Announcement

Collapse
No announcement yet.

Suikoden Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suikoden Saga

    Suikoden
    幻想水滸伝




    Το Suikoden είναι μια J-RPG σειρά απο την KONAMI. Tα παιχνίδια βασίζονται στο Κινέζικο μυθιστόρημα Shui Hu Zhuan, του Shi Naian και Luo Guanzhong. Το Suikoden (水滸伝) είναι η Ιαπωνική μετάφραση του Shui Hu Zhuan.

    Όλα τα Suikoden παιχνίδια:
    • Suikoden I: Playstation
    • Suikoden II: Playstation
    • Suikoden III: Playstation 2
    • Suikoden IV: Playstation 2
    • Suikoden Tactics: Playstation 2
    • Suikoden V: Playstation 2
    • Suikoden Tierkreis: Nintendo DS


    Battle Modes:
    Υπάρχουν 3 Battle modes στα Suikoden.
    • Basic Battle: Είναι οι κλασικές J-RPG μάχες όπου δίνεις οδηγίες στους χαρακτήρες σου και αυτοί κάνουν αυτό που διάλεξες (π.χ. να παλέψεις, να χρησιμοποιήσεις Items, να φύγεις απο την μάχη).

    • One-on-one Duel: Όπως λέμε πέτρα-ψαλίδι-χαρτί. Είναι μάχες 1 vs. 1 και ακούς/διαβάζεις τι λέει ο αντίπαλος σου και στη συνέχεια διαλέγεις τι να κάνει ο χαρακτήρας σου. (Attack>Defence>Special)

    • Strategic War Battle: Είναι turn-based strategical μάχες.


    Τα 108 Stars of Destiny είναι ο Πυρήνας της σειράς. Σε κάθε Suikoden μπορείς να κάνεις recruit 108 χαρακτήρες το οποίο όμως δεν είναι απαραίτητο για να τερματίσεις το παιχνίδι, απλά άμα θες Best Ending μόνο τότε πρέπει να κάνεις recruit και τους 108 Stars of Destiny.
    Οι Leaders των Stars of Destiny είναι πάντα Tenkai Star εκτός απο το Suikoden III όπου εκεί μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 3 χαρακτήρες στην αρχή του παιχνιδιού και μόνο ο Thomas είναι Tenkai Star.

    *Ότι όνομα θέλετε μπορείτε να βάλετε στον Main Character αλλά τα Official names (manga/novel etc) είναι αυτά:

    Suikoden I:
    Name: Tir McDohl (Drama CD & novelization απο τον Shinjiro Hori) & Ryūi (Manga).

    Suikoden II:
    Name: Riou (Drama CD & novelization απο τον Shinjiro Hori) & Tao (Manga).

    Suikoden IV:
    Name: Lazlo (novelization απο τον Mie Takase).

    Suikoden V:
    Name: Freyjadour (novelization απο τον Shinjiro Hori), Ardil (Manga) & Faroush απο ένα διαφημιστικό Save File που κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία.

    Suikoden Tierkreis:
    Name: Sieg


    Timeline:
    1. Suikoden IV (143 χρόνια πριν το Suikoden V)
    2. Suikoden V (6 χρόνια πριν το Suikoden I)
    3. Suikoden I (3 χρόνια πριν το Suikoden II)
    4. Suikoden II (15 χρόνια πριν το Suikoden III)
    5. Suikoden III


    Data Transfer:
    • Suikoden I>Suikoden II>Suikoden III
    • Suikoden IV>Suikoden Tactics



    Suikoden I


    Το πρώτο παιχνίδι της σειράς που κυκλοφόρησε το 1995 στην Ιαπωνία, 1996 στην Αμερική και 1997 στην Ευρώπη.
    Ο Main Character, γιος του Teo McDohl, ο οποίος είναι Great General of the Scarlet Moon Empire και άφησε τον γιο του γιατί έφυγε για να πολεμήσει, γίνετε πρόσφυγας γιατί έφυγε απο την χώρα του.
    Suikoden II


    Είναι η συνέχεια του πρώτου Suikoden το οποίο κυκλοφόρησε το 1998 στην Ιαπωνία, 1999 στην Αμερική και 2000 στην Ευρώπη.
    Η ιστορία διαδραματίζεται 3 χρόνια μετά απο τα γεγονότα του πρώτου Suikoden και ο Main Character μαζί με τον καλύτερο του φίλο, Jowy Atreides πάνε για να γίνουν πολεμιστές στο Highland Army's Unicorn Youth Brigade.
    Suikoden III


    Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία και Αμερική το 2002.
    Είναι το μόνο Suikoden που μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε 3 Main Characters. 3 χαρακτήρες απο αντίπαλες δυνάμεις οι οποίοι θα προσπαθήσουν να ανακαλύψουν τα μυστικά του Flame Champion και να αλλάξουν την ιστορία.
    Suikoden IV


    Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία το 2004, στην Αμερική και Ευρώπη το 2005.
    Στο Island Nations όπου τα rune cannons κυριαρχούν στις θάλασσες, ο Main Character είναι ένα αγόρι που μένει στο Razril και μαζί με τον φίλο του, Snowe Vingerhut προσπαθούν να γίνουν Gaien knights.
    Suikoden Tactics


    Είναι direct prequel, side-story, και sequel του Suikoden IV το οποίο κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία και Αμερική το 2005 και στην Ευρώπη το 2006.
    Ο Main Character προσπαθεί να ανακαλύψει μυστικά που κρύβουν τα rune cannons.
    Suikoden V


    Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία, Αμερική, Ευρώπη και Αυστραλία το 2006.
    Ο Main Character είναι ο πρίγκιπας του βασιλείου της Falena, γιος της βασίλλισας Arshtat και του Ferid, ταξιδεύει σε διάφορα μέρη του κόσμου για να αποκτήσει συμμάχους και για να λύσει προβλήματα που έχει ο κόσμος τρυγύρο του.
    Suikoden Tierkreis


    Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία το 2008, στην Αμερική και Ευρώπη το 2009.
    Σε ένα διαφορετικό κόσμο, ο Main Character ανακαλύπτει τα μυστήρια Chronicles και προσπαθεί να αποκτήσει συμμάχους για να νικήσει τον παντοδύναμο The One King.


  • #2
    Einai sigoura kataplhktikh seira, alla exw paiksei poly liga apo ta games ths, sygekrimena to Suikoden, to Suikoden 2 kai to Suikoden Tactics to opoio einai kai to agaphmeno mou

    Poly wraio opening post ekanes
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      φιλε μου εισαι επος με ποδια!!! και μαλλον ο δευτερος ποιο φανατικος suikoden fan στην ελλαδα μετα απο μενα



      δεν ξερω τον λογο που εκανες αυτο το thread αλλα respect!!!


      ps. βαλε και τα suikogaiden να ολοκληρωθει το thread (και δυστηχως ειναι τα μονα suiko που δεν εχω παιξει λογω της γλωσσας βεβαιως)

      2>5>>1>>>3>>>>>>>>>>tactics>>>>>>>>>>>>>>>>4>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>tierkreis

      το 2 και το 1 πρεπει να τα εχω ολοκληρωσει και τα δυο μαζι πανω απο 10 φορες στην εφηβεια μου!!

      Comment


      • #4
        Vale kai gia poies konsoles einai to kathena!
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ground_zero View Post
          Einai sigoura kataplhktikh seira, alla exw paiksei poly liga apo ta games ths, sygekrimena to Suikoden, to Suikoden 2 kai to Suikoden Tactics to opoio einai kai to agaphmeno mou

          Poly wraio opening post ekanes
          Το Suikoden 2 είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι απο την σειρά και απο πολλούς fans θεωρείτε το καλύτερο. Το Tactics ακόμα δεν το έχω αρχίσει γιατί δεν έχω βρει κανά καλό οδηγό.
          Originally posted by Vaynard View Post
          φιλε μου εισαι επος με ποδια!!! και μαλλον ο δευτερος ποιο φανατικος suikoden fan στην ελλαδα μετα απο μενα



          δεν ξερω τον λογο που εκανες αυτο το thread αλλα respect!!!


          ps. βαλε και τα suikogaiden να ολοκληρωθει το thread (και δυστηχως ειναι τα μονα suiko που δεν εχω παιξει λογω της γλωσσας βεβαιως)

          2>5>>1>>>3>>>>>>>>>>tactics>>>>>>>>>>>>>>>>4>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>tierkreis
          2oς? Καλή θεση είναι και αυτή.
          Βασικά ήθελα πάντα ένα topic για να σχολιάζουμε για το Suikoden και σήμερα μου ήρθε η ιδέα να κάνω ένα τέτοιο topic, μακρία απο review γιατί δεν είμαι καλός σε τέτοια.
          Νομίζω τα Suikogaiden κάποιος τα μεταφράζει αν και είναι stalled εδώ και πολύ καιρό. Θα τα βάλω στο μέλλον και αυτά. xD

          2>5>>>>>3>1>4>Tactics>Tierkreis

          Originally posted by Ground_zero View Post
          Vale kai gia poies konsoles einai to kathena!
          Tα έβαλα στην αρχή.

