Announcement

Collapse
No announcement yet.

Professor Layton and the Curious Village

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    for your sake

    ονομα γριφου:
    from five to four

    περιγραφη:
    a set of matches are arranged so they form five squares.

    to solve this puzzle, you need to change the number of squares below from five to four by moving exactly two matches.

    your four squares must be uniform in size, and you must use all of your matches when formine the squares.

    φωτογραφια:


    hints δεν υπαρχουν στα puzzles που κανεις download. αφου ο γριφος ειναι με σπιρτα, μπορεις να παρεις ενα κουτι σπιρτα και να το κανεις μονος σου χωρις το ds ;) αντε λυστε τον καταραμενο τον γριφο

    Comment


    • #17
      Εχει λυση παντως. Το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ μας το χε βαλει καθηγητης στη πρωτη λυκειου. Θα το βρω που θα μου παει.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #18
        μακαρι! με τον κολλητο χθες σπασανε τα νευρα μας
        μου ειπε και αυτος πως καποτε συναντησε ενα ιδιο ακριβως και οτι υπαρχει λυση αλλα δεν ειχε δωσει σημασια τοτε.

        μηπως ξερει κανεις να μου πει εαν χασω για παραδειγμα το download αυτης της εβδομαδας, θα μπορεσω να κατεβασω το puzzle της προηγουμενης εβδομαδας?

        παντως το puzzle που κατεβασα λεει 01.
        μακαρι να σε αφηνει να διαλεγεις puzzles

        Comment


        • #19
          Ελα ρε το βρηκα, θα σου δωσε ενα hint: Μετακινεις το μεσαιο απ'τα 3 κατω σπιρτα και το αριστερο απ'τα 2 πανω. Νομιζω οτι τωρα θα το βρεις ευκολα.

          ΥΓ: Πιστευω οτι ξερεις πως τα σπιρτα μπορεις να τα περιστρεψεις κιολας, δηλαδη αμα πχ τα παρεις ορθια μπορεις να τα βαλει καθετα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #20
            ελα ρε συ! τα καταφερα :blink: μα ποσο wtf ευκολο ηταν τελικα
            σου χρωσταω φιλε! νιωθω λακαμας.... οπως και στα περισσοτερα puzzles βεβαια οταν τελικα καταφερνω και τα βρισκω :blink:

            ΥΓ. μου βγηκε η πιστη να πιασω το αριστερο σπιρτο με την παλιο οθονη

            Comment


            • #21
              Professor Layton and the curious village. Όλοι όσοι το έχουν παίξει έχουν πει καλά λόγια, το ίδιο ισχύει και για μένα. Ξεχωριστό παιχνίδι, το οποίο σου δίνει αρκετά εφόδια για να μάθεις να σκέφτεσαι σωστά/πονηρά/δημιουργικά. Γενικά σου ακονίζει το μυαλό πράγμα το οποίο είναι σημαντικό εφοδίο για τη ζωή βεβαίως. 101 puzzles έλυσα σε 30 ώρες, μπράβο DS-άκι, είδες;
              Κρίμα παιδιά, τα games είναι πολύ απαιτητικά σε χρόνο και η μέρα είναι μικρή. Θέλω δε θέλω ασχολούμαι όλο και λιγότερο. Σίγουρα στο ανταποδίδουν όμως.
              Στο τέλος λίγο είχα ψιλοβαρεθεί, είχα μπουχτίσει από τα πολλά puzzles, όμως αυτό δεν μείωσε και πολύ την αξία του.
              Λέει to be continued, αλλά μάλλον δεν θα ασχοληθώ με το 2, εξάλλου και αυτό έχει και άλλα puzzles άλυτα. Θα το συνεχίσω κάποια στιγμή για να φθάσω το 3500 picarats να δω τι θα ξεκλειδωθεί. Επίσης θα μπορούσα άνετα να το βάλω για να ακούσω ένα κομμάτι που μ' αρέσει.
              Είδα και τον Ramparter, ο οποίος μου έδωσε τα θερμά του συγχαρητήρια.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #22
                Έξι παιχνίδια Layton θα κυκλοφορήσουν συνολικά και το δεύτερο θα έρθει σε κάποιους μήνες στη Δύση. Στην Ιαπωνία έχει κυκλοφορήσει νομίζω μέχρι και το τρίτο .

                Χαίρομαι που το χάρηκες (this reminds me... "Thank you for helping us help you help us all").

                Comment

                Working...
                X