μετά από λίγο καιρό ήταν στη σκιά του Donkey Kong Country( και εν τέλει γέρασε πιο καλά από τα prerendered γραφικά του 2ου, δική μου αποψάρα εδώ οκ)νομίζω πως ο Xeno το έχει περιγράψει άψογα στο ποστ του. Το game δεν σου χαρίζεται από τη μία, αλλά από την άλλη συνέχεια αισθάνεσαι πως σου παρέχει τα απαραίτητα εφόδια για να προχωρήσεις. Φτάνεις πχ σε κάποιο δωμάτιο κκαι δεν μπορεις να προχωρήσεις( φερ'ειπείν το κλασικό κομμάτι με τους εχθρούς που είναι αρκετά ψηλά από εσένα και όταν αποκτάς την freeze beam και ανακαλύπτεις πως τους μετατρέπεις σε πλατφορμες όλα συνδέονται, ή όταν αποκτάς τους missilies που είναι το ίδιο χρώμα με εκείνη την πόρτα που δεν μπορούσες να ανοίξεις- χαρακτηριστικό εδώ και το sound effect που κάνει το beam όταν τη χτυπάς με αυτό σαν να σου επισφραγίζει πως "κάτι άλλο χρειάζεται να κάνεις") Εδώ να σημειωθεί πως όλα αυτά είναι πράγματα που έκανε και το πρώτο Metroid και μάλιστα εν έτει 1986( ok 1987 για τη Δύση) Απλώς εκεί ήταν πολύ πιο δύσκολο το game να σου επικοινωνήσει ακριβώς τι χρειαζόταν να κάνεις-- και πάλι όμως και εμμενω σε αυτό- υπήρχε η αίσθηση της ανακάλυψης και της εξερεύνησης σε μεγάλο βαθμό( σε συνδυασμό με το αρνητικό της δυσκολίας και ένός τραγικού password system για τη Δύση) Αλλά για το πρώτο Metroid μιαν άλλη φορά ( επίσης στο πρώτο Metroid αλλά και στου SNES, τα games συνοδεύαν manuals που ήταν πολύ επεξηγηματικά ωστόσο του SNES ΔΕΝ χρειάζεται το manual καθώς το ίδιο το game σου δίνει τα hints που χρειάζεσαι για να προχωρήσεις- επίσης δε γίνεται φτηνό, ας πούμε, ξέροντας πώς να σε σπρώξει εκει που πρέπει για να χρησιμοποιήσεις τον νέο εξοπλισμό( αρκεί φυσικά να είσαι παρατηρητικος)

                Αυτά είναι πράγματα που παρατηρείς και εκτιμάς πάντως σε επόμενα playthroughs. Και φυσικά εκεί που όλα τα Metroid απογειώνονται( και τα καλά metroidvanias αλλα ειδικά τα Metroid) είναι στα speedruns. Το wall jump φερ'ειπείν γίνεται δεύτερη φύση και επιτρέπει πολύ πιο ομαλό και γρήγορο traversal και αντιλαμβάνεσαι πως το ίδιο το level design και το enemy placement έχουν λάβει υπόψιν τους αυτό το γεγονός( δεν μπλοκάρεσαι δλδ αν το χρησιμοποιήσεις -με skill εννοείται) Χαρακτηριστκό αυτού που λέω είναι πως όταν είχα παίξει το Super πρώτη φορά( νοικιασμένο χωρίς manual) βλεποντας το animation που κάνει η Samus αν πατήσεις πάνω σε τοίχο κατάλαβα πως κάτι έπρεπε να κάνω για να συνεχίσει η κίνηση γιατί έμενε ημιτελές.( κοινώς να πατήσω την κατάλληλη στιγμή το άλμα με την αντίθετη κατεύθυνηση) Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός

