Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shenmue 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ωραια ολα αυτα που λετε, για τις kickstarter ριζες κλπ κλπ και για να πω την αληθεια οκ θα μπορουσα και εγω να πω οτι παραβλεπω τα οποια θεματα εχει το παιχνιδι μηχανικα ή απο πλευρας presentation. Εχει δικιο και ο Sub σε αυτο που λεει περι παραγωγης και συγκρισης της με αυτη των προηγουμενων παιχνιδιων. Εγω ομως θα ξαναπω, οτι παροτι τα καταλαβαινω ολα αυτα, ο λογος που δεν εχω παιξει το παιχνιδι και δεν ξερω αν θελω να το κανω εν τελει, ειναι οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι που εχουν ασχοληθει λενε οτι σεναριακα ειναι ενα filler κομματι στην ολη ιστορια.

    Αυτο προσωπικα δεν το καταλαβαινω και το θεωρω παρα πολυ κακη σαν κινηση δεδομενου οτι 1) ο κοσμος περιμενε τοσο καιρο για να δει τη συνεχεια, 2) αυτη μπορει να ηταν η μοναδικη ευκαιρια η ιστορια ειτε να ολοκληρωθει ειτε τουλαχιστον να προχωρησει σε ενα βαθμο, μπορει να μην βγει ποτε το επομενο παιχνιδι δεδομενου οτι δεν υπαρχει καποια εταιρεια στην παραγωγη, 3) η ιστορια που θα πει ενα παιχνιδι δεν ειναι δεμενη με το budget του, οποτε δεν ειναι δικαιολογια η παραγωγη.

    Αν καποιος που εχει παιξει τον τιτλο διαφωνει στα περι filler, ας γραψει, παντως εγω αν ισχυει (που δοση αληθειας εχει γιατι ενταξει, για να μην το παιζω και εγω οτι δεν ξερω καθολου τι παιζει, εχω δει διαφορες αναλυσεις στο youtube που λιγο πολυ κανουν spoil το σεναριο ή την ανυπαρξια του) ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη εκαναν αυτη την επιλογη, δεδομενου παντα οτι υποτιθεται πως ο Suzuki εχει ολο το story και τον ολο σκελετο της πλοκης στο μυαλο του εδω και χρονια.

    Comment


    • Nai, senariaka de proxoraei idiaitera. Poios 3erei giati den to ekane? Aposo 3ero i seira exeis 16 chapters. Ka8e game einai 1-2. Gia na min to exeis pai3ei idi, logika den eisai fan. To 3o meros de 8a to alla3ei auto, mias k prepei na exeis pai3ei k ta proigoumena 2 giati einai allilendeta. Kai den einai kali idea giati 8a asxoli8eis eteroxronismena. Kalutera des paixnidia opos ta Yakuza, pou einai k paraplisia k pio epikaira. Kala senaria, polu drama, dunato gameplay. Kapote ta blepa san ta Shenmue tou ftoxou. Pos alla3an ta pragmata.

      Comment


      • Οι μάχες (αν εξαιρέσουμε την απουσια λαβών), ο χειρισμος σε αυτές, και η λογική που σε βάζει πως πρέπει να εξασκηθεις για να γινεις καλύτερος (και πραγματι πρεπει καθως ανεβαινουν και καποια skills), με κάνουν να θεωρώ το combat system καλυτερο απο αυτο των δύο πρωτων Shenmue.

        Τα περι filers είναι να χαμε να λεγαμε. Το παιχνιδι πρέπει να παιχτει, απο οποιον του αρεσαν τα δυο πρώτα, ειναι πολύ καλό και το μεγαλύτερο σε διάρκεια. Την γνώμη μου την έγραψα σε προηγούμενη σελίδα.
        Last edited by BigBOSS; 06-12-2020, 10:14 AM.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Nai, senariaka de proxoraei idiaitera. Poios 3erei giati den to ekane? Aposo 3ero i seira exeis 16 chapters. Ka8e game einai 1-2.
          Εντάξει όλα τα άλλα αλλά για να ολοκληρωθεί η ιστορία θα χρειαστούν 10+ παιχνίδια; Αυτό δεν είναι ρεαλιστικό στην καλύτερη των περιπτώσεων... Καλύτερα να γίνει σειρά στο Netflix.

