Announcement

Collapse
No announcement yet.

Neverwinter (ΟΧΙ Nights)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Neverwinter (ΟΧΙ Nights)

    Ούτε καν Days. Σκέτο!

    Η Atari και η Cryptic του City of Heroes ανακοίνωσαν ότι συνεργάζονται σε ένα παιχνίδι που βασίζεται σε επερχόμενη τριλογία του Salvatore (εγγύηση στην αποτυχία) και θα διαδραματίζεται στην πολύπαθη Neverwinter. Είναι online co-op (φαντάζομαι στο ίδιο στυλ co-op που είχαν όλα τα παιχνίδια της Bioware, συνδέεστε όλοι μαζί με το χαρακτήρα σας και παίζετε το βασικό campaign), δεν ξέρω χια single player και αν έχει τη δηκμιουργία party, θα βασίζεται στην 4η έκδοση του DnD με 5 classes και λένε ότι θα βάλουνε διάφορα high level πράγματα μέσα (όχι πάρα πολλά απ'ό,τι κατάλαβα) και για περισσότερες πληροφορίες και μια εκτενή συνέντευξη δείτε εδώ.

    GameSpot is the world's largest source for PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Wii U, PS Vita, Wii PC, 3DS, PSP, DS, video game news, reviews, previews, trailers, walkthroughs, and more.


    και στο επίσημο site

    Dungeons & Dragons Neverwinter, a Free-to-Play MMO based on the D&D roleplaying game and packed with epic tales and adventure.


    Τώρα θα πω πολλές κακίες.

    Καταρχάς εντάξει, η Bioware και η Obsidian είναι απασχολημένες με άλλα πράγματα και κάποιος πρέπει να βγάζει DnD CRPGs. ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ 2 FRANCHISES ΜΕ ΤΟ NEVERWINTER??? Από δύο διαφορετικές εταιρίες? Με ένα τοσο μεγάλο κόσμο όσο το Faerun δε μπορούσαν να βάλουν πχ το Waterdeep??? Αυτή η ρημάδα η πόλη έχει τραβήξει τόσα πολλά που απορώ πώς υπάρχει ακόμα!

    Δεύτερον, βασίζεται σε επερχόμενη τριλογία του Σαλβατόρε. Χεστήκαμε. Ο άνθρωπος είναι ατάλαντος. Είδαμε και τη μοίρα του Demon Stone.

    Τρίτον, η 4η έκδοση είναι σκατά. Δεν παίζεται. Το μόνο κάπως ελπιδοφόρο είναι πως τη βγάλανε με τέτοιες προδιαγραφές ώστε να διευκολύνεται η μεταφορά σε παιχνίδια, αλλά αυτό ουσιαστικά δε λέει απολύτως τίποτα

    Τέταρτον, δεν είδα πουθενά αναφορά για single player. Λέει πως θα μπορείς να παίξεις solo αλλά θα είναι πολύ δύσκολο. Όποιος έχει παίξει solo κάποιο παλιό παιχνίδι της Bioware καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό, αν και τα πιο πρόσφατα DnD παιχνίδια της μετά Neverwinter Nights 1 εποχής ήταν πιο βατά σε αυτό τον τομέα. Δεν είδα επίσης κάτι για συνδρομή. από τη στιγμή που δε θα είναι MMO δε βλέπω το λόγο ύπαρξης, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το συμπέρασμά μου είναι πως θα πρόκειται για single player ουσιαστικά που θα χρειάζεται παρέα να το παίξεις.

    Δεν το βλέπω να πιάνει, και ειλικρινά η επιλογή ονόματος, setting και τοποθεσίας είναι αποτυχημένα. Καλώς ή κακώς υπάρχει μόνο ένα Neverwinter κύριοι.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Εγω παλι παρακαλαω καποιον επιτελους, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ, να βγαλει ενα MMO Forgotten Realms. Δηλαδη ΤΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για fantasy setting; Αντε και Dragonlance.

    Τωρα το νεο Neverwinter ειλικρινα δεν μου κανει πλεον καμια εντυπωση. Ομως Τιτε απο οτι διαβασα εχεις λιγο αδικο, πρεπει να ειναι το ιδιο franchise, απλα αλλαζει η ομαδα αναπτυξης. Κατι τετοιο πηρε το ματι μου στο Eurogamer, μπορει παλι να κανω και λαθος.

    Απο οτι καταλαβα παντως, θα ειναι Drizzt-οτο-κεντρικο (λεξαρα ειπα παλι) το θεμα της νεας τριλογιας οποτε και το παιχνιδι.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #3
      Δεν είναι το ίδιο franchise. Δες το λινκ που έδωσα από το Gamespot. Επίσης υπήρχε το DnD Online, αλλά δεν ήταν στα Realms.

      Στο θέμα μας, έχω μια περιέργεια να δω πώς θα διαχειριστεί μια άλλη εταιρία πέρα από τη Bioware τη μεταφορά των κανόνων, καθώς και το πώς θα είναι η 4th edition. Με 5 classes όμως τι πολυπλοκότητα και βάθος να έχει...
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        Neverwinters ( OXI single-player ).

