Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τομέας "Review"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Μπορούμε να ξεκινήσουμε πιλοτικά ένα sub forum "Reviews", και αν δούμε ότι υπάρχει ανταπόκριση πολύ ευχαρίστως να μεταφέρουμε το όλο υλικό στη σελίδα. Το κυρίως πρόβλημα με τη σελίδα, όπως έχει επισημανθεί κι έχουμε μάθει από πικρή εμπειρία, είναι το αν θα υπάρχει αρκετό υλικό ώστε να δικαιολογείται η ύπαρξή της. Το να τη σηκώσουμε, να συντηρώ πχ εγώ 2 - 3 πράγματα και να μη βλέπουμε τίποτα νέο δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

    Μπορούμε λοιπόν άμεσα να ξεκινήσουμε ένα review section, και προσφέρομαι να βοηθήσω με ΠΜ οποιονδήποτε θέλει τη γνώμη και τη συμβουλή μου. Τα κείμενα που θα μπαίνουν θα ανεβαίνουν από εσάς, δε θα έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ επεξεργασία από κάποιον administrator ή moderator, και αποκλειστικοί υπεύθυνοι είστε εσείς τόσο για τα θετικά όσο και για τα αρνητικά. Φωτογραφίες, δομή κλπ είναι όλα δικά σας στα πλαίσια ενός post.

    Και μια ιδέα - μπορείτε να παρεμβάλλετε ανάμεσα στις παραγράφους gameplay videos ή cutscenes. Άλλη μια χρήση των embedded videos.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Originally posted by Titus View Post
      Μπορούμε λοιπόν άμεσα να ξεκινήσουμε ένα review section, και προσφέρομαι να βοηθήσω με ΠΜ οποιονδήποτε θέλει τη γνώμη και τη συμβουλή μου. Τα κείμενα που θα μπαίνουν θα ανεβαίνουν από εσάς, δε θα έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ επεξεργασία από κάποιον administrator ή moderator, και αποκλειστικοί υπεύθυνοι είστε εσείς τόσο για τα θετικά όσο και για τα αρνητικά. Φωτογραφίες, δομή κλπ είναι όλα δικά σας στα πλαίσια ενός post.
      Σε αυτό αμφιβάλλω εγώ... Έχω πετύχει αρκετούς ανορθόγραφους και αγράμματους που να θέλουν να review το παιχνίδι που θέλουν να κάνουν παρουσίαση... Υπάρχουν και φορές που κάποιος πρέπει να παίξει εξ'ολοκλήρου του παιχνίδι αντί να το παίξει demo(!) για να βγάλει πιο σωστό review και το πως είναι αληθινά πίσω από όλα αυτά τα ψευτό-reviews που βγάλανε μερικοί στο IGN και στο Gamespot, από όιπου οι μερικοί τα έχουν παίξει demo...

      Υπάρχουν και φορές που έχω πετύχει και αμόρφωτους, που δεν ξέρουν αν κάποιος στο παιχνίδι υπήρχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ή αν ήταν απλό φανταστικό πρόσωπο... Φρίκαρα που κανείς στο gamespot δεν ήξερε ούτε τον Chopin στο Eternal Sonata και νομίζανε ότι ήταν ένα fictional πρόσωπο...
      sigpic

      Comment


      • #18
        Καλα δεν ειμαστε ign εδω. Θεωρω δεδομενο οτι οποιος κατσει να γραψει ενα review θα εχει ασχοληθει με το game.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #19
          Ας γινει ο,τι ειναι καλυτερο και πιο λειτουργικο.
          Eγω προσωπικα δε θα ενεκρινα ποτε να περνανε σε μια κεντρικη σελιδα κειμενα που δεν εχουν περασει πρωτα απο καποιο ρετουσαρισμα, αλλα οκ εγω ειμαι και ιδιοτροπος.
          Καλα λεω πως ειναι καλυτερα να μην εμπλακω ποτε στο ολο θεμα .

          Comment


          • #20
            Και μια ιδέα - μπορείτε να παρεμβάλλετε ανάμεσα στις παραγράφους gameplay videos ή cutscenes. Άλλη μια χρήση των embedded videos.
            Διαφωνώ κάθετα με αυτό. Εκτός από την περίπτωση video-review δε βρίσκω το νόημα να φορτώνουμε τη σελίδα με άσκοπα πράγματα. Άλλωστε όταν διαβάζω μια κριτική με ενδιαφέρει το κείμενο. Ακόμα και τις εικόνες τις θεωρώ καθαρά καλλωπιστικές με μηδαμινό information content (πληροφοριακό περιεχόμενο;). Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει αλλά το θεωρώ κακή ιδέα.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #21
              Για την κεντρική σελίδα πρέπει να συζητήσουμε αρκετά πράγματα και μετά να την ανοίξουμε. Προσωπικά δε βρίσκω νόημα σε μία σελίδα που θα έχει νέα και ειδήσεις. Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Dj, στο g-o μπαίνουμε για να διαβάσουμε τις προσωπικές απόψεις του καθενός, όχι τόσο για να ενημερωθούμε. Η κεντρική σελίδα πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει κυρίως άρθρα και reviews μελών του φόρουμ και ό,τι άλλο μπορούμε να κάνουμε σαν κοινότητα (πχ ανακοινώσεις για μαζικές συναντήσεις, podcasts κτλ). Για νέα εγώ θα ήθελα μία στήλη στα δεξιά, στην οποία θα υπάρχουν μόνο επικεφαλίδες, κατατοπιστικές ώστε να καταλαβαίνει αμέσως ο αναγνώστης περί τίνος πρόκειται.