          Κάτι τέτοιο προσπάθησε να κάνει το Xenogears (και απέτυχε) αλλά τουλάχιστον το παιχνίδι ήταν αυτοτελές και υπερπλήρες από μόνο του με μία από τις καλύτερες ιστορίες που έχουν βγει ποτέ σε vg.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Gia na min to exeis pai3ei idi, logika den eisai fan. To 3o meros de 8a to alla3ei auto, mias k prepei na exeis pai3ei k ta proigoumena 2 giati einai allilendeta. Kai den einai kali idea giati 8a asxoli8eis eteroxronismena.
            Και ομως, αν κοιταξεις καποιες σελιδες πιο πριν εχω γραψει οτι παροτι δεν επαιξα τα παιχνιδια στην εποχη τους, αγορασα τις HD εκδοσεις στο ps4 και το πρωτο παιχνιδι που εχω παιξει μεχρι στιγμης μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις παροτι το επαιξα ετεροχρονισμενα. Παρακατω οι εντυπωσεις μου.

            Λοιπον προσφατα αγορασα τη συλλογη με το πρωτο και δευτερο παιχνιδι και μολις τελειωσα το πρωτο παιρνοντας ταυτοχρονα και το platinum οποτε υποθετω οτι καταφερα να δω αρκετα πραγματα. Να πω εδω οτι για καποιο λογο ακουγοντας και τις εδω κατα καιρους συζητησεις ειχα την εντυπωση οτι τα Shenmue σαν παιχνιδια ειναι μικρα ωστοσο θα ελεγα οτι αυτο δεν ισχυει. Το παιχνιδι μου πηρε κοντα στις 25 ωρες και θα μπορουσε θεωρητικα να παρει και παραπανω αν το τραβουσα με activities κλπ. Ισως μαλιστα να ειναι και μεγαλυτερο απ'οτι θα ηθελα μιας και προς το τελος το pacing καπου εσπαγε, θα επεκταθω στη συνεχεια. Γενικα θα ηθελα να σχολιασω οτι επειδη δεν ειχα ποτε Dreamcast στην κατοχη μου και επειδη ειμαι και SEGA fanboy, ολα αυτα τα παιχνιδια εχουν ενα legendary status στο μυαλο μου και πραγματικα η νοσταλγια χτυπαει κοκκινο οταν τα παιζω. Παμε ομως για σχολιασμο.

            Σε οτι αφορα το remaster-port, οπως ξερετε εχουν γινει καποια updates για 1080p μαζι με ενα γενικο ρετουσαρισμα, το παιχνιδι τρεχει στα 30 frames και επισης υπαρχουν και καποιες προσαρμογες στον χειρισμο, χωρις βεβαια να αλλαζει ιδιαιτερα το πως επαιζε το παιχνιδι τοτε. Πιο συγκεκριμενα το strafe και η ολη κινηση του χαρακτηρα εχει περασει στον αριστερο αναλογικο και υπαρχει και ελεγχος της καμερας στον δεξι μοχλο (οχι 360 αλλα καπως σαν αυτο του resident evil 4). Το προβλημα φυσικα εχει να κανει με το πρωτο και αυτο που εννοω ειναι οτι μιλαμε για κινηση τυπου original tomb raider, δηλαδη ο αριστερος μοχλος καθοριζει το που βλεπει ο χαρακτηρας με τον δευτερο μοχλο να εχει συμπληρωματικο χαρακτηρα. Ειναι η τεχνικη που χρησιμοποιουσαν οι devs μεχρι και το resi4 (οπου απο κει και επειτα μπηκε στο παιχνιδι ο δευτερος αναλογικος και φτασαμε σιγα σιγα στο σημερα) και κανει το παιχνιδι λιγο δυστροπο, ωστοσο απο ενα σημειο και μετα το συνηθιζεις και στην πορεια δεν σου κανει τοσο εντυπωση. Το σημαντικοτερο που εχει αυτη η εκδοση ειναι οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικα loading screens και οι αναλλαγες απο χωρο σε χωρο κρατουν max 1-2 δεπτερολεπτα. Συνολικα ειμαι της αποψης IHNE, δεν με πειραζουν τοσο τα γραφικα αρκει να υπαρχουν καποια standards στην αποδοση (αναλυσεις και performance) οποτε δεν με πειραξε οτι δεν ειχαμε κατι πιο ''remaster''. Κατα μια εννοια αποδιδει πιστα την εμπειρια του original με τις οποιες αλλαγες απλα να φερνουν το παιχνιδι στο σημερα αξιοπρεπως. Οπως και να εχει προσωπικα μου φανηκε πανεμορφο και σημερα.

