Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ChrisTop View Post
    Windows 8 γιατί ουσιαστικά είναι καλύτερα Windows 7 με addition των λειτουργιών για touch screens, και γενικά ο χρονισμός της μνήμης έχει μεγαλύτερη σημασία, αλλά υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα να δεις. Δώσε τις 2 κάρτες να σου πούμε!
    άστο, είδα πως η 1gb είναι gddr5 ενω η 2gb ddr3 οπότε απλά δε παίζει...

    Παιδιά, έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με τα Windows 7. Κάθε 3 και λίγο μου κολλάνε πολύ. Τόσο που δεν ανταποκρίνονται με τίποτα. Προτείνετε μου λύσεις για να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα, γιατί μου την έχουν σπάσει.
    τώρα όλοι καταλ'αβαμε το πρόβλημα...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Format Tanno..

      Επισης windows 8 για μενα ειναι αρκετα καλυτερα απο τα 7 και με 29e η αναβάθμιση πιστεύω αξιζει αρκετα..

      Comment


      • Η ο δισκος σου κοντευει να γεμισει ή η ram σου δεν ειναι αρκετη.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Originally posted by Evans View Post
          Πάρτε ιστορία για να ξεχάσετε τα δικά σας προβλήματα :

          To καλοκαίρι αγόρασα νέα μητρική, υδρόψυξη, SSD, 2η 5850 και monitor. Όταν ήρθε ο υπολογιστής στο York, όλα δούλευαν ρολόι, μετά από λίγες μέρες όμως το monitor άρχισε να κάνει flickering και οι δύο κάρτες δε συγχρονίζονταν με τίποτα. Το flickering ήταν σπαστικό, η δυσλειτουργία του crossfire όμως προκαλούσε πολλά άλλα προβλήματα.

          Μετά από άπειρους πειραματισμούς και "debugging," κατέληξα με το φίλο μου που έστησε το μηχάνημα και έναν ηλεκτρολόγο ότι μάλλον το τροφοδοτικό πεθαίνει (είχα και κάποια shut downs). Αλλάζω τροφοδοτικό και τίποτα, cross fire και flickering ακόμα εκεί.

          Πριν από λίγες μέρες αγόρασα καινούρια μητρική (μια που τελικά καταλήξαμε ότι έφταιγε η μητρική, αφότου δοκιμάσαμε ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς) και νέο επεξεργαστή (i5 2500k unlocked). Τα πάντα λειτουργούν άψογα πλέον, crossfire πετάει, ο επεξεργαστής έχει γίνει OC@4.2GHz και οι επιδόσεις έχουν πάει στο Θεό.

          Το flickering όμως παραμένει και προκύπτει ότι φταίει το monitor (το οποίο, πριν ανεβάσω το desktop, το είχα συνδεδεμένο στο λαπτοπ χωρίς πρόβλημα). Το συνδέω βλέπετε σε άλλους υπολογιστές και όντως είχα κι εκεί flickering.

          Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, με τα βάλε βγάλε των components, η υδρόψυξη πήρε αέρα και ακούγεται ένας μόνιμος ενοχλητικός ήχος στα pumps. Προφανώς και λειτουργεί σωστά, αλλά ο θόρυβος (ευτυχώς όχι πολύ έντονος, αλλά ενοχλητικός) αναιρεί ένα από τα σημαντικά πλεονεκτήματα ενός τέτοιου συστήματος ψύξης (έλλειψη φασαρίας).

          Κοινώς, είχα δύο διαφορετικά προβλήματα που φαινόταν να συνδέονται τα οποία όμως τα προκαλούσαν δύο διαφορετικά components του συστήματος τα οποία components υποτίθεται ότι ήταν ολοκαίνουρια. Επίσης, χάλασε η υδρόψυξη (πάει για αντικατάσταση).

          Αυτά .
          Χάλασε και ο SSD .

          Άντε μαζική αντικατάσταση όλες οι αγορές του καλοκαιριού. Παλι καλα που εχω εφεσρικα windows xD .

          Comment


          • Δεν ειμαι ειδικος αλλα μαλλον το Steam φταιει για το προβλημα σου..(Η το ignore στον TonyMont.. )

            Comment


            • Ωχ, δίκιο έχεις! Τρελό delete άμεσα, επιστρέφω στα mid-settings, 720p τώρα!

