Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nier: Automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Δυστυχως το παιχνιδι το βαρεθηκα πρωτου καν το τερματισω. Δηλαδη οκ η ιστορια γαμαει αλλα δεν αρκει αφου το gameplay καταντα κουραστικο και σε συνδιασμο με τον απλο του κοσμο το κανει βαρετο. Στην ουσια προκειται για 5-6 περιοχες απο τις οποιες ξεχωριζω το Amusement Park, αντε και το Forest Kingdom, τα οποια μπορουσαν να ειναι καλυτερα σχεδιασμενα. Χειροτερη απ'ολες η Flooded City που ειναι μονο ενα απλο περασμα. Πιο πολυ διασκεδασα με τα sidequests και να ψαχνω για οπλα παρα να πολεμαω με κακους και να κανω συνεχεια evade οτι μου πετανε. Και επαιζα στο normal, δε τολμω να φανταστω τι γινεται στο hard.

    Comment


    • #62
      Originally posted by Shadow View Post
      Δυστυχως το παιχνιδι το βαρεθηκα πρωτου καν το τερματισω. Δηλαδη οκ η ιστορια γαμαει αλλα δεν αρκει αφου το gameplay καταντα κουραστικο και σε συνδιασμο με τον απλο του κοσμο το κανει βαρετο. Στην ουσια προκειται για 5-6 περιοχες απο τις οποιες ξεχωριζω το Amusement Park, αντε και το Forest Kingdom, τα οποια μπορουσαν να ειναι καλυτερα σχεδιασμενα. Χειροτερη απ'ολες η Flooded City που ειναι μονο ενα απλο περασμα. Πιο πολυ διασκεδασα με τα sidequests και να ψαχνω για οπλα παρα να πολεμαω με κακους και να κανω συνεχεια evade οτι μου πετανε. Και επαιζα στο normal, δε τολμω να φανταστω τι γινεται στο hard.
      #Scrubquotes
      sigpic

      Comment


      • #63
        Μπορεις να με πεις και noob, αυτο δε προκειται να αλλαξει το σχεδιασμο του παιχνιδιου προς το καλυτερο. Βρισκομαι στο ξεκινημα του route B και παρολο που ξερω πως το gameplay διαφοροποιειται λιγο με το hacking του 9S, βαριεμαι να ξαναπαιξω τις ιδιες περιοχες παλι. Κι εκει ειναι το κριμα, γιατι ενω σαν ιστορια γαμαει, δε φαινεται να συναρπαζει τοσο οταν παιζεις.
        Last edited by Shadow; 12-04-2018, 04:07 PM.

        Comment


        • #64
          Προσφατα αρχισα και τελειωσα τον τιτλο και ειδα ολα τα endings (A-E εστω).
          Δε θελω να γραψω κατεβατα, αλλα ας πω 5 λογια εν ταχει.

          Καταρχας το παιχνιδι ειναι σαφως πιο polished απο τον προκατοχο του και εχει πιο συντομο first playthrough οποτε ειναι πιο ευκολο να πας στα επομενα playthroughs νομζιω και γι' αυτο και βρηκα την υπομονη να παιξω ανετα το οπως αρκετοι λεγαν κουραστικο Route B.

          Τα γραφικα ειναι οκ, το soundtrack το βρηκα οντως καλο και μια ευχαριστη αλλαγη απο τα περισσοτερα JRPGs, αλλα απο την αλλη ηταν αρκετα περιορισμενο νομιζω στο ποσα κομματια επαιζαν συχνα, κοινως θα ηθελα μεγαλυτερη ποικιλια.

          Την πλοκη δε θα τη σχολιασω, αλλα ακομα και με ολα τα endings δε με συγκινησε οσο περιμενα. Στην τελικη ολα νομιζω ειναι θεμα προσδοκιων. Π.χ. περιμενα το route b να με κουρασει και να ειναι αδιαφορο. Απεναντιας ξεπερασε τις οποιες προσδοκιες μου. Απο την αλλη στο route c αρχισα να κουραζομαι απο την επαναληψη του gameplay. Η αφηγηματικη τεχνικη του Taro ειναι refreshing αλλα η ουσια της πλοκης και οι ανατροπες και οι οποιες προεκτασεις δε με συγκινησαν τοσο. Γενικα νομιζω πως κανενα JRPG εδω και πολλα χρονια δε με εχει συγκινησει σεναριακα και ουτε αυτο φαινεται αποτελει εξαιρεση στο τελος (κατ' εμε ξαναλεω).

          Το μεγαλυτερο μου θεμα ειναι το gameplay του παιχνιδιου. Περιμενα πολλα παραπανω ξεροντας πως εμπλεκεται η Platinum και οχι δεν περιμενα κατι επιπεδου Bayonetta, αλλα αυτο ηταν αφενος πολυ basic, αφετερου το παιχνιδι δεν προσπαθει καν να σου εξηγησει το παραμικρο.
          Εφοσον εψαξα ονλαιν και καταλαβα 5 πραγματα παραπανω, ημουν πολυ πιο ανετος καθολη τη διαρκεια του παιχνιδιου.

