Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σχετικά με την πρόοδό μου:

    Ουσιαστικά άρχισα να ασχολούμαι με όλο το περιεχόμενο του παιχνιδιού και μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένος με το γεγονός ότι ακόμα και τώρα ανακαλύπτω νέα πράγματα, ή επισκέπτομαι σημεία του κόσμου που δεν είχα εξερευνήσει νωρίτερα. Δεν αναφέρομαι σε ολόκληρες περιεχόμενο του χάρτη, αλλά σε μικρά σημεία που έχει κάτι να κάνεις, από το να συλλέξεις μυστικούς χάρτες στο να βρεις ένα νέο dungeon. Φυσικά στην όλη διαδικασία έχω τον οδηγό στρατηγικής παρά μάσχαλα, μιας και είναι αδύνατον να τα κάνεις όλα μόνος σου (κλασικό FF δηλαδή - δε με χαλάει καθόλου για να είμαι ειλικρινής). Έφτασα level 79 και δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω άλλους πόντους εμπειρίας μέχρι να μαζέψω άλλα 300.000, μιας και θέλω να υπάρχει κάποια πρόκληση σε επίπεδα κοντινά με τα δικά μου.

    Ιδιαίτερα ευχάριστη προσθήκη και το υπτάμενο αμάξι. Αρχικά δε μου γέμισε το μάτι σαν προσθήκη, αλλά η στιγμή που πέταξα για πρώτη φορά και κατάφερα να δω τον κόσμο από τόσο ψηλά μπορώ να πω ότι με άγγιξε :Ρ . Ήταν ένα ιδιαίτερο συναίσθημα, μιας και αφιέρωσα αρκετές ώρες στο να περιπλανιέμαι και πλέον την Lucis τη θεωρώ από τα ομορφότερα μέρη που έχω επισκεφτεί σε παιχνίδι.

    Η κάμερα συνεχίζει να μου τη σπάει άπειρα κι ελπίζω πραγματικά στο να τη διορθώσουν μέχρι να φτάσω στις απόλυτες προκλήσεις του τίτλου. Το παίζω αρκετά χαλαρά και δεν πιστεύω να δω τα τελικά τελικά dungeons πριν τα μέσα Ιανουαρίου. Μόνο να ελπίζω μπορώ βέβαια, μιας και δεν την κόβω πολύ πρόθημη τη μαμά Square να λύσει αυτά τα θέματα :Ρ .

    Βασικά μπήκα στο γνωστό κι επικίνδυνο FF completion mode, όπου κάνω πολλά άχρηστα πράγματα, όπως max out όλες τις τεχνικές, κάνω μία μία όλες τις άχρηστες αποστολές (βλέπε car repairing etc. - με βοήθεια του οδηγού προφανώς) κτλ.

    Στα του σεναρίου:

    Altair:

     

    Το κεφάλαιο 9 είχε καλά και κακά στιγμιότυπα. Θεωρώ ότι ο τρόπος που αποδόθηκε η διπλωματική συνομιλία μεταξύ πρωταγωνιστή και minister ήταν αδιάφορη, μιας και δεν είχε ιδιαίτερο συναίσθημα, σε αντίθεση με την αντίδραση του Noctis στα λεγόμενα του Gladio στην αρχή του 10ου, όπου αισθανόσουν ότι οι ήρωες έχουν όντως κάποια συναισθήματα. Η μάχη με τον Leviathan από την άλλη καλύτερα να ήταν μία εντυπωσιακή σκηνή, γιατί διασκεδαστικό από άποψη game play σίγουρα δεν ήταν. Τώρα βέβαια αυτά αποτελούν μικρά γράμματα, μιας και το παιχνίδι ικανοποιεί αλλού. Ελπίζω σε μετέπειτα εκδόσεις να το διορθώσουν πάντως.


    Nooto (spoilers για chapter 10 onwards):

     

    Στα ίδια με βρίσκεις κι εμένα για τον Ardyn. Μερικές φορές τα απλούστερα κίνητρα είναι και τα πιο ενδιαφέροντα.

    Η σκηνή που πλησιάζεις τον κρύσταλλο δεν ήταν απλά ΕΠΙΚΗ; Πιστεύω ότι είναι με διαφορά μία από τις πιο ιδιαίτερες στιγμές σε όλα τα παιχνίδια της σειράς. Δεν ξέρω, το κεφάλαιο 13 για μέτρα ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Καταλαβαίνω γιατί ξενέρωσε ο κόσμος, αλλά θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το ευρύ κοινό στο οποίο απευθύνεται πλέον η σειρά, παρά στη δομή του κεφαλαίου του ίδιου. Ο κόσμος περιμένει να του σερβίρονται όλα έτοιμα και να μη βάλει λίγο το μυαλό του να δουλέψει. Για παράδειγμα, υπήρχε πολλή γκρίνια στο gaf για το θάνατο του Iedolas και για το γεγονός ότι δύσκολα καταλαβαίνεις ότι το τέρας που σε κυνηγάει είναι ο emperor που μετατράπηκε σε δαίμονα. Δεν ξέρω αν εμένα με βοήθησε το γεγονός ότι έπαιζα με υπότιτλους, οπότε είδα το όνομα από εκεί, αλλά το ότι δε μου το είπε ξεκάθαρα το παιχνίδι με συγκίνησε περισςότερο. Όλο το κεέφλααιο με έβαλε σε μία διαδικασία να μελετήσω το περιβάλλον, να παρατηρήσω την κάθε λεπτομέρεια στο χώρο και γενικά να μην επαναπαυτώ ποτέ για το τι συμβαίνει, ή τι μπορεί να συμβεί. Εκεί που - κλασικά - θεωρώ ότι το παιχνίδι πάσχει είναι στο πώς προλογίζει τα κεφάλαια και στο πώς συνδέονται οι σκηνές μεταξύ τους, αλλά ας μην τα ξαναλέμε.

