Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Πρωτότυπο σενάριο ειναι πολύ δύσκολο να γίνει στα FF συγκεκριμένα.
    Είναι έτσι οι δυνάμεις και τα παραδοσιακά abilities που οι χαρακτήρες γίνονται απίστευτα δυνατοί και αναγκαστικά το σεναριο ακολουθεί μια πεπατημένη γραμμή.
    Όταν έχεις πολλούς χαρακτήρες, κάνεις summon θεούς και δαίμονες, κυνηγάς μυθικά τέρατα και πετάς πάνω απο τον κόσμο σε διαστημόπλοια, φυσικό είναι στο τέλος να μάχεσαι για τη σωτηρια του κόσμου όπως γίνεται συνήθως.
    Ενα καλό σενάριο προυποθέτει όρια, θυσίες, θανάτους, πράγματα αδιανόητα για τα καρα-mainstream FF.
    Δεν είναι τυχαίο που τα πιο συγκινητικά παιχνίδια της σειράς είναι και τα καλύτερα. ;)

    Αυτο που μπορεί να γίνει- και θα συμφωνήσω με τον Ground- είναι καλύτερο development στους χαρακτήρες.
    Να μας κάνουν να νοιαζόμαστε γι'αυτούς, είτε με το background τους, είτε με το interaction μεταξύ των μελων της ομάδας. Ειδικά το τελευταίο η Square το έχει γραμμένο! Υπάρχουν χαρακτήρες σε παιχνίδια της σειράς που δεν εχουν μιλήσει μεταξύ τους ffs!
    Για μενα το interaction είναι σημαντικότατο και ένας λόγος που μου αρέσουν τόσο τα Tales.

    Comment


    • #47
      Εγώ ένα θέμα που θα ήθελα να θέσω είναι σχετικά με τα voice overs που προστέθηκαν στη σειρά από το 10ο μέρος και μετά.Για την ποιότητα τους δεν αμφιβάλλω καθόλου,έχει γίνει πολύ καλή δουλειά,αλλά είμαι της άποψης ότι η προσθήκη των "φωνών" των εκάστοτε χαρακτήρων "χάλασε" ένα μέρος της μαγείας της σειράς.Το ξέρω έιναι λίγο παλαιομοδίτικη και "ρομαντική" η άποψη μου,αλλά μου έιναι λίγο αδύνατο να φανταστώ χαρκατήρες όπως ο Cloud,η Aeris,ο Sephiroth,ο Squall,o Kuja,ο Kefka,η Edea,o Cecil και ένα σωρό άλλοι να μιλάνε και η φωνή τους να είναι τόσο διαφορετική ή τόσο... ίδια με αυτήν που έχω φανταστεί εγώ για αυτούς.

      Δεν κρίνω των ποιότητα αυτών καθεαυτών των voice overs,αλλά το τελικό αποτέλεσμα τους σε συνδυασμό με όλα τα άλλα στοιχεία του ίδιου του παιχνιδιού και πως όλα αυτα σου δημιουργούν μία τελική εικόνα για το ίδιο το παιχνίδι και την ιστορία του.Προς θεού δεν είμαι αντίθετος με τα voice overs γενικότερα,αλλά πιστεύω ότι τελικώς στη σειρά Final Fantasy ίσως ήταν λάθος να το κάνουν.Πάρτε για παράδειγμα παιχνίδια όπως το Mario ή το Zelda.Η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ,θέμα αδυναμίας προσθήκης "φωνών" λόγω περιορισμένης τεχνολογίας ή απλά λόγω...βαρεμάρας δεν υφίσταται,όμως η Nintendo δεν το έκανε.Προτίμησε να αφήσει τα παιχνίδια της έτσι ακριβώς όπως ήταν χρόνια πριν, χωρίς voice overs(εν μέρει τουλάχιστον γιατί κάποιες λεξόυλες και φωνητικές εκφράσεις ακούγονται σε αντίθεση με τα Final Fantasy που δεν είχαν ούτε αυτά).

      Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι η προσθήκη των voice overs υποβαθμίζει την ποιότητα της σειράς,όμως πραγματικά με κάνει και προβληματίζομαι για το, αν δεν υπήρχαν αυτά τα voice overs,κατά πόσο ξεχωριστή θα ήταν η εμπειρία που θα μου παρείχε το κάθε παιχνίδι και το αν αυτή η "διαφορετική" εμπειρία, θα ήταν διαφορετική προς το καλύτερο ή το χειρότερο.
      Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

      Comment


      • #48
        Για μένα το voice acting ήταν μία τέλεια προσθήκη. Ανέκαθεν τα FF ακολουθούσαν μία ιδιαίτερα κινηματογραφική προσέγγιση για την αφήγηση και την απόδοση του σεναρίου και η προσθήκη αυτών, σε συνδυασμό με πολύ καλύτερα γραφικά και περισσότερα, σε διάρκεια και αριθμό, cut scenes ήταν το final touch για να κορυφωθεί αυτός ο παράγοντας της σειράς. Voice acting δε θέλω σε παιχνίδια τύπου Metroid, Zelda, Mario και σε πολλά άλλα παραμυθάκια, ιδίως το Okami. Πολλές φορές, μάλιστα, τα πράγματα είναι τόσο άθλια που βλέπεις σε παιχνίδι τη φράση "They speak English". AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

        W/e, όσον αφορά τα παλιά FF, ίσως το ότι γνωρίσαμε τους χαρακτήρες αυτών ως "μουγκούς" να μας κάνει να θέλουμε να παραμείνουν "μουγκοί". Παραδόξως, το ιαπωνικό dub του ΑC ήταν άψογο (Για μένα πάντα). W/e .

        Comment


        • #49
          Tha symfwnhsw me ton Evans gia to voice acting, vevaia to prwto voiceover tou FF10 htan teleiws aparadekto (den kserw ti ginetai me thn iapwnikh version vevea, egw milaw gia thn metafora) omws to dikaiologw giati htan h prwth prospatheia, to voice acting tou FF12 htan kyriolektika STUNNING!!!
          Oi xarakthres emoiazan zwntanoi kai goustara na vlepw ta cutscenes oxi pleon giati eixan kati to theamatiko na deiksoun, alla gia na apolamvanw tous xarakthres otan kinountai kai milane, to FF Tactics gia to PSP exei epishs poly kalo voice acting.

          File Gintama milas gia thn seira pou eiseigage ton thanato sta RPG kai malista ton thanato melous ths omadas kai oxi kapoiou tyxaiou xarakthra, sxedon kathe FF exei kai apo enan syginhtiko thanato mesa.

          Epishs o thanatos den egyatai panta to kalo senario, trantaxto paradeigma to FF6 opou den pethainei kaneis kai to FF12 opou pethainei (aftothysiazetai) o Judge magister Zecht, to ena exei poly kalo senario enw to allo psilometrio
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #50
            Oi xarakthres emoiazan zwntanoi kai goustara na vlepw ta cutscenes oxi pleon giati eixan kati to theamatiko na deiksoun, alla gia na apolamvanw tous xarakthres otan kinountai kai milane, to FF Tactics gia to PSP exei epishs poly kalo voice acting. [/b]
            So god damn true!!!! Στο ΧΙΙ και εγώ το ίδιο έκανα. Δεν ήθελα, μάλιστα, να διαβάζω τους υπότιτλους για να μπαίνω καλύτερα στο κλίμα. Έχασα κάποια σημεία, αλλά δε με ένοιαζε . Ειδικά όταν μιλούσε ο Balthier και η Fran...

            Comment


            • #51
              Kι εγώ είμαι υπέρ των voice-overs σε ένα RPG, με τη προϋπόθεση ότι έχει πραγματικά πέσει δουλειά στη σκηνοθεσία και το voice direction. Aν και το character development του XII ήταν της πλάκας, όποτε είχαμε τη τύχη να βλέπουμε τους χαρακτήρες να μιλάνε μεταξύ τους, ήταν πασιφανές η τρομερή δουλειά που έκαναν σε αυτό το τομέα.

              Η μόνη ευχή μου στο συγκεκριμένο ζήτημα, είναι με την εισαγωγή τώρα του blu-ray να δούμε περισσότερες γραμμές voiced διαλόγων ώστε σταδιακά να εξαλειφθεί, όσο γίνεται, το heavy-texting.

