Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Και άλλο πρόβλημα σχετικώς διάσημο απ'ότι φαίνεται στο διαδίκτυο. Εδώ και 2-3 μέρες κάθε φορά που προσπαθώ να συνδεθώ στο msn, άνευ λόγου και αιτίας ο υπολογιστής μου δεν μου αφήνει. Μου βγάζει ένα μήνυμα σχετικό με το error 81000306. Ψάχνοντας σε διάφορες search machines λοιπόν (και με την πολύτιμη βοήθεια φίλων) δοκίμασα τις εξής προτεινόμενες λύσεις:
    1)Διέγραψα τις θέσεις SOCKS ("καθάρισα" τον proxy or something) στο msn messenger.
    2)Άλλαξα password
    3)Δοκίμασα μια εντολή netsh something στο command prompt (fail #1 - κάτι με εκχωρηθέντα δικαιώματα στον διαχειριστή, μα εγώ είμαι αυτός!~)
    4)Διέγραψα τα cookies και τα files, καθώς και το cache του Internet Explorer (Είναι τα ίδια; Είναι διαφορετικά; Who cares ?)
    5)"Μείωσα" τα μέτρα ασφαλείας του Internet Explorer
    6)Έκλεισα το windows defender
    7)Έκλεισα το antivirus.
    8)Απεγκατέστησα το Msn και εγκατέστησα άλλες (την πρώτη φορά νεότερη και την δεύτερη φορά παλαιότερη) εκδόσεις.
    Και τώρα τα 2 σημαντικότερα:
    9)Έβαλα στα trusted applications στο firewall που έχω, το MSN Messenger. Σε αυτό το σημείο προσπάθησα να συνδεθώ, και αφού κατάφερα να μπω μέσα για 30" μετά με πέταξε (yay for me). Έκτοτε όσες φορές και αν ξαναπροσπάθησα να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία -έκλεισα και σε κάποια φάση και το firewall- δεν κατάφερα κάτι πέρα από το να εκνευριστώ περισσότερο.
    10) Άρχισα να γράφω ένα κατεβατό από εντολές στο run, με πρώτη το regsvr32 something, και εννώ αυτή δούλεψε στην δεύτερη (το regsvr32 wintrust.dll νομίζω) είχα failure (fail #2).

    Προφανώς τίποτα δεν δούλεψε. Να σημειωθεί ότι ο υπολογιστής μου δεν είναι καινούριος, και ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά και το Microsoft .NET λέει ότι όλα βαίνουν καλώς (άρα πιθανότατα δεν είναι πρόβλημα της εταιρείας). Αυτά τα ολίγα από εμένα, ελπίζω σε περίπτωση που κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και έχει κάποια άλλη λύση, ή που κάποιος ξέρει τι να κάνει χωρίς να έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα, ή που κάποιος δεν μπορεί να συνδεθεί στο msn αυτή την περίοδο, να υπάρξει ανταπόκριση. Bye.

    Υ.Γ: Οι περισσότεροι που έχουν αυτό το πρόβλημα είναι ισπανόφωνοι. Τυχαίο;
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • Φαντάζομαι το πέτυχες το site αυτό ---> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48531&page=2 αλλά στο γράφω κι εδώ σε περίπτωση που δεν το είδες...

      Μερικοί προτείνουν κάποιες λύσεις κ γράφουν ότι λειτουργουν...δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • Φίλε Sith, όχι δεν είχα σκεφτεί να ψάξω στο adlslgr. Και πραγματικά, σ'ευχαριστώ που το σκέφτηκες εσύ για μένα. Η λύση λοιπόν ήταν να γράψω την εντολή netsh int tcp set global autotuninglevel=disabled στο command prompt, (πράγμα που το είχα μεν κάνει ήδη, είχε δε αποτύχει καθώς για να το κάνω έπρεπε πρώτα να το ανοίξω με δεξί click και να επιλέξω "εκτέλεση ως διαχειριστής"). Το πως και το γιατί άγνωστα, όμως εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή καθόλου. Ευχαριστώ και πάλι πραγματικά ρε Sith. Τέτοια προβλήματα άνευ λογικής του pc είναι που με ωθούν στα άκρα και με εκνευρίζουν όσο τίποτα άλλο. Να 'σαι καλά.

        Υ.Γ: SITH Σ'ΑΓΑΠΑΩ.
        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

        Comment


        • Χεχε ηρεμία κατ'αρχάς...ευχαριστώ για τα καλά {και πολλά} σου λόγια...

          Να σου πω την αλήθεια απλά έγραψα στο google "error 802346342y72" ¨η όπως είναι ο αριθμός που σου έβγαλε και μου το έβγαλε πρώτο πρώτο με τίτλο "Τι παίζει ρε παιδιά με το messenger error 81000306 - Σελίδα 2 ... ":resp:




          Τώρα είναι η σειρά μου να ρωτήσω...

          Έχω κατεβάσει ότι Nero κυκλοφορεί...ότι έκδοση υπάρχει....αλλά κανένα μα κανένα δεν λειτουργεί....
          Η έκδοση 9 αρχικά...μου κάνει install και σε κάποιο σημείο μου κολλάει και μου λέει ότι δν μπορεί να συνεχίσει και θα τερματιστεί...πως και γιατί δεν αναφέρει....έχω κατεβάσει τόσες εκδόσεις και μία σταματάει στο 2% άλλη στο 25% άλλη στο 80% κτλ...κτλ...

