Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το χω πει οτι το μυστικο ειναι το τελευταιο CIOS αλλα για να το βαλω πρεπει να κανω downgrade σωστα; Τι firmware εισαι τωρα Xeno;
    Do a barrel roll!

    Comment


    • Το οτι πρεπει να κανεις downgrade μονο απο εσενα το χω ακουσει. Βαριεμαι να τσκεαρω τωρα το fw μου αλλα σιγουρα ειμαι μεταξυ 4.0-4.2, κοινως δεν εκανα κανενα downgrade.

      Comment


      • Ισως συμβουλευομαι λαθος guide

        Note: Eventhough this guide is perfectly usable, we recommend you to use this one instead![/p] I have updated the guide so that it is working (for 4.2) again! This works on LU64 Wiis! Another guide is provided below for Wiis that are 4.1 and lower. Installing HBC The 4.2 Guide! The 4.1...

        Νομιζω χτυπησα φλεβα, φαινεται απλο guide κι εχει ολα τα αρχεια. Εχει οδηγιες για οσους ειναι σε 4.2 αλλα και για οσους ειναι σε 4.1 ή παλαιοτερη version.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Παντως οι usb loaders ειναι τρελη φαση, κριμα που δεν εχει ασχοληθει κανεις.
          Αν ειχα χρονο και λογο να το κανω γιατι τωρα προφανως δεν προλαβαινω, τοτε σιγουρα θα ειχα κανει εστω ενα partition στον usb hdd μου για να πειραματιστω.

          Μπορεις να κανεις rip dvds μεσω Wii στο σκληρο, αλλα μπορεις και να περασεις τα αρχεια μεσω pc χαρη στο WBFS.. Ετσι οπως πρεπει να κανεις format το σκληρο το pc δε θα τον βλεπει (γι αυτο κι εγω θα κανα partition για να μη βλεπει μονο ενα partition) και καπου εκει ερχεται το WBFS το οποιο δινει λυση στο παραπανω προβλημα.

          Γιατι να ξοδευεις λοιπον δισκακια οταν μπορεις να γεμισεις εναν σκληρο με ISOS και να χεις πανω σου ανα πασα ωρα και στιγμη οτιδηποτε σε αφορα στο Wii..

          Comment


          • Και το μεγαλυτερο + των usb loaders ειναι οτι εχουν καλυτερο loading κι απο original games απ'οσο ξερω.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Παίδες για βοηθήστε με λίγο σαν noob που είμαι.

              Τι χρειάζεται να κάνω update για να τρέξω τους πρόσφατους τίτλους; Με τις κανονικές κυκλοφορίες είμαι OK, κατέβασα πριν λίγες μέρες τη τελευταία έκδοση του neogamma και κατάφερα να τρέξω τα A Boy and his Blob και Darkside Chronicles που είναι από τις τελευταίες κυκλοφορίες. Όταν όμως δοκίμασα να τρέξω τα NyxQuest, Winter of the Melodias πχ δε μπορούσα. Δε μπορούσα επίσης να τρέξω αμερικάνικα Wiiware games. Τέλος, έχω ακούσει ότι παίζουν κάποιες ασυμβατότητες και προβλήματα αν βάλεις λάθος CIOS σε συγκεκριμένο firmware. Κοίταξα και έχω 3.2.

              LostWinds: Winter of the Melodias, Castlevania: Rebirth, NyxQuest.
              2D awesomeness περιμένει για δοκιμή!

              Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, τσέκαρα πριν λίγες ήμερες τη τελευταία έκδοση του Snes9x GX (4.1.5) και διαπίστωσα τρομερή βελτίωση σε σχέση με τη τελευταία φορά που τον είχα δοκιμάσει. Νομίζω ότι πλέον τρέχει fullspeed, κι αν όχι fullspeed είναι υπερβολικά κοντά. Προσωπικά είναι πρώτη φορά που δοκιμάζω το update του και τον κρατάω στην SD, παλιότερα δεν άξιζε. Επειδή πάντα ένας κάλος emu για Super Nintendo βολεύει, και πλέον νομίζω υπάρχει, δοκιμάστε τον όσοι ενδιαφέρεστε. Δε περίμενα να τρέχει τόσο καλά και ομολογώ ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Πιστευω το guide που εδωσα λιγο πιο πανω ειναι κομπλε για να βαλεις το τελευταιο cios, εχει λιγα βηματα και περιεχει και τα wads μεσα οποτε δε θα χρειαστει να κανεις online install.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Αλλα λεω κι αλλα κανω αλλα μιση ωρα μετα απ οταν πηρα εναν εξωτερικο σκληρο σημερα (ενας που πηρα προχθες μου βγηκε ελλατωματικος) επαιζα backups στο Wii.