          Το gameplay παραμενει κακο και τα side quests ναι μεν προσθετουν απο αποψης ιστοριας, αλλα στη φυση τους ειναι αδιαφορα και παραμενουν κουραστικα (για το gameplay καθαρα μιλαω). Η δυσκολια του παιχνιδιου νομιζω πως δεν ειναι καθολου καλα balanced (normal/hard) και στην τελικη αυτο που θελω να πω ειναι το παρακατω:

          Το παιχνιδι για οποιον θελει να το κανει 100% μπορει να ναι 50-70 ωρες και καποιοι λετε πως οντως παιξατε τοσο. Για εμενα το παιχνιδι δεν εχει το υποβαθρο για να δικαιολογησει το time sink του παιχτη. Απλο world structure με λιγα και αδεια locations, μεγαλη επαναληψη, basic gameplay και καμια εξελιξη πρακτικα στον χαρακτηρα περα απο μερικα νεα chipsets που απλα σου δινουν περισσοτερα tools (κυριως αμυντικα) ή και επιθετικα boosts.

          Καταλαβαινω πως μιλαμε για b-tier gaming στην ουσια που ειναι πιο low budget κτλ κτλ, αλλα με αυτο σαν δεδομενο θα περιμενα κατι πιο ουσιαστικο και με λιγοτερη επαναληψη. Επισης το gameplay θα κερδιζε πιστευω ποντους δινοντας σου νεα techniques / skills και εξηγωντας σου καποια βασικα πραγματα (δε μπορω να πιστεψω πως επρεπε να τσεκαρω ονλαιν για το 3ο jump στον αερα με R1+X ή πως επρεπε να δω πως κανεις launch με Χ και μετα τριγωνο).


          Το 1ο Nier ηταν παρακμιακα καλτ, ειχε την πλακα του μεσα στην απειρη low budget-ιλα του με τα αρκετα εμφανη προβληματα. Το 2ο Nier φαινεται πολυ πιο polished, αλλα νομιζω πως δεν πιανει το ταβανι που θα μπορουσε να πιασει. Εκτιμω την προσεγγιση του Taro που τραβαει τον δικο του δρομο, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει κατι στο χωρο που μπορει να με συγκινησει πλεον. Για την ωρα παραμενω πιστος ακολοθος Matsuno / Takahashi και κατα τ' αλλα ελπιζω το KH3 να ειναι αυτο που θα αμβλυνει τα παραπονα μου για μονοτονο gameplay σε modern day Action RPG της Square Enix.

          Comment


          • #65
            Λοιπόν [MENTION=11]Xeno[/MENTION] φίλε σ'ευχαριστώ πολύ καθότι διαβάζοντας αυτά που έγραψες με έβγαλες απο τον κόπο να τα αναφέρω σε επικείμενο post.

            Έχω τελειώσει το route A και έμαθα 2 πράγματα για τον εαυτό μου ενα καλό και ένα κακό.Πρώτα τα άσχημα.Διαβάζοντας τους διθυράμβους και τα απίστευτα dramatic σχόλια γύρω απο το story του παιχνιδιού που κοντολογίς αναφέρανε ότι θα φάμε γροθιά στο στομάχι απο την εξέλιξη της ιστορίας, κατάλαβα ότι μάλλον παραείμαι χοντρόπετσος και αναίσθητος, μιας και δεν είναι δυνατόν να βλέπω τόσες και τόσες δακρύβρεχτες αναφορές για την ιστορία του Nier και στο τέλος (ξέρω ότι υπάρχει και συνέχεια) να με αφήνει παγερά αδιάφορο. Ή μήπως δεν είναι έτσι ακριβώς και εν τέλει το συνολικό οικοδόμημα και η δραματουργία που θέλει να παρουσιάσει το παιχνίδι δεν πιάνει τα τόοοοοσο ψηλά standards που της πιστώνονται?

            Στα καλά νέα τώρα, αποδείχθηκε για άλλη μια φορά ότι το gaming ένστικτο μου πολύ δύσκολα λανθάνει όταν ερευνά έναν τίτλο πριν τον αγοράσει. Και στο τέλος της ημέρας η αρχική μου πεποίθηση ότι "αυτό δεν είναι για μένα" επιβεβαιώνεται σε ποσοστό πολύ κοντά στο 100%. Αυτό φυσικά αφορά εμένα αποκλειστικά και είναι καθόλα υποκειμενικό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει και οξύμωρη λογική μιας και ένα παιχνίδι που δεν μου άρεσε, ενίσχυσε το credibility της διαίσθησης μου. Οπότε ουδέν κακό αμιγές καλού.

            Τι σημαίνει ένα συγκινητικό story? Πρώτα και κύρια σημαίνει καλογραμμένοι χαρακτήρες. Και αυτό δεν αφορά μόνο το κομμάτι της προσωπικότητας τους όπως αυτό παρουσιάζεται στον δέκτη, αλλά την συνολική τους εικόνα. Ξεκινώντας το παιχνίδι, η anime friendly πλευρά μου δυστυχώς δεν στάθηκε ικανή για να "αποδεχθεί" τους πρωταγωνιστές. Δεν ξέρω, ίσως είναι θέμα - μάλλον σίγουρα είναι - αισθητικής, αλλά όλη την ώρα που αφιέρωσα στον τίτλο είχα στο μυαλό μου συνεχώς κολλημένη την εικόνα ότι χειρίζομαι ένα sex doll και ένα αμφιβόλου σεξουαλικής ταυτότητας αγόρι. Παρακαλώ παρακαλώ. Ησυχία στο ακροατήριο. Δεν είμαι της macho man σχολής ούτε τίθεται θέμα σεξισμού. Απλώς δεν μου αρέσουν οι υπερβολές. Ένθεν κακείθεν. Για παράδειγμα βρίσκω αποκρουστικά μέχρι αηδίας τα μοντέλα των χαρακτήρων στο Gears of war και την όλη on steroids λογική και παρουσίαση.

