Announcement

Collapse
No announcement yet.

Horizon Forbidden West

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Horizon Forbidden West

    image.png


    Κονσολες: PS4, PS5
    Κυκλοφορια: 18/02/22
    Metascore: 88%
    https://www.metacritic.com/game/play...forbidden-west

    DF Analysis





    Συζητηση για τον δευτερο τιτλο της σειρας Horizon. Προσωπικα τελειωσα το παιχνιδι σχετικα προσφατα, και θα ακολουθησει post εντυπωσεων εντος των επομενων ημερων.
    Attached Files

  • #2
    Λοιπον, το παιχνιδι το εχω τελειωσει εδω και καποιο καιρο, το επαιξα στο hard και μου πηρε κοντα στις 80 ωρες, κανοντας θα ελεγα το 90% του optional υλικου (αλλα οχι τα παντα).

    Σε γενικες γραμμες μου αρεσε πολυ και στα highlights θα εβαζα:

    1) Τα γραφικα που ειναι οτι καλυτερο εχω δει ever νομιζω ανεξαρτητου συστηματος, πραγματικα απιστευτο αποτελεσμα που αν δεν το δεις απο κοντα δυσκολα μπορει να καταλαβεις τι εχουν πετυχει,
    2) Το dual sense implementation που ειναι στην κορυφη μαζι με τα Returnal και GT7 και πραγματικα ανεβαζει την ολη εμπειρια σε αλλο επιπεδο,
    3) Το σεναριο που παροτι δεν εντυπωσιαζει οπως αυτο του πρωτου παιχνιδιου (και που παραλληλα το σημαντικοτερο του κομματι ειναι συγκεντρωμενο τις τελευταιες ωρες) παραμενει παρα πολυ καλο, εχει ενδιαφερουσες ανατροπες, και δινει εντονα την αισθηση οτι ειχαν σκεφτει εξ'αρχης (απο το πρωτο παιχνιδι) τι ηθελαν να πουν και που ηθελαν να το πανε,
    4) Το σχετικα καλο open world που παρεχει, δηλαδη side activities που δενουν ωραια με τον κοσμο και τη σχεδιαση του, και που ντυνονται με ενδιαφερον σεναριο τις περισσοτερες φορες ενω εχουν να δωσουν και πραγματα μηχανικα (platforming puzzles με ability gating για νεες τοποθεσιες ή ευρεση των rewards κλπ). Παρεχονται επισης με οργανικο τροπο, και εχουν πολυ μεγαλη ποικιλια (οποτε και δεν υπαρχει η κλασσικη Assassin's Creed δομη, των 10 activities που ειναι copy pasted 1000 φορες κατα μηκος και πλατος του χαρτη),
    5) Το συστημα μαχης του ειδικα στις μαχες με τις μηχανες, το οποιο ναι μεν δεν αναπτυσσεται σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι ιδιαιτερα, παραμενει πολυ καλο και ενδιαφερον δε,
    6) Το τελευταιο 10% του παιχνιδιου που εισαγει κατι που αλλαζει το traversal και το κανει πολυ μα πολυ εντυπωσιακο.

    Στα αρνητικα:

    1) Μιλαμε για ενα sequel που ειναι τερμα safe, και που δεν εχει ουσιαστικες διαφορες με τον πρωτο τιτλο (παρα τις οποιοες βελτιωσεις και προσθηκες),
    2) Ο πρωτος τιτλος αν σημεια ειναι καλυτερα δομημενος κυριως επειδη ειναι πιο μαζεμενος και δεν ειναι τοσο bloated. Εδω για καποιο λογο εβαλαν παρα πολλα πραγματα μεσα και φορτωσαν το παιχνιδι σε βαθμο που μαλλον δρα αρνητικα εν τελει. Ειναι χαρακτηριστικο οτι ενω στο πρωτο παιχνιδι εκανα το platinum και μου αρεσε πολυ η ολη διαδικασια, εδω οκ δεν το επιχείρησα και μαλιστα καπου κουράστηκα προς το τελος.

    Αυτα πανω κατω, γενικα περασα πολυ καλα και ευχαριστηθηκα τον τιτλο παρα πολυ, ελπιζω στο επομενο παιχνιδι απο την αλλη να πανε σε κατι πιο μαζεμενο και να να κανουν περισσοτερες ουσιαστικες αλλαγες.

    Comment

    Working...
    X