Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Metroid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Χα χα... Τα 2d ήταν αρκετά πιο εύκολα λόγω δομής διάρκειας. Βέβαια το πρώτο για NES και το Super Metroid είχα χρόνια να τα αγγίξω( δεκαετία για την ακρίβεια και βάλε)

    Τα Prime ο κύριος λόγος που τα πιάνω είναι για να θυμηθώ πάλι το υπέροχο πρώτο και επιτέλους με καθυστέρηση 6 ετών να παίξω και το Echoes- το καλό είναι πως στην Trilogy έκδοση έχει πεσει rebalancing γιατί από όσο διάβαζα μερικές στιγμές στο Echoes ήταν αρκετά ζόρι και εκνεύριζαν.

    Το Corruption το είχα παίξει 5-6 ώρες αλλά το είχα παρατήσει. Για κάποιο λόγο κάπου με κούρασε... Οι περισσότεροι πάντως παραδέχονται πως αν και η τριλογία είναι πάρα πολύ καλή, το Corruption ήταν το λιγότερο καλό μέρος της.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #47
      A νομιζα πως τα χες τελειεωσει και πας για replay.
      Για το 1 οκ τι να πουμε, ειναι ομολογουμενως αριστο.

      Το 2 για εμενα ειναι φανταστικο, φοβερο challenge, ωραιες περιοχες να εξερευνησεις, παρα πολλα bosses, κλασικα φοβερο OST κτλ. Τα περι dark world κτλ δε με κουρασαν ποτε προσωπικα.

      Για το 3 οκ κι εγω στις 2-3 ωρες το αφησα γιατι μου φαινοταν αδιανοητος ο χειρισμος - ναι μισω το pointing κτλ κτλ. Να δουμε στη μετα Sin and Pun 2 εποχη αν θα εχω αναθεωρησει καθολου.

      Οπως και να χει θελω καποιο κινητρο για να κατσω να αφιερωσω χρονο στο ΜΡ3 οταν το Other M ειναι τοσο κοντα. Μαλλον θα χρειαστει καλαμι και καροτο για να γινει η δουλεια, δε βλεπω προκοπη αλλιως.

      Comment


      • #48
        Aπό τα Prime μόνο το πρώτο έχω τελειώσει.

        Το πρώτο Prime θέλω κι εγώ να δω πώς θα μου φανεί με το νέο control scheme. Στο Cube αν και υπήρχαν παράπονα για το control scheme- δεν είχε χρήση του δεύτερου αναλογικού για aim όπως τα περισσότερα console fps- εμένα δε με κουρασε καθόλου. Παραμένει, για μένα, το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα στον Κύβο.

        Στο Corruption δε με κούρασε το pointing τόσο- μιας και οκ υπήρχε και το lock on- όσο εκείνη η κίνηση με το nunchuck για να σπας τις shields( τρελή gimmickιά κι ας λένε για εμπνευσμένη κίνηση) Γενικά, πλέον είναι ένας τίτλος που και από τη fanbase τοποθετείται στα λιγότερο καλά metroids μιας και είχε αναλάβει το βάρος να φέρει ένα ιδανικό μοντέλο χειρισμού για τα fps στο Wii αλλά και να δείξει την επανάσταση του motion control.( όχι imo το να κουνάς και να στρίβεις διακόπτες δεν είναι η πεμπτουσία του gaming ) Τέλος πάντων αν δεν αδειάσουν οι μπαταρίες μεχρι την κυκλοφορία του Other M θα δω μήπως αλλάξω γνώμη. Βέβαια άνετα το κάθε παιχνίδι απαιτεί ένα 10ωρο με 12ωρο οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα το αντέξω. Τα άσχημα των marathons
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #49
          Άπειρο respect στον Burai για το Metroid marathon!
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #50
            Τέλος το Metroid Prime από την Prime Trilogy για το Wii στις 15 ώρες με 70% complete- κι έπαιζα και γρήγορα .