            Παρακάμπτοντας όμως όλα τα ανωτέρω, αναφώνησα whatever και θυμήθηκα αυτό που πραγματικά μετράει : Το gameplay. Η πεμπτουσία γαρ της όλης διαδικασίας. Και εκεί πέφτοντας ως έναν βαθμό και θύμα του - ανεξήγητου πλέον για μένα - hype περίμενα να βάλω το ποδαράκι μου όχι απαραίτητα σε μια βαθιά θάλασσα αλλά τουλάχιστον σε μια λίμνη. Μετά το πέρας περίπου 3-4 ωρών, ήμουν πλέον πεπεισμένος ότι εφόσον δεν έχω πολύ μεγάλα πόδια, μάλλον κολυμπάω σε μια μπανιέρα. Με το τελειώμα του route A και ψηλαφίζοντας τις παρυφές του route B (που περιέργως και συμφωνώ και εδώ με τον Xeno ως τώρα μοιάζει πιο ενδιαφέρον), αυτή η πεποίθηση έγινε γρανιτένια, και μπορώ να πω με περισσή ευκολία ότι πρόκειται για ένα απο τα πιο υπερεκτιμημένα παιχνίδια απο πλευράς gameplay ever, και θα φτάσω μέχρι το σημείο - έχοντας κατα νου και το οπτικο κομμάτι - να αναφέρω ότι πρόκειται περι φιάσκου ότι αυτό το παιχνίδι αφορά την 8η γενιά. Είναι πραγματικά ΤΡΑΓΙΚΟ να πιστεύει κανείς ότι όλο αυτό που έχει να δώσει σαν σύνολο το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να εκφραστεί και να "τρέξει" απο κάθε άποψη τεχνολογική/ gamewise στις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς. Και δεν μιλάμε για κάτι που εναπόκειται στην κατηγορία cross-gen, αλλά για ένα αμιγώς PS360 τίτλο που δεν έχει καμία μα καμία θέση ανάμεσα στους τίτλους του PS4. Δεκτή κάθε δικαιολογία περι budget κλπ. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το Nier απέχει παρασάγγες οπτικοτεχνικά απο την γενιά που διανύουμε. Και αυτό για μένα δεν αποτελεί σώνει και ντε ασυγχώρητο φάουλ, αλλά δεδομένα είναι τρομερά ενοχλητικό στο transition με οποιονδήποτε PS4 τίτλο που σέβεται τον εαυτό του, πόσο δε μάλλον post 2017.

            Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και ένας απαράδεκτος τεχνικός τομέας, με ένα παιχνίδι γεμάτο stuttering και frame drops, και ένα draw distance συνοδευόμενο απο ένα ιδιαίτερα κακό rendering με επιθετικά pop-ups, που σκεπτόμενος την ποιότητα των textures θα το χαρακτήριζα ανέκδοτο. Πραγματικά ο τίτλος αποτυγχάνει με εκκωφαντικό τρόπο σε performance και μου θυμίζει τις early days του witcher, αλλά τι είχε να διαχειριστεί ο ένας τίτλος και τι ο άλλος. Βούλωσε ο νεροχύτης με 2 ποτήρια νερό...Τεράστιο minus.


            Στα του gameplay με κάλυψε απόλυτα σχεδόν ο Xeno, αλλά για μένα ήτανε φως φανάρι απ'την αρχή ότι έχουμε να κάνουμε με κλασσική περίπτωση button masher. Να σημειώσω επίσης ότι εκτός απο τους εχθρούς αντίπαλος πολλές φορές υπήρξε και η κάμερα που σε συνδυασμό με τον πανικό μιας μαζικής επίθεσης με projectiles και εκρήξεις, έδινε ένα αποτέλεσμα εντελώς χαοτικό που απο ένα σημείο και μετά καταντούσε ιδιαίτερα κουραστικό και με ανάγκασε να κλείσω πολλές φορές το παιχνίδι. Ευχάριστα θα έκρινα τα side scrolling διαλείμματα, αλλά όχι τόσο αυτά που προσομοιάζανε σε space shooter (αν τα λέω σωστά) με τα mechs. Γενικά ο τίτλος μου άφηνε συνεχώς μια οσμή μετριότητας στα πάντα. Και απο εκεί ξεκινάει και το πρόβλημα που κάνει εν τέλει και το μήνυμα της ιστορίας να χάνει πολλούς πόντους. Γιατί? Γιατί μια ιστορία όσο καλή και να είναι σε επίπεδο συστατικών και εκτέλεσης χρειάζεται και το Gameplay για να την υποστηρίξει. Να δημιουργήσει ενδιαφέρον και μέσα απο την ευθυμία που δημιουργεί στο υποκείμενο (παίκτη) να τον κάνει να συνδεθεί περισσότερο με το αντικείμενο (χαρακτήρα). Και αυτό σε ότι αφορά εμένα απλά δεν συνέβη ποτέ και σε κανένα σημείο.