        Το διάβασα αλλού. Θα είναι καθαρά online και αυτό με ξενέρωσε !
        sigpic

        Comment


        • #5
          Δωσε ρε και το link να δουμε που το διαβασες....
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • #6
            Ορίστε...

            Atari's just announced a new online RPG with Cryptic Studios, which sees the return of the Neverwinter name to gaming.

            Atari's teaming up with Cryptic Studios (City of heroes, City of Villains, Champions Online and Star Trek Online) to bring Neverwinter to PC in 2011.

            The game is based on Wizards of the Coast's global property Dungeons & Dragons and, specifically, the city of Neverwinter (obviously).

            Here's the basic premise:

            "Once a bustling location, Neverwinter has faced a great many disasters in the past hundred years.

            Rule of the city remains unclear following the unfortunate demise of the last Lord of Neverwinter and factions still battle for dominance after the all-consuming Spellplague took a high toll on the population.

            Even Neverwinter's dead are beginning to rise from their graves and march upon the city they once called home."

            In Neverwinter, players choose to become one of five classic D&D classes and team up with friends or computer-controlled allies to form five-person co-op groups.

            Players will also utilise a content generation system, tentatively codenamed Forge, to create their own storylines and quests.

            "We're beyond thrilled to develop a brand new version of Neverwinter. It's been years since the original became a gaming icon and we're honored to work with such a great franchise," said COO of Cryptic Studios Jack Emmert.

            "We've been working closely with Wizards of the Coast and R.A. Salvatore to create an authentic D&D adventure filled with compelling fiction and exciting gameplay."

            Neverwinter for PC is scheduled to release in Q4 2011.
            Τα στοιχεία αυτά το μαρτυρούν ως καθαρό online. Με λίγα λόγια, το ΓΑΜΗΣΑΝ !

            Συγγνώμη για την καθυστέρηση, γιατί μαλακίζεται τώρα τελευταία η σύνδεση μου...
            sigpic

            Comment


            • #7
              Όποιος τα έγραψε αυτά δεν ξέρει τι του γίνεται. Ξαναβάζω το λινκ του Gamespot που έβαλα και στο πρώτο post.

              GameSpot is the world's largest source for PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Wii U, PS Vita, Wii PC, 3DS, PSP, DS, video game news, reviews, previews, trailers, walkthroughs, and more.


              …but while it won't officially be a Neverwinter Nights 3 to follow the previous two games from BioWare and Obsidian, it also won't be a traditional massively multiplayer online game, either. The game will instead focus on cooperative play, requiring players to log into a server to start a session and encouraging players to tackle the adventure together. Neverwinter will give you the option to go solo if you prefer, but this will be a much harder way to play.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • #8
                Σαν D&D Fan ελπίζω το game να βγει καλό και ήθελα πολύ να δω game βασισμένο σε 4ρτη έκδοση (ειδικά ένα tactics).Το κακό της υπόθεσης είναι οτί το ανέλαβε η cryptic που έχει βγάλει πρόσφατα 2 τίτλους οι οποίοι έχουν ελλείψεις και συνοδεύονται από ένα ψιλοαχώνευτο store και προσθέντοντας το γεγονός ότι το game είναι multiplayer based, έχω ξενερώσει λίγο αλλά ελπίζω για το καλύτερο.

                Comment


                • #9
                  Zakatos τι εννοείς με τη λέξη "tactics"? Αν μιλάς για κάτι με στρατηγική, υπήρχε παλιότερα το Dragonshard, ένα RTS με κανόνες DnD που χειριζόσουν πλάσματα από τα Realms χωρίς κατασκευη βάσεων κλπ, και ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Αν εννοείς κάτι άλλο, παρακαλώ εξήγησε
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Με τον όρο tactics εννοώ κάτι σε στυλ του dungeon & dragons tactics για psp βέβαια δεν εννοώ το game να είναι τελείως combat oriented απλά να έχει τέτοιου στυλ μάχες και το λέω αυτό κυρίως λόγο της 4ρτης έκδοσης η οποία έχει φτιαχθεί για να παίζεται σε τετραγωνιέρα.Αν όχι έτσι τουλάχιστον turned based, γενικά το real time system των neverwinter δεν μου πολυάρεζε και το pause δεν ήταν ωραία εναλλάκτική.

                    Comment


                    • #11
                      Από το Authority



                      "Αυτό που θέλουμε είναι να χτίσουμε το προϊόν και να του προσθέτουμε υλικό με τον καιρό. Αν θα χρεώνουμε για συνδρομή ή microtransactions ή pay per play μηχανισμούς είναι ακόμα άγνωστο"

                      Νέο μοντέλο της βιομηχανίας κύριοι - θα πληρώνουμε ΚΑΙ για το co-op! Ρε δεν πάτε να πνιγείτε λέω γω...
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment

                      Working...
                      X