Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sony Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by belmont
    Αυτά τα πέρι αργoύ cso είναι λίγο υπερβολικά καθώς όσα αργούν να φορτώσουν σε cso αργούν και τα αντίστοιχα original.
    Δοκιμασε το GTA LCS σε cso.

    Comment


    • #77
      Έχει ένας φίλος μου ένα PSP2000 με την 5.51.
      Μπορούμε να του βάλουμε custom fw;
      I'm back bitches... Version 2.0

      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

      Comment


      • #78
        Belmont δε νομιζω πως χωρα περαιτερω αμφισβητηση το εν λογω θεμα.
        Αλλωστε εγω και ο hideo δεν ειπαμε για loading issues, αλλα για gameplay issues πραγματα παραπανω απο εμφανες και παραπανω απο ενοχλητικο δυστυχως.

        Comment


        • #79
          Τι να πω μπορεί και να έχετε δίκαιο. Εγώ χρησιμοποιώ μόνο cso και δεν παρατήρησα ποτέ τίποτα το ιδιαίτερο. Το God of War πχ το τερμάτισα σε cso.
          https://www.emulator-zone.com
          I am an iteration closer to my desired solution!
          The World Ends With You

          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
          Castlevania Lords of Shadow

          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
          Hyperdimension Neptunia

          Comment


          • #80
            Τι να πω, δεν καταλαβαινω... παντως στα cso το read speed ειναι μικροτερο απ οτι στα iso και σε αυτο οφειλονται τα προαναφερθεντα προβληματα.
            Μιας και ανοιξαμε κουβεντα 2 ερωτησεις..
            - Ειμαι ακομα στην 3.90-M33 or sth (3.xx σιγουρα). Αν ανεβω προς 5.00 μερια χανω τιποτα; Για τα πολυ προσφατα παιχνιδια υπαρχει θεμα απ οσο ξερω ακομα (πχ Disgaea 2, ισως Soul Calibur κτλ) μιας και η 5.55 (or sth) δεν εχει βγει σε CFW ακομα.
            - Επισης για SNES emus που λες εχουν βελτιωθει πολυ τι προτεινεις; Βγηκε οντως κατι πολυ καλυτερο τα τελευταια 1-2 χρονια;

            Comment


            • #81
              Originally posted by Scatman View Post
              H Pandora battery αποτελει πλεον ξεπερασμενη διαδικασια. Oι νεοι μεθοδοι απαιτουν κυριως μια μικρη διαδικασια με διαφορα progs (δωρεαν) που δε χρειαζεται extra hardware ή αγορες.

              _Lloyd, για να brick-αρει κανεις το PSP του πρεπει πραγματικα να προσπαθησει! Μη σε ανησυχει σε πρωτη φαση αυτο.

              Το παλιοτερα τα games επρεπε να ειναι αποκλειστικα .iso. Πλεον μας κανουν και τα .cso. Φτιαχνεις στο κεντρικο μενου ενα φακελο ISO και κατοπιν load απτη memory stick.

              Μη σε ανησυχει η Noob-οσυνη. Εγω ημουν ο πρωτος ασχετος σε αυτα τα ζητηματα αφου εχω τη θεωρητικα πιο ιδιοτροπη εκδοση. Περιπλανηθηκα σε Ελληνικα forums και δε μου βρηκε κανεις πρακτικη λυση και τελικα τα καταφερα μονος μου. Εφτιαξα και το guide!!

              Ολα μια ιδεα ειναι απλως μπες στη διαδικασια να πειραματιστεις.

              Σε καθε περιπτωση το PSP σου πρεπει να ειναι φορτισμενο καλα ή να το εχεις στην πριζα να φορτιζει κατα τις διαδικασιες.