            Και καταλήγουμε με τα πολλά στην τελική πράξη του Route A όπου βλέπω ένα γκολ που μου δίνει την αίσθηση ότι πρέπει να προήλθε απο καταπληκτικούς συνδυασμούς, αλλά χωρίς να έχω δει καθόλου το build up. Σαν απομονωμένο στιγμιότυπο όπου βλέπεις κάποιον να πλασάρει αλλά έχεις χάσει όλους τους συνδυασμούς και τα τριγωνάκια μέχρι να μπει στο πλεκτό. Και πως να γίνει διαφορετικά άλλωστε όταν με έχεις όλη την ώρα να πατάω κουμπιά σαν σε arcade σε έναν άσχημο χάρτη, με κακή σχεδίαση στο μεγαλύτερο κομμάτι του, με παγερά αδιάφορα side quests, και αμφιλεγόμενη σχεδιαστική επιλογή στους εχθρούς. Μα καλά, τα καημένα τα τενεκεδάκια στείλανε κοτζάμ εξωγήινοι που μας ξεσπιτώσανε κιόλας και τρέχαμε στα φεγγάρια? Αυτά εγώ τα λυπόμουνα, όχι να τα τσακίσω με τα hyper blades.



            Και μετά πάμε στο κομμάτι των μηνυμάτων, και αυτής της δύσμοιρης και καταταλαιπωρημένης θεματολογίας με τις τεχνητές νοημοσύνες που προσπαθούν να αδράξουν το μερτικό τους απο το θείο δώρο του συναισθήματος. Αφενός I saw that coming from a thousand miles away, και αφ'ετέρου ήτανε τέτοια η "πίεση" που ασκούσε συνεχώς και κυρίως με εξόφθαλμο τρόπο στον παίκτη το παιχνίδι, μέσω των διαλόγων μεταξύ των 2 ανδροειδών που ένιωθα λες και προσπαθεί να βγάλει απο την μύγα ξύγκι. Εντάξει το καταλάβαμε.
             
            Στο τέλος θα γίνει κάτι τραγικό, λογικά ένας εκ των 2 θα πεθάνει και θα πρέπει να συγκινηθώ.
            Οκ, άφησε με να το δω στον σωστό χρόνο, κρύψτο μέσα στο παιχνίδι λίγο πιο έξυπνα, αιφνιδίασε με έστω, αλλά μη μου πετάς συνέχεια και συνέχεια το ίδιο πράγμα σε δόσεις μέχρι να φτάσω στην πηγή. Το χεις κάνει spoiler απο μόνος σου ήδη εδώ και ώρα. Και περιμένεις να με συγκινήσεις με το φινάλε σου? Αφού το χω δει απο 100χλμ. μακριά.



            Στο πολυσυζητημένο κομμάτι της μουσικής, πάλι θα την χαλάσω την μανέστρα. Λίγα πράγματα και κυρίως επαναλαμβανόμενα. Ξεχώρισα ένα κομμάτι εκεί στην αρχή που όλως τυχαίως δεν είχε φωνητικά. Γιατί αυτά με τις φωνές ήτανε για να κουμπώνεις τα αντικαταθλιπτικά με την χούφτα. Και γενικά η μουσική νομίζω περιγράφει τέλεια αυτή την ανισορροπία του τίτλου μεταξύ του προορισμού και του τρόπου που ταξιδεύει. Πολύ μα πολύ εικαστικό βάρος για κάτι που στα χέρια και στην πράξη παραείναι ανάλαφρο.Πρώτα και κύρια είναι gaming άλλωστε. Και αν δεν ευχαριστήσεις τα χεράκια μου, δεν πα να κάνεις όσες κωλοτούμπες και να πετάξεις όσα βεγγαλικά θες. Δεν με πείθεις. Τελεία και παύλα.


            Όχι όμως πρέπει να είμαι και δίκαιος σε όλα. Δεν ήτανε όλα τόσο άσχημα. Κάπου ανάμεσα στην steampunk αισθητική και την μελαγχολία της μουσικής έβρισκα και γω προς στιγμήν και για λίγα λεπτά μια θέση ανάμεσα στο ευρύ κοινό που ορκίζεται ότι το παρακολούθησε με το στόμα ανοιχτό απο την αρχή ως το τέλος. Και εκεί που βυθιζόμουνα αργά αργά σε σκέψεις και ερωτήσεις σχετικά με αυτό που έβλεπα επι της οθόνης, και αναρωτιόμουνα τι και πως στον δύστυχο κόσμο του Nier, οι σκέψεις και η μουσική κοβόντουσαν με τον ήχο που κάνει το βινύλιο όταν τραβάς απότομα την βελόνα στο πικ απ όταν για χιλιοστή φορά επιδιδόμουν σε ένα άναρχο και χωρίς την παραμικρή τακτική οργάνωση button mashing ενάντια σε ότι πολύγωνο ξεπηδούσε στην τηλεόραση.


            Και εκεί ήτανε που χάθηκε και το στοίχημα μου εν τέλει με τον τίτλο.Γιατί την θέλω την japanιλα μου και εγώ, μ'αυτήν μεγάλωσα και ανα τακτά διαστήματα την αναζητώ. Αλλά πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις και κυρίως πριν τα βάψω μαύρα και πενθήσω πάνω απο το "πτώμα" της σχέσης μου με το Nier, η 22α Μαρτίου χτυπά με αδημονία και ενθουσιασμό το γκονγκ του Sekiro. Η Ανατολή ακόμα δεν έχει δύσει.

