Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wasteland 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Wasteland 2

    To "spiritual successor" των Fallout και Fallout 2, πολλοι το αποκαλούνε και όχι άδικα τον πραγματικό συνεχιστή του Fallout 2.






    Xρηματοδοτήθηκε μέσω Kickstarter και κυκλοφορεί για pc. Στο steam διαβάζω τα καλύτερα λογια. Σιγουρα θα το αγοράσω κάποια στιγμή.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

  • #2
    Σου άρεσαν τα 2 πρώτα Fallout?
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      Tραβάω ξενύχτια με το game από προχθές.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Δε πρεπει να λεει και πολλα αλλιως θα το βγαζαν και στις κονσολες.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ramparter View Post
          Δε πρεπει να λεει και πολλα αλλιως θα το βγαζαν και στις κονσολες.


          Deuadope και οι λοιποί που το παίζετε γράφετε καμιά γνώμη όσο το παίζετε, το παιχνιδάκι με ενδιαφέρει.

          Είναι και από τα παιχνίδια που θα ήθελα να αγοράσω σε retail, αν κάποιος πετύχει την ranger edition πουθενά ας το γράψει εδώ.

          Από τα λίγα που έχω διαβάσει πάντως το παιχνίδι είναι πολύ καλό αλλά δεν πιάνει το divinity original sin και fallout 2.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Deus View Post


            Deuadope και οι λοιποί που το παίζετε γράφετε καμιά γνώμη όσο το παίζετε, το παιχνιδάκι με ενδιαφέρει.

            Είναι και από τα παιχνίδια που θα ήθελα να αγοράσω σε retail, αν κάποιος πετύχει την ranger edition πουθενά ας το γράψει εδώ.

            Από τα λίγα που έχω διαβάσει πάντως το παιχνίδι είναι πολύ καλό αλλά δεν πιάνει το divinity original sin και fallout 2.
            Χμμμ... τι ακριβώς προσδοκίες έχεις από τον τίτλο, τι περιμένεις δηλαδή να δεις; Ψάχνεις γενικά ένα καλό, νέο rpg; Σε ψήνει ειδικά λόγω setting; Είσαι σε φάση για ένα καλό tactical σύστημα μάχης;

            Το παιχνίδι δεν το προτείνω πάντως ή αν θες καλύτερα το προτείνω υπό προϋποθέσεις.

            // Για να γίνω λιγάκι πιο σαφής, άσχετα αν ασχολούμαι αποκλειστικά με το παιχνίδι, πολλά bugs, από εκείνα που είναι ικανά να σου στερήσουν πράγματα, unpolished του κερατά και με μια κάκιστη μηχανή γραφικών. Αν θες φρέσκο rpg καλύτερα περίμενε το Inquisition, αν σε ψήνει η ρέτρο φάση του είδους, δες το Divinity. Αν δεν σου κάνει κέφι για high fantasy και δεν σε ψήνει το Divinity, βουρ για Shadowrun Dragonfall. Τώρα αν είσαι περίπτωση νοσταλγός του ροκ εν ρολλ, εντάξει, δε σε απασχολεί τίποτε και το έχεις πάρει ήδη.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by deus_d0pe View Post
              Χμμμ... τι ακριβώς προσδοκίες έχεις από τον τίτλο, τι περιμένεις δηλαδή να δεις; Ψάχνεις γενικά ένα καλό, νέο rpg; Σε ψήνει ειδικά λόγω setting; Είσαι σε φάση για ένα καλό tactical σύστημα μάχης;

              Το παιχνίδι δεν το προτείνω πάντως ή αν θες καλύτερα το προτείνω υπό προϋποθέσεις.

