Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ε και μονο αυτο μου λεει πολλα για την ποιοτητα, καλυτερα να πληρωσω το premium της nVidia παρα να τρεχω με amd.. Τωρα ειμαι με την 460 παλι που λειτουργει αψογα απο το 2010..

    Comment


    • Originally posted by BigBOSS View Post
      όχι δεν θα είναι ιδιες με την σειρά GTX 6XX, ούτε καν σχεδόν ίδιες, θα είναι 20-25% καλυτερες. Βεβαια αν κάποιος έχει ηδη ξερω γω GTX 670 δεν αξιζει να δωσει 400 ευρώ για μια GTX 770 αλλά για έναν που έχει μια κάρτα παλαιότερη, σαν εμένα , και πλέον παιζει κυρίως pc games καρααξιζει. Εγώ μάζευα για GTX 670 αλλά φυσικά τώρα θα αγοράσω την GTX 770.

      Εσυ τι κάρτα έχεις;

      Για την Titan; καλά τόσο λεφτάς είσαι; 900-1000 ευρώ κάνει

      καλά σε ειπα καπιτάλα

      τεσπα αν μπορεις να δωσεις 500 και ευρώ για GPU αξιζει να πάρεις GTX 780 και όχι Titan.

      Η GTX 760ti θα ήταν καλυτερα αν είχε 3 GB vram μάλλον αυτη θα είχα βάλει στοχο, αλλα και πάλι θα είναι 20-25% ταχυτερη απο την GTX 670.
      Ε όχι και καπιταλάς. χαχαχαχαχα

      Έχω την NVidia GeForce GTX 550 Ti. Όταν δοκίμασα το νέο μου υπολογιστή, είδα ότι είμαι ένα βήμα πριν τα υψιστά γραφικά στο The Witcher 2.

      Ο υπολογιστής που έχω είναι:

      Μητρική: Asrock z77 Extreme4-M
      CPU: INTEL CORE I7-3770K 3.50GHZ LGA1155
      GPU: NVidia GeForce GTX 550 Ti
      RAM: 8GB(2x 4GB) DDR3
      Τροφοδοτικό: COOLERMASTER RS550-ACAAD3-EU GX BRONZE 550W 80+ BRONZE

      Οπότε κατάλαβες. Τον έχω κάνει τούμπανο. Τώρα για αγορά θα το δούμε το καλοκαίρι που θα πάνε οι κάρτες, αν επαληθευτούν όλα αυτά. Εγώ με την 550 Ti δεν την παλεύω με τίποτα. Την είχα αγοράσει, όταν είχα τον παλιό υπολογιστή και δεν μπορούσε να πάει παραπάνω αναβάθμιση. Κοινώς έκανα ΣΟΒΑΡΗ αναβάθμιση στον υπολογιστή και περιμένω να πληρωθώ για να πάρω νέα κάρτα γραφικών ως τελευταία πινελιά.
      sigpic

      Comment


      • Ε όχι και τούμπανο με τέτοιο τροφοδοτικό...
        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • Originally posted by NickTG View Post
          Ε όχι και τούμπανο με τέτοιο τροφοδοτικό...
          Ακριβως, ενας παιχτης σαν τον Τάννο με μονο στοχο τα τρισμέγιστα γραφικα του witcher 2 δεν πρεπει να συμβιβαζεται με τιποτα λιγοτερο απο 1500 watt για να ταιζει το χτηνος του..

          Comment


          • ΛΟΛ 1500W, καλυτερα να εχεις 2 κλιματιστικα αναμενα παρα το PC
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Καλα effective δεν θα τραβαει τοσο οτι και να κανεις.. Ισως μονο αν παιζεις witcher 2 ολα max να τα τραβηξει..

              Comment


              • Μισο, οι υπολογιστες δεν εχουν fixed το ποσο τραβαει απο την πριζα το τροφοδοτικο;
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Δεν ξερω καλα απο ηλεκτρολογικα αυτο που ειπα ειναι οτι το συστημα δεν τραβαει παντα το max του ειναι αναλογα τις συνθηκες και συνηθως δεν ακουμπας καν το 100% ακομα και στο gaming. Αυτο που λες οτι ειναι fixed το ποσο τραβαει πρωτη φορα το ακουω..

