Announcement

Collapse
No announcement yet.

Plint!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plint!



    Ενα βήμα πριν τη πώληση του τιτλου το Demo είναι έτοιμο για download !!! Κατεβάστε το παίχτε τοπ και πείτε μας τη γνώμη σας ! μέσα στην επόμενη βδομάδα θα πωλείτε κανονικά, νομίζω στα 6,90 ευρώ ενω ετοιμάζω και ενα εξτρα theme "hell-metal" το οποιο θα διανέμεται δωρεάν!

    Plint! Download Demo

    Plint! webPage

    0
    5 : Το καλύτερο παζλ game ever! Μιλάμε για επανάσταση!
    0%
    0
    4 : Καλή προσπάθεια ανυπομονούμε το επόμενο παιχνίδι της convex!
    0%
    0
    3 : Ευχάριστο αλλά συνηθισμένο ελπίζουμε σε κατι καλύτερο την επόμενη φορα
    0%
    0
    2 : Tetris clone δεν είναι? για αυτό τοση φασαρία? τςςς...
    0%
    0
    1 : Θέλω πισω τα 15 χαμένα λεπτά απο τη ζωή μου που χάλασα για να παίξω αυτο το πράμα!
    0%
    0

  • #2
    Το καλύτερο παζλ game ever! Μιλάμε για επανάσταση!Παιδιά πραγματικά έχω κολήσει και δεν το λέω για γλύψιμο.Αν βγάλουμε το <<Μιλάμε Για Επανάσταση>> και αφήσουμε το<< Το Καλύτερο Puzzle Game Ever>>τότε ναι συμφωνώ.Πάρα πολύ καλό μπράβο Nick

    Comment


    • #3
      Έπαιξα το demo. Και να σημειώσω πως οι εντυπώσεις μου πάνω στο demo βασίζονται.
      Απ' ότι φαίνεται το Plint είναι ένα Tetris με αρκετές χρωματιστές παραμέτρους, όπως παράγοντες δυσκολίες μέσα στο gameplay ή διάφορα bonuses. Η μουσική είναι ευχάριστη όπως και τα γραφικά και το artwork αλλά το ίδιο το gameplay πάσχει επειδή ακριβώς καταστρέφει τη τελειότητα του Tetris. Στο παιχνίδι μπαίνουν και blocks που είναι τελείως περιττά, όπως το U-block. Δεν έχει την ικανοποίηση που σου προσφέρει το Tetris όταν διαγράφεις σειρές ή όταν συμπληρώνεις κενά, που αυτή η ικανοποίηση διαχέεται μέσα από την ίδια την ατμόσφαιρα, τα ηχητικά εφέ, τα γραφικά. Επίσης μεγάλο λάθος είναι το ότι εάν αποφασίσεις και επιταχύνεις τη πτώση ενός block και αυτό προσγειωθεί, το επόμενο block κατεβαίνει και αυτό γρήγορα εάν δεν αφήσεις το κουμπί.
      Γενικά, για έναν τόσο προφανή κλώνο του Tetris, προσφέρει λίγα και εν τέλει δεν αποτελεί ικανοποιητική επιλογή έναντι του Tetris. Παρ' όλα αυτά είναι μία ελληνική προσπάθεια και αυτό αξίζει εκτίμηση.

      Comment


      • #4
        βλεπω το artwork αρεσει παντως και με ανεβαζεια αυτο, παιδια κατεβαστε το και οι υπολοιποι και πειτε μας τις εντυπωσεις σας, επείδη τωρα σκεφτομαστε διάφορα για το επόμενο παιχνίδι μας.

        Comment


        • #5
          Κατεβασα το demo, δε το παιξα ακομη παντως απο τις εικονες βλεπω εχεις κανει πολυ καλα γραφικα, υπερβολικα προσεγμενα για puzzle game.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Αφιέρωσα αρκετά λεπτά και νομίζω πως έχω καθαρή εικόνα του Plint! .

            Καταρχάς, ψήφισα ότι είναι ευχάριστο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Περιμένω κάτι καλύτερο στο μέλλον.

            Βασίζεται ξεκάθαρα στο tetris και δυστυχώς δε ξεφεύγει από αυτή τη φιλοσοφία. Δεν τολμά καν να είναι διαφορετικό. Θα το χαρακτήριζα συνολικά χρωματιστό Tetris.

            Να τα πάρω όμως ένα-ενα.