    Σε αυτό που λες για τους χαρακτήρες και το επιπρόσθετο περιεχόμενο, είναι γεγονός, η ίδια η εταιρεία δήλωσε μήνες πριν ότι θα κυκλοφορήσουν υπό πληρωμή περιεχόμενο για κάθε χαρακτήρα. Καταλαβαίνεις λοιπόν ποιες σκηνές θα "καλυφθούν." Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ φτηνή κίνηση, μιας και το σενάριο πραγματικά σε αφήνει αρκετά ξεκρέμαστο και στα τρία σημεία. Επίσης αν δεν τα ενσωματώσουν στο βασικό σενάριο ώστε να ρέει οργανικά η ιστορία, μάλλον θα είναι λίγο άκυρο να τα παίζεις ετεροχρονισμένα. Τι να πω... Ας πιστέψουμε ότι θα κάνουν το σωστό :Ρ .



    Sinclair: Είτε το πιστεύεις είτε όχι, αυτό το παιχνιδάκι που αναφέρεις καλύπτει ένα ακόμα σεναριακό κενό που υπάρχει στο βασικό κομμάτι του 15. Απορώ βέβαια για το τι θα τους στοίχιζε περισςότερο: το να φτιάξουν το King's Tale, ή το να έχουν ένα ωραίο 5λεπτο in-game cut scene; Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι το 2ο θα έκανε την εμπειρία του 15 πιο ευχάριστη κι ολοκληρωμένη.

    Αυτή τη στιγμή είμαι τόσο ενθουσιασμένος που θεωρώ ότι είναι το τρίτο πιο αγαπημένο μου Final Fantasy, με το πρώτο να είναι φυσικά το 6 και δεύτερο το 12. Προσφέρει κάτι πολύ ιδιαίτερο και θα έλεγα μοναδικά, συγκριτικά με όλα τα άλλα επεισόδια της σειράς και παρόλα τα προβλήματά του παραμένει πολύ διασκεδαστικό και εθιστικό.

    Comment


    • Η μαχη παντως που λετε στο κεφαλαιο 9 και εμενα δεν μου αρεσε, παρακατω λιγα Spoilers σχετικα

       
      Βασικα το μονο που εκανα ηταν να παταω τον κυκλο και γενικα δεν καταλαβα τι αλλο επρεπε να κανεις Μοιαζει οντως με Bayonetta και Zone of the Enders σε καποιον που το βλεπει σαν τριτος αλλα εκει τουλαχιστον υπηρχαν mechanics για να παιξεις. Εδω μοιαζει περισσοτερο με modern sonic τιτλο που γινονται παπαδες χωρις ομως ο παικτης να συμμετεχει. Τι να πω, ειλικρινα ειχα τον κυκλο πατημενο δεν ξερω αν επρεπε να κανεις κατι αλλο, ειναι κριμα γιατι θεωρητικα η μαχη θα μπορουσε να ειναι ωραια, τουλαχιστον ετσι μου φανηκε στην αρχη με τα warps στις πλατφορμες. Παντως σαν σκηνικο ηταν epic δεν μπορω να πω


      Evans αυτο που λες για το κεφαλαιο 13 και εγω το προσεξα διοτι παιζω στα ιαπωνικα και γενικα κοιταω τους υποτιτλους, οχι παντα βεβαια γιατι ξερω λιγα ιαπωνικα και η αληθεια ειναι πως ουτε η μεταφραση απο κατω πιανει ακριβως το υφος του τιτλου. Σχετικα με το τελευταιο, imo η αισθητικη του τιτλου στην original γλωσσα ξαναλεω οτι δινει πολλα + στον τιτλο και αυτο που θελει να περασει (σε σχεση με την μεταγλωττιση) γι' αυτο και ειχα κανει αυτη την προτροπη παλιοτερα. Παντως ναι συμφωνω απολυτα περι του τροπου που λεγονται καποια πραγματα στο κεφαλαιο 13 και γενικοτερα εμενα τετοιες επιλογες (οπως αυτη που σημειωνεις) λειτουργουν θετικα στο πως αντιλαμβανομαι τον τιτλο γιατι εχουν και μια καποια καλλιτεχνικη υποσταση. Απο κει και περα, σχετικα με το κεφαλαιο 10 και επειτα