            Σε οτι αφορα τα σχολια για το αν εχει γερασει καλα ή οχι, για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι εννοουσαν τα παιδια που το ειχαν παιξει στην εποχη του . To παιχνιδι χωριζεται σε 3 μερη σε οτι αφορα το gameplay: 1) περιηγηση και adventuring point n click στην ουσια μεσα στην πολη του παιχνιδιου 2) QTEs στα cutscenes και στα διαφορα minigames 3) battle system που στην πραγματικοτητα ειναι μια απλοποιημενη εκδοχη των virtual fighter, το point ειναι οτι παιζει σαν 3d fighting game. Τα συγκεκριμενα αυτα ειδη δομικα ειναι δυσκολο να γερασουν ''κακα'' γιατι ειτε δεν ειναι τοσο πολυπλοκα δομικα, ειτε ηταν αρκετα αναπτυγμενα οταν παρουσιαστηκε το παιχνιδι (σε αντιθεση πχ με ειδη οπως τα 3d platformers). Ταυτοχρονα και σημερα οπου χρησιμοποιουνται παρουσιαζονται σχεδον με ομοιο τροπο χωρις τρομακτικες βελτιωσεις.

            Σχετικα με το 1), θυμαμαι συζητησεις που ειχαμε πολλα χρονια πριν (εποχες ps2-αρχες ps3) για το οτι το Shenmue δεν επηρεασε την βιομηχανια και βλεποντας το πιο προσφατο παρελθον (εποχες τελη ps3-αρχες ps4) και το κυμα των neo-adventures βλεπε παιχνιδια της quantic dream, telltale, το κυμα των semi-open world παιχνιδιων καθως και τιτλους ακομα οπως το star citizen που παρουσαζει το in game clock αλλα και τα real time activities (βλεπε τα δρομολογια του τρενου) ως κατι καινουργιο, θεωρω εν τελει οτι πεσαμε παρα πολυ εξω... το παιχνιδι επηρεασε σε τεραστιο βαθμο τη βιομηχανια απλα το εκανε με καθυστερηση μιας 10ετιας οπου απο κει και επειτα πολλες απο τις ιδεες του αρχισαν να υιοθετούνται, με την υπογραφη του να παρουσιαζεται εδω και εκει σε παρα πολλους τιτλους.

            Σε οτι αφορα το 3), εκει νομιζω οτι ειναι και το αδυνατο σημειο του τιτλου και δεν εχει να κανει με το πως εχει γερασει αλλα με το πως υλοποιηθηκε η ολη ιδεα. Το να μετατρεψεις το παιχνιδι σε 3d fighting για τις μαχες ηταν απιστευτα εξυπνο, ωστοσο ετσι οπως το υλοποιησαν θεωρω οτι δεν λειτουργησε οπως θα επρεπε. Το κυριο προβλημα ειναι οτι το button mashing εχει καλυτερα αποτελεσματα απο το να μαθεις τα combos κυριως διοτι τα combos εχουν recovery time οπου μενεις ανοιχτος σε επιθεσεις συν βεβαια οτι επειδη μιλαμε για fights σε 3d περιβαλλον, οι εναλλαγες της καμερας δεν ευνοουν το να πραγματοποιησεις κινησεις που θελουν directional inputs. Ειναι κριμα παντως διοτι θεωρω οτι με καποια μικρα tweeks η ολη ιδεα θα λειτουργουσε, περιμενω να δω αν το βελτιωσαν στο ΙΙ.