              Comment


              • Πάλι πρόβλημα;Πιάσαν τόπο οι κατάρες μου για το ignore φαίνεται.
                Carpe diem

                Comment


                • Τελικά ελύθη το πρόβλημα. Ήταν χαλασμένος ο δίσκος(ήταν παλιός). Οι τεχνικοί μετέφεραν αλλού τα αρχεία μου, μετά κάνανε φορμάτ και γνησιοποίησαν τα windows, τελος μου έδωσαν νέο δίσκο.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Evans View Post
                    Χάλασε και ο SSD .

                    Άντε μαζική αντικατάσταση όλες οι αγορές του καλοκαιριού. Παλι καλα που εχω εφεσρικα windows xD .
                    εφεδρικά ή ε-φεσώνω-ρικά windows ? :xp:
                    sigpic

                    Comment


                    • Έχετε να προτείνετε καμιά καλή ψύκτρα για λάπτοπ;Σε τι τιμές κυκλοφορούν και ποια είναι μια λογική τιμή;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Βάση εννοείς;

                        Εγώ είχα μία της Zalmann, 39 λίρες την είχα πάρει και ήταν και γαμώ.

                        Τώρα ψύκτρα κανονική αν εννοείς dunno εδώ steam δεν μπόρεσες να τρέξεις, αν θέλεις να ανοίξεις το laptop γάμησέ τα.

                        Comment


                        • Ναι ρε συ,βάση εννοώ.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Αν θέλεις ακριβές και καλές πάρε zalmann ή καμία άλλη μάρκα που φτιάχνει φουρφούρια (thermaltake πχ), αλλιώς πάνε προς belkin or sth. Όλες καλές είναι, απλά επένδυσε λίγα παραπάνω χρήματα, μόνο να κερδίσεις έχεις από μία καλή βάση (και θα μείνει για τα μετέπειτα laptops).

                            Comment


                            • Δες και αυτό:


                              Δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδωμένη λύση αλλά ακούγεται σαν ενδιαφέρουσα πατέντα. Υπάρχει η ίδια υλοποίηση από άλλες εταιρίες σε καλύτερη τιμή. Με κάτι 7-8 λίρες θα βρεις οπότε και να μην δουλεύει, μικρή η ζημιά. Πάντως στα reviews τα πάει μια χαρά. Κύρια θετικά η έλλειψη θορύβου και ανάγκη τροφοδοσίας. Κύριο αρνητικό ο περιορισμός στο χρόνο. Μπορείς λένε να το χρησιμοποιείς μέχρι 3-4 ώρες συνεχόμενα. Μετά χρειάζεται να επανέλθει σε θερμοκρασία δωματίου. Σε λίγες μέρες θα μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι τι ισχύει και τι όχι καθώς παρήγγειλα μια.


                              Comment


                              • To egrapsa sto guru3d alla kaneis den apantise, gia rixte mia matia mipos kserete tpt

                                Hi to all!!! After reading some threads that resulted from google leading to this forum (but not finding any results that answer to my problem) i decided to register and ask about it directly.

                                I have an HD 7770 OC video card. I run my desktop at 1280*800 just fine (apart from the fact that in windows 7 i have to manually select to stretch to full screen (on contraire to windows xp) from catalyst cc as it apears with black borders by default). BUT:

                                When i try some higher resolutions, my monitor starts to blink and on the same time giving "dot artifacts". Sometimes it does not blink at all, it just gives me black screen. The thing is, that when it starts to blink, my monitor gives me a message "not supported mode, try 1650 * 1050 at 60hz", which is EXACTLY what i had selected from display properties!!! Stranger of all is, that it must not be a hardware issue, because at sometimes i manage to play/set high resolutions without a problem! (and also enjoying 2012 games at highest quality settings). I also get to set high resolution setting at my other windows install (xp) but not on this one (7)

                                When this problem appeared at first, I selected "reduce dvi frequency on high resolution" from catalyst, which corrected the problem, but only for a few days!!!Now it is back.
                                One more strange thing, is that the artifacts/blinking come back when i select some other options too, like "enable gpu scaling" in lower resolutions...
                                I also tampered with the drivers (installed, uninstalled, delete from device manager) but with no success...

                                PS: At one point i intalled the on-board gpu drivers, but i uninstalled them, in case they interfered

                                For example , AT THIS MOMENT, i CAN set it to 1680*1050... !!!!!! I don't know in the next reboot though!!

                                (i also tried not to connect via dvi but via hdmi-to-dvi, same results)

                                Thanks in advance for reading and helping!!!
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X