              Αληθεια, ποια εκδοση εχεις?
              Κατ'αρχήν ένα μεγάλο thanks για το guide. Really. Πολύ καλή προσπάθεια. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη (καθώς έχω 2 games να παίξω) , όμως, μα το Δία, είναι αρκετά πιθανό να το κάνω σύντομα και έχρι να δω το topic σκόπευα να ανοίξω ένα topic με σχετικές ερωτήσεις. ΔPhat έχω και το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έβαλα πρέπει να είναι το NBA Live 2009 ή το The Force Unleashed, οπότε σκέψου. 4.10κάτι νομίζω (και μια και το PSP απέχει 3 ώρες απόσταση από μένα δεν μπορώ να τσεκάρω dammit).

              Αλήθεια μιας και έχω πει ήδη το on - topic μου σε 3000 η όλη διαδικασία πώς γίνεται; έχεις κάποιο link πρόχειρο; Το παραπάνω να υποθέσω δουλεύει και για slim έτσι;

              Υ.Γ: Και για να μην ξεχάσω, ευχαριστώ και για τις περαιτέρω λεπτομέρειες. Και προφανώς, ευχαριστώ και πάλι για το quide.
              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

              Comment


              • #82
                Originally posted by Xeno View Post
                Τι να πω, δεν καταλαβαινω... παντως στα cso το read speed ειναι μικροτερο απ οτι στα iso και σε αυτο οφειλονται τα προαναφερθεντα προβληματα.
                Μιας και ανοιξαμε κουβεντα 2 ερωτησεις..
                - Ειμαι ακομα στην 3.90-M33 or sth (3.xx σιγουρα). Αν ανεβω προς 5.00 μερια χανω τιποτα; Για τα πολυ προσφατα παιχνιδια υπαρχει θεμα απ οσο ξερω ακομα (πχ Disgaea 2, ισως Soul Calibur κτλ) μιας και η 5.55 (or sth) δεν εχει βγει σε CFW ακομα.
                - Επισης για SNES emus που λες εχουν βελτιωθει πολυ τι προτεινεις; Βγηκε οντως κατι πολυ καλυτερο τα τελευταια 1-2 χρονια;
                Το μόνο που χάνεις είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις τα καινούργια παιχνίδια, τίποτε άλλο.

                Το μόνο 5.55 που παίζει σε 5.50 CFW είναι το Dissidia που το έχουν πατσάρει κάπως. Τα άλλα δύο 5.55 (Soul Calibur και G.I.Joe) δεν παίζουν ακόμη.

                Για SNES κατέβασε αυτόν:
                pspslimhacks.com αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το pspslimhacks.com τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!


                Φίλε _Lloyd κοίτα εδώ
                pspslimhacks.com αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το pspslimhacks.com τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!

                αλλά ότι κάνεις κάντο πολύ προσεκτικά.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #83
                  Κατ'αρχήν ένα μεγάλο thanks για το guide. Really. Πολύ καλή προσπάθεια. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη (καθώς έχω 2 games να παίξω) , όμως, μα το Δία, είναι αρκετά πιθανό να το κάνω σύντομα και έχρι να δω το topic σκόπευα να ανοίξω ένα topic με σχετικές ερωτήσεις. ΔPhat έχω και το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έβαλα πρέπει να είναι το NBA Live 2009 ή το The Force Unleashed, οπότε σκέψου. 4.10κάτι νομίζω (και μια και το PSP απέχει 3 ώρες απόσταση από μένα δεν μπορώ να τσεκάρω dammit).

                  Αλήθεια μιας και έχω πει ήδη το on - topic μου σε 3000 η όλη διαδικασία πώς γίνεται; έχεις κάποιο link πρόχειρο; Το παραπάνω να υποθέσω δουλεύει και για slim έτσι;

                  Υ.Γ: Και για να μην ξεχάσω, ευχαριστώ και για τις περαιτέρω λεπτομέρειες. Και προφανώς, ευχαριστώ και πάλι για το quide.
                  Παρακαλω.

                  Kαταρχας, ξεχασα να αναφερω τη δικη μου version που ηταν η 2.81.

                  Oχι! Καθε version εχει τη δικη της μεθοδολογια αναλογα τον τυπο του PSP. Οποτε οτι ισχυει για τα Phat δε σημαινει οτι ισχυει και για τα Slims.