            Κλεινοντας να σχολιασω λιγο την ολη δομη, το παιχνιδι εχει 2 περιοχες στην ουσια (την γειτονια του Ryu και το λιμανι) που μπορεις να εξερευνησεις πληρως. Οι περιοχες ειναι σχετικα μικρες αλλα (κατα κυριο λογο η πρωτη) ειναι πλουσιες σε activities, σε exploration κοκ. Θα πει κανεις πως γινεται με 2 μονο περιοχες το παιχνιδι να κοστισε τοσο πολυ? Στην πραξη οχι μονο μπορεις να εξερευνησεις τα περισσοτερα απο τα κτίρια της καθε περιοχης αλλα καθε περιοχη εχει ενα μεγαλο αριθμο απο npcs, καθε εναν με δικο του προσωπο, δικη του προσωπικοτητα, δικο του daily cycle, διαφορετικους διαλογους αναλογα με το τι συμβαινει στην ιστορια ή τι μερα ειναι κοκ. Γενικα ειναι ενας κοσμος που παροτι μικρος σε πειθει οτι ειναι ζωντανος ενω παραλληλα σε κανει να δενεσαι μαζι του διοτι στο τελος του παιχνιδιου πραγματικα θυμασαι και εχεις αποψη για καθε εναν απο τους npcs που γνωρισες. Παραλληλα το παιχνιδι σε πειθει οτι και εσυ εισαι ενας πραγματικος χαρακτηρας μεσα στα πλαισια αυτου του κοσμου και το κανει ακομα και αν πολλες φορες αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο στο παιχνιδι. Εδω να αναφερω σαν παραδειγμα κατι που σχολιασα στην αρχη, στο δευτερο μισο του παιχνιδιου ο Ryu πιανει δουλεια στο λιμανι και επι 5 συνεχομενες μερες εσυ ως παικτης δουλευεις ακολουθωντας την καθημερινη του ρουτινα η οποια σπαει ανα διαστηματα προκειμενου να προχωρησει η ιστορια. Το παιχνιδι αρχιζει να χανει απο εκεινο το σημειο και επειτα σε οτι αφορα το pacing (και πιθανον να επρεπε το συγκεκριμενο κομματι να ειναι μικροτερο) παροτι βεβαια αυτη η επιλογη οπως εγραψα συνεισφερει στο να πεισθει ο παικτης οτι ειναι κομματι αυτου του κοσμου.

            Συνολικα ηταν μια πραγματικα πολυ ξεχωριστη εμπειρια που αξιζει κανεις να δει. Οσοι δεν το εχετε παιξει μην φοβαστε το πως εχει γερασει ο τιτλος, ειναι μια χαρα. Απλα να ξερετε οτι μιλαμε για ενα παιχνιδι που εχει αργο ρυθμο και βασιζεται στο exploration κατα κυριο λογο. Πολυ μπροστα απο την εποχη του ακομα και για τα σημερινα δεδομενα, με ιδεες που ο συγχρονος gamer θα αναγνωρισει αμεσως στα παιχνιδια που παιζει σημερα, αλλα και με μικροπροβληματα ωστοσο εδω και εκει μιας και ηταν και η πρωτη προσπαθεια για κατι τετοιο. Οπως και να εχει νιωθω πραγματικα χαρουμενος που ακομα και με καθυστερηση 20 ετων καταφερα να δω επιτελους το παιχνιδι. Διπλα χαρουμενος διοτι δεν με απογοητευσε στο ελαχιστο.
            Και φυσικα θα γραψω εντυπωσεις και για το 2 οταν με το καλο το τελειωσω. Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσαν τα παιχνιδια οποτε δεν θα μου αρεσει και το 3ο. Μου αρεσαν, δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι οτι δεν καταλαβαινω γιατι το 3ο δεν προχωραει την ιστορια και οτι, γνωριζοντας το αυτο, εν τελει δεν εχω διαθεση να ασχοληθω με τον τιτλο. Ακομα και ο πιο μεγαλος fan να ημουν, αυτη την κριτικη θα την εκανα, το θεωρω τεραστιο φαουλ (για τους fans που περιμεναν τοσα χρονια) να κυκλοφορησει το παιχνιδι χωρις καποια εξελιξη σεναριο. Για μενα δεν ειναι καθολου να "χαμε να λεγαμε" οπως λεει ο BB. Εγω θυμαμαι ολο το internet να λεει εδω και τοσα χρονια "τουλαχιστον να ολοκληρωθει η ιστορια", "ας το κανει με comics, ας το κανει με σειρα, ας το κανει καπως" και εν τελει βγηκε παιχνιδι που ηταν και η καλυτερη δυνατη εκβαση και δεν προχωραει το story καθολου. Να μην σχολιαστει αυτο αρνητικα? Δεν ειναι απογοητευση ή χαμενη ευκαιρια?

