Announcement

Collapse
No announcement yet.

Portal 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Portal 2

    To 2011 θα μας έρθει η συνέχεια σε ένα από τα πιο έξυπνα παιχνίδια των τελευταίων ετών.

    Παρακάτω θα βρείτε gameplay videos από τον τίτλο.



    Ξαφνικά το Portal 1 μοιάζει με απλό demo.Το μόνο σίγουρο είναι,πως βλέποντας τα παραπάνω βίντεο το Portal 1 φωνάζει για replay.
    Carpe diem

  • #2
    Δε με ξετρέλανε, μου φάνηκε πολύ δύσκολο έτσι όπως πηδάς σαν το κατσίκι από το ένα σημείο στο άλλο... Δε θα το παίξω.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      Αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο από το προηγούμενο ! Νέοι γρίφοι και ακόμα πιο περιβαλλοντικοί.

      Φαντάζομαι θα λιώσει το μυαλό μου στους γρίφους για να το τερματίσω.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Μου δάνεισαν το Orange Box για να παίξω το Half Life 2, όμως με τίποτα δεν μου άρεσε, ξενέρωνα αγρια μιλάμε. Έτσι πριν βγάλω το disc λέω να δοκιμάσω το Portal. Το έβγαλα μετά από κάποιες ώρες αφού το τελειωσα. Μιλάμε για παιχνιδάρα.


        The cake is a lie! LIE I'M TELLING YOU!

        Comment


        • #5
          Τώρα είπες μία πατάτα. Που δεν σου άρεσε το Half Life 2. Το Portal είναι από την ίδια μηχανή γραφικών με το Half Life 2. Η σειρά Half Life είναι από τις καλύτερες του FPS είδους.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Το βρήκα βαρετό, κουραστικό, αδιάφορο. Απλά δεν μου άρεσε, μπορεί να αρέσει σε όλους αλλα εμενα δεν με τράβηξε.

            Comment


            • #7
              Δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς σου άρεσε το Portal και όχι το HL2, δεδομένου ότι μοιράζονται τον ίδιο τρόπο αφήγησης και μία παρόμοια θεματική (σε διαφορετικά πλαίσια βέβαια). Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις τη γνώμη σου λίγο, εκφράζοντας τη λίγο πιο ολοκληρωμένα βέβαια. Το HL2 το θεωρώ μακράν το καλύτερο παιχνίδι όσον αφορά τη σκηνοθεσία και την αφήγησή του. Αν το κοίταξες ως ένα ακόμα FPS λογικό είναι να μη σου άρεσε. Στο HL2 το να σκοτώνεις έχει την ίδια σημασία με το να παρατηρείς τα πάντα που γίνονται γύρω σου, γιατί τα πάντα συνθέτουν την τελική εικόνα για το σενάριο και για την κατάσταση που επικρατεί στον κόσμο.

              Comment


              • #8
                Και γω μόνο Portal έχω παίξει (το μόνο παιχνίδι πρώτου προσώπου που έχω τερματίσει). Διαφέρουν πολύ σε θέμα gameplay ώστε να μπορεί να σου αρέσει το ένα και όχι το άλλο, το Portal είναι καθαρά παζλ ενώ το Half-life είναι πιο action.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  For goodness sake, υποτιμάτε το ανθρώπινο μυαλό. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ο συνδυασμός του και η όλη εικόνα του παιχνιδιού δεν μου άρεσε, ούτε καν ο κόσμος του. Δεν είναι όλα τα παγωτά σοκολάτας ίδια.

                  Comment


                  • #10
                    Και την ανθρώπινη φύση μη σου πω .

                    Προσπερνώντας το σχόλιο περί υποτίμησης:

                    Και γω μόνο Portal έχω παίξει (το μόνο παιχνίδι πρώτου προσώπου που έχω τερματίσει). Διαφέρουν πολύ σε θέμα gameplay ώστε να μπορεί να σου αρέσει το ένα και όχι το άλλο, το Portal είναι καθαρά παζλ ενώ το Half-life είναι πιο action.
                    Θεωρώ πάντα δεδομένο ότι όταν κάποιος ασχολείται με αυτά τα παιχνίδια, δίνει πρώτα από όλα βαρύτητα στο σενάριο, στο περιβάλλον και στον τρόπο που εξελίσσεται η δράση. Το Gameplay, αν και προσωπικά το θεωρώ αρκετά διασκεδαστικό, δεν είναι σίγουρα το βασικότερο στοιχείο του τίτλου. Τουλάχιστον είναι αρκετά απλό και άμεσο, οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να χαλαρώσει και να απολαύσει το παιχνίδι χωρίς να σκέφτεται δύσκολες στρατηγικές και να κάνει πολλά συνεχόμενα respawn για να περάσει ένα σημείο, όπως γίνεται στο HALO.