                  H διαδικασια στην 3000 γινεται με παρομοιο τροπο με τη διαφορα πως χρειαζεται ο cfwloader. Eφοσον τα καταφερεις, θα το κανεις 5.03 m33. Ιδου η διαδικασια οπως παρουσιαστηκε στο πολυ καλο PSPGR.NET :

                   
                  Σημερα βρηκα και το CFW της m33 και κατα περιεργο τροπο που με της οδηγιες που ακολουθησα το ChickΗΕΝ επιανε με την πρωτη!
                  (Στην ενεργοποιηση του ChickHEN δεν εχει καμια σχεση αν το CFW ειναι της ομαδας PSPGEN η της m33 [Απλά εκανα μια περιγραφη των δικων μου "δοκιμων"])
                  Οποτε σας δεινω και σε σας τις οδηγιες
                  (μεταφρασμενες απο εμενα [ο οδηγος δεν ειναι δικος μου αλλα εχει μερικα extra δικα μου τα οποια κατα την γνωμη μου με βοηθησαν λιγο])
                  και τo link [ανεβασμενα σε RS] και ακουω εντυπωσεις!

                  RS Link
                  Code:




                  1) Reset to default settings on your psp
                  Settings > System Settings > Restore Default Settings

                  Μετα απενεργοποιειται τα εξης:
                  UMD Auto-Start [OFF]
                  UMD Cache [OFF]
                  USB Charge [OFF]

                  2) Format Memory Stick
                  Settings > System Settings > Format Memory Stick

                  3) Συνδεστε το PSP με το Computer computer (usb)

                  4) Πηγαινε στο X:\PSP\GAME\ (X:\ ειναι το γραμμα του που αντιστοιχει στο PSP)

                  5) Aντεγραψε το φακελο CFWEnabler στο φακελο GAME

                  6) Πηγαινε στο X:\PSP\PHOTO (δημιουργησε εναν φακελο PHOTO αν δεν υπαρχει)

                  7) Αντεγραψε το φακελο ChickHEN στον φακελο PHOTO (X:\PSP\PHOTO)

                  8) Αντεγραψε το αρχειο h.bin στο root του PSP (X:\)

                  9) Αποσυνδεσε το USB (Ασφαλης Καταργηση Recommended )

                  10) Eπανακιννηση PSP (Hard Reset)

                  11) Ακολουθα την εξης διαδρομη PHOTO > MEMORY STICK > ChickHEN
                  Λογικα τωρα η οθονη θα γινει πρασινη (η καποιο αλλο χρωμα μην ανησυχειτε )
                  Και το PSP θα κανει επανακιννηση και τωρα εχομε ChickHen ενεργοποιημενο

                  *Αμα δεν πετυχει καντε ενα Check αν τα εχετε κανει ολα σωστα και ξαναδοκιμαστε

                  12) Αν πετυχει στο System Software θα σας εμφανιζει το εξης:
                  System Software: 5.03 ChickHEN R2

                  13) Ακολουθα την διαδρομη GAME > MEMORY STICK > CfwLoader 3.01

                  14) Πατα "Start" και περιμενε μεχρι να κλεισει (ή θα σου ζητησει να κλεισει) (Tip: Κλεισει (or EXIT) εννοει να κανει επανακιννηση)

                  15)Τωρα αν ολα εχουν παει καλα στο System Software θα εμφανιζει
                  System Software: 5.03 m33


                  BIOS @ pspgr.net


                  Σχετικα με το θεμα του CSO να προσθεσω πως πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ποιοτητα του backup. Θα εχετε παρατηρησει οτι πολλες ομαδες επανεκδιδουν τα Game releases τους γιαυτον ακριβως το λογο (version 1,2 κοκ). Αποτι ειδα στο ιντερνετ , προβλημα παρουσιαζουν κατα γενικη ομολογια πολυ συγκεκριμενα παιχνιδια.
                  Θα ξαναπω πως ανηκω κι εγω στην κατηγορια του Belmont αφου δεν μου εχει παρουσιαστει προβλημα ακομη και σε μεγαλα παιχνιδια.