            Για το παιχνίδι δεν έχω κάτι να προσθέσω... Από τα καλύτερα παιχνίδια ever, από τα καλύτερα της σειράς. Από τις λίγες φορές σε παιχνίδι που δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι, ηχητικη επένδυση, γραφική απεικόνιση, level design, gameplay πραγματικά όλα είναι ένα κι ένα. Η Retro έκανε φανταστική δουλειά, έχει πραγματικά εκτοξεύσει την αναμονή μου και την περιέργεια μου για το DKC returns. Όσοι το έχετε και δεν το έχετε παίξει ακόμη, δεν ξέρω τι θα σας μεταπείσει- οκ εκτός κι αν σιχαίνεστε την προοπτική πρώτου προσώπου.

            Όσον αφορά την έκδοση για το Wii. Τα γραφικά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται μου φάνηκαν άψογα στην 32 HD TV μου. 480p θα μου πεις, σίγουρα δεν περίμενα κάτι ανάλογο των ps3, 360 αλλά δε με χάλασε καθόλου. Ο χειρισμός έγινε εύκολα δεύτερη φύση αν και πάλι το lock on χρησιμεύει πάρα πολυ- παρότι είχα το sensitivity στο advanced.

            Μόνο αρνητικό η χρήση των beams και visors στα πλήκτα + και - αντίστοιχα, παρόμοια με το corruption. Πολλές φορές βρήκα τν εαυτό μου να θέλει να επιλέξει visor και να επιλέγω beam και το αντίστροφο, κάτι το οποίο μου δημιούργησε προβληματάκια σε boss fights με γρήγορες εναλλαγές- ειδικά το final boss μου έβγαλε την πίστη. Επίσης σε first person πάντα έχω πρόβλημα με τα άλματα. Δεν ξέρω γιατί αλλά πολλές φορές ένα double jump με έστελνε στον πυθμένα από μια ψηλή σπηλιά- άντε σκαρφάλωσε πάλι να πάρεις εκείνο το missile tank.:kill:Επίσης έτσι για να γκρινιάξω λίγο, καλά άγια τα artifacts, αλλά πολύ backtracking ρε παιδί μου για να τα μαζέψεις όλα...

            Δεν ξέρω αν ρίξανε τη δυσκολία, ή αν έφταιγε το ότι το είχα τερματίσει άλλες δύο φορές στο Cube, αλλά πραγματικά μου φάνηκε πολύ εύκολο... Ούτε ένα gameover. Πιθανώς να οφείλεται στη μεγαλύτερη ακρίβεια του νέου μοντέλου χειρισμού.

            All in all ΑΨΟΓΗ έκδοση, ανυπομονώ να δω το echoes Επίσης κερδίζεις medals- σαν achievements, ξεχωριστά για κάθε τίτλο- που χρησιμεύουν σαν χρήματα για να αγοράσεις ost, art galleries και unlockables για κάθε παιχνίδι( fusion στολή στο prime επιτέλους!!! χωρίς σύνδεση gba και cube )

            Εδώ καπου θα τον κλείσω τον metroid marathon, μιας και δεν έχω στην παρούσα φάση άλλη ενέργεια για prime trilogy. Φοβερή εμπειρία πραγματικά. Κάθε παιχνίδι ήταν και άψογο και όλα μου φέραν ξεχωριστές αναμνήσεις το καθένα ενώ ξαναανακάλυψα την αγάπη που έχω στη συγκεκριμένη σειρά. Το αστείο είναι πως είχα πει να παιξω μόνο το Super Metroid και το Zero Mission( όχι το παλιό) και βρήκα τον εαυτό μου να παίζει τα περισσότερα games της σειράς και να το καταδιασκεδάζει- αυτό είναι άλλωστε και το ζητούμενο.

