Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μicrosoft Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A, μπορείς να κάνεις format ένα οποιοδήποτε USB μέσω του dashboard, ώστε να είναι αναγνωρίσιμο από ένα 360. Θα δοκιμάσω να κάνω τη μεταφορά των saves από το παλιό 360. Α ρε Microsoft, το έκανες σωστά (μάλλον) .

    Comment


    • Κρατώ μικρό καλάθι...
      sigpic

      Comment


      • Εντάξει η μεταφορά έγινε μία χαρά. Δεν ξέρω αν τα παλιά μοντέλα έχουν αυτή τη δυνατότητα, όποιος έχει όρεξη ας κοιτάξει. Βάζεις ένα USB stick σε μία θύρα, πας Memory, πατάς να γίνει Configure το USB και μετά είναι έτοιμο για χρηση.

        Comment


        • Θεμα firmware ειναι, οχι θεμα hardware. Btw με τι σκληρο το δινουν τωρα πια το Slim, 250 εχει παει;

          Comment


          • Σκέφτομαι μετά να αγγαρέψω τον Bart να μου στείλει το καλώδιο και μου λένε ότι το καλώδιο αυτό είναι μίας χρήσης.
            What? Δηλαδή τι γίνεται; Αυτοκαταστρέφεται μετά την πρώτη φορά;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • @Xeno: 250.
              @Straier: Dunno .

              Comment


              • LOL de paizei
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Evans μιας και πειρες slim,το τροφοδoτικο για 220 ειναι και σε σενα?
                  Σε αυτο με τν ηχο που ανεφερες εμενα κανει μονο οτν κανεις εκκινηση τν κονσολα και στιγμιαια στο tray,αυτο που μου κανει εντυπωση το ποσο καυτη ειναι η κονσολα οτν θες να τν τερματισεις,τν προηγουμενη φορα αναρωτιομουν αν εβαλα το SSF4 σε κονσολα η σε τοστιερα..
                  Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

                  Comment


                  • Απορία.Πως γίνεται να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό στο Χ360 για να δω ταινίες;Και σε τι φορμάτ πρέπει να είναι;Χρειάζεται κάποια διαμόρφωση ο σκληρός or what;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Πρέπει να είναι FAT32, NTFS δε διαβάζει ούτε το 360, ούτε το PS3.

                      Comment


                      • Αν δεν είναι FAT32,για να το κάνω αυτό θα πρέπει να είναι άδειος ο σκληρός;Εννοώ,θα χάσω τίποτα από όσα έχω ή δεν επηρεάζει;Σ'ευχαριστώ.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Για να μετατρέψεις το file system ενός σκληρού πρέπει να τον κάνεις φορμάτ. Βάλε το σκληρό στο PC σου, άνοιξε τον υπολογιστή μου, κάνε δεξί κλικ στο σκληρό, πάνε διαμόρφωση (ή φορμάτ, ανάλογα τη γλώσσα των windows) και διάλεξε σαν file system το fat32. Θα σβηστούν τα πάντα, οπότε κράτα ό,τι θέλεις κάπου αλλού. Επίσης σε FAT32 δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB (σε NTFS μπορείς).

                          Υπάρχει και τρόπος ένα συγκεκριμένο κομμάτι ενός εξωτερικού σκληρού να το κάνεις FAT32 και ένα άλλο να το έχεις ως NTFS. Αυτό έκανα στον εξωτερικό passport του αδελφού μου, 32GB σε FAT32 και τα υπόλοιπα NTFS. Το 360 και το PS3 αναγνωρίζουν το 32GB FAT32 partition, ενώ ο υπολογιστής αναγνωρίζει κανονικά και τα δύο.

                          Ελπίζω να σε κάλυψα . Είναι μεγάλη βλακεία που οι κονσόλες δε διαβάζουν από NTFS, ειδικά από τη μεριά της Microsoft είναι τελείως απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου (καλά όχι και ότι η Sony πάει πίσω αλλά w/e).

                          Comment


                          • Με κάλυψες,σ'ευχαριστώ.Μου δημιουργήθηκε μια ακόμα απορία μάλλον άσχετη με το θέμα,αλλά ας τη γράψω εδώ.Μπορώ τώρα να μεταρέψω ένα κομμάτι του σκληρού σε fat32 και το υπόλοιπο να παραμείνει ως έχει χωρίς να χάσω δεδομένα ή μπα;Χλωμό ε;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να χωρίσω ένα σκληρό σε 2 partitions, ενώ έχει δεδομένα μέσα, λογικά όμως θα απαιτείται φορμάτ.

                              Comment


                              • Με το εργαλείο των windows δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Με κάποιο άλλο πρόγραμμα διαχείρισης partition με περισσότερες δυνατότητες γίνεται. Θα πρέπει να μικρύνεις το partition που θέλεις να κρατήσεις και στον έξτρα χώρο εκτός του partition που θα δημιουργηθεί μπορείς να κάνεις φορμάτ και να ορίσεις καινούργιο partition με ότι σύστημα αρχείων θέλεις.

                                Συμφωνώ πως είναι λίγο κρίμα που η MS δεν πρόσθεσε NTFS υποστήριξη για το 360 και ούτε η Sony EXT2/3 για το PS3 αλλά νομίζω πως γενικά το FAT32 έχει καθιερωθεί ως standart μια και οι περισσότεροι εξωτερικοί USB δίσκοι έρχονται pre-foramted σε αυτό το σύστημα.

                                Πάντως όταν το ποταπό Wii μέσω homebrew μπορεί να διαβάσει NTFS ίσως υπάρξει και για τις άλλες δύο μεγάλες κονσόλες κάτι στο μέλλον κάτι παρόμοιο (δεν γνωρίζω τι υπάρχει για 360 / PS3 στην hacking/homebrew σκηνή)

                                Η πιο εύκολη λύση όμως θα ήταν να στήσεις ένα media server, μια και δεν υποστηρίζονται όλα τα format για άμεσο playback από το USB HDD όπως υποστηρίζονται άνετα στο PC. Πρέπει να έχουν συγκεκριμένο format, encoding, bitrate κτλ. (ξενέρωσα αρκετές φορές με το PS3 έτσι). Επίσης δεν υπάρχει υποστήριξη υποτίτλων εκτός αν πρόκειται για αρχεία VOB ή είναι hard pressed στο βίντεο (πάλι στο ps3 αναφερόμενος, αλλά δεν νομίζω πως με το 360 είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα). Με το media server ξεπερνάς αυτό το πρόβλημα αλλά απαιτεί να λειτουργεί συνέχεια το PC...
                                Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                                ---------------------
                                animEΛ_ΛΑΣ

                                Comment

                                Working...
                                X