          Comment


          • #6
            παρακαλειστε οι mods μια φορα τη βδομαδα να κανετε free bump στο thread, ευχαριστω

            αδερφε στειλε μου pm με του msn σου αν θες μπορω να μιλαω ωρες για τα suikoden

            Comment


            • #7
              Originally posted by Vaynard View Post
              αδερφε στειλε μου pm με του msn σου αν θες μπορω να μιλαω ωρες για τα suikoden
              Θα στο στείλω αλλά δεν πολύμπαινω στο msn αυτές τις μέρες.
              Επίσης στα πρώτα 2 Suikoden, έκανες recruit και τους 108 Stars of Destiny?

              Comment


              • #8
                To deftero einai to second favorite pou exw (3 ola kai ola? ) alla to Tactics mou arese poio poly epeidh eimai fan twn Tactics RPG

                Akomh perimenw apo ta FF na xrhsimopoihsoun tis omadikes epitheseis pou xrhsimopoiousan sto Suikoden kai sto Chrono Trigger :/

                Eixa kanei recruit kai ta 108 stars kai sta 3 Suikoden, pleon den paizw pote JRPG xwris odhgo (h estw poly spania to kanw).
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  εννοειται!!, εδω θυμαμαι απ εξω χαραχτηρες απο τα δυο πρωτα suikoden τι να λεμε τωρα

                  το μοναδικο παραπονο που ειχα παντα στα suikoden σαν σειρα ητανε οτι δεν ειχανε ποτε δυνατο challenge (με εξαιρεση το 3 ισως) ουτε optional bosses, λατρευα να συγκρινω στατιστικα αναμεσα στους χαραχτηρες και να βρισκω οptimal grps, περα απο τα εξαιρετικα stories με πολιτικες διαμαχες ιντριγκιες και δραμα που προσεφεραν

                  μεγαλη μαγκια που στο suikoden 2 αν ειχες save απο το 1 μπορουσες να κανεις recruit και τον mcdohl, αυτο βεβαια εκανε ακομα ποιο ευκολο το παιχνιδι

                  Comment


                  • #10
                    Εγώ θέλω να τα ξαναρχίσω τα πρώτα και γι' αυτό ψάχνω έναν καλό οδηγό (άμα έχετε κανένα καλό ή έστω αυτό που χρησιμοποιήσατε, δώστε link).

                    Comment


                    • #11
                      Το πρώτο Suikoden που έπαιξα ήταν το IV, μέχρι τότε γνώριζα μεν τη σειρά αλλά ποτέ δεν είχα ασχοληθεί μαζί της. Δυστυχώς το IV ήταν πολύ μέτριος τίτλος και έτσι προσγειώθηκα πάρα πολύ απότομα. Βασικά ήμουν σχεδόν προκατειλημμένος απέναντί της. Σε κάποια φάση λοιπόν ο Ferryman (που είναι μεγάλος fan της σειράς btw) μου είχε πει να ασχοληθώ με το II. Στο II κατάλαβα τελικά πως η σειρά είχε χτίσει το όνομά της.

                      Αυτοί είναι οι μόνοι τίτλοι που έχω δει (μόνο το II τελείωσα) και το πιθανότερο είναι ότι αν παίξω κάποιον άλλο στο μέλλον αυτό θα είναι το πρώτο.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #12
                        στο gamefaqs θα βρεις σιγουρα καλους οδηγους δεν εχω να προτινω καποιον συγκεκριμενα απλα διαλεξε τους μεγαλυτερους

                        loggo το 5 το εχεις δει? η σειρα επιστρεφει στις ριζες του 2 , ειναι πολυ δυνατος τιτλος προσωπικα το βαζω ευκολα στα τοπ10 jrgps του ps2

                        Comment


                        • #13
                          Όχι, όπως είπα και πριν, μόνο τα II & IV έχω παίξει. Είχα σκοπό να βάλω και το πρώτο στο PSP κάποια στιγμή αλλά αν το V είναι τόσο καλό μπορεί να δω εκείνο τελικά.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            Napster πολύ καλό ΟΡ,μπράβο.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τη σειρά,παρόλο που το λεώ εδώ και χρόνια,παρά μόνο ένα μισάωρο με το Tierkreis,το οποίο μου άρεσε πολύ.
                            Οκ καταλαβαίνω ότι δεν είναι κλασσικός τίτλος της σειράς,αλλά spin off,όμως γενικά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια.Γιατί τόσο θάψιμο εδώ;
                            Μην βαράτε ε,άσχετος είμαι.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Πολύ δυνατά μπαίνεις napster στο forum και είσαι και Σαλονικιός!

                              Εγώ έχω παίξει μόνο το 3 το οποίο και μου άρεσε πάρα πολύ.Δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί δεν είχα ξεκινήσει το 5 ενώ το είχα στην κατοχή μου.

                              Σίγουρα πάντως είναι μία πολύ Solid σειρά και μακάρι να δούμε κάποια συνέχειά της σε next gen κονσόλα(αν και το βλέπω χλωμό)


                              Comment

                              Working...
                              X