                  Εκανα 5 λεπτα για να κανω ενα fat32 parition των 100 gb στον 300αρη χοντρικα σκληρο, αλλα 5 λεπτα για να περασω το Sin and Punishment στο σκληρο μεσω του Wii backup manager και ουτε 10 λεπτα για να στησω το configurable USB loader στην sd μου (ενα απλο appication για να τρεχεις παιχνιδια στο Wii μεσω σκληρου).
                  Τελος εβαλα τα IOS 222/223 με το Hermes 222/223 IOS Manager v4 και αυτο ηταν..

                  Με το που εβαλα το σκληρο και ετρεξα το loader ειδα κανονικα στη λιστα το S&P2 μπροστα μου και ετρεξε με τη μια απλα κι ωραια.
                  Αντε να δουμε τωρα ποιος αλλος θα ψηθει να δοκιμασει.

                  Υ.Γ.
                  Loggo η μονη μου συμβουλη ειναι οσο περιεργο και αν ακουγεται να κανεις format το Wii σου και μετα τα παντα απο την αρχη με τη βοηθεια καποιου καλου/απλου guide οπως αυτου του GAF για να καταλαβεις τι παιζει και για να μπορεις να κανεις τα οποια μελλοντικα updates χρειαστουν.

                  Comment


                  • Το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το format και πιο πριν, δεν αποκλείεται να το επιχειρήσω κάποια στιγμή. Προς το παρόν θέλω εντυπώσεις από S&P2!
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Κατι λιγο off-topic.Ξερει κανεις κανενα καλο drums emulator για το Wii που να κανεις χρηση 2 wiimotes?Ειτε απο wiiware ειτε απο καποιο παιχνιδι?

                      Comment


                      • Έκατσα σήμερα και έκανα format το Wii με τη σκέψη τα να κάνω όλα από την αρχή, το όποιο βοήθησε πολύ στο να καταλάβω πως ακριβώς λειτούργει το όλο πράγμα, που στη τελική είναι πολύ απλό. Μέσα σε 20 λεπτά ήμουν κομπλέ. Το πρόβλημα που είχα πριν όμως, δε κατάφερα να το λύσω. Έχω βάλει κανονικά τα πάντα όλα μέσα συμπεριλαμβανομένων των τελευταίων CIOS (Cios38 Rev17 αν δε κάνω λάθος) και όμως το πρόβλημα παραμένει.

                        Μπορώ να τρέξω κανονικά όλα τα πρόσφατα τα retail games (δοκίμασα το Resident Evil: The Darkside Chronicles που είναι το πιο πρόσφατο που έχω, όπως και το A Boy & His Blob). Όταν όμως κάνω install τα Wiiware wads και προσπαθώ να τα τρέξω, με πετάει στο menu του Wii. Μπορώ να παίξω Megaman 9 και Lost Winds 1 πχ, αλλά πιο πρόσφατες κυκλοφορίες δε μου παίζουν.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Ναι thanks, το βρήκα τελικά λίγο μετά το post που έκανα και είμαι κομπλέ τώρα.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει λίγο πως να τρέξω παιχνίδια με usb loader? Έκανα format to wii από όσα είχα κάνει στο παρελθόν και ακολούθησα τους εξής 2 οδηγούς http://www.wiihacks.com/recommended-...d-any-wii.html http://www.wiihacks.com/recommended-...g-playing.html αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Όταν ανοίγω το κανάλι μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να συνδέσω τον σκληρό τον οποίο όμως έχω ήδη συνδεδεμένο.

                            Comment


                            • Ποιο ειναι το προβλημα, δε σου βρισκει το σκληρο;
                              Τον εχεις συνδεσει στην κατω usb θυρα του Wii;
                              Εχεις ρυθμισει το config.txt για να ξερει αν ο σκληρος ειναι NTFS/FAT32/WBFS;

                              Αν δε βγαλεις ακρη θα σε παραπεμψω σε αλλα guides τα οποια θα σε καλυψουν 101%.

                              Comment

                              Working...
                              X