Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αν πάνε όλα καλά, απόψε το ξεκινώ.

    Comment


    • Το ξεκίνησα και είναι ακριβώς η εμπειρία που προσδοκούσα πως θα ναι. Απλή, αγνή εξερεύνηση και περιπέτεια, σαν να σαι μικρό παιδί ακόμη ένα πράγμα.

      Comment


      • Δηλαδή με λες να πάρω Switch τώρα'δα;
        Last edited by Ren_of_Heavens; 18-04-2017, 12:35 PM.

        Comment


        • Εγω με WiiU την κάνω τη δουλειά πάντως..

          Comment


          • Ασχετο αλλα ο Kass ειναι ο αγαπημενος μου NPC by far. Ειναι θεαρας τελος!


            Do a barrel roll!

            Comment


            • Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει να προχωρήσω την ιστορία πολύ, οπότε ταξιδεύω προς τους πύργους και μετά ασχολούμαι με τους τριγύρω ναούς. Υπάρχει σχεδόν απόλυτη ελευθερία κινήσεων, αλλά παρ' όλα αυτά το παιχνίδι ξέρει και καθοδηγεί διακριτικά τον παίχτη. Φαίνεται πως αυτός ο τεράστιος κόσμος είναι πολύ προσεχτικά σχεδιασμένος, σε συνάρτηση με την πρόοδο της ιστορίας, για να προσφέρει συνεχώς μια συγκροτημένη αίσθηση παραμυθιού και περιπέτειας.

              Εχθές για παράδειγμα έκανα ένα πολύ όμορφο ταξίδι από τον πύργο του Dueling Peaks προς τον κοντινότερο απο κει πύργο. Ξεκίνησα με άλογο αρχικά και το άφησα στην όχθη ενός ποταμού. Ο πύργος βρισκόταν από την άλλη πλευρά και φαινόταν πως δεν μπορούσα να κολυμπήσω απέναντι, οπότε προχώρησα βόρεια κατά μήκος της όχθης με σκοπό να βρω μια γέφυρα και να γυρίσω ξανά κάτω. Στον δρόμο βρήκα ερείπια και μέσα και τριγύρω μαζεμένους εχθρούς. Η φωτιά που είχαν ανάψει τα μποκόμπλιν με βοήθησε πολύ να αποχτήσω το πάνω χέρι στη μάχη. Τα λάφυρα ήταν πλούσια (αγκαθωτά ρόπαλα και δόρατα, θα με φτάσουν λέω για δυο-τρεις μάχες), και η αίσθηση της επιβίωσης πολύ ικανοποιητική. Χαίρομαι που εγκαταλείφθηκε το μηχανικό και διαδικαστικό σύστημα μάχης των προηγούμενων τίτλων με ένα πιο οργανικό και ανοιχτό. Πολλές φορές θα παίξει ρόλο κάποιος απρόσμενος περιβαλλοντικός και όχι μόνο παράγοντας. Μονάχα που οι συνεχείς παύσεις για εξοπλισμό και φαγητό είναι αναγκαιότητα - ένα μικρό αγκάθι στη συνεχή ροή που βιώνεται παίζοντας.

              Φεύγοντας από το μέρος της μάχης, αγνόησα ένα μεγάλο πέρασμα αριστερά και πίσω μου - αναρωτιόμουν όμως πού οδηγεί και τι με περιμένει μετά τη στροφή. Εντωμεταξύ ήταν νύχτα και είχε φεγγάρι, και μόνο αυτό το μέρος σκιαζόταν. Μικρές στιγμές μυστηρίου λοιπόν, σαν σκηνοθετημένες, μόνο που δεν είναι. Μαγεία! Βλέπω επιτέλους μια μεγάλη ξύλινη γέφυρα, περνάω απέναντι και ξεκινάω τον δρόμο για πίσω. Να μην τα πολυλέω, φτάνω σε ένα φαραγγοειδές άνοιγμα στη βάση ενός μεγάλου βράχου και ο πύργος ακριβώς πάνω και ψηλά. Δίνεται η αίσθηση πως μπήκα σε εχθρικό περιβάλλον. Κάπου εκεί τέλειωσα για τη μέρα - για κάποιον λόγο, αυτό το παιχνίδι τρεις μέρες τώρα που το άρχισα το σταματώ όχι επειδή βαριέμαι αλλά επειδή δεν φτάνει ο χρόνος. Να δούμε πώς θα το αφήσω για να πάω να ασχοληθώ με εξεταστικές...