                Αυτό που τοποθετεί, για εμένα, το Super Metroid πάνω από όλους τους επόμενους τίτλους, είναι η έλλειψη guidance με markers η κάποιoν σαν τον Adam να σου δείχνει πού πρέπει να πας ακριβώς και τι να κάνεις " now that you ve obtained ice beam you can open this door η από την ανάποδη θα χρειαστείς το ice beam για να ανοίξεις αυτή την πόρτα) Ακόμη και το map system του Super Metroid νομίζω πως στέκεται άριστα σήμερα, όπως και το σύνολο του game, σημάδι πως η συνταγή του είδους σε 2d έχει αλλάξει ελάχιστα έκτοτε.( το αυτό ισχύει φυσικά και για το SotN σαν παράδειγμα όπως και για το Dragon's Trap με το δεύτερο να φαίνεται πόσο σύγχρονο είναι με το πρόσφατο ρετουσάρισμα που άγγιξε μόνο τον τεχνικό τομέα και τίποτα άλλο επί της ουσίας)

                Xαρακτηριστικό αυτού που γράφω( για διαχρονικό design) είναι ένα σύγχρονο ας πούμε 2d action/adventure όπως το Owlboy το οποίο αγνοώντας κάποιες βασικές επιταγές στο level design( πλήρης έλλειψη map, βαρετό traversal, τα χιλιοειδωμένα puzzles - κλειδωμένη πόρτα- διακόπτης- κιβώτιο ή βαρέλι και breakable object- και για να μη γίνομαι άδικος τα πρώτα dungeons έχουν έξυπνο level deisgn και κάποιους έξυπνους μηχανισμούς πχ τη χρήση του συννεφου)και πατώντας μόνο στον τεχνικό τομέα και καποιιες σκηνές/ διαλόγους, πήρε σχεδόν universal praise( δεν είμαι εμμονικός ειλικρινα απλώς προσπαθώ να καταλάβω τι είδανε- και είμαι και άτομο που παραδέχεται αν κάτι το έχει εκτιμήσει λανθασμένα πχ αρχική εντύπωση που είχα για το Nier Automata)


                Πάντως όλα όσα σκέφτομαι για τον τίτλο, αποτυπώνονται εύστοχα και εύγλωττα με παραδείγματα στο παρακάτω άρθρο από το Gamasutra
                Explore the latest news and expert commentary on Blogs, brought to you by the editors of Game Developer
                Last edited by Sinclair; 13-12-2018, 03:16 PM.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #38
                  Ακόμη και το map system του Super Metroid νομίζω πως στέκεται άριστα σήμερα,
                  Έχω λίγο πρόβλημα με αυτό. Ακόμη κι αν δεχτώ πως το να μην μαρκάρονται οι πόρτες είναι στα πλαίσια της πρόκλησης, θα ήθελα να έχω πρόσβαση στον γενικό χάρτη κι όχι μόνο της περιοχής που βρίσκομαι. Γενικώς στο θέμα του χάρτη έχει δει βελτιώσεις το είδος.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Raf View Post
                    Έχω λίγο πρόβλημα με αυτό. Ακόμη κι αν δεχτώ πως το να μην μαρκάρονται οι πόρτες είναι στα πλαίσια της πρόκλησης, θα ήθελα να έχω πρόσβαση στον γενικό χάρτη κι όχι μόνο της περιοχής που βρίσκομαι. Γενικώς στο θέμα του χάρτη έχει δει βελτιώσεις το είδος.
                    Παίξε Hollow Knight να δεις βελτιώσεις στο είδος..

                    Comment


                    • #40
                      [MENTION=9]Sinclair[/MENTION]
                      Καλα τα λες και με βγαζεις απο τον κοπο να γραφω τα ιδια και να επαναλαμβανομαι.
                      Διαβαζοντας αυτα που γραφεις σκεφτομουν το αρθρο που παρεθεσες και στο τελος ειδα πως οντως το αναφερεις και ημουν καπως ετσι .
                      Επειτα ανετρξα στο πρωτο ποστ να δω αν το ειχα αναφερει κι εγω και οπως ειδα επεσα μεσα και σ' αυτο .
                      Θυμαμαι μου ειχε κανει καλη εντυπωση οταν το χα πρωτοδιαβασει και οπως φαινεται δεν ειμαι ο μονος.


