Announcement

Collapse
No announcement yet.

Valkyrie Profile I

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Valkyrie Profile I

    Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος για τους παλαίμαχους φίλους της σειράς αυτής. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

    1) Είχα διαβάσει λίγο τα reviews για της έκδοσης του PS1 και του PSP και όταν διάβασα την έκδοση PSP, μου βρώμαγε remake και φαντάστηκα ότι κάτι έκοψαν. Θα ήθελα να μου πείτε εσείς οι παλαίμαχοι που το έχετε παίξει και συγκρίνει, να μου πείτε τι έκοψαν και τι όχι.
    2) Σε ποία έκδοση είναι καλύτερη να του ρίξω μία ματιά? PS1 ή PSP?
    3) Το 2ο που έχω συνδέεται με το 1ο σεναριακά? ΑΝ ναι, είναι προτιμότερο να το αρχίσω από το 1ο?

    Επισημαίνω ότι ήδη έχω στην κατοχή το Valkyrie Profile 2, αλλά θέλω να το αρχίσω από το 1ο.

    Ευχαριστώ.
    sigpic

  • #2
    1)Είναι ακριβώς το ίδιο παιχνίδι.Δεν έκοψαν τίποτα.Αλήθεια το έχεις δει να γίνεται πολλές φορές να κόβουν περιεχόμενο από πορτ;
    2)Είναι ακριβώς το ίδιο παιχνίδι.
    3)Για κάποιον λόγο ονομάζεται valkyrie profile 2...Είναι sequel του πρώτου παρόλο που σεναριακά εξελίσσεται πριν το 1.Παρόλα αυτά,παίξε το 1 πρώτα,υπάρχει σοβαρός λόγος τον οποίο δεν μπορώ να σου πω γιατί θα φας χοντρό σποιλερ.

    Παίξτα πάντως και τα 2,είναι πολύ καλά παιχνίδια και ιδίως το 2.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      Μάλιστα, τότε πρέπει πολύ σοβαρά να βρω το 1ο για να το αρχίσω και αν λες ότι όντως είναι το ίδιο παιχνίδι, τότε καλύτερα να το βρω ή σε PSP ή σε PS1(όποιο πάρει ο Χάρος δηλαδή πρώτο).

      Ευχαριστώ πολύ.

      Deus, για την ερώτηση το αν έχω δει να κόβουν κάτι απ' εκεί, φέρνω παράδειγμα τις αναφορές του Scatty για το Lunar.

      Γιαυτό είμαι πάντα επιφυλακτικός. ;)
      sigpic

      Comment


      • #4
        Πιστευω πως θα ηταν καλο να μην ανοιγουν threads με το παραμικρο, οπως εδω πχ, για απλες ερωτησεις. Αν καποιος παιζει ενα παιχνιδι και θελει να συζητησει με αλλους διαφορα θεματα τοτε οκ, απλα εδω δεν ισχυει κατι τετοιο - για την ωρα τουλαχιστον.

        Το VP το εχω παλεψει τουλαχιστον 3 φορες και παντα το παρατουσα για αγνωστο λογο στο πρωτο 3-4ωρο το πολυ και εν τελει καπου εγκατελειψα την προσπαθεια.
        Για το 2 παντως εχω ακουσει εξαιρετικα λογια και οσο να ναι μου εχει κινησει την περιεργεια να το δω εστω, αλλα πού χρονος κλασικα...

        Comment


        • #5
          Originally posted by Tanno View Post
          Μάλιστα, τότε πρέπει πολύ σοβαρά να βρω το 1ο για να το αρχίσω και αν λες ότι όντως είναι το ίδιο παιχνίδι, τότε καλύτερα να το βρω ή σε PSP ή σε PS1(όποιο πάρει ο Χάρος δηλαδή πρώτο).
          Το valkyrie profile του play1 είναι πανάκριβο,δεν το βρίσκεις με την καμία σε τιμή μικρότερη των 100 ευρώ.Οπότε καλύτερα πάρε την psp έκδοση ή κατέβασε iso και παίξτο σε emulator.