              // Για να γίνω λιγάκι πιο σαφής, άσχετα αν ασχολούμαι αποκλειστικά με το παιχνίδι, πολλά bugs, από εκείνα που είναι ικανά να σου στερήσουν πράγματα, unpolished του κερατά και με μια κάκιστη μηχανή γραφικών. Αν θες φρέσκο rpg καλύτερα περίμενε το Inquisition, αν σε ψήνει η ρέτρο φάση του είδους, δες το Divinity. Αν δεν σου κάνει κέφι για high fantasy και δεν σε ψήνει το Divinity, βουρ για Shadowrun Dragonfall. Τώρα αν είσαι περίπτωση νοσταλγός του ροκ εν ρολλ, εντάξει, δε σε απασχολεί τίποτε και το έχεις πάρει ήδη.
              ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ, ωραίο ποστ και μου απάντησες σε πολλά από τα ερωτήματά μου. Κοίτα, εγώ ήθελα ένα κλασσικό crpg με το βάθος που χαρακτηρίζει το είδος. Party based gameplay, customisation ομάδας, καλές τεχνικές μάχες, καλό σενάριο και καλοσχεδιασμένες αποστολές είναι απαραίτητα για εμένα. Από ότι λέγεται, έχει θέματα και παίζει τόσο ο random παράγοντας ώστε είναι πιθανό να μην καταφέρεις να μην επιβιώσεις καθόλου και να απαιτείται restart. Τέλος, ακούω πως υπάρχουν αρκετά builds ομάδας που απλά δεν είναι βιώσιμα.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Deus View Post
                ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ, ωραίο ποστ και μου απάντησες σε πολλά από τα ερωτήματά μου. Κοίτα, εγώ ήθελα ένα κλασσικό crpg με το βάθος που χαρακτηρίζει το είδος. Party based gameplay, customisation ομάδας, καλές τεχνικές μάχες, καλό σενάριο και καλοσχεδιασμένες αποστολές είναι απαραίτητα για εμένα. Από ότι λέγεται, έχει θέματα και παίζει τόσο ο random παράγοντας ώστε είναι πιθανό να μην καταφέρεις να μην επιβιώσεις καθόλου και να απαιτείται restart. Τέλος, ακούω πως υπάρχουν αρκετά builds ομάδας που απλά δεν είναι βιώσιμα.
                Προχθές μου φαίνεται κυκλοφόρησε ένα patch-κτήνος που λέγεται ότι διορθώνει πολλά πραγματούδια και κάνει πιο ζμουθ το παιχνίδι. Εν ξέρω. Έχω μερικές μερικές να το τρέξω.

                - Party based gameplay, check. Aδιάφοροι χαρακτήρες μέχρι υπνηλίας.

                - Customization ομάδας, check. Aνεβάζεις skills, κάνει modding όπλα, φοράς armor chests και trinkets, φοράς cosmetic ρούχα για το γούστο.

                - Καλές τεχνικές μάχες, che....εχμ, όχι. Είναι όσο basic γίνεται να είναι.

                - Καλό σενάριο, έτσι κ έτσι. Αν σε ικανοποίησε η δομή ενός Fallout 3, τότε όλα good. Εσύ λειτουργείς ως πλαίσιο, ως αντανάκλαση ενός ρημαγμένου κόσμου με θεότρελους κατοίκους. Aυστηρά faction based με χλιαρό, κεντρικό σενάριο.

                - Καλοσχεδιασμένες αποστολές, check. Το τρυπάκι του παιχνιδιού, είναι το role playing του.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ramparter View Post
                  Δε πρεπει να λεει και πολλα αλλιως θα το βγαζαν και στις κονσολες.
                  κλασσική λογική κονσολά

                  "οτι δεν το φέρνουνε σε κονσόλα δεν ειναι καλό"

                  απο αλλο φόρουμ

                  "το πολυ κοινο σε σχεση με τι? με τα CoD και Battlefield? η ουσια ειναι μια, εαν ηταν αρκετα καλο, και υπηρχε και κοινο στις κονσολες που το ζητουσε, θα γινοταν port."

                  άρα κανένα pc exclusive δεν ειναι καλό game, τέλος πάντων.

                  επειδή δεν έπαιξα και πολλά rpgs, ή μάλλον σχεδόν καθόλου, με το σύστημα μάχης του wasteland 2 δηλαδή rpgs με turn based σύστημα μάχης το κατέβασα απο το θειο για να δω τι και πως και αν μου αρέσει ώστε να μην δώσω άδικα λεφτά. Τελικά απο όσο έπαιξα μπορώ να πω πως μου άρεσε τόσο το σύστημα μάχης όσο και η γενικότερη ατμόσφαιρα αποκάλυψης του συγκεκριμένου τίτλου με ειδικά τους διαλογους να ειναι κορυφοί. Κατά πάσα πιθανότητα πάω για αγορά, στο steam το πουλάνε 39,99 ευρώ αλλά απο κλειδάδικά το βρίσκω και με 15-16 ευρώ.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #10
                    στο steam το πουλάνε 39,99 ευρώ αλλά απο κλειδάδικά το βρίσκω και με 15-16 ευρώ.
                    Εντελώς άσχετο αλλά τι είναι τα κλειδάδικα και πώς λειτουργούν; Επιτρέπεται από το steam; Είναι αξιόπιστα; Όποιος ξέρει ας ποστάρει μερικά.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by straier View Post
                      Εντελώς άσχετο αλλά τι είναι τα κλειδάδικα και πώς λειτουργούν; Επιτρέπεται από το steam; Είναι αξιόπιστα; Όποιος ξέρει ας ποστάρει μερικά.
                      Νομιζω τα ποιο αξιοπιστα ειναι το g2a και το Kinguin που ειναι κατι σαν μεσαζοντας για κλειδαδικα.
                      Απο το Kinguin απο οτι ξερω (δεν εχω ψωνισει) αγοραζεις διαλεγοντας κλειδαδικο αλλα τα λεφτα το κλειδαδικο θα τα παρει μετα απο μηνα ας πουμε, οποτε αν τυχων το κλειδι γινει recall να παρεις τα λεφτα σου πισω.