            Περιμένω να περάσουν οι ώρες να πιάσω στα χέρια μου το other m- αν και ελέω καποιων υποχρεώσεων μαλλον δε θα το λιώσω όπως του αρμόζει. Samus, we salute you
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #51
              Εγω θα περασω μια το Prime στον Κυβακο τωρα που γυρναω Σαλλλλλονικα, και μετα αν παρω Wii θα παρω πακετακι και το Other M. Αντε καλο μου ταξιδι τωρα, αυριο Σαλλονικα παιδες!
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #52
                Μόλις τελείωσα το AM2R aka Another Metroid 2 Remake, κοινώς το fan remake του Metroid 2: Return of Samus για το original Game Boy. Το game είναι άψογο, βασικά θα μπορούσε κανείς να πει ότι αποτελεί επίσημο remake από την Nintendo για το GBA- DS... Σίγουρα υπάρχει μια μικρή ανακύκλωση από sprites από το Zero Mission, Fusion και το Super Metroid( νομίζω σε cut scenes όχι κάτι το φοβερό) αλλά κατά 80-90% νομίζω πως μιλάμε για δουλειά εκ του μηδενός- οκ όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι. Δεν έχω παίξει το original Metroid 2, είναι βσκ το Metroid που δεν έχω τελειώσει μαζί με τα Echoes και MP 3, αλλά νομίζω πως εδώ μιλάμε για remake τύπου Zero Mission. Με λίγα λόγια πατάει πάνω στον original τίτλο και τον εξελίσσει. Τα boss fights ήταν πολύ καλά σχεδιασμένα, επιβάλλεται να μάθεις patterns για να προχωρήσεις, ενώ υπάρχουν και άφθονα μυστικά. Υπήρχαν σημεία βέβαια που ένιωθα πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν πως σε ορισμένα boss fights μπορούσες να τους ρίχνεις off screen- δεν είναι κάτι gamebreaking, ούτε ευτυχώς φτάνει σε σημείο να κάνει το game άδικο, απλώς το αναφέρω.
                Επίσης ο τρόπος που κλείνει το game, δίνοντας τη σκυτάλη στο Super Metroid είναι λακωνικός και μινιμαλιστικός στα πρότυπα των παλιών τίτλων.

                Το κατέβασα απλώς για να το δοκιμάσω και κατέληξα να το τερματίσω. Μπράβο στα παληκάρια που ασχοληθηκαν και έφτιαξαν έναν τόσο καλό τίτλο.

                Φυσικά δεν θα μπορούσε να υπάρχει και η παραφωνία. Μετά από 4-5 χρόνια ανάπτυξης και ενώ είχαν ενημερώσει για την πρόθεσή τους να κάνουν fan remake το Metroid 2, η Nintendo την ημέρα που έγινε διαθέσιμο το game, τους ανάγκασε να το κατεβάσουν... Αν δεν μιλούσαμε για την Nintendo, θα ήταν ευχάριστο να συνεργαζόταν με τα παιδιά που το ανέπτυξαν και να το κυκλοφορούσε, έστω για την 30η επέτειο της σειράς- η οποία εν εντιθέσει με αυτή του Zelda φαίνεται να πέρασε απαρατήρητη από την N ( όχι ψέματα κυκλοφορεί έναν τίτλο που όλοι ζητούσαμε το Federation Force xD)

                Στην παρούσα φάση μπορείτε να κατεβάσετε το AM2R μόνο μέσω torrent- κάντε ένα search στο google να το βρείτε, 71 MB είναι και δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #53
                  Πού τα βρίσκεις όλα τα καλά;
                  Πολύ ενδιαφέρον project και post που αναρτήθηκε χθες: http://metroid2remake.blogspot.gr/20...e-of-am2r.html
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #54
                    Έλα και link, http://besttorrent.org/load/games/co...oad/2-1-0-4286