            Last edited by nooto; 06-12-2020, 03:19 PM.

            Comment


            • Τύποι σαν αυτον που ανέβασε το παραπάνω βιντεο καλό θα ήταν να μην σε επιρρεάζουν στην επιλογή των παιχνιδιών που θα παιξεις. Μιλαει για terrible game (αν ειναι δυνατον) για ενα παιχνιδι που στο steam έχει 88% very positive. Που να μην ηταν και terrible δηλαδη. Στο steam πολύ εύκολα θα έθαβαν το παιχνιδι αν ήταν κακό και απαίσιο, να εισαι σίγουρος για αυτο.

              Δε ξερω τι στο καλο περιμενε ο καθένας, πάντως η ιστορια του παιχνιδιού φυσικά και προχωράει και εμφανιζονται νεοι χαρακτήρες. Ας μην σου πω και που τελειώνει. Το παιχνιδι σε σημαντικο βαθμό αναλώνεται στη σφυριλατηση της σχεσης Ρυο και Σενχουα. Επιπλέον ο Σουζουκι ποτέ δεν ειπε πως με το Σενμου 3 τελειωνει η ιστορια για να δειξει τα πάντα.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Originally posted by sub_zero View Post

                Όταν πας με την ελπίδα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μείνεις μόνο με τη χαρά. Έχεις πέσεις από ΑΑΑ παραγωγή (αν δεν κάνω λάθος η πιο ακριβή ever όταν είχε γίνει) σε budget τίτλος που ξεκίνησε από το KS, έχουν περάσει 18 χρόνια από την προηγούμενη κυκλοφορία, ε το να θεωρείς ότι θα βγει shenmue 5 και shenmue 6 για να το κλείσεις μάλλον παραείσαι αισιόδοξος σαν δημιουργός.
                Σύμφωνοι έγινε υποβάθμιση και το ξαναέχτισαν από την αρχή αλλά πλέον υπάρχει η βάση οπότε στο επόμενο, αν υπάρχει publisher και αρκετός χρόνος πιστευώ μπορούν να φτιάξουν κάτι όπως πρέπει, όπως έχουμε δει άλλωστε να γίνεται σε άλλα games. Π.χ. τα Street Fighter V, King of Fighter 12 είχαν αρκετά "demo" στοιχεία. Το ένα έκανε αναβαθμίσεις και το άλλο βγήκε όπως πρέπει στο 13. Άλλο παράδειγμα το Witcher Enhanced Edition έχει βελτιώσεις που δεν περιορίζονται στη δίορθωση bugs: https://kotaku.com/the-witcher-enhan...a-year-5040872. Edit: Πρόσφατο παράδειγμα που πέτυχα τώρα, το Halo Infinite με τους υπεύθυνους να δηλώνουν ότι θέλουν χρόνο.

                Αυτό που δεν θέλω να πιστεύω είναι η ομάδα ανάπτυξης του Yu να πει "παιδιά μέχρι εδώ μπορούμε". Όλα γίνονται αρκεί να βρεθεί κάποιος που πληρώνει και δεν θέλει το game να βγει σε 1 χρόνο.
                Last edited by Ryu_gr; 10-12-2020, 01:58 PM.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Το θεμα με το Shenmue 3 ειναι πως ειναι ενα αποτυχημενο project (εμφαση στη λεξη project, το παιχνιδι ειναι αλλο θεμα) και νομιζω θα αποτελει στο μελλον υπενθυμιση για ενα παραδειγμα προς αποφυγη μιας και δειχνει τι γινεται οταν ενας τεραστιος developer των 80ς-90ς καταπιανεται με ενα πολυ μοντερνο concept (kickstarter) το οποιο δεν ξερει πώς να χειριστει.