                    Όσον αφορά στη θεματική που αναφέρθηκα, και τα δύο έχουν ως βάση το ίδιο μοτίβο, δηλαδή τον έλεγχο, την παρακολούθηση και πράγματα τα οποία συνέβησαν στο παρελθόν (το οποίο είναι αρκετά θολό), που σου αποκαλύπτεται μόνο μέσω της εξερεύνησης και δίνοντας προσοχή σε ό,τι βρίσκεται γύρω σου.

                    Από εκεί και πέρα θεωρώ παράλογο να μην αρέσει σε κάποιον ο κόσμος του HL2 . Ίσως βέβαια εγώ να γίνομαι παράλογος οπότε ΟΚ. Αυτό που έχω να πω είναι ότι και οι δύο αξίζει να του δώσετε μία ευκαιρία και ειδικά εσύ Aion να το δεις με άλλο μάτι.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Evans View Post
                      Τουλάχιστον είναι αρκετά απλό και άμεσο, οπότε ο οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να χαλαρώσει και να απολαύσει το παιχνίδι χωρίς να σκέφτεται δύσκολες στρατηγικές και να κάνει πολλά συνεχόμενα respawn για να περάσει ένα σημείο, όπως γίνεται στο HALO.
                      Καμια σχεση, το hard στο hl2 το βγαζεις με το αριστερο χερι στο ποντικι ( κυριολεκτικα ) αν εξαιρεσεις τις ελεεινες μαχες με τα strider ενω το legendary στο halo3 ( ή ακομα χειροτερα στο πρωτο και ας μην εχεις gamepad) το βγαζεις πολυ πιο δυσκολα,το AI και η προκληση ειναι πραγματικα σε αλλο επιπεδο, το ωραιο στο hl2 ειναι τα καποια εμποδια που υπαρχουν εδω κι εκει η ατμοσφαιρα ( και παλι εκει stalker > * since 2007 ) και το ελαχιστο hand-holding, θα προτεινα στον aion να παιξει half-life 1 και opposing force αλλα δεν ξερω αν θα του χαλασει την αισθητικη, υπαρχουν τοσο κομπλεξικοι ανθρωποι σημερα που αμα ενας τιτλος εχει χειροτερα γραφικα απτο πρωτο farcry τον εχουν στο φτυσιμο by default χωρις να του δωσουν ουτε μια ευκαιρια.

                      edit : μηπως τελικα εννουσες οτι το halo εχει πιο δυσκολες μαχες απτο hl2 ? γιατι εγω αυτο που καταλαβα την πρωτη φορα που διαβασα το ποστ σου ειναι οτι ισχυριζεσαι πως τα hl2 και halo εχουν παρομοια δυσκολια.

                      Comment


                      • #12
                        μηπως τελικα εννουσες οτι το halo εχει πιο δυσκολες μαχες απτο hl2
                        Αυτό εννοούσα . Βασικά έτσι όπως το είπα είναι σα να θεωρώ καλύτερο το HL2 gameplay-wise από το HALO. Το αντίθετο εννοούσα. Τέλος πάντων, μπερδευτήκαμε .

                        Comment


                        • #13
                          Αυτό εννοούσα . Βασικά έτσι όπως το είπα είναι σα να θεωρώ καλύτερο το HL2 gameplay-wise από το HALO. Το αντίθετο εννοούσα. Τέλος πάντων, μπερδευτήκαμε .
                          Μια χαρά σαφές ήταν νομίζω. Εγώ αυτό που εννοούσες κατάλαβα.
                          Θεωρώ πάντα δεδομένο ότι όταν κάποιος ασχολείται με αυτά τα παιχνίδια, δίνει πρώτα από όλα βαρύτητα στο σενάριο, στο περιβάλλον και στον τρόπο που εξελίσσεται η δράση. Το Gameplay, αν και προσωπικά το θεωρώ αρκετά διασκεδαστικό, δεν είναι σίγουρα το βασικότερο στοιχείο του τίτλου.
                          Δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω παιχνίδι πρώτου προσώπου που έχει δράση και πρέπει να σκοτώνεις τέρατα όσο ωραία ατμόσφαιρα και σενάριο και να έχει. Και επειδή το Portal 2 φαίνεται επίσης πολύ action δεν πρόκειται να παίξω ούτε αυτό αν και μου άρεσε το πρώτο.
                          Επιπλέον, δε μπορώ να πω πως με συνεπήρε η ατμόσφαιρα και ακόμα περισσότερο το (πρακτικά ανύπαρκτο) σενάριο του Portal. Ήταν διασκεδαστικά τα σχόλια της GladOS αλλά μέχρι εκεί. Αυτό που με τράβηξε ήταν η λύση των γρίφων με την πρωτότυπη λογική του Portal gun (και η μικρή διάρκεια του παιχνιδιού ).
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #14
                            [YOUTUBEHD]LRxafex-1Ec&hd=1[/YOUTUBEHD]

                            Comment


                            • #15
                              Co-op Trailer:resp:



                              Εδώ κι άλλα βίντεο.

                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X