       
      εμενα μου αρεσε πολυ το οτι απο κει που για το μισο παιχνιδι πιστευεις οτι τα παντα εχουν να κανουν με πολεμο μεταξυ βασιλιων, υπαρχει μια σταδιακη μετακινηση στους χαρακτηρες που στο τελος συγκλινει σε ενα μονο προσωπο, σε αυτο του Ardyn. To κινητρο της εκδικησης ουτε εγω το θεωρω κατι το ιδιαιτερο αλλα το γεγονος οτι ολη αυτη η ιστορια του πολεμου και ολων των γεγονοτων εν τελει γυριζουν γυρω απο ενα ατομο που εστησε τα πραγματα ετσι ωστε no matter what να κερδισει στο τελος ηταν imo εκπληκτικο. Δηλαδη καθομαι και σκεπτομαι οτι ηθελε και σε βοηθουσε να παρεις την χαρη των 6 και να σφραγισεις στο δαχτυλιδι τους 13 βασιλιαδες ωστε να αναγκαστεις να τα χρησιμοποιησεις στη μαχη και να πεθανουν μαζι σου ειτε νικαγες ειτε εχανες. Μου αρεσε το γεγονος οτι δεν ηθελε να καταστρεψει τον κοσμο με αλλα λογια ή αλλα τετοια κλισε, για την ακριβεια he didn't give a shit για τους deamons, την αυτοκρατορια, τον κοσμο και αν αυτος θα μεινει οπως τον εφτιαξε ή θα επανελθει σε περιπτωση που ο Noctis εβγαινε νικητης, ή ακομα και για το αν θα συνεχισει να υπαρχει μετα το τελος της ιστοριας, ηθελε απλα να διασφαλισει οτι η γενια του noctis θα σταματησει να υπαρχει.


      Αυτος ειναι και ο λογος που θεωρω οτι προκειται για εναν απο τους καλυτερους vilains ολων των εποχων και οσο περναει ο καιρος ανεβαινει ακομα περισσοτερο στα ματια μου, οχι για τα κινητρα αλλα για την οπτικη του απεναντι στο τι ηθελε να πετυχει...

      Και το ιδιο ισχυει φυσικα και για το παιχνιδι, πολυ λιγα παιχνιδια εχουν καταφερει να μου αλλαξουν 180 μοιρες την αποψη απο το ενα κεφαλαιο στο αλλο. Αυτο δειχνει το ποσο ξεχωριστος και ιδιαιτερος ειναι ο τιτλος... Το σιγουρο ειναι οτι η αναρχη δομη του στο τελος προσφερει θετικα στο να απομακρυνθει πολυ απο την κλασσικη μανιερα που μαστιζει δυστυχως εδω και τοσα χρονια το ειδος. Θεωρω και εγω οτι αν δεν ειχε τα διαφορα θεματα του (κοινως επρεπει να καθυστερησει και αλλο αλλα απο την αλλη επρεπε και καποια στιγμη να κυκλοφορησει) ανετα θα μπορουσε να ειναι ισως και το καλυτερο παιχνιδι της σειρας... Στην τωρινη του μορφη το βαζω και εγω μεσα στα αγαπημενα μου και φυσικα πολυ μακρια απο οτιδηποτε εχει δωσει η ιαπωνικη βιομηχανια σε επιπεδο rpg εδω και χρονια (απ'οσα τουλαχιστον εχω δει εγω, δεν ξερω αν εχετε κατι να προτεινετε ).

      Στα του παιχνδιου εγω εφτασα rank 8 στην hunter list, πηρα ολα τα royal arms και επαιξα και το πρωτο μυστικο dungeon. Επισης καθησα λιγο στην αρενα της altissia για καποια prizes και ασχολουμαι λιγο και με ψαρεμα . Για τα trophies νομιζω δεν χρειαζεται να πας για 100% completion, αν εξαιρεσεις μια μονο αποστολη που θελει 99 level (που πηγα να την κανω και εφαγα τα μουτρα μου) το platinum μπορω να το παρω και τωρα μιας και στην ουσια (αν δεν κανω λαθος και δεν θυμαμαι κατι καλα) δεν ζηταει ουτε max levels, ουτε τα dungeons, ουτε ολο το side υλικο και γενικα δεν ζηταει post game ολοκληρωση (κριμα ). Εγω ειμαι level 76 και στις 96 περιπου ωρες, θα συνεχιζω να παιζω γιατι το διασκεδαζω απιστευτα τουλαχιστον μεχρι να ολοκληρωσω τα dungeons. Θελω ρε γαμωτο και εγω το guide παρεπιπτοντως, εχει τοσα πολλα πραγματα αυτο το game που δεν θελω να αφησω κατι εκτος επειδη δεν ξερω την υπαρξη του (επι της ουσιας δεν ξερεις και στο net τι να ψαξεις γιατι πολλα πραγματα δεν τα ξερεις εκ των προτερων οποτε θα ηθελα κατι που να τα εχει μαζεμενα + για συλλογη και παραπανω υλικο στο lore κλπ). Θα δω μηπως το παραγγειλω απο το amazon αυτες τις ημερες.

      Comment


      • Δεν έχω νΑ προσθέσω κάτι άλλο, συμφωνώ 100% και το μόνο που έχω να λέω από εδω και πέρα είναι το ποσό ιδιαίτερος τίτλος είναι και ποσό πολύ τον γουστάρω. It grows on you, πραγματικά. A messy masterpiece όπως είπες εσύ, το kotaku, το polygon και πολλοί άλλοι :Ρ .