            Comment


            • #66
              Επειδη μιλησατε για κακο gameplay, αυτο που φαινεται οτι παραβλεπετε ειναι οτι το NA δινει παρα πολλα ειδη απο gameplay και το transition αναμεσα στα ειδη αυτα πρεπει να ειναι οτι πιο smooth εχει υπαρξει. Παρε τον χειρισμο και τη σχεδιαστικη λογικη του Half life και τωρα κανε την καμερα top down και προσπαθησε να παιξεις ενα παιχνιδι σαν το command and conquer. Παρε το shovel knight, γυρνα το σε 3d και στησε ενα παιχνιδι σαν το DMC χωρις να αλλαξεις τον χειρισμο και τη φιλοσοφια του τιτλου. Ωραια, προσπαθησε τωρα να τα κανεις αυτα on the fly και μεσα στο ιδιο παιχνιδι, να μπορεις να περνας απο το HL στο DMC, μετα στο CnQ, πισω στο SN και να κατεληξε στο pacman. Καντο χωρις να χρειαζεται να εισαγεις νεους μηχανισμους, χωρις να αλλαζεις τον χειρισμο, χωρις να αλλαζεις το level dsign ή τη φιλοσοφια του τιτλου. Καντο χωρις να νιωσει ο παικτης οτι παιζει 50 διαφορετικα παιχνιδια. Τελος προσπαθησε να το κανεις ετσι ωστε ο παικτης στο τελος δεν θα πει μου αρεσε αυτο το ειδος gameplay αλλα οχι το αλλο κλπ αλλα θα νιωσει οτι επαιξε ΕΝΑ παιχνιδι με ΕΝΑ ειδος gameplay. Τα μονα συγκρισιμα παιχνιδια που κανουν κατι τετοιο σε τετοιο βαθμο (απο αυτα που εχω δει τουλαχιστον) ειναι τα 3D Mario (βλεπε Οdyssey πχ) και ακομα και εκει το transision δεν ειναι παντα απολυτα ομαλο.

              Το Nier το καταφερνει αυτο, κατα την γνωμη μου τουλαχιστον, και η καταρα του ειναι οτι το κανει τοσο ομαλα που εν τελει ο κοσμος απο ενα σημειο και μετα το θεωρει δεδομενο και φαινεται ξεχναει τοσο ποσο δυσκολο ειναι να πετυχεις κατι τετοιο και ποσο ταλεντο εν τελει θελει. Εκει που συμφωνω ειναι στο θεμα του battle system οπου η platinum προσπαθησε να δωσει κατι πιο κοντα στο Transformers και λιγοτερο κοντα στο Bayonetta. Ειχαμε γραψει οτι για να ευχαριστηθει καποιος τον τιτλο θα πρεπει να τον παιξει στο hard ωστοσο ναι ειναι πραγματικο μειονεκτημα του παιχνιδιου οτι δεν μπορεσε να δωσει κατι ισορροπημενο και στο normal και που το gap απο το normal στο hard ειναι τοσο μεγαλο (που θα αποθαρρυνει τον παικτη, σιγουρα αρχικα). Επισης το παιχνιδι εχει οντως κοσμους που ειναι μικροι και σχετικα αδειοι και φυσικα θα επαιρνε πολλους ποντους παραπανω αν ειχε 3-4 περιοχες ακομα, απο την αλλη βεβαια προσωπικα δεν αισθανθηκα οτι δεν σηκωνει τις 60 ωρες διαρκειας (ισα ισα που εγω συνεχισα να παιζω και μετα το platinum).

              Στα υπολοιπα διαφωνω πληρως και ειδικα σε οτι αφορα το soundtrack, imo ειναι μεσα στα best soundracks ολων των εποχων. Παραλληλα το story το ειχα αναφερει και στην αρχη οτι παιδια δεν ειναι για ολους. Και δεν ειναι για ολους οχι γιατι εμεις ειμαστε οι εξυπνοι και εσεις οι χαζοι, αλλα επειδη ο τροπος αφηγησης, η θεματαλογια αλλα και ο τροπος που εν τελει θα εξιστορηθουν τα οσα γινονται μαζι με τον τροπο που επιλεχθηκε να αποτυπωθουν τα οποια μηνυμα του παιχνιδιου, ειναι αρκετα ιδιαιτερος και ειναι hit or miss με την εννοια οτι πρεπει να ταιριαζει στον αποδεκτη. Αλλους θα τους αγγιξει αλλοι θα τρελαθουν αλλα σιγουρα θα υπαρξουν και ανθrωποι που θα τους φανει αδιαφορο ή δεν θα τους αρεσει καθολου (για μενα ηταν σαφες απο την αρχη αυτο και αυτος ειναι και ο λογος που δεν ειχα πει τοτε best story ever αλλα οτι πρεπει καποιος να το παιξει και να αποφασισει μονος του). Προσωπικα ειχα γραψει και συνεχιζει να ισχυει οτι το παιχνιδι μου φανηκε πολυ πιο βαθυ και με αγγιξε πολυ περισσοτερο απο το πρωτο (επι Square-Enix) Deus Ex.

              Τελος 2 πραγματα:


              Αφενός I saw that coming from a thousand miles away, και αφ'ετέρου ήτανε τέτοια η "πίεση" που ασκούσε συνεχώς και κυρίως με εξόφθαλμο τρόπο στον παίκτη το παιχνίδι
              Παιχτο μεχρι το τελος και μετα ελα να ξαναγραψεις οτι το ειδες απο μιλια μακρια .