                  Comment


                  • Άλλο τι τραβάει το τροφοδοτικό από την πρόζα, άλλο τι τραβάει ο υπολογιστής από το τροφοδοτικό. Αυτό που εννοώ είναι πως αν χρειάζεσαι πχ 600 βάτ και του πετάξεις 1500άρι, μήπως το τροφοδοτικό τραβάει όπως και να έχει 1500 που σημαίνει τσάμπα ρεύμα
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Δεν νομιζω ειπαμε.. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος θα το ψαξω λιγο..

                      Edit:

                      Εδω εχει ενα ωραιο αρθρο, http://hexus.net/tech/tech-explained...-supply-units/

                      Απο'οτι καταλαβα με μια γρηγορη, το psu τραβαει οσο θελει το pc και οχι παραπανω ετσι και αλλιως και αναλογα με το efficiency που εχει χρησιμοποιει διαφορετικη ποσοτητα AC για να παραγει DC.. Επειδη ομως το efficiency "παιζει" και ειναι μικροτερο σε χαμηλοτερα workload ειναι καλυτερο να εχεις psu κοντα στις αναγκες σου.

                      Comment


                      • Και εγω απ'οσο ξερω δε τραβαει παντα full - χαριν υπερβολης εκανα το σχολιο πριν - αλλα δε περιμενω να εχουν και τη καλυτερη αποδοση αναλογα και με τη ποιοτητα τους βεβαια. Αν τραβαγαν παντα στο full τοτε και 500ρι τροφοδοτικο να χες αμα το αφηνες συνεχεια να κατεβαζει torrents (οταν ειχα πρωτοβαλει dsl η μοναδα εμενε ανοιχτη τα πιο πολλα βραδια) θα πηγαινε η ΔΕΗ 200-300€ χαλαρα.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Exete dikio

                          Does a 500 watt power supply always pull 500 watts? Or does it depend on the load being placed on the computer? It's a n00b hardware question. I'm trying to figure out how much it costs to run my


                          Ωπα, τωρα ειδα πως ειχες κανει εδιτ με παραθεση αρθρου
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Originally posted by Ramparter View Post
                            ΛΟΛ 1500W, καλυτερα να εχεις 2 κλιματιστικα αναμενα παρα το PC
                            ενα pc με i5, i7, GTX 680, ssd κτλ είναι ζήτημα αν καίει πάνω απο 400 watt ή μαλλον δεν καίει τόσα αλλα λιγότερα 350-80watt.

                            Ακόμη και ένα 500αρι watt τροφοδοτικο είναι αρκετό. Εγώ έχω ενα chieftec 650watt.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • και εγώ με ένα τσιφτεκ 600άρι είμαι εδώ και 6 χρόνια και έχει τραβήξει ότι του χω πετάξει πάνω... αυτή τη στιγμή είναι στο χαλαρό κιόλας (δεν έχει σπαϊκάρει) με ι5 3570 και hd7770 oc... για παραπάνω δε ξέρω βέβαια...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Κάτι λίγα ξέρω κι εγώ. Ένας φίλος μου που δουλεύει τεχνικός υπολογιστών μου είπε ότι είναι υπεραρκετό. Το δικό μου τραβάει από 550W ως 660W. Είναι υπεραρκετό για τις κάρτες που έχω μέσα. Αρκεί που να λειτουργούν και όλα τα άλλα τα κάνουν οι κάρτες.

                                Τώρα τι λέτε για ρεύμα, δεν ξέρω. Αλλά εγώ βλέπω ότι όσο τραβάει το τροφοδοτικό μέχρι την προκαθορισμένη τροφοδοσία που θέλουν όλες οι κάρτες σε σύνολο, τόσο τραβάει το ρεύμα από την πρίζα.

                                Όταν έκανα ανακατάταξη του χώρου εδώ, το είχα προσέξει που λιγόστευσε το ρεύμα και ήμουν κομπλέ.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X