                  Το μονο πρακτικο προβλημα αυτης της συμπιεσης ειναι οτι το PsP χρειαζεται extra χρονο για να ανακτησει τα δεδομενα με αποτελεσμα να υπαρχει ενας μικρος...αντικτυπος στα Loading times.
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #84
                    Χε, χε!!!


                    SNES9X Euphoria R1 Speed Optimized SNES Emulator

                    Ok so we had the snes9xTYL MECM 091011-4 released just over a week ago. But Zack’s modded Snes9xTYL R1 build is the fastest yet. Running most games at a cool 55-60fps (PAL), thats with 3 frame skip and 4:3 ratio zoomed as the setting. I can confirm that testing Donkey Kong Country running at a smooth 60fps and FF4 that its indeed the fastest SNES emulator out there.
                    pspslimhacks.com αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το pspslimhacks.com τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!
                    https://www.emulator-zone.com
                    I am an iteration closer to my desired solution!
                    The World Ends With You

                    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                    Castlevania Lords of Shadow

                    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                    Hyperdimension Neptunia

                    Comment


                    • #85
                      Amen. Θα το τσεκαρω οποτε ξανανοιξω το PSP.
                      Ισως αυτο να ναι του χρονου αλλα οκ τι να κανουμε.
                      Ακομα αναμενω CFW 6.00 (λεω να μη μπλεξω με GEN και δεν εχω χρονο να τσεκαρω τιποτα τωρα).

                      Comment


                      • #86
                        Βασικά η GEN έχει κάποια προβληματάκια. Μείνε στην 5.00 Μ33-6 σε 1000,2000 και 5.03MUH σε 3000. Επίσης βρέθηκε save loader για PSP Go όπου το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζει το hello world.

                        Τα νέα παιχνίδια που κυκλοφορούν αν στο όνομα του torrent υπάρχει η λέξη FIX παίζουν και σε Μ33-6 και MUH. Για τα original δεν έχει βρεθέι κάποια λύση ακόμη. Επίσης βρήκαν τρόπο να σε κάνουν block από το PSN Store αν έχεις CFW. Τίποτα από αυτά βέβαια δεν δημιουργεί σπουδαίο πρόβλημα.

                        Here’s something to keep you all busy while you wait for 5.50 GEN-D,as Zack has released SNES9X Euphoria Release 2.1. This build further improves the Super Famicom / Super Nintendo emulator with a large amount of bugs fixed and a further speed increases. Again I’ll say this is now the best SNES Emulator there is. Good work Zack and keep at it!
                        pspslimhacks.com αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το pspslimhacks.com τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • #87
                          To go έχει σπάσει ή ακόμα;
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #88
                            Όχι, μόνο το "hello world" τυπώνει. Θα περάσει αρκετός καιρός ακόμη.
                            https://www.emulator-zone.com
                            I am an iteration closer to my desired solution!
                            The World Ends With You

                            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                            Castlevania Lords of Shadow

                            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                            Hyperdimension Neptunia

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by belmont
                              Βασικά η GEN έχει κάποια προβληματάκια. Μείνε στην 5.00 Μ33-6 σε 1000,2000 και 5.03MUH σε 3000. Επίσης βρέθηκε save loader για PSP Go όπου το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζει το hello world.
                              Einai ligo palio sou to post ala 8a to ananeoso
                              H 5.50 GEN-D3 einai h teleftea ekdosh kai h kaliterh pistevw afou den iparxei kai tpt alo. Ola doulevoun kanonika kai episis to kalitero einai oti boreis na kaneis pandora battery kai na thn epanafereis etsi oste na voi8iseis kapion alon. gia games protinw http://www.espalpsp.com (ala einai sta ispanika me ligi prospa8ia ginete to account kai meta ola ok)

                              Comment


                              • #90
                                Prepei na kanonisoume na mou dikseis apo pou tha ananewsw to firmware kai sta diko mou PSP ade giati exei tekken, soulcalibur kai LBP pou thelw na paiksw.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X