              Όσον αφορά το σενάριο του ΧΙΙΙ, νομίζω πάνω κάτω πήραμε μια γενική εικόνα περι τίνος πρόκειται. Οι πάνω οι κακοί, και οι κάτω οι μπατσοκρατούμενοι καλοί. Αν και δύσκολα θα με εντυπωσιάσει η big picture του σεναρίου, θέλω παρα πολύ να δω έναν καλά δομημένο κόσμο και μια ακόμα καλύτερη παρουσίαση αυτού καθώς και εκείνα τα μικρά σενάρια, τις μικρές λεπτομέρειες πίσω από κάθε χαρακτήρα και περιοχή, ώστε να υπάρξει, τουλάχιστον, η δυνατότητα του "immersion". Πιστεύω πως η S/E είναι ικανή να μας δώσει έναν όμορφο, φρέσκο και καλά δομημένο κόσμο.
              sigpic

              Comment


              • #53
                Deus dope sympfonw se osa les, an kai den exw tosh fantasia gia na proideastw gia ena ypotithemeno senario

                Gelaw akoma me ton Clown Carbuncle (Kawaiiiiii)
                O Ifrit polla yposxomenos
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #54
                  Καλα τα σπανε οι νεες εικονες !!! χμμ το οπλο της Lightning μοιαζει σαν gunblade


                  Aντρέας Παγουλάτος

                  Comment


                  • #55
                    Mono pou einai ptysomeno
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #56
                      Duh !! Τωρα το προσεξα και αυτο ο ξανθομπουμπουρας μοιαζει με τον Irvine αρκετες οι ομοιοτητες οχι κατι κακο.. επισης για το vs13 ποτε θα βγει καποιο στοιχειο στην φορα θελω να μαθω περισσοτερα !


                      Aντρέας Παγουλάτος

                      Comment


                      • #57
                        Και η κοπέλα που είναι στο πάνω δεξιό τμήμα της σελίδας μοιάζει αρκετά με την Aeris. Ψιλοανακύκλωση χαρακτήρων ή μου φαίνεται? ελπίζω να μου φαίνεται

                        Comment


                        • #58
                          Oxi aplws ola ta sxedia tou Nomura moiazoun metaksy tous opws exw yposthriksei apeires fores ws twra.
                          Pws leme oloi oi xarakthres tou toriyama einai idioi? Kati paromoio loipon.

                          Emena o Ksanthos me ton Seifer mou moiazei, oxi me ton Irvine.

                          Toulaxiston kseroume sigoura oti h Lightning moiazei me ton Cloud, einai eskemeno afto.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #59

                            Emena o Ksanthos me ton Seifer mou moiazei, oxi me ton Irvine.

                            Toulaxiston kseroume sigoura oti h Lightning moiazei me ton Cloud, einai eskemeno afto.
                            [/b]
                            Συμφωνώ περί ομοιότητας με Seifer (αν και αρχικώς όπως έσκασε μύτη με τη μηχανή στο video ήταν λες και έβλεπα τον Cloud )

                            Για ποιο λόγο εσκεμένη αυτή η ομοιότητα? (Cloud-Lightning {Σύννεφο-Αστραπή})

                            Comment


                            • #60
                              ο λογος για την ομοιοτητα πιστευω ειναι δικαιολογημενος, εχουν ηδη τα σχεδια κι ετσι κανουν απλες αλλαγες, ασε παλι που το μοντελο Cloud ειναι ηδη γνωστο στο κοσμο οποτε μια παραλλαγη του σιγουρα θα ηταν πετυχημενη, αφου ο κοσμος αυτο θελει, αυτο του λειπει! δεν το ριψοκινδυνευουν παλι με εντελως νεο χαρακτηρα μην τους βγει οπως στο Χ και τα επομενα απο τη σειρα, κι εχουν παραπονα οτι δηθεν δεν ειναι δυναμικος ο χαρακτηρας οσο πρεπει κλπ. οπως και να το κανουμε, σιγουρα ολοι προτιμαν εναν δυναμικο και σκοτεινο πρωταγωνιστη (ακομα κι αν ειναι κοπελα) παρα εναν πιο αδιαφορο...

                              τα ονοματα παντως μοιαζουν και δεν ξερω τι κολλημα εχει η εταιρεια με τον ουρανο και τη βροχη.

                              Comment

                              Working...
                              X