                      Ουσιαστικα δεν ειναι επίσημοι μεταπωλητες steam keys αλλα πουλανε απο οτι ξερω serial keys απο retail παιχνιδια, κατα βαση απο ρωσια οπου ειναι και πιο φτηνα τα παιχνιδια.
                      Σε ορισμενες περιπτωσεις αντι για serial πουλανε steam gift οπου ουσιαστικα ειναι το παιχνιδι αγορασμενο απο το steam το οποιο στο στελνουν σαν gift.

                      Περα απο ελαχιστες εξαιρεσεις θεωρουνται αξιοπιστα και δεν εχω διαβασει ποτε για καποιον που ειχε προβλημα.
                      Θεωρητικα δεν επιτρεπεται απο το steam και αν αγορασεις steam gift ειναι νομιζω αιτια για ban αλλα δεν εχω διαβασει ποτε για ban οποτε μαλλον δεν δινουν σημασια. Μαλιστα υπαρχουν παρα πολλοι που πουλανε παιχνιδια στο tf2outpost σε ανταλλαγμα κλειδια μεσα απο το ιδιο το steam trade system.
                      Το μονο που αλλαξαν προσφατα ειναι πως καποια παιχνιδια στο steam δεν ειναι πια worldwide στην database οποτε δεν μπορεις να ενεργοποιησεις ρωσικο gift στο steam.

                      Γενικα αν ας πουμε ενα παιχνιδι εχει αγοραστει με κλεμμένη πιστωτικη (αυτο μπορει αν συμβει σε trade με ιδιωτη, απο kinguin νομιζω ειναι σχεδον αδυνατο γιατι ειναι μεγαλα τα μαγαζια) τοτε απλα θα χασεις το παιχνιδι απο το library.
                      Νομιζω ειναι λογικο να υπαρχει τετοια αντιμετωπιση αλλιως πολυ θα ειχαν προβλημα ενω μπορει απλα να πηραν ενα key ή gift απο καποιο giveaway.

                      Αυτο που εχει μεγαλη σημασια ειναι ΠΟΤΕ να μην χρησιμοποιησεις VPN για να κανεις activate key, εκει ειναι πιθανο να την πατησεις και να φας ban.

                      TBH εγω τα φοβαμε λιγο αλλα γυρω μου αγοραζουν πολλοι αβερτα και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα.

                      Comment


                      • #12
                        Μέσω kinguin είχα αγοράσει 30 ευρώ το Dark Souls 2, και πάλι μέσω kinguin βρισκω το Wasteland 2 13 ευρώ http://www.kinguin.gr/catalogsearch/...?q=wasteland+2
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • #13
                          Αισίως ασχολούμαι με το παιχνίδι κοντά στις 60 ώρες και γενικά έχω τα καλύτερα λόγια να πω. Το παιχνίδι από μόνο το αποτελεί μια απόδειξη πως μπορούνε να βγούνε εξαιρετικά πράματα μέσα από το kickstarter.

                          Το παιχνίδι είναι ένα crpg. Γενικά όσοι ασχολήθηκαν με τα δύο πρώτα Fallout πολλά πράματα ίσως να τους φανούνε οικεία. Το παιχνίδι εξελίσσεται σε έναν κόσμο αποκάλυψης (post apocalyptic) όπου τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα είναι ρημαγμένα και κατεστραμμένα. Μέσα σε αυτό το χάος οι άνθρωποι οργανωμένοι σε κοινότητες προσπαθούνε να επιβιώσουνε. Υπάρχουνε και διάφορες οργανώσεις ή ομάδες τύπου συμμορίας οι οποίες προσπαθούνε να επιβληθούνε στους άλλους. Ο παίχτης ανήκει στους Desert Rangers οι οποίοι γενικά είναι αυτό που λέμε οι καλοί ή από τους καλούς της όλης ιστορίας.