                      Ο χαρτης τωρα προφανως και εχει περιορισμους, αλλα δε θα βλεπα το ποτηρι μισοαδειο. Προφανως και εν ετει 2008 και ακομα και 1998 ισως υπηρχαν βελτιωσεις (QoL improvements), αλλα για δεδομενα 1994 ηταν πολυ πιο πανω απο οτιδηποτε ειχαμε δει ως τοτε.
                      Οσο για το Hollow Knight ειναι η χαρα του μικρου εξερευνητη, μπορει να μη σου δινει τιποτα, αλλα σε αφηνει να βαλεις markers πανω στο χαρτη (ακομα κι αυτα ειναι μετρημενα βεβαια), ποσο μπροστα τελοσπαντων

                      Comment


                      • #41
                        Μια σημείωση Raf: είπα πως στέκεται άνετα σήμερα δλδ δεν καθιστά το game unplayable. Κάτι που εφόσον δεν ισχύει για άλλους τίτους με backtracking/ action adventure Owlboy, Wonder Boy( που και εδώ ο χαρτης απλώς θα άλλαζε την ισορροποία του game imho) οι οποίοι μάλιστα θεωρούνται και πολύ καλοί, δεν βλέπω πώς θα επηρέαζε το Super Metroid.( εντάξει ful θεωρητική συζήτηση τώρα από μέρους μου) Επίσης υπάρχει και η X ray beam όπως και η super bomb που πρακτικά σου αποκαλύπτουν τα πάντα.( ειδικά τα hidden tiles που στο πρώτο Metroid ήταν τελείως cryptic)

                        Νομίζω πως σε ένα game με map ένός ας πούμε περιορισμένου εύρους και με δεδομένη διάκριση των δωματίων/ περιοχών( το πρώτο Metroid είχε θέμα εδώ με δωμάτια που ήταν ολόϊδια) ένα map που θα σου δείχνει ακριβώς τα πάντα θα έριχνε την αξία του game και της επίτευξης που αισθάνεσαι όταν ανακαλύπτεις κάτι ή πιο σωστα θα άλλαζε την ισορροπία του.( χαρακτηριστικό παράδειγμα τα Fusion/ Zero Mission που αν και εξαιρετικά, πλέον ολοκληρώνονται σε πρώτο playthrough στις 4-5 ώρες μαξ και απέχουν από τη λογική του Super- πλέον το lore αλλά και η ατομόσφαιρα έχουν περάσει σε άλλη λογική-> κάτι που για να μην παρεξηγηθώ έγινε και με το Prime 3 εν που προσπάθησε να γίνει Halo, εν αντιθέσει μετα δύο πρώτα- ειδικά το Echoes που ήταν τελείως "horror" φάση σε στιγμές) Εδώ είναι βέβαια τελείως υποκειμενικό το θέμα, εγώ προτιμώ το Super Metroid και τα δύο πρώτα Prime σε σχέση με τα υπόλοιπα( και μου άρεσε ως ένα βαθμό και το M:OM παρά τα όποια σημαντικά λάθη του όπως και το Samus Returns από την Mercurysteam- ωστόσο προτιμώ το unofficial remake του II)

                        ΕDIT:
                        Αυτό ακριβώς Xeno. Btw βρήκα ακόμη ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το Super Metroid και το mapping system etc
                        A revised version of this was published in Games and Culture  in January 2017. When Metroid: Other M (Team Ninja, 2010) was released on the Nintendo Wii, it got mixed reactions from fans and...
                        Last edited by Sinclair; 13-12-2018, 10:15 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #42
                          Μια σημείωση Raf: είπα πως στέκεται άνετα σήμερα δλδ δεν καθιστά το game unplayable.
                          Τίποτα σ αυτό το game δεν είναι unplayable. Απλώς θα πω πως κρατιέμαι να μην το ανοίγω τη μέρα, για να το παίζω στο σκοτάδι.

                          Comment


                          • #43
                            Ο χάρτης θυμάμαι ήταν το μόνο σημείο που με είχε ξενερώσει (κρίνοντάς τον όμως με τα σημερινά στάνταρ, για την εποχή του ήταν μπόμπα). Είχα πάει απ' ευθείας από το AM2R που έκανε τα πάντα τέλεια και μου κακοφάνηκε, όμως προφανώς για την εποχή του ήταν επαναστατικό τουλάχιστον. Είχα γράψει παραπάνω δύο αράδες, τις παραθέτω για το ιστορικό επειδή νομίζω συνοψίζουν όσα αισθάνομαι ακόμα και σήμερα.