        Αν θέλεις σου βγάζω φωτογραφίες όλα τα soidequests του οδηγού και στα στέλνω. Το μόνο που ίσως να μην έχεις ιδέα ότι υπάρχει είναι τα sylvester maps. Εγώ είχα βρει δυο μόνος μου κατα τύχη στο δεύτερο κεφάλαιο του παιχνιδιού και γούσταρα, νόμιζα ότι έκανα τη μισή αποστολή, αλλά προκύπτει ότι υπάρχουν καμία 15αρια διασκορπισμένα σε όλον τον κόσμο, οπότε πολύ απλα να ψάχνω ένα ένα με τον οδηγό :Ρ .

        ΥΓ: Σκεφτείτε να στην έπεφτε ο deathgaze αν και μόνο αν άκουγες το FFVI airship theme ενώ πετούσες με την Regalia Type-F. Το παιχνίδι θα εκτινασσόταν στα μάτια μου, instant game of the forever and ever .
        Last edited by Evans; 27-12-2016, 02:55 AM.

        Comment


        • Δεν ξέρω αν το ξερετε, αλλα αν κανείς επίθεση αμέσως μετά από blink, χτυπάς με finisher, το οποίο μάλιστα εκτελείται σε invisibility frames. Επιτέλους βρίσκω κάποιο νόημα στο blink . Βασικά το σύστημα μάχης αποκτάει κάποια λογική τώρα.

          Για δώστε καμία συμβουλή για costlemark. Αν βγω και ξαναμπώ, όλα τα τέρατα κάνουν respawn;

          Comment


          • Ναι ρε συ, γιατι νομιζεις οτι σας επριζα εχει τη λογικη του riposte του Dark Souls αν το πετυχεις απλα εδω ο χαρακτηρας μεταβαινει στην τελευταια κινηση ενος combo, το finisher, και εχεις i frames σε εκεινο το διαστημα. Δεν ξερω αν αξιζει τοσο πολυ απο πλευρας damage ωστε να ασχοληθει κανεις, το θεμα ειναι ομως οτι λειτουργει ως anti combo breaker, με αλλα λογια βοηθαει στο να διατηρεις το flow και το momentum της μαχης (αποφευγεις το knock down effect). To ιδιο ισχυει και στα airsteps οπου περαν ολων των αλλων σου αναννεωνει και την επιθεση (αν δεις το video που εχω βαλει, ο χαρακτηρας τελειωνει σχεδον το διαθεσιμο combo κανω blink και αυτο μου χαριζει αλλα τοσο airsteps + δεν γινομαι knock down). Τελος απλα σημειωνω οτι το blink ειναι και perfect guard, δηλαδη μπορεις να αποφυγεις σχεδον ολες τις επιθεσεις ακομα και αυτες που δεν μπορεις με απλο evade (πχ iron giants). H λογικη παντως του attack break αυτη ειναι, κανεις cancel μια επιθεση που πιθανον ο εχθρος να σε εκανε knock down (αν προλαβεις να το δεις ) ωστε να επιστρεψεις με finisher και i frames.

            Εγω απο την αλλη σε ολο το παιχνιδι δεν ειχα πολυ ασχοληθει με royal arms και τωρα ειδα πως εχουν unique combos αναλογα με το class που βρισκονται + μοναδικο warp strike animation (πχ projectiles πριν το warp ή καθετο warp με aoe).

            Ναι στο cm dungeon οταν ξαναμπεις οι εχθροι δεν κανουν respawn. Στο τελος ωστοσο πρεπει να λυσεις ενα puzzle, εκει αν το αφησεις στη μεση ή κανεις λαθος υπαρχει respawn των εχθρων (στην περιπτωση που κανεις λαθος respawn με ανεβασμενη δυσκολια). Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα μπορει και να την πατησεις. Η φαση ειναι οτι εγω το εβγαλα, βγηκα στον χαρτη και δοκιμασα πρωτη φορα το regalia f οπου στο τελος το προσγειωσα σε ενα βουνο για δοκιμη και ειδα gameover προφανως . Το κακο ηταν οτι δεν ειχα κανει save ουτε φυσικα και το παιχνιδι auto (γιατι ολη η διαδρομη ηταν manual) οποτε αναγκαστηκα να το ξαναπαιξω ολο απο την αρχη .

            Comment


            • Originally posted by nooto View Post
              Ναι ρε συ, γιατι νομιζεις οτι σας επριζα εχει τη λογικη του riposte του Dark Souls αν το πετυχεις απλα εδω ο χαρακτηρας μεταβαινει στην τελευταια κινηση ενος combo, το finisher, και εχεις i frames σε εκεινο το διαστημα. Δεν ξερω αν αξιζει τοσο πολυ απο πλευρας damage ωστε να ασχοληθει κανεις, το θεμα ειναι ομως οτι λειτουργει ως anti combo breaker, με αλλα λογια βοηθαει στο να διατηρεις το flow και το momentum της μαχης (αποφευγεις το knock down effect). To ιδιο ισχυει και στα airsteps οπου περαν ολων των αλλων σου αναννεωνει και την επιθεση (αν δεις το video που εχω βαλει, ο χαρακτηρας τελειωνει σχεδον το διαθεσιμο combo κανω blink και αυτο μου χαριζει αλλα τοσο airsteps + δεν γινομαι knock down). Τελος απλα σημειωνω οτι το blink ειναι και perfect guard, δηλαδη μπορεις να αποφυγεις σχεδον ολες τις επιθεσεις ακομα και αυτες που δεν μπορεις με απλο evade (πχ iron giants). H λογικη παντως του attack break αυτη ειναι, κανεις cancel μια επιθεση που πιθανον ο εχθρος να σε εκανε knock down (αν προλαβεις να το δεις ) ωστε να επιστρεψεις με finisher και i frames.