                  To oτι η ιστορια δεν προχωραει ουσιαστικα ειναι μεγαλο φαουλ. Σημαντικο μερος των backers με τα οσα εγιναν κατα την αναπτυξη του παιχνιδιου (μαζι και με το τελικο αποτελεσμα που σιγουρα δεν ικανοποιησε σεβαστο μερος των backers) δε θα δωσουν αλλα λεφτα για συνεχεια. Ηδη το budget ηταν χαμηλο, πώς θα βγει Shenmue 4; Ειλικρινα πιστευετε πως αυτο μπορει να γινει; Στην καλυτερη να βγαλουν κατι ακριβως σαν το 3 (που και παλι δε θα τελειωσει την ιστορια), στη χειροτερη αυτο δε θα γινει ποτε και το πολυ ο Suzuki να γραψει κανα ημερολογιο σε blog για να μας πει πώς τελειωνει η πλοκη.

                  Το παιχνιδι σε καποιους fans αρεσει πολυ, σε αλλους οχι τοσο και σε non-fans δε νομιζω καν να υπαρχει μεγαλο κοινο που ξυπνησε μια μερα και ειπε να παιξει Shenmue 3, κοινως λογικα δεν το εχουν παιξει καν οι περισσοτεροι εξ' αυτων για να το κρινουν. Ιδιως το επιχειρημα το παχνιδι εχει καλα steam reviews αρα ειναι καλο παιζει να ναι ο,τι πιο παραλογο εχω δει και θελω να πιστευω πως δε χριζει περαιτερω αιτιολογησης το παραπανω.

                  Comment


                  • Το ολοκλήρωσες;

                    Το αν θα βγει Shenmue 4 εξαρτάται σε μεγάλο βαθμο απο την υποστήριξη των fans πιστεύω, εάν στηρίξουν σε νέο Kickstarter ναι άνετα βγαίνει, εγώ απο τη μεριά μου τουλάχιστον θα στηρίξω.

                    Ναι το γεγονος πως έχει καλά steam reviews, αποτελει ένδειξη πως το παιχνιδι ειναι καλό, σίγουρα δεν ειναι κακο ή άθλιο παιχνιδι. Ο κόσμος το έκρινε σαν Σενμου, και σε αυτο που κανει ειναι καλό, ειναι καλό Σενμου. Επισης τονιζουν πως δεν ειναι παιχνιδι για ολο τον κοσμο (οπως και αλλα παιχνιδια σαν το death stranding που τερματισα χθες). Ο κόσμος γνωριζει και κρινει, το να λεμε πως... το γεγονος πως εχει 88% very positive στο steam δε συνεπάγεται και καλό παιχνιδι/δεν σημαίνει κατι, ειναι πολύ υποτιμητικη άποψη για τον κόσμο που το έπαιξε και του άρεσε, σαν να μην κρινουν αυτοι σωστά και κρινουν οι αλλοι που κατεχουν την απολυτη αληθεια, οι οποιοι άλλοι εάν στο steam έπαιρνε ενα 30% negative θα λέγαν "να δειτε ποσο κακο παιχνιδι ειναι, και στο steam τρώει γερό θάψιμο" και δεν θα ειχαν άδικο.
                    Last edited by BigBOSS; 17-12-2020, 10:04 AM.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Auto einai to kai to problima sti sugkekrimeni periptosi. Enas titanoterastios dimiourgos opos o Suzuki na ginetai karagkiozis gia na ekdosei to ergo tis zois tou. Kai den einai mono autos, alla kai alloi tosoi pou minane orfanoi otan boulia3e i Sega. To 8ema einai oti to Shenmue san Kickstarter petuxe. Oi fans paroti exoun perasei arketa xronia paramenoun dipla sto project. Toulaxiston poulise arketa kala k ola einai pi8ana.