                    Γρήγορα πριν το κατεβάσουν
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #55
                      Χαμπάρι δεν πήρα, καλά που το ανέφερες. Το κατέβασα από το πειρατικό λιμάνι κι εγώ απλά για να δω τι παίζει, και κατέληξα να έχω 2 ώρες με 25% περίπου. Το κλείνω μόνο και μόνο λόγω προχωρημένης ώρας. Πάρα πολύ καλό παιχνιδάκι, εύγε στους συντελεστές. Εν τω μεταξύ το μόνο metroid που έχω παίξει, κι αυτό ως την μέση, είναι του SNES. Δεν έχω ιδέα τι παιχνίδι έκαναν remake, το έβαλα απλά για να δω την δουλειά τους και κόλλησα.

                      Μακάρι η Nintendo να το υιοθετούσε και να βλέπαμε αντίστοιχες κινήσεις συνεργασίας με τους φαν όπως το Sonic Mania.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #56
                        Ειναι πραγματικα εξαιρετικο το AM2R, εγω ειμαι προς το τελος και γινεται δυσκολο με κατι metroids που πεφτουν πολυ δυσκολα. Γενικα πιανει ακριβως το feeling των παιχνιδιων, χειρισμος σχεδον αψογος, απο τα καλυτερα metroid games. Πραγματικα την ψιλο-ξεφτίλισε την Nintendo.

                        Comment


                        • #57
                          Aν εννοείς τα Omega Metroids- που λογικά αυτά θα εννοείς καθώς εκεί παρατηρησα ένα difficulty spike- υπάρχει εύκολος τρόπος, αλλά η μάχη γίνεται βαρετή( θα τον έχεις βρει φαντάζομαι) Σε κάθε arena που τα αντιμετωπίζεις υπάρχει ένα μικρό κομμάτι στην είσοδο που είσαι σχετικά safe σαν morph ball. Επίσης όταν κάνουν το άλμα και σου γυρνούν την πλάτη για ελάχιστο χρονικό διάστημα μένει εκτεθειμένο ένα τμήμα του Metroid και έχω την αίσθηση πως αν το πετύχεις κάνεις μεγαλύτερο dmg. Μέχρι να αντιληφθώ το pattern στο πρώτο που αντιμετώπισα, μου πήρε 3 φορές. Το άσχημο είναι πως μετά οι υπόλοιπες μάχες γίνανε μάλλον βαρετές.

                          Βέβαια ο designer δήλωσε πως θα λάβει υπόψιν του όλες τις παρατηρήσεις και θα υποστηρίξει με μελλοντικά updates τον τίτλο- το πώς θα τα κυκλοφορήσει είπε πως δεν το έχει αποφασίσει ακόμη. Μήπως το παίξει κανάς Sakamoto και δει το φως και τον προσεγγίσει να το κυκλοφορήσουν- ναι καλά, keep on dreaming...
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #58
                            Ναι τα omega! αυτο με την morphball το εχω παρατηρησει αλλα θελει προσοχη γιατι αν σε χτυπησει μπορει να σε πεταξει εκτος δωματιου και δεν ξερω αν κανει heal μετα, αν δεν κανει Heal τοτε υπαρχει και η λυση του να το ριχνεις λιγο λιγο με restock. Αυτο με την πλατη δεν το εχω δοκιμασει, θα το τσεκαρο. Γενικα το εχω πιασει το pattern, το προβλημα ειναι οτι θελει παρα πολλα hits για να πεσει. Ειναι λιγο ασχημο το difficulty spike σε αυτο το σημειο, το μοναδικο παραπονο μου με το παιχνιδι, ευτηχως που το εβαλα στο normal, μπορει να ειναι σχετικα ευκολο εκτος boss fights αλλα τουλαχιστον την παλευω αν και εχω φαει αρκετα deaths. Σε hard ισως να ηταν καλυτερο αλλα δεν ηθελα να καψω παρα πολλες ωρες.