              Comment


              • Τελευταίο και οριστικό update μέχρι το dlc.

                196 ώρες, όλα τα shrines, όλα τα side quests, όλες οι memories, όλες οι armors, ένα monster medal
                 
                (θα πήγαινα για όλα αλλά έμαθα ότι δεν ξεκλειδώνεις κάτι οπότε το άφησα)
                complete το compendium και 410 korok seeds.
                Κοινώς έκανα-πήρα τα πάντα εκτός μίας horse armor η οποία θέλει τρελή ευστοχία σε ένα minigame που πολύ απλά δεν βγαίνει! Σπατάλησα 400 arrows και 10 τόξα, δεν βγαίνει!!!

                Τα korok seeds θέλουν guide για να βρω τα υπόλοιπα και δεν θέλω να παίζω με ένα χάρτη στο κινητό δίπλα μου, χαλάει όλη την εξερεύνηση ΙΜΟ. Τα 410 χωρίς guide είναι πολύ καλά, ούτως ή άλλως την δουλειά τους την κάναν με το παραπάνω
                 
                (σχεδόν complete inventory, μόνο 2 slots στις shields μου μείνανε).


                Γενικότερα δεν έχω να πω πολλά. Είναι το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει αν βγάλω την νοσταλγία σαν κριτήριο.
                Υπάρχουν κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα, αλλά μπροστά στο σύνολο μοιάζουν με nitpicks.

                Comment


                • Εγω ειμαι σε φαση που το παω χαλαρα για να μην τελειωσει, εχω αλλα 20 shrines να βρω ακομα και αρκετα seeds αλλα δεν βιαζομαι τις ψαχνω μονος μου γιατι μου αρεσει η εξερεύνηση του κοσμου. Αυτο που εκανα τις τελευταιες μερες ειναι να φαρμαρω λιγο materials για τα amiibo armors, τα καλα που χρησιμοποιω συνεχεια barbarian/ancient τα χω μαξαρει εδω και καιρο οποτε φαρμαρα και περιμενω fierce deity.

                  Δεν ξερω ποτε θα παω για τερματισμο, λογικα αφου βρω τα shrines και δω τα memories με τη σειρα.

                  Για ng+ που λενε παντως θεωρω οτι δεν ταιριαζει στο game καθολου, αυτο που θα μπορουσαν να κανουν ειναι να κρατας shrine/equipment και να κανουν reset τα divine beasts και να προσθεσουν και αλλα δυσκολοτερα enemies/mini bosses και equipment.. Δεν ξερω πως μπορει να λειτουργήσει το "hard mode" χωρις νεο content αφου θα το εχουμε τελειωσει ολοι μεχρι τοτε και δεν νομιζω να ψηνεται κανεις να ξανακανει ολα τα shrines σε ng+ ουτε free roam χωρις λογο.

                  Comment


                  • Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Ε
                    Για ng+ που λενε παντως θεωρω οτι δεν ταιριαζει στο game καθολου
                    Εννοείς στο dlc; Αν ναι συμφωνώ. Δεν είναι game που ξαναπαίζεις στο καπάκι από την αρχή. Δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο.

                    Comment


                    • Ναι μερος του dlc ειναι το hard mode, καπου ακουσα οτι προκειται περι ng+ δεν ξερω αν ισχυει ομως.