              το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να εκφραστεί και να "τρέξει" απο κάθε άποψη τεχνολογική/ gamewise στις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς
              Οχι το παιχνιδι δεν θα μπορουσε να τρεξει στις προηγηγουμενες κονσολες (μου φαινεται οτι δεν θυμασαι καλα ουτε σε τι frame rates τρεχουν τα παιχνιδια του PS360 ουτε σε τι αναλυσεις), ειδικα gameplay wise (που θες αναμετρησεις που να γινεται χαμος και υψηλο framerate για να αποδωσεις την ολη εμπειρια). Αν θες να δεις πως θα ηταν το παιχνιδι στις προηγουμενες κονσολες πηγαινε και δες πως ειναι το πρωτο Nier και τα ξαναλεμε. Ο τεχνικος τομεας δεν ειναι καλος, οντως το παιχνιδι πασχει απο κακο framepacing και ουτε τα textures ή το world building μπορουν να συγκριθουν με μεγαλες παραγωγες, αλλα αφενος μιλαμε για b tier παραγωγη αφετερου προσωπικα δεν αισθανηθηκα οτι η μειωνεται η εμπειρια που θελει να μου προσφερει επειδη δεν ειναι σαν το witcher. Τελος παντων το παιχνιδι ηταν πειραμα και για αυτο η παραγωγη δεν ηταν μεγαλη. Ευτυχως πηγε φανταστικα και πιθανον στο μελλον να δωσουν περισσοτερα χρηματα στον Taro για να κανει πραγματα που θελει. Επιπλεον απο δηλωση της ιδιας της Platinum, ειναι ο τιτλος που την κρατησε ζωντανη επι της ουσιας (ευτυχως).
              Last edited by nooto; 15-02-2019, 07:47 PM.

              Comment


              • #67
                Μα τι να προχωρήσω και να δω απο την στιγμή που ο τίτλος για μένα έχει αποτύχει στο πλέον βασικό : Στο να με διασκεδάσει με το gameplay του. Δεν είμαι game designer για να αναλογιστώ την δυσκολία του εγχειρήματος να παντρέψεις πολλά gameplay sub-types σε ένα χωρίς να μοιάζουν ξεχωριστά κομμάτια και off απο το κυρίως σώμα. Να τους δώσω credits αν θες. Χιλιάδες, πάρτε να'χετε. Περνάω ευχάριστα την ώρα μου? Όχι. Ευχαριστώ πολύ στο καλό και καλή συνέχεια. Χρόνο να το φιλοσοφήσω δεν έχω δυστυχώς λόγω δουλειάς και ελάχιστου ελεύθερου χρόνου.

                Έχουμε χάσει δηλαδή λίγο την ταυτότητα ή μάλλον την ιδιότητα μας ως προς το μέσο νομίζω. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ κρίνω συνολικά ένα προϊόν με βάση κάποια πολύ συγκεκριμένα στοιχεία που εφάπτουν αποκλειστικά και μόνο της χρήσης του σε συνάρτηση με την ιδιότητα μου. Παίζω ένα game, θέλω να περάσω καλά και κατ'επέκταση να πάρω το μέγιστο δυνατό με βάση τις δυνατότητες του εκάστοτε hardware.Αν το τελευταίο δεν δύναται, τουλάχιστον περιμένω να με αποζημιώσεις ουσιαστικά. Και αν το κάνεις θα τα κάνω τα στραβά μάτια όσο και αν με ενοχλεί αυτό που βλέπω απο αισθητικής σκοπιάς.


                Τώρα επιφυλάσσομαι να προχωρήσω παραπέρα τον τίτλο μόνο και μόνο απο περιέργεια, αλλά δεδομένα τον αντιμετωπίζω πλέον ως κάτι που έχει στιγματιστεί στην συνείδηση μου ως mediocre στην καλύτερη και θεωρώ ότι είναι υπερβολικά δύσκολο να αλλάξει η άποψη μου. Και αυτό γιατί όπως είπα το παιχνίδι έχασε απο πολύ νωρίς την ευκαιρία να με κάνει να θέλω να συμμετέχω σε βαθμό ποιοτικά μεγαλύτερο αυτού που του έχω αφιερώσει, και θα έλεγα ότι απο ένα σημείο και μετά λειτουργούσα αμιγώς μηχανιστικά μόνο και μόνο για να μην μουρλαθώ απο το OCD μου αφήνοντας έναν τίτλο ατερμάτιστο ενώ τον έχω ήδη ξεκινήσει.


                Όπως και να'χει θα προσπαθήσω να ασχοληθώ λίγο πιο ενεργά, δεν ξέρω πως θα γίνει, αλλά θα πρέπει να είναι μια ώρα και στιγμή της ημέρας που πραγματικά θα είμαι out of options σε ισοπεδωτικό βαθμό.


                Τέλος επιμένω ότι το παιχνίδι αν εξαιρέσεις τα 60 fps τρέχει στο χαλαρό σε PS360 και στην ακριβώς ίδια ποιότητα textures/μοντέλων etc κάτι που είναι λογικότατο με βάση το κόστος παραγωγής. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι όπως και η τεχνολογία έτσι και ο χρήστης με την πάροδο του χρόνου εκπαιδεύει ανάλογα και την οπτική του αντίληψη ανεβάζοντας τα standards του σε συνάρτηση με την εξέλιξη του μέσου. Και ακόμα και αν δεν αρέσκομαι καθόλου μα καθόλου να χρησιμοποιώ βαριές εκφράσεις και χαρακτηρισμούς, οφείλω να ομολογήσω ότι το transition απο τον οιονδήποτε PS4 τίτλο στο Nier έχει και το ανάλογο κόστος μέχρι να αποδεχτώ το οπτικό downgrade μετά απο κάποια ώρα. Κοινώς ξερνάω απο τα μάτια.