                          Ήδη από την αρχή του παιχνιδιού ο παίχτης διαχειρίζεται ένα party, αρχικά τεσσάρων ατόμων. Στην συνέχεια μπορούνε να προστεθούνε και άλλα άτομα με τον μέγιστο αριθμό ατόμων του party να είναι επτά ή οκτώ αν δεν κάνω λάθος. Σε κάθε level που παίρνει ο κάθε χαρακτήρας ο παίχτης μπορεί να επιλέξει τι skill θα ανεβάσει. Αυτή τη στιγμή έχω ένα party έξι ατόμων εκ των οποίων ένας είναι ο leader και ως εκ τούτου έχει ανεβασμένο leadership το οποίο βοηθάει τα μέλη του party να έχουνε καλύτερη ακρίβεια δηλαδή να είναι πιο εύστοχοι όταν επιτίθενται με κάποιο όπλο καθώς και να παρακούνε λιγότερο τις εντολές τις οποίες τους δίνεις. Τον αρχηγό του party του ανέβασα το heavy weapons καθώς και το energy weapons (λέιζερ όπλα) το οποίο κάνει ιδιαίτερη ζημιά σε εχθρούς με armor, σε ρομπότ και επίσης τα λειζερ όπλα δεν παθαίνουνε εμπλοκή. Επίσης έχω έναν sniper του οποίου τερμάτισα το sniper rifles skill και έτσι μπορεί να πυροβολεί από μεγάλες αποστάσεις, να κανει πολύ ζημιά με μια βολή. Επιπλέον τα sniper όπλα προκαλούνε μεγάλο armor penetration. O sniper έχει και το demolition skill με το οποίο απενεργοποιεί εκρηκτικά, νάρκες κτλ. To τρίτο μέλος του party χειρίζεται τυφέκια, έχει δηλαδή ανεβασμένο το assault rifle skill και επίσης το safecracking με το οποίο μπορει να ανοίγει χρηματοκιβώτια, το computer science με το οποίο χακάρει υπολογιστές και το weapon smithing για crafting. Η medic/healer του party χειρίζεται shotguns/sub machines και έχει το field medic με το οποιο heal-άρει, το surgeon skill με το οποίο κάνει rez μέλη του party που έπεσαν κατά την διάρκεια μίας μάχης καθώς και το κλασσικό lockpicking skill για τα ξεκλειδώματα. Από τα δύο τελευταία μέλη του party, το ένα χειρίζεται κυρίως πιστόλια και μετά sniper rifles και επίσης έχει ιδιαίτερα skills όπως το animal whisperer με το οποίο μπορεί να αποτρέπει άγρια ζώα από το να επιτίθενται σε μέλη του party. To άλλο μέλος έχει ανεβασμένα τα bladed και energy weapons καθώς και το smart ass που ανοίγει επιπλέον επιλογές διαλογών.

                          Το παιχνίδι εξελίσσεται σε δύο μεγάλες περιοχές, Αριζόνα και Λος Άντζελες. Κάθε χάρτης αποτελείται από έναν αριθμό τοποθεσιών μεταξύ των οποίων ταξιδεύεις μέσω του χάρτη. Μάλιστα στον χάρτη της Αριζόνα επειδή πρόκειται για έρημο, καθώς κινείσαι από μια τοποθεσία σε μία άλλη ξοδεύεις και νερό το οποίο αναπληρώνεις είτε σε οάσεις πάνω στο χάρτη είτε σε τυχόν πηγάδια που βρίσκονται σε μια τοποθεσία. Και ο χάρτης της Αριζόνα αλλά και του Λος Άντζελες έχει τα λεγόμενα σύννεφα ραδιενέργειας, radiation clouds, τα οποία σε αποτρέπουνε από το να ταξιδέψεις προς μία κατεύθυνση εάν δεν έχεις το κατάλληλο rad suit. Καθώς ταξιδεύεις πάνω στο χάρτη μπορεί να σου την πέσουνε εχθροί τους οποίους είτε μπορείς να τους αντιμετωπίσεις είτε να αποφύγεις την μάχη, αλλά και αυτό δεν απολύτως σίγουρα καθώς παίζουνε κάποιες πιθανότητες.