          Η έκδοση 8....γίνεται κανονικά εγκατάσταση ΑΛΛΑ....μετά λέει ότι δν βρίσκει το nero.exe για να ξεκινήσει το πρόγραμμα...και όταν κάνω διπλό κλικ στα εικονιδια του δν ξεκινάει...ούτε στα tasks δν εμφανίζεται....ΈΛΕΟΣ!!!


          Ιδέα κανείς?
          "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

          Comment


          • Θα έλεγα ότι είναι θέμα σπασίματος. Δοκίμασε να κατεβάσεις την ίδια έκδοση από διαφορετικά sites (συνιστώ αναφανδόν rapidshare links) και να ψάξεις μήπως και βρεις κανένα κρακ.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Αν και δεν ειναι αυτο που θες, εχεις δοκιμασει το ImgBurn ;
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Τώωωωωρα.....πήρα PC και όλα λειτουργούν

                Το έχω και το ImgBurn Ramp απλά για games κτλ
                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                Comment


                • Erwthsh

                  Xairetai. Tha ithela na rwthsw an kserei kaneis pws borw na install kai na treksw sth synexeia ena paixnidi pou exw katevasei apo torrent.

                  Eyxaristw!!

                  Comment


                  • lol,
                    πρώτη μέρα στο internet?



                    Comment


                    • Τελείως όμως...
                      Insert Coin

                      Comment


                      • Γειά σου φίλε! Αυτό που υποψιάζομαι ότι συμβαίνει, είναι ότι αφού ολοκληρώσεις το download του παιχνιδιού καταλήγεις με ένα σύνολο από αρχεία και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις.
                        Εγκατέστησε πρώτα το Winrar, και μετά πήγαινε στο πρώτο αρχείο του παιχνιδιού που κατέβασες και πάτα δεξί κλικ-->αποσυμπίεση (ή extract). Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή διαθέσιμη πάτα δεξί κλιλ--> άνοιγμα με... και διαλέγεις Winrar. Εκεί θα πατήσεις αποσυμπίεση. Έτσι, μάλλον θα καταλήξεις με ένα αρχείο .iso το οποίο μετέπειτα θα το ανοίξεις με το Nero Burning rom ώστε να γράψεις το παιχνίδι σε dvd. Μετά το εγκαθιστάς και βάζεις και το crack σύμφωνα με τις οδηγίες.
                        Βέβαια η διαδικασία μπορεί να διαφέρει λίγο σε κάθε παιχνίδι ή να γίνεται και με άλλους τρόπους, πάνω κάτω όμως αυτά ισχύουν. Θα σου έλεγα και για το daemon tools, ώστε να γλυτώσεις το γράψιμο σε dvd αλλά καλύτερα μην σε μπερδέψω.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • Έχει κανείς να προτείνει καμιά λύση πάνω σε αυτό το πρόβλημα;
                          Γράφω dvd-r και το πισί μου μια τα διαβάζει και μια όχι.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό.Ένας φίλος που έχεια σχοληθεί σε βάθος με το θέμα μου ε΄χιε πει ότι φταίνε τα tdkως μάρκα και να προτιμήσω καμιά άλλη.Εδώ και ένα χρόνο περίπου γράφω σε pleomax (samsung) και δεν είχα πρόβλημα μέχρι χτες.Πλέον δεν ξέρω τι γίνεται.Το dvd recorder μου είναι ένα LG.
                          Πείτε καμιά άποψη.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Δοκιμασε τα σε αλλο driver...αν σε αλλα pc/dvd παιζουν και σε σενα οχι τοτε το driver σου εχει προβλημα...δοκιμασε τα σε οσα μπορεις αλλα συστηματα και δες τι γινεται...

                            Αν για παραδειγμα σε 5 φιλους σου παιζουν και σε σενα οχι σημαινει οτι εσυ εχεις προβλημα, αλλιως μπορει να μην γραφτηκαν σωστα, βαλε χαμηλοτερη ταχυτητα η απλα μην κανεισ τπτ απολυτως οταν γραφει...
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • Πήγα να γράψω σήμερα ένα δισκάκι και απέτυχε και τις 2 φορές που δοκίμασα.Άρα μάλλον πάω για αλλαγή αντιγραφικού.Καλού κακού βέβαια θα δοκιμάσω τα δισκάκια και αλλού.Σ'ευχαριστώ Σίθαρε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Ερωτησούλα:

                                Στο σπίτι έχω ενσύρματο alsl modem για να ίντερνετ από όπου ένα LAN καλώδιο φεύγει και έρχεται στο PC. To modem έχει έξοδο μόνο για ένα LAN καλώδιο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να σπάσει το σήμα ή να γίνει κάτι άλλο για να έχω LAN είσοδο και στο PC και σε κάποια κονσόλα και να δουλεύουν παράλληλα και τα δύο; Ασύρματο δίκτυο δεν θέλω να φτιάξω και ο Wifi adapter της Nintendo δεν θα έλεγα οτί δουλεύει και τόσο καλά.
                                https://www.emulator-zone.com
                                I am an iteration closer to my desired solution!
                                The World Ends With You

                                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                                Castlevania Lords of Shadow

                                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                                Hyperdimension Neptunia

                                Comment

                                Working...
                                X