              Εγω απο την αλλη σε ολο το παιχνιδι δεν ειχα πολυ ασχοληθει με royal arms και τωρα ειδα πως εχουν unique combos αναλογα με το class που βρισκονται + μοναδικο warp strike animation (πχ projectiles πριν το warp ή καθετο warp με aoe).

              Ναι στο cm dungeon οταν ξαναμπεις οι εχθροι δεν κανουν respawn. Στο τελος ωστοσο πρεπει να λυσεις ενα puzzle, εκει αν το αφησεις στη μεση ή κανεις λαθος υπαρχει respawn των εχθρων (στην περιπτωση που κανεις λαθος respawn με ανεβασμενη δυσκολια). Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα μπορει και να την πατησεις. Η φαση ειναι οτι εγω το εβγαλα, βγηκα στον χαρτη και δοκιμασα πρωτη φορα το regalia f οπου στο τελος το προσγειωσα σε ενα βουνο για δοκιμη και ειδα gameover προφανως . Το κακο ηταν οτι δεν ειχα κανει save ουτε φυσικα και το παιχνιδι auto (γιατι ολη η διαδρομη ηταν manual) οποτε αναγκαστηκα να το ξαναπαιξω ολο απο την αρχη .
              Αν κανεις limit break ascension στα link strikes αξιζει απλα δεν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο του dark souls οποτε δεν θεωρω οτι υπαρχει συγκριση, αν προσφερεται το boss/mob και ειναι ευκολο να κανεις blink τοτε ναι. Στα περισσοτερα battles αυτα που λες δεν γινονται, attack cancel και επιστρεφεις με blink strike με τετοια camera και pacing, ειτε έκανες master το game ειτε απλα παίζουμε αλλο game..

              Crit food 100%+150% recovery+warp strikes spam face+armiger chain = gg για ολα τα end game dungeons, ακομα και αυτο που δεν usareis items, εγω ετσι τα εβγαλα ολα. Τελειωσα το end game btw(ολα τα dungeon ολα τα super boss κτλπ) το μονο που εμεινε ειναι το fishing του noctis για platinum αλλα δεν εχω ορεξη να το κανω δεν μου αρεσε το mechanic ιδιαίτερα, ισως το κανω grind σε καμια στιγμη βαρεμαρας.

              Comment


              • Τι φάση ο yoga tonberry;

                Τέλος πάντων, έχω αρχίσει κι εγώ να πειραματίζομαι λίγο με το σύστημα μάχης και με την αλλαγή μεταξύ των όπλων. Μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα και το παιχνίδι - κλασικά πλέον - σου μαθαίνει να παίζεις λάθος. Σου μαθαίνει ουσιαστικά να χρησιμοποιείς όπλα βάσει της αδυναμίας του αντιπάλου, ενώ στην πραγματικότητα τα με το σωστό όπλο στη σωστή στιγμή μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. ΠΧ μπορείς να κάνεις καλό crown control με ένα blink-> great sword finisher και μετά να εστιάσεις σε έναν εχθρό, να βαράς με daggers ώστε να πας πίσω του και μετά να γυρίσεις σε κάτι άλλο αποτελεσματικό για blind strike + link strike.

                Γενικά θεωρώ ότι με πολύ re-balancing, βελτίωση της κάμερας και ξεκαθαρίζοντας λίγο τα hit patterns των εχθρών θα είχαμε ένα εξαιρετικό σύστημα μάχης. Επίσης πραγματικά πιστεύω ότι κάποια νέα skills για air recovery είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, καθώς και το να μπορείς να προγραμματίζεις το ΑΙ για το πότε θα χρησιμοποιεί αντικείμενα. Έτσι όπως είναι τώρα, η ροή της μάχης σπάει πολύ λόγω του τελευταίου. Κακώς το πλασάρισαν σαν ένα action oriented battle system, είναι κάτι ενδιάμεσο σε turn based με action χαρακτηριστικά, χωρίς όμως να κάνει deliver σε κανέναν από τους δύο τομείς.

                Εγώ έχω μπει για τα καλά σε ξεφτίλα completion mode on. Πολύ σύντομα θα έχω τελειώσει με όλα τα quest lines και θα ξεκινήσω το Costlemark. Ταυτόχρονα προσπαθώ να ολοκληρώσω κι όλα τα hunts. Έχω πάρει τον οδηγό παρά μάσχαλα και σκοπεύω να αποκτήσω σίγουρα 1 από κάθε αντικείμενο του παιχνιδιού και ίσως να καώ τόσο ώστε να ολοκληρώσω όλες τις αποστολές με τα χαλασμένα αμάξια, τους hunters που πρέπει να τους δώσεις potion και φυσικά τα mystery maps. Το ψάρεμα δε με ενοχλεί, αντιθέτως το βρίσκω χαριτωμένο και ίσως να κάτσω να πιάσω όλα τα ψάρια. Επίσης θέλω να μαζέψω όλες τις συνταγές. Τελείως χαζά όλα αυτά, το ξέρω, αλλά με έπιασε η γνωστή μανία ολοκλήρωσης οτιδήποτε υπάρχει. Θέλω απλά να ξέρω ότι τα έκανα όλα σε αυτό το παιχνίδι :Ρ .