                          Μέσα στις τοποθεσίες του παιχνιδιού, η κάμερα φυσικά είναι ισομετρική, μπορείς να εστιάζεις με το κυλινδράκι του ποντικιού αλλά και να περιστρέφεις την κάμερα, όταν είναι απαραίτητο για να βλέπεις καλυτέρα τι γίνεται, με το Q και Ε. Το party το κινείς με αριστερό κλικ του ποντικιού. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να κινείς κάθε μέλος του party ξεχωριστά. Γενικά οι δύο μεγάλοι χάρτες αλλά και οι επιμέρους χάρτες/τοποθεσίες έχουνε πολύ εξερεύνηση και ψάξιμο. Εδώ πρέπει να τονιστεί ότι στις τοποθεσίες δεν υπάρχει map οn screen καθώς κινείσαι αλλά πρέπει να πατάς το M ώστε να δεις το χάρτη της τοποθεσίας όπου κινείς το party. Oι μάχες ειναι turn based με τον κάθε μέλος του party να έχει action points το οποία ξοδεύει όταν κινείται κατά την διάρκεια μιας μάχης ή επιτίθεται. Φυσικά για κάθε όπλο απαιτείται διαφορετικός αριθμός action points. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα κάλυψης (cover).

                          Η κεντρική ιστορία του τίτλου δεν είναι αυστηρά διαδραματιζόμενη αλλά εμπλέκεται και με δευτερεύοντες χαρακτήρες και quest. Ανήκεις στου Desert Rangers και προσπαθείς και εσύ να προσθέσεις ένα λιθαράκι στην αύξηση της επιρροής τους στην wasteland, να βοηθάς αυτούς που χρειάζονται την βοήθεια σου και να αντιμετωπίζεις factions που εκμεταλλεύονται τους κατοίκους της wasteland. Υπάρχουν πάρα πολλά και ενδιαφέροντα quest. Οι διάλογοι είναι σχεδόν όλοι εξαιρετικοί και καλογραμμένοι με τις γραμμές διαλόγου να είναι χιλιάδες. Γενικά το παιχνίδι έχει πολύ "διάβασμα" μεσω του οποίου μαθαίνεις πολλά πράματα για το σύμπαν του παιχνιδιού.

                          Τα γραφικά νομίζω είναι καλά για το συγκεκριμένο είδος παιχνιδιού και δημιουργούν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα εγκατάλειψης και παρακμής, από τις ερημικές περιοχές της Αριζόνα έως τις χορταριασμένες τοποθεσίες του Λος Άντζελες. Επιπλέον η ομάδα ανάπτυξης ίσως έκανε ακόμη καλύτερη δουλειά στον ήχο με ωραία και ατμοσφαιρικά μουσικά κομμάτια και ηχογραφημένους διαλόγους με npcs και μέσω του ασυρμάτου αν και οι περισσότεροι διάλογοι είναι χωρίς ήχο. Μέχρι στιγμής έχω παίξει κοντά 60 ώρες και δεν συνάντησα κανένα bug με τον τίτλο μέχρι στιγμής να έχει λάβει πέντε patch.

                          Γενικά πρόκειται για ένα διαμάντι που όμως ίσως δεν απευθύνεται σε όλους. Σίγουρα οι fans των δύο πρώτων Fallout θα το λατρέψουν. Από την άλλη εάν δε σε αρέσει το πολύ μπλα μπλά στους διαλόγους, το συγκεκριμένο turn based σύστημα μάχης και θέλεις το παιχνίδι να σε παίρνει από το χεράκι και να προχωράς καλυτέρα μείνε μακριά.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by BigBOSS View Post
                            Από την άλλη εάν δε σε αρέσει το πολύ μπλα μπλά στους διαλόγους, το συγκεκριμένο turn based σύστημα μάχης και θέλεις το παιχνίδι να σε παίρνει από το χεράκι και να προχωράς καλυτέρα μείνε μακριά.
                            Αυτό εμένα μου αρέσει και είναι κρίμα που πρέπει να ξεψειρίσω σκύλο για να βρω κάτι ανάλογο σε ένα κυκεώνα σημερινών εφφετζίδικων RPGs. Πάλι καλά που έχω κανά Risen και Divinity 2: Dragonknight Saga για λίγο old school στοιχείο ειδάλλως, μόνο Wii retro και PC παλαιά games (στο PC μου).

                            Comment


                            • #15
                              Αν σας άρεσε τόσο το Wasteland 2, βουρ για Shadowrun Dragonfall και Divinity Original Sin. Καλύτερα παιχνίδια σε όλους τους τομείς.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X