                            Comment


                            • #59
                              Γενικά παίζει ρόλο και στο πόσο έχει ασχοληθεί κανείς με τα hidden upgrades. πχ εγώ τελείωσα τον τίτλο με 8 energy tanks, 200 missiles, 8-10 super missiles και 12 power bombs, ενώ παράλληλα βρήκα και ένα hidden boss( το ότι ήταν hidden τα έμαθα αφού τελείωσα τον τίτλο). Η δυσκολία και το challenge στα Μetroid είναι αντιστρόφως ανάλογα των upgrades που έχεις βρει- και συνήθως του skill στη χρήση του shinespark για να τα βρεις Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το γεγονός πως η συγκεκριμένη μάχη, μπορεί να χαλάσει την εντύπωση λόγω του απρόσμενου challenge( βέβαια και το pattern είναι βαρετό και λόγω των μικρών hitboxes δυσχεραίνεται ακόμη περισσότερο η κατάσταση) Επιπρόσθετα είναι το invincibilty της Samus μετά το hit πρακτικά μηδενικό, με αποτέλεσμα αν σε κολλήσει με smash στον τοίχο να χάσεις 1 energy tank για πλάκα...

                              Για το final boss μια συμβουλή; πυροβολείστε με το beam τα projectiles που ρίχνει μέχρι να τα σκοτώσετε, γιατί αν κάνετε screwattack θα τα βρείτε μπαστούνια. Δε λέω κάτι άλλο μη σας κάνω spoil Το συζητάμε αφού το τερματίσετε

                              EDIT:
                              Phantom το Super Metroid είναι από τα κορυφαία της σειράς, όσον αφορά τους 2d τίτλους με το Zero Mission και Fusion να ακολουθούν κατά πόδας. Όταν έχεις διάθεση για κάτι παρόμοιο βάλτα στο πρόγραμμα. Ειδικά αν σου άρεσε το AM2R που βασίζεται σε αυτά, να σου πω πως είναι ανώτερα σαν τίτλοι( χωρίς αυτό να αναιρεί το πόσο καλός τίτλος είναι το AM2R)- ανώτερο level design βασιζόμενο και στη δυνατότητα speedrun που οκ είναι και ο σκοπός στα Μetroid για να δεις το καλό ending/ rating και φυσικά σε σημεία ευφυές sequence breaking. Επίσης να αναφέρω πως κρατήσανε και την ιδιότητα της Samus από το Super Metroid να κάνει wall jump ;)
                              Last edited by Sinclair; 11-08-2016, 01:05 PM.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #60
                                Ο μόνος λόγος που άφησα το Super Metroid ήταν επειδή ο emulator του PSP μου έκανε νερά στο συγκεκριμένο παιχνίδι, και το άφησα για να το λιώσω στον υπολογιστή :p.

                                Στο AM2R τώρα, είμαι με 4,5 ώρες στο 50%. Βάλε το ότι στο Pause δεν μετράει ο χρόνος και μερικούς ψόφους (αρκετοί από αυτούς στον Tester που με παίδεψε), θα έχω κάνα 6ωρο στο νερό.Έχω 6 health boxes, 150 πυραύλους, 4 σούπερ πυραύλους και 2 μπόμπες. Από εξοπλισμό, βλέπω μένει ακόμα 1 beam, 1 suit και 1 misc.

                                Γενικά, η ισορροπία είναι πολύ καλή. Λίγες φορές έχει κάποια θεματάκια με την απότομη δυσκολία, όμως μέχρι στιγμής όλα κυλάνε νερό. Εν τω μεταξύ είναι τίγκα στα μυστικά. Εκεί πέρα που εξερευνάς τον χάρτη και λες πως ανακάλυψες ένα μυστικό μονοπάτι, βλέπεις πως ήταν η κύρια διαδρομή που έπρεπε να ακολουθήσεις. Πολύ ωραία κατάσταση.

                                Εξαιρετικό παιχνίδι, το αγόραζα άνετα.

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X