                Ως τώρα πάντως δεν έχω κάνει καθόλου farming και δε νομίζω ότι θα κάτσω να κάνω αυτό που έκανε ο ΙΗΝΕ για τα 3 magitek armour v2. Φαντάζομαι ότι το παιχνίδι βγαίνει σχετικά άνετα και χωρίς αυτά εξάλλου, οπότε αν βγάλουμε αυτό από την εξίσωση, δε νομίζω να θέλει ιδιαίτερα πολύ farming για την ολοκλήρωση των πάντων. Ίσως για το ΑΡ μόνο.

                Comment


                • Ναι αλλα completion χωρις level 99, max AP, full high end accessories πως γίνεται?? Και το AP μην το υποτιμας θελει αρκετο farm για να ανοιξεις ολο το ascension. Εγω διαφωνώ για το συστημα μαχης, δεν εχει καμια σχεση με turn based επειδη εχει μερικα mechanics για να υπαρχουν, ουτε παιρνει ιδιαίτερη βελτιωση απο τη στιγμη που ειναι τοσο fast paced, αλλιως μιλαμε για εντελως αλλο συστημα μαχης. Βελτιωσεις μπορει να γινουν αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι ριζικα.

                  Comment


                  • Στα περισσοτερα battles αυτα που λες δεν γινονται, attack cancel και επιστρεφεις με blink strike με τετοια camera και pacing, ειτε έκανες master το game ειτε απλα παίζουμε αλλο game..
                    Χαχαχα δεν ειπα οτι το εχω κανει master (βασικα advanced play και παρομοιους μηχανισμους ουτε στα DS και Bloodborne δεν εχω καταφερει να κανω master που εχω ασχοληθει πολυ περισσοτερο και που εκει ειναι σαφως πιο concrete, θα καταφερνα εδω? ) απλα προσπαθω οσο μπορω να κανω explore τους μηχανισμους του παιχνιδιου. Απο κει και περα συμφωνω οτι λογω καμερας αλλα και τεραστιας ποικιλιας εχθρων που δεν εχουν σαφως καθορισμενα attack patterns + την ταχυτητα τους + τον τεραστιο αριθμο τους ανα τις μαχες ε ειναι οντως δυσκολο να φτιαξεις ενα συστημα μαχης που να δουλευει παντου καλα και να βασιζεται στα reflexives. Αλλα, περα απο αυτα που ειναι θεματα που ειπαμε απο την αρχη δεν θεωρω οτι ορισμενα απο τα πιο advanced mechanics ειναι τελειως ανεφαρμοστα. Το attack cancel εκ των πραγματων δεν ειναι mechanic που το εχεις προχειρο, αλλα το blink και τα airsteps θεωρω οτι μπορεις να τα κανεις practice για να εχεις μαχες που το δικο σου pacing δεν σπαει (ξαναλεω οτι δεν τα εχω κανει master αλλα προσπαθω να τα εφαρμοζω ειτε επιτυχημενα ειτε αποτυχημενα). Επισης συφμωνω οτι το παιχνιδι κανει παρα πολυ κακη δουλεια στο learning του battle system, πχ το croud control ειναι πολυ βασικο οποτε το να ξεκινησεις με blink και finisher ενος greatsword ή με με holy evade ή με royal arms οπως το trident λογω του special warp ειναι essential αν θες να φερεις μια πολυπληθη μαχη στα μετρα σου. Αντιθετα για το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου μαθαινεις να παιζεις με weaknesses. Εδω να πω οτι προσφατα και τυχαια εμαθα το armiger chain (αναφερεται πουθενα σαν mechanic?? το ειχα δει στα abilities αλλα νομιζα οτι ειναι chain που κανω οταν καλω το armiger lol).

                    Για το απολυτα action που λες μμμμμ θα ελεγα οτι ειμαι περισσοτερο με το μερος του evans, ενω ενα mini gambit system για χρηση αντικειμενων ή για εντολες τυπου κρατησου σε αποσταση οταν κανω cast ή οταν το boss κανει τρελο aoe ειναι απαραιτητα γενικα. Για το turn based (αν και δεν εννοω στην κυριολεξια συστημα με turns αλλα το συστημα του 12 και των dragon age)) το λεω και εγω διοτι οπως και να το κανεις ε δεν ειναι και devil may cry, το wait mode πιστευω οτι ειναι χρησιμο εδω (ισως πιο χρησιμο ας πουμε απ'οτι ειναι στο mass effect 3) εκτος και αν μπορεις να αποφασιζεις για τη χρηση των items-tech skills-οπλων-repositioning on the fly.

                    Στα υπολοιπα, υποθετω οτι xp farming δεν χρειαζεται καθολου, ειμαι evel 82 και πιστευω οτι την επομενη φορα που θα παω altissia θα φτασω 99 (ή θα το σπασω σε 2 κομματια δεν ξερω). AP απο την αλλη θα ειναι πονος αν και αποτι ειδα εχουν βαλει ενα αντικειμενο που παιρνεις παραπανω AP για A+ ranking στο offence, δεν ξερω αν επισπευδει τη διαδικασια. Συνεχιζω και εγω, μια ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι αν τα optianal dungeons ειναι ολα σαν τα 2 πρωτα που ειδα, δηλαδη persona for fuck sake (ενα δωματιο που επαναλαμβανεται συνεχεια). Αν ειναι ολα ετσι imo μεγαλη απογοητευση τι να πω, περιμενα κατι αντιστοιχο με τα κανονικα (που ειναι τελεια γενικα) στο πιο δυσκολο και πιο πολυπλοκο..