            Αρχικά, η εμφάνισή του μπερδεύει και δίδει την εντύπωση πως πρόκειται για ένα εναλλακτικό Puzzle που πατάει στα πρότυπα γνωστών παιχνιδιών όπως των : Baku Baku Animals, Cοlumns, Dr. Mario κτλ Αρχίζοντας όμως το παιχνίδι, ο παίκτης, έρχεται αντιμέτωπος με την απλοϊκή, γνώριμη φιλοσοφία του tetris. Περί διαφοροποίησης, ένα όμορφο στοιχείο του Plint! είναι η ποινή που εμφανίζεται σποραδικά και προκαλεί ανάποδο χειρισμό. Περίμενα περισσότερες ιδέες σε αυτό το ύφος.

            Δεν κατάλαβα ποιά είναι η ουσία της χρωματικής και σχεδιαστικής διαφοροποίησης των αντικειμένων. Πρακτικά η "αποστολή" ολοκληρώνεται όπως ανέφερα πιο πάνω αλά Tetris.

            Τα γραφικά του δε με εντυπωσίασαν. Κυριαρχούν οι έντονοι χρωματισμοί. Τα σχέδια είναι συμπαθητικά, χωρίς όμως να προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο. Περισσότερο αρνητική εντύπωση μου προκάλεσε η στατική φύση των backrounds. Λίγο animation κι όλα θα φαίνονταν διαφορετικά, πιο ζωντανά.

            Θετική εντύπωση μου προκάλεσε ο ήχος που ταίριαζει απόλυτα κι επίσης ο χειρισμός. Στο θέμα του χειρισμού, ξεχώρισα το στοιχείο της τελικής διορθωτικής κίνησης που όμως είναι χαρακτηριστικό των περισσοτέρων Puzzle παιχνιδιών (πλέον).

            Τέλος, κρίνοντας απ'το demo, θεωρω πως τα 7 euros ειναι αρκετά για το Plint! (2-3 euros ίσως?). Θα ήταν πιο "σοφή" κίνηση να γίνει διαθέσιμο από υπηρεσίες όπως XBOX Live κτλ όπου θα έχει περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει την προσοχή παικτών.
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #7
              Θα συμφωνήσω σε όλα με τον scatman.
              Το παιχνίδι είναι ευχάριστο, αλλά έχω παίξει τόσους πολλούς Tetris clones που δεν μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση πια.

              To artwork και η ambient μουσική δένουν ωραία πάντως.

              Comment


              • #8
                Και 'γω μια από τα ίδια. Υπερβολική αντιγραφή, τίποτα το ιδιαίτερο. Ωραία μουσική όμως και ευχάριστα γραφικά. + 1 στον Raphael για τα περιττά blocks που μάλιστα το κάνουν να χάνει ακόμη περισσότερο από το Tetris. Η ιδέα με τον ανάποδο χειρισμό είχε ενδιαφέρον θα μπορούσε να επεκταθεί και με άλλα κόλπα. 7 ευρώ με τίποτα, θα σας πρότεινα να ρίξετε λίγο την τιμή και όντως, θα χρειαστεί λίγη περισσότερη διαφήμιση.
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • #9
                  Δεν μ' ενθουσίασε και πολύ.

                  Ωραία μουσική ambient/electronica, αλλά σε γενικό τομέα είναι άλλος ένας απόγονος του tetris. Αν είχε κάτι σαν τα Hexid HD ή κάτι τέτοια θα ήταν απλά έπος. Αν συνδυαζόταν πολλά arcade παιχνίδια τέτοιου τύπου, θα ήταν ακόμα καλύτερα.

                  Ως τώρα δεν μ' ενθουσίασε...
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Απαιτω να αναρτηθεί το review του Νικολ@ρ@ ήταν ο μόνος που είδε τη τέχνη μέσα απο το Plint!




                    strawhat nikos' studios... αυτος θέλει να με κρεμάσουν μου φένεται... λολ...

                    Comment


                    • #11
                      Strawhat Nikos' Studios ? Υπάρχει τέτοιο πράγμα ?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Ιησους Χριστος νικα, οχι μ όνο δεν υπαρχει αλλα δεν είμαι καν μελος της convexgames που εφτιαξε το παιχνιδι, σαν εξωτερικος συνεργατης δουλεψα... για αυτο λεω να με κρεμασει θελει, μαλλον αυτος θα το σκεφτηκε τι να πω...

                        Comment


                        • #13
                          Strawhat Nikos' Studios Production Team παρακαλώ είχε γράψει...
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment

                          Working...
                          X