                Comment


                • #68
                  Μα τι να προχωρήσω και να δω απο την στιγμή που ο τίτλος για μένα έχει αποτύχει στο πλέον βασικό : Στο να με διασκεδάσει με το gameplay του. Δεν είμαι game designer για να αναλογιστώ την δυσκολία του εγχειρήματος να παντρέψεις πολλά gameplay sub-types σε ένα χωρίς να μοιάζουν ξεχωριστά κομμάτια και off απο το κυρίως σώμα. Να τους δώσω credits αν θες. Χιλιάδες, πάρτε να'χετε. Περνάω ευχάριστα την ώρα μου? Όχι. Ευχαριστώ πολύ στο καλό και καλή συνέχεια. Χρόνο να το φιλοσοφήσω δεν έχω δυστυχώς λόγω δουλειάς και ελάχιστου ελεύθερου χρόνου.

                  Έχουμε χάσει δηλαδή λίγο την ταυτότητα ή μάλλον την ιδιότητα μας ως προς το μέσο νομίζω. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ κρίνω συνολικά ένα προϊόν με βάση κάποια πολύ συγκεκριμένα στοιχεία που εφάπτουν αποκλειστικά και μόνο της χρήσης του σε συνάρτηση με την ιδιότητα μου. Παίζω ένα game, θέλω να περάσω καλά και κατ'επέκταση να πάρω το μέγιστο δυνατό με βάση τις δυνατότητες του εκάστοτε hardware.Αν το τελευταίο δεν δύναται, τουλάχιστον περιμένω να με αποζημιώσεις ουσιαστικά. Και αν το κάνεις θα τα κάνω τα στραβά μάτια όσο και αν με ενοχλεί αυτό που βλέπω απο αισθητικής σκοπιάς.
                  Δεν σου ειπα να το συνεχισεις , απο τη στιγμη που δεν σου αρεσει καλα εκανες και το αφησες. Εγω σχολιασα αυτο που ειπες οτι καταλαβες αυτο που λεει το παιχνδι ή τι θα γινει στο τελος, οτι το παιχνιδι δεν κρυβει πραγματα και οτι ολα αυτα τα ειδες απο μιλια μακρια. Και ξαναλεω, οχι δεν εχεις καταλαβει τι θα γινει ή τι θελει να σου πει το παιχνιδι απο μιλια μακρια . ΑΝ το φτασεις μεχρι το ΤΕΛΟΣ, θα καταλαβεις αυτο που λεω. Απο κει και περα τα οσα γραφω για τις εναλλαγες ειναι κομματι του gameplay. Νομιζω οτι εγραψες οτι το gameplay ειναι κακο και προσπαθησα να απαντησω πανω σε αυτο, οτι οχι μονο δεν ειναι κακο, αλλα ειναι πλουσιο, πολυπλευρο και ταυτοχρονα ενιαιο, κατι το οποιο το κανει ξεχωριστο. Τωρα το αν δεν σε διασκεδασε ειναι αλλο θεμα, και μενα το gameplay του Tekken δεν με διασκεδαζει αλλα αυτο εχει να κανει με το οτι δεν μου αρεσει το ειδος, οχι με το οτι το παιχνιδι ειναι κακο ή οτι εχει κακο gameplay.

                  Το θεμα του παντρεματος των genres και της ενιαιας παρουσιασης τους οπως ειπα ειναι κομματι του gameplay και ως κομματι του gameplay ειναι εντυπωσιακο και αυτος ειναι ο λογος που το σχολιασα (περα απο το αν ειναι και τεχνικα δυσκολο να το κανεις). Με εντυπωσιαζει οπως θα με εντυπωσιαζε ενα ωραιο τοπιο ή ο κοσμος στο Witcher (που επισης θα σχολιασω το ποσο δυσκολο ειναι να φτιαχτει απο τη στιγμη που ο μεσος ορος των παιχνιδιων δεν μου προσφερει κατι αντιστοιχο), κατα συνεπεια δεν νομιζω οτι εχουμε χασει την ταυτοτητα μας οταν απλα σχολιαζουμε στοιχεια παιχνιδιων που παιζουμε.

                  αν εξαιρέσεις τα 60 fps τρέχει στο χαλαρό σε PS360
                  Αρα δεν τρεχει στα PS360 . Tα 60 fps ειναι παρα πολυ σημαντικα για τετοιου ειδους παιχνιδια και για την εμπειρια που σου προσφερουν (για αυτο μιλησα για gameplay). Τελος παντων δεν διαφωνω στο οτι αν παρεις ενα screenshot το παιχνιδι μοιαζει με ps3 game. Απλα υπαρχουν παρα πολλες αλλες παραμετροι (οπως τα fps και ο αριθμος των εχθρων κλπ) που το κανουν να μην ειναι ps3 game.

                  Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι όπως και η τεχνολογία έτσι και ο χρήστης με την πάροδο του χρόνου εκπαιδεύει ανάλογα και την οπτική του αντίληψη ανεβάζοντας τα standards του σε συνάρτηση με την εξέλιξη του μέσου.
                  Μην παρεις ποτε pc, σε βλεπω να πετας το ps4 σου και τα παιχνιδια σου στα σκουπιδα .
                  Last edited by nooto; 15-02-2019, 08:43 PM.