                    Comment


                    • Το τελείωσα κι εγώ,μετά από 41 ώρες και lvl 50.Καλό level,δεν ζορίστηκα,αλλά δεν ήταν και walk in the park.Αυτό προς όσους δεν το έχουν τελειώσει και δεν θέλουν να γίνουν overpowered.
                      Το Chapter 13 μου φάνηκε πολύ καλό στην αρχή,εκνευριστικό στα σημεία με το τέρας,τέλειο στο φινάλε του λόγω της ιστορίας και των διαλόγων καθώς και της όλης κλιμάκωσης.
                      Το Chapter 14 πολύ μικρό και καλό θα ήταν να μας έδειχνε περισσότερα πράγματα.Οι 2 τελευταίες μάχες ήταν ωραίες αν και η φάση που θύμιζε
                       
                      Leviathan,
                      ενώ ήταν ωραία εκεί,στο φινάλε μου φάνηκε πρόχειρο και θα ήθελα κάτι παραπάνω.
                      Όσον αφορά τον τερματισμό,λύστε μου μια απορία.
                       
                      Γιατί λέτε πως πέθαναν όλοι;Το σκηνικό με το γάμο τι ήταν;Τελικά ζήσανε ή πέθαναν;Με μπέρδεψε όλο αυτό.


                      All in all,μου άρεσε.Πολύ βάθος,πολλά πράγματα να κάνεις και γενικά αρκετά καλό.Σκέφτομαι να το πάω για platinum,αλλά αυτό θα γίνει σιγά σιγά.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Altair

                         
                        Aυτο ειναι φαση απο τον εναστρο μυθο με το ζευγαρι που δεν μπορεσε να ειναι μαζι εν ζωη αλλα μετα θανατον βρισκεται αγκαλια ως αστρα στον ουρανο (δεν θυμαμαι το ονομα του μυθου τωρα ). Γενικα ναι πεθαινουν ολοι, η Luna προφανως ειναι νεκρη, ο Bahamut αναφερει στον Noctis οτι το τιμημα των δυναμεων του ειναι ο θανατος μετα το τελος της μαχης με τον Ardyn και ''μαλλον'' και το team ειναι νεκρο (τυπου η σκηνη που μιλανε ολοι μαζι και ο Noctis τους λεει τα συναισθηματα του ειναι επειδη ποτε δεν το εκανε οσο ζουσε) γι'αυτο και οι καρεκλες ειναι αδειες με την ανατολη του ηλιου (αυτο δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο με την εννοια οτι δεν αναφερετε καπου ρητα αλλα τα συμφαρζομενα αυτο δειχνουν, μπορει να πεθαναν προστατευοντας την εισοδο του καστρου). Εν ολιγοις οι σκηνες μετα το θανατο του Ardyn ειναι afterlife realm.


                        Btw ασχετο αλλα πανω σε αυτο που λεει ο evans για starwars, εχω δει 2 αναφορες μεχρι τωρα, η μια ειμαι ο tonberry και η αλλη ειναι η ''μαγισσα'' με τα potions στην απαγορευμενη περιοχη για τους hunters (την συναντας σε ενα side quest). Στην μεταγλωττιση δεν ξερω πως την εχουν αποδοσει αλλα στην ιαπωνικη εκδοση μιλαει σαν τον Yoda (και η μεταφραση επισης το αποδιδει), σε σεξπιρικη διαλεκτο με αλλα λογια

                        Comment


                        • Originally posted by nooto View Post
                          Altair

                           
                          Aυτο ειναι φαση απο τον εναστρο μυθο με το ζευγαρι που δεν μπορεσε να ειναι μαζι εν ζωη αλλα μετα θανατον βρισκεται αγκαλια ως αστρα στον ουρανο (δεν θυμαμαι το ονομα του μυθου τωρα ). Γενικα ναι πεθαινουν ολοι, η Luna προφανως ειναι νεκρη, ο Bahamut αναφερει στον Noctis οτι το τιμημα των δυναμεων του ειναι ο θανατος μετα το τελος της μαχης με τον Ardyn και ''μαλλον'' και το team ειναι νεκρο (τυπου η σκηνη που μιλανε ολοι μαζι και ο Noctis τους λεει τα συναισθηματα του ειναι επειδη ποτε δεν το εκανε οσο ζουσε) γι'αυτο και οι καρεκλες ειναι αδειες με την ανατολη του ηλιου (αυτο δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο με την εννοια οτι δεν αναφερετε καπου ρητα αλλα τα συμφαρζομενα αυτο δειχνουν, μπορει να πεθαναν προστατευοντας την εισοδο του καστρου). Εν ολιγοις οι σκηνες μετα το θανατο του Ardyn ειναι afterlife realm.