                            Originally posted by Phantom Duck View Post
                            [...] Κατά τ' άλλα, το μόνο σημείο του παιχνιδιού που πλέον φαίνεται ετεροχρονισμένο, είναι ο χάρτης, το ότι δηλαδή δεν σου δείχνει ξεκάθαρα πού υπάρχουν πόρτες. Θα μου πείτε πως οκ, νουμπά Phantom, κάτσε ψάξε και βρες πού πρέπει να πας. Ε όχι, δεν πάει έτσι. Να εξερευνήσεις, δεν λέω. Εδώ ο ίδιος με το που παίρνω καινούργιες δυνάμεις, πιάνω τον εαυτό μου να πηγαίνω στην αρχή και να ξαναχτενίζω τον χάρτη με άλλη οπτική. Αλλά το να ψάχνω όοοολον τον χάρτη μέχρι να βρω μία φανερή πόρτα που απλά την έχασα, και να αλωνίζω σε όλον τον πλανήτη σαν την άδικη κατάρα, ε αυτό με κουράζει και μου φαίνεται ανούσιο. [...]

                            Και το Hollow Knight το θεωρώ εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά όχι τέλειο επειδή το μοναδικό του μειονέκτημα ήταν ο χάρτης, που πρώτα πρέπει να εξερευνήσεις τα πάντα στα τυφλά, και στο τέλος αφού έχεις ανακαλύψει κάθε σπιθαμή και έχεις μάθει τα τοπία απ' έξω, τσουπ, πάρε και τον χάρτη. Τι να πω, μπορεί να είμαι απλά εγώ, όμως η δυσκολία θέλω να είναι σε άλλα πράγματα όπως στους γρίφους, στο platforming, στο gameplay γενικά, και όχι στο μνημονικό κομμάτι

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #44
                              To ξεκίνησα κι εγώ αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί. Αφήνοντας στην άκρη το χειρισμό και τις μάχες που μάλλον είναι λογικό να φαίνονται ενοχλητικά 24 χρόνια μετά, τα υπόλοιπα φαίνονται οκ και playble. Βασικά δεν θα έκανα καν ακόμα ποστ όμως είδα κάτι το οποίο δεν μου άρεσε και θέλω να το αναφέρω πριν αποκτήσω πλήρη εικόνα. Κόλλησα λοιπόν σε κάποιο σημείο στο οποίο ουσιαστικά σε κλειδώνει το παιχνίδι και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη. Για κάποιο λόγο ήμουν σίγουρος ότι διαβάζοντας το λινκ από το gamasutra θα έπαιρνα την απάντηση που χρειαζόμουν και τελικά όντως έπεσα μέσα, αναφέρομαι στο 6. Οκ, σίγουρα είναι καλό ότι σε κλειδώνει μέσα στο δωμάτιο και δεν σε αφήνει να ψάχνεσαι σε άσχετα πράγματα (αν και δεν νομίζω ότι πρόκειται και για κάποια ιδιοφυή προσέγγιση) αλλά το ότι πρέπει μόνος σου να ανακαλύψεις βασικούς μηχανισμούς του παιχνιδιού στην τύχη δεν μπορώ να το θεωρήσω θετικό.

                              Comment


                              • #45
                                Το ανέφερα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, έχει ονομαστεί από την κοινότητα ως «Noob Bridge». Κι εμένα με παίδεψε, και ενώ σε άλλα σημεία γούσταρα όταν έβρισκα τι πρέπει να κάνω, στο συγκεκριμένο είχα ξενερώσει όσο τίποτα. Και ακόμα περισσότερο όταν διάβασα τι πρέπει να κάνω. Μπορεί να το εκτιμούσα αν το έπαιζα πιτσιρίκι σε μία εποχή χωρίς νετ και έπρεπε να φάω τον τόπο για να βρω την λύση (σε περιοδικά, σχολείο, παρέες κλπ), όμως τόσα χρόνια μετά, για εμένα είναι το μόνο χτυπητά άσχημο κομμάτι. Λογικά δεν θα έχεις θέμα με το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X