                  Comment


                  • #69
                    Και ξαναλεω, οχι δεν εχεις καταλαβει τι θα γινει ή τι θελει να σου πει το παιχνιδι απο μιλια μακρια
                    Αν εννοείς ως σύνολο το δέχομαι, καθότι δεν έχω τερματίσει τα άλλα 2 εναπομείναντα routes. Φαντάζομαι όμως ότι το route A χαρακτηρίζεται απο κάποια αυτοτέλεια, τουλάχιστον ο τρόπος που έχει στηθεί αυτό μαρτυράει καθώς έχει αρχή,μέση και τέλος. Άλλωστε ποιος ο λόγος να πετάξει και pop up η Square για να ενημερώσει τον παίκτη ότι δεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι? Γιατί οποιοσδήποτε δει όλο το route A χωρίς το ενημερωτικό μήνυμα μετά τα credits, θα πει δεδομένα "Τέλος". Ε λοιπόν σε αυτό το κομμάτι αν θες του story είχα δει το ending απο το πρώτο λεπτό κυριολεκτικά. Και δεν το αναφέρω για να εκθειάσω τις διορατικές μου ικανότητες, μιας και πιστεύω ότι και ένα 10 χρονών παιδί θα μπορούσε να καταλάβει που πάει το πράγμα.


                    Νομιζω οτι εγραψες οτι το gameplay ειναι κακο
                    Κακό δεν είναι, είναι ρηχό. Εγώ τουλάχιστον αυτό εξέλαβα. Ένα hack n slash button masher είναι με λίγο tactical στοιχεία που αφορούν το κομμάτι των plug in chips. Τίποτε το ιδιαίτερο.



                    Το θεμα του παντρεματος των genres και της ενιαιας παρουσιασης τους οπως ειπα ειναι κομματι του gameplay και ως κομματι του gameplay ειναι εντυπωσιακο
                    Τεχνικά ναι. Απο κει και πέρα είναι καθαρά υποκειμενικό το αντίκτυπο θα έχει στον εκάστοτε παίκτη. Εσύ λες εντυπωσιακό. Εγώ λέω...ΟΚ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφωνία επι τούτου.



                    Αρα δεν τρεχει στα PS360
                    Σαν textures/models/effects τρέχει ανετότατα. Απο κει και πέρα τα 60 fps στο συγκεκριμένο είναι δώρον άδωρο, μιας και 7 στις 10 φορές που έτρεχα το stuttering και τα pop ups στα textures πήγαινε σύννεφο. Το θέμα επομένως δεν είναι μόνο να έχεις εισάγει ένα τεχνικό κομμάτι για να το λες, αλλά να το εκτελείς και σωστά.



                    Μην παρεις ποτε pc, σε βλεπω να πετας το ps4 σου και τα παιχνιδια σου στα σκουπιδα .
                    Αφενός δεν σκοπεύω να δαπανήσω τον προϋπολογισμό ενός κράτους για να φτιάξω gaming pc, αφ'ετέρου το παράδειγμα είναι άστοχο μιας και μιλάμε για 2 διαφορετικούς τύπους gaming : PC / Home console. Και επειδή είμαι απο αυτούς που δεν πολυασχολείται με συνδεσιμότητες υπολογιστών με τηλεοράσεις κλπ. απολαμβάνω το κάθε εργαλείο ξεχωριστά και στον δικό του χώρο. Επίσης ζώντας εδώ και πολλά χρόνια μόνος έχω γίνει νομοτελειακά πιο πρακτικό μυαλό, οπότε μάλλον θα τα πούλαγα και δεν θα τα πετούσα. Όπως έκανα με τα αντίστοιχα του PS3 όταν πέρασα στο PS4.

                    Comment


                    • #70
                      Μόλις το τελείωσα (για πρώτη φορά - ναι παίζω τα games μου όποτε μου φέξει, λολ) και ήδη από το route A με κερδισε απίστευτα. Έχω ρίξει 60 ώρες (το τερμάτισα στις 54 αλλά συνεχιζω), έχω κάνει ότι sidequest μπορούσα να κανω, παω για το secret boss lvl99 (ξέρετε ποιον), και εν ολιγης δεν το
                      χορταινω. Πάει άνετα στο προσωπικό μου Top10 αγαπημένων games για να μην πω Top5.

                      Μετά από κάτι κατεβατά που διάβασα μπορεί να ξυνετε το κεφάλι σας, οκ, για μένα το NA τα έχει όλα: εθιστικό σύστημα μάχης που μπορεί να είναι απλοϊκό αλλά σε κάνει να νιώθεις badass και δε το βαριεμαι, τρομερούς χαρακτήρες και character development, πολύ ωραία ιστορία και τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται και ο τροπος που τα προβαλλει, ωραία δομη & pacing, ενας κόσμος φτιαγμένος με πολύ μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες, φανταστική ατμόσφαιρα και αισθητικη, μουσικαρες, εναλλαγές σε στιλ Gameplay και με σωστό τρόπο αυτή την φορά και γεμάτο από αξιομνημονευτες στιγμές (δε θα πω συγκινητικό, θα πω απλά γαμάτο).

                      Κατά τη γνώ μου δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο του NA, είναι κάτι πέρα από RPG, πέρα από action game, εγώ θα το περιέγραφα ως roller coaster videogame genre γιατί έτσι νιώθω όσο παίζω, ότι είμαι πάνω σε ένα roller coaster που ανεβαίνει σιγά σιγα στην αρχή, μετα σε κρατάει στην ευθεια για κάποιες στιγμες ησυχίας και μετα ξεκιναει η κάθοδος με 1000, καποιες λούπες εδώ κι εκει, λίγο ανάποδα και πάλι από την αρχη, γιατι ποτέ δε κάνεις τη διαδρομή μόνο μια φορα. xD

                      Το κακό είναι ότι, όπως και το τραινακι, τελειώνει πολύ γρήγορα... Θα το ξαναπαιζα άνετα από την αρχή. Ίσως να παίζω μόνο NA από εδώ και πέρα λολ. <3

                      ​​​​​

                      Comment

                      Working...
                      X