                          Btw ασχετο αλλα πανω σε αυτο που λεει ο evans για starwars, εχω δει 2 αναφορες μεχρι τωρα, η μια ειμαι ο tonberry και η αλλη ειναι η ''μαγισσα'' με τα potions στην απαγορευμενη περιοχη για τους hunters (την συναντας σε ενα side quest). Στην μεταγλωττιση δεν ξερω πως την εχουν αποδοσει αλλα στην ιαπωνικη εκδοση μιλαει σαν τον Yoda (και η μεταφραση επισης το αποδιδει), σε σεξπιρικη διαλεκτο με αλλα λογια

                           
                          Θες να μου πεις περισσότερα για τον έναστρο μύθο;Που το διαβάζεις αυτό;Ότι έβλεπα από Cosmogony κλπ τα διάβαζα όλα.Και ραδιόφωνο άκουγα κι εφημερίδες διάβαζα.
                          Ναι,μου πέρασε από το μυαλό η ιδέα να είναι Afterlife realm αλλά με σκάλωσε το σκηνικό με το γάμο.Λέω,μήπως έχασα τίποτα;Μήπως κάτι δεν κατάλαβα;Οκ,thanks.


                           
                          Star Wars;Πέρα από τους Biggs and Wedge δεν είδα κάτι άλλο.Άμα θες πες μία.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Αναφέρεται σε καποιοpost game περιεχόμενο και σε μια προαιρετική αποστολή . Biggs and wedge είναι πλέον κλασικοί χαρακτήρες στη σειρά - μια από τις βασικότερες επιρροές από Star Wars. Γενικά τα FF είναι έντονα επηρεασμένα από star wars, ειδικά σε θέμα σκηνοθεσίας.

                            Ρε παιδιά, για το Pitioss δε μιλήσαμε xD . Πώς σας φάνηκε; γράφω από το κινητό τώρα όποτε δε θα επεκταθώ παραπάνω, αλλά προσωπικά γούσταρα πολύ.

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Ρε παιδιά, για το Pitioss δε μιλήσαμε xD . Πώς σας φάνηκε; γράφω από το κινητό τώρα όποτε δε θα επεκταθώ παραπάνω, αλλά προσωπικά γούσταρα πολύ.
                              Καλη ιδεα ωραιο dungeon αλλα δεν ηταν για αυτα τα controls..

                              Εχει και back to the future reference btw
                               
                              Στο τελος η σκηνή γυρω απο τη φωτια νομίζω δεν ειναι afterlife αλλα πριν πας insomnia που ξερουν οτι θα πεθάνουν, οι φιλοι σου ειναι dead και αυτοι αφου εμφανίζονται μαζι με Regis και Luna στη μαχη με ardyn.

                              Comment


                              • Καλη χρονια σε ολους, πρωτο post σε αυτο το topic εννοειται

                                Wtf με το menace in steyliff Μπηκα μεσα, επαιζα επαιζα επαιζα, 1 camp, 2 camp,..., 7 camp σε καποια φαση νομιζα οτι ειχε bugαρει το παιχνιδι, μετα μπηκα στο net και ειδα οτι το dungeon εχει 100 οροφους Η πλακα ειναι οτι εχει level 80κατι ενω το Crestholm που ειναι στο 90+ ειναι της πλακας... Eχασα ολα μου σχεδον τα items εννοειται γιατι περα απο ολα τα αλλα δεν ειχα παει με 99 level (εγινα βεβαια ). Τουλαχιστον αποζημειωνει καπως μιας και εχει μερικα απο τα καλυτερα αντικειμενα στο παιχνιδι μεσα.

                                Σχετικα με την προοδο μου, 120+ ωρες, level 99, ολα τα side quests (μαζι με τα fishing missions οπου εχω και τον καλυτερο εξοπλισμο απο την arena) εκτος απο αυτα που δεν εμφανιζονται με scripted τροπο (και δεν ξερω ποσα ειναι, πχ sylvester maps δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν). Μενουν τα 2 τελευταια dungeons, το quest για τα legendary weapons με τα crossblades, 1 hunt, adamatnoise,level 10 για το ψαρεμα (ειμαι level 8 μεχρι στιγμης) + Pitioss. Το τελευταιο το βρηκα τυχαια λιγο μετα που το αναφερατε, μπορει να παω εκει τωρα. Μεχρι στιγμης δεν εχω κανει καθολου farming αλλα υποθετω οτι εφτασε η ωρα... Υπαρχει καποιος πολυ γρηγορος τροπος για AP? Φανταζομαι οτι το default ειναι σφυριχτρα-warp kill-repeat, αλλα θελω να πω επισπευδεται καπως ολο αυτο ή δεν?

                                Επισης δεν εχω παρει τα end game accesories που λεει ο ihne και γενικα δεν ξερω τι παιζει (για ποια αντικειμενα ψαχνω και ποια bosses τα ριχνουν). Τελος εχω δει στο youtube oτι υπαρχουν και super bosses που δεν εντασσονται σε καποιο quest και δεν ξερω πως γινονται trigger (dat game, ποσα πραγματα εχει μεσα ). Στοχος μου ειναι να τελειωσω με αυτα που εχω γραψει στην προηγουμενη παραγραφο και μετα βλεπουμε. Κριμα παντως που το trophy list ειναι τοσο φτωχο, θα ηθελα να υπαρχουν trophies για διαφορα πραγματα πχ pitioss, final fishing mission, steyliff...

                                Comment

                                Working...
                                X