              Τώρα, όσον αφορά τα reviews. Είμαι υπέρ του review section και υπέρ του να μην υπάρχει κάποιος έλεγχος ως προς τη δομή και τη σύνταξη του κειμένου. Αυτό όμως αφορά καθαρά το τι θα γίνεται μέσα στο φορουμ. Όταν πάμε στο site, προφανώς και πρέπει να υπάρχει κάποιος έλεγχος. Δεν μπορεί να ανέβει ένα review, το οποίο θα είναι γεμάτο με ορθογραφικά και συντακτικά λάθη και ταυτόχρονα θα έχει χάλια περιεχόμενο.

              Comment


              • #22
                Σκοπος μας ομως ειναι να υπαρχει αυτοματοποιημενη δημοσιεσυη των reviews του forum στη σελιδα.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #23
                  Ναι παιδιά όμως, ακόμα δεν έχει ανοίξει section και μιλάμε για κεντρική σελίδα... Άνοιξε μία φορά, δεν είχα ίντερνετ για να δω γιατί σταμάτησε αλλά θα υπήρχαν κάποιοι λόγοι.
                  Μία κεντρική σελίδα δε μπορεί να επιζήσει μόνο με reviews. Χρειάζεται συνεχή ανανέωση και γενικά μία ανταγωνιστικότητα. Προς το παρόν το go είναι ένα πολύ καλό -για εμένα- forum που του λείπει αυτό το πολύ συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
                  Ας επικεντρωθούμε στη βελτίωση του forum και μετά προχωράμε και σε πιο φιλόδοξα σχέδια.

                  Comment


                  • #24
                    Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη τοποθέτηση του Evans. Απ’ τη πρώτη στιγμή της σελίδας εκεί έπρεπε να επικεντρωθούμε.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #25
                      Θα ξαναπώ αυτά που μου έλεγε ο dj και με τον οποίο συμφώνησα απόλυτα . Υπάρχουν άπειρα site για ενημέρωση, εμείς δεν ανταγωνιζόμαστε κανέναν. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μας και η αλήθεια είναι ότι μετά την απόπειρα της κεντρικής σελίδας εγώ έμαθα ένα πράγμα: ότι δεν μπορούμε να συντηρήσουμε κάτι "επαγγελματικό" και αυτό όχι γιατί δεν έχουμε τις ικανότητες ή τις γνώσεις, αλλά γιατί δε θέλουμε και δε μας εκφράζει. Πρέπει να έχουμε ως παράδειγμα τη σελίδα του bullethell ίσως, ο οποίος έκανε κάτι τελείως προσωπικό και εγώ το βρίσκω πάρα πολύ αξιόλογο.

                      Comment


                      • #26
                        Ωραια, περα απο section για reviews τι αλλο θελετε; Υλικο να υπαρχει κι ειμαστε θετικοι σε ολα. Υπαρχει διαθεση για γραφη αρθρων, δημιουργια podcasts και λοιπα; Οτι σκεψεις εχετε καταθεστε τωρα. Η Δευτερα πλησιαζει, μπαινουμε σε νεα εποχη και το GO δε μπορει να μεινει πισω. Παμε!

                        ΥΓ: Συμφωνω με evans, δε παμε να ανταγωνιστουμε κανεναν. Απλα μη φτασουμε σε σημειο να γραφουν 1-2 ατομα.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #27
                          Αυτό είναι που με ανησυχεί, να γράφουν 1-2 άτομα. Ας κάνουμε κάτι πειραματικό στο φόρουμ για αρχή και μετά βλέπουμε.

                          Εγώ θα κάτσω να ξεθάψω 2-3 reviews που έχω γραμμένα και θα γράψω κανά δυο ακόμα.

                          Podcasts κτλ είναι τέλεια ιδέα, αλλά θέλει οργάνωση. Για αρχή ας μείνουμε στα reviews.

                          Comment


                          • #28
                            Εγω παντως προτεινω και ενοτητα news ωστε οι μεγαλες ειδησεις να μη τοποθετουνται στο ιδιο topic αλλα να δεχονται ξεχωριστο σχολιασμο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #29
                              Δε βλεπω να οδηγει καπου αυτο... νομιζω πως πιο πολυ θα δημιουργηθει ενα χαος απο topics... Αλλωστε η σημαντικοτητα μιας ειδησης ειναι κατι το υποκειμενικο.
                              Καλυτερα να ξεκινησει κατι με παρουσιασεις/αρθρα για αρχη να δουμε κατα ποσο λειτουργει και στην πορεια μπορουμε να επεκταθουμε πανω στην κεντρικη ιδεα.

                              Comment


                              • #30
                                Συμφωνώ και γω με τον Evans. Άρθρα, αφιερώματα και κριτικές είναι μάλλον αρκετά για αρχή. Όπως είχε φανεί με την παλιά σελίδα, είναι πολύ δύσκολο να κρατιούνται τα νέα φρέσκα και να ανανεώνονται συχνά και πιθανώς δεν εξυπηρετούν κάποιο σκοπό για τον περισσότερο κόσμο που θα την επισκεφθεί αφού υπάρχουν άλλα site που εξ ορισμού είναι καταλληλότερα για αυτό το σκοπό. Ας ανοιχτεί η ενότητα στο forum ASAP. Αν και δε μου αρέσει να γράφω reviews μου αρέσει να τα διαβάζω ακόμα και αν δε με ενδιαφέρει καθόλου το παιχνίδι. Οπότε αν είναι όλα μαζεμένα ακόμα καλύτερα.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X