          [/QUOTE]Deus, για την ερώτηση το αν έχω δει να κόβουν κάτι απ' εκεί, φέρνω παράδειγμα τις αναφορές του Scatty για το Lunar. [/QUOTE]

          Ναι,μόνο που το lunar είναι remake και μάλιστα κακό(εδώ θα σου να πω να ξεκολλήσεις από την άποψη ότι όλα τα remake είναι χάλια,υπάρχουν και πολύ καλά remake)ενώ το valkyrie profile είναι port.Την διαφορά νομίζω πως μπορείς να την καταλάβεις,να μην επεκταθώ παραπάνω.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            Μάλιστα... Τόσο δύσκολο το 1ο, ε?

            Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. στο play-asia.com έχω πετύχει λίγα κομμάτια του PS1, αλλά είναι η NTSC-J έκδοση και αναρωτιέμαι αν έχουν εκεί eng subs. Έχω πετύχει λίγες περιπτώσεις να μην συμπεριλαμβάνεται και η Αγγλική υποτίτλιση.

            Valkyrie Profile (Ultimate Hits) for PlayStationお求めやÁいUltimate Hitsでç»å ´ï¼ãƒ—レイヤーは、戦ä¹å¥³ã€Œãƒ´ã‚¡ãƒ«ã‚­ãƒªãƒ¼ã€ã¨ãªã‚Šã€ç¥žã€…の戦い「ラグナロク」に勝利ãã‚‹ãŸã‚ã®æˆ¦å£«ã‚’神界に送り込むべく、地上界にéã‚Šã¦å„ªç§€ãªæˆ¦å£«ã¨ãªã‚Šå¾—る死者の魂を集めて行きまãã€‚神の使者として、神々や人々の人生を垣間見てしまったあなたを待ち受ける「運命」とは?!


            Στα ebay τα βρήκα ... χρυσοπληρωτά. Μόνο του PSP είναι φθηνά σαν κάποιος να τα βαρέθηκε.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Που να ξέρουμε ρε τανο,λες και κάποιος έχει παίξει την ιαπωνική έκδοση.Αφού μπήκες στο playasia ψάξε στο site να δεις τι λέει εκεί για το παιχνίδι.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #8
                Το να παρεις του PSP δε σου περναει καν απο το μυαλο ξερω γω... Τι να πω, I' m out of words.
                Επισης κανενα NTSC-J RPG δεν εχει αγγλικα, απορω και με αυτο που το σκεφτεσαι εστω αν παιζει να εχει.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Xeno View Post
                  Το να παρεις του PSP δε σου περναει καν απο το μυαλο ξερω γω... Τι να πω, I' m out of words.
                  Επισης κανενα NTSC-J RPG δεν εχει αγγλικα, απορω και με αυτο που το σκεφτεσαι εστω αν παιζει να εχει.
                  Κι αυτό μου περνάει από το μυαλό... Τέσπα. Θα το ψάξω μόνος μου.

                  Να 'ταν εδώ κάνας Scatty, αλλά το παλικάρι έφυγε φάνταρος.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    .....................
                    Στα χουμε πει ολα ξερω γω, αλλα εσυ ακομα ψαχνεσαι για καποιο λογο.
                    ...

                    Comment


                    • #11
                      Για αυτά που ρωτάς δεν απαιτείται ούτε 5 λεπτά search.Ψάξτο μόνος σου.

                      Αν γράψεις τίποτα για το gameplay των vp τα ξαναλέμε.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Deus View Post
                        Αν γράψεις τίποτα για το gameplay των vp τα ξαναλέμε.
                        Αν ποτέ το πιάσω, θα τα πούμε...
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Πολυ μου αρεσουν αυτα τα σουρεαλιστικα threads, καναμε γερο ποδαρικο στο 2011 πιστευω.

                          Comment


                          • #14
                            Paixnidara to Leneth BTW, apo ta kalytera artwork me tromerous xarakthres kai epitheseis, fovero animation kai wraio systhma maxhs.
                            H ekdosh gia PSP aksizei kai akomh perissotero aksizei to ISO ths
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              οτι ειπε ο απο πανω
                              lenneth+freya+lezard+brahms και δεν εμενε τιποτα ορθιο seraphic gate!!
                              ελα βγαλτε λιγο συντομα το 3 με hrist!!!

                              Comment

                              Working...
                              X