                      Comment


                      • Big Boss αν θέλεις να υποστηρίξεις πως το Shenmue 3 είναι καλό game το να φέρνεις σαν επιχείρημα το ποσοστό βαθμολογιών στο Steam είναι εντελώς λάθος σαν λογική, υπεραπλουστεύεις.

                        Πέρα από το προφανές, το ότι κάποιος μπορεί να παίξει ένα τέταρτο και να βαθμολογήσει καθώς και ότι τα περισσότερα γνωστά games έχουν θετικές βαθμολογίες, στο Steam όταν βαθμολογείς ένα παιχνίδι λες απλά αν το προτείνεις ή όχι και αιτιολογείς. Δεν βάζεις βαθμό. Το 88% λοιπόν των χρηστών το προτείνει, δεν λέει ότι πρόκειται για το αψεγάδιαστο game. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να προτείνει να παίξεις έναν τίτλο του 6 'η του 7 παρόλα τα προβλήματά του. Αν θέλεις να πείσεις για το ότι αρέσει πολύ το Shenmue 3 πες μας τις θέσεις reviewers που το εκθειάζουν, έτσι θα πείσεις.

                        Πάντως όλοι όσοι το έπαιξαν συμφωνούν πως η πλοκή εξελίσσεται ελάχιστα και πως υπάρχει πολύ filler περιεχόμενο. Αν και είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει πολύ σαν game θεωρώ εντελώς λάθος τον τρόπο που χειρίστηκε το θέμα ο Yu Suzuki, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο άνθρωπος δεν είναι ο superstar και απίστευτα δημοφιλής δημιουργός που εξασφαλίζει χρηματοδότηση δεκάδων εκατομμυρίων για την πλάκα του όπως είναι ο Hideo Kojima. Το Shenmue 3 κυκλοφόρησε με πολύ κόπο, δέχτηκε έντονη κριτική και τώρα συζητάμε το αν θα βγει 4. Να μην ξεχνάμε πως ο Suzuki σχετικά πρόσφατα ανέφερε πως είναι στα σκαριά anime Shenmue...


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Το Shenmue ειναι καλο game και έγραψα εδώ το λόγο https://gamers-odyssey.net/forum/gam...653#post245653

                          Τα θετικά steam reviews λιγο πολύ γράφουνε οτι γραφω και εγώ, άρα το Shenmue ειναι καλο game και καλο Shenmue.

                          Εσυ το ολοκλήρωσες το game; εάν οχι γιατι σε πιάσε μανια να με βγάλεις λάθος;

                          εαν το ολοκληρωσεις και το βρεις κακο παιχνιδι θα το δεχτώ.

                          εγώ το απόλαυσα και προσωπικά μου φτάνει.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Στους fans θα αρεσει αρκετα και λογο νοσταλγιας, ακομα και αν εχει ακριβως αυτους τους απαρχαιωμενους μηχανισμους των πρωτων 2. Το θεμα ειναι τι προσδοκιες εχει καποιος απο ενα shenmue.

                            Comment


                            • Φήμες για επερχόμενη ανακοίνωση του Shenmue 4:


                              Υπάρχουν λόγοι που ευσταθούν, η 110 Industries είχε καλέσει τον Yu στο Tokyo Game Show. Επίσης σε κάποιο Instagram post απάντησαν σε έναν Shenmue fan "γιατί νομίζεις ότι τον καλέσαμε;"

                              Επιπλέον η banana και το μήλο στο twitter post είναι το φαγητό για ενέργεια στο Shenmue 3.

                              Υπάρχει το Animation το οποίο πάει καλά και φυσικά το game έχει μεταφερθεί στη νέα εποχή οπότε δεν είναι ακατόρθωτο να το ξαναπιάσουν και να το κάνουν όπως πρέπει.

                              Οπότε ετοιμαστείτε ίσως ακούσουμε ευχάριστα νέα σύντομα 😊
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Μακάρι να ανακοινωθεί.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X