                      Comment


                      • Δεν μπορώ να βρώ την τοποθεσία της τελευταίας ανάμνησης διάολε. Επίσης πώς στο καλό ξετρυπώνεις το Shrine που "Ένα βέλος να περάσει μέσα από 2 δαχτυλίδια". 2 πέτρες είναι στην ευθεία, το έριξα, πέρασε και από τις 2 και τίποτα. Κάτι δεν καταλαβαίνω...

                        Όπως και να έχεις πήγα Ganon, του μέτρησα τα παϊδια, αλλά μετά από αυτό το έπος, ο τελικός κακός απλά φαίνεται παιδάκι, αδύνατον να χάσεις με καλό εξοπλισμό. Αυτά. Single player Παιχνίδι της δεκαετίας.
                        Insert Coin

                        Comment


                        • Μου φαίνεται είμαι από τους λίγους που δε δυσκολεύτηκαν καθόλου με αυτήν την τοποθεσία. Βρίσκεις αρκετούς NPCs που σου μιλάνε για αυτό το μέρος και είναι αρκετά ξεκάθαρη η εικόνα στο σπίτι της Impa. Τώρα θα μου πεις, αν δε βρεις αυτούς τους NPCs... ή αν τους βρήκες και ξέχασες τι σου λένε, πώς να τη βρεις;

                          114 dungeons κι όλα τα armour sets πλην του τελευταίου τελευταίου βρίσκομαι εγώ, με 270+ koroks, όλες τις αναμνήσεις και φαντάζομαι τις περισσότερες αποστολές. Δε θα ασχοληθώ ιδιαίτερα πολύ με το να βρω τις τελευταίες αποστολές (όσες μου μένουν, αν μου μένουν), μιας και δεν κερδίζεις τίποτα το ιδιαίτερο και φοβάμαι μήπως αμαυρωθεί η εικόνα που έχω για το παιχνίδι με το να μπω στη διαδικασία ενός collectathlon. Having said that, τα 5 από τα 6 shrines είναι από αποστολές που δεν έχω βρει, οπότε είναι απαραίτητη η επίσκεψη όλων των περιοχών από την αρχή. Νομίζω ότι υπάρχει ένα ακόμα χωριουδάκι που δεν έχω βρει. Επίσης δεν έχω βρει την τέταρτη νεράιδα.

                          Πλέον βρίσκομαι στις 125 ώρες παιχνιδιού και παίζω αρκετά χαλαρά, με διαλείμματα ημερών μεταξύ των sessions. Δεν το έχω τερματίσει ακόμα, περιμένω να επιστρέψει η γυναίκα για να το τερματίσουμε μαζί. Δεν άνοιξα οδηγό ούτε στιγμή και δε βαρέθηκα ούτε στιγμή, όπως ειπώθηκε πολλές φορές, μιλάμε για ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

                          NG+ δύσκολα θα έκανα, αλλά ένα hard mode από το μηδέν δε θα με χάλαγε (σε κανά χρόνο από τώρα). Πιστεύω ότι πρόκειται για έναν τίτλο που μπορείς να τον παίξεις με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, βλέποντας νέα πράγματα κάθε φορά. ΠΧ εμένα η βασική μου προσέγγιση ήταν συλλογή rupees -> αγορά πανοπλιών -> αναβάθμιση πανοπλιών, κάτι που έκανε άχρηστο το μαγείρεμα. Θα μπορούσα άνετα να παίξω όλο το παιχνίδι με μία τούμπανο στολή (την hyrule knight πχ σε full αναβάθμιση) και cold, heat, lightning, strength, stealth, κτλ να τα καλύπτω μόνο με τα ανάλογα φαγητά.

                          Το ζήτημα είναι ότι δε θέλω να επενδύσω άλλο σε Wii U, οπότε DLCs κτλ θα παιχτούν στο Switch, όταν με το καλό το αγοράσω. Κρίμα που η Ν δεν αξιώθηκε να βγάλει ένα saves transfer tool, δε θα της ήταν δύσκολο.
                          Last edited by Evans; 27-04-2017, 01:08 AM.

                          Comment


                          • Originally posted by Jedah View Post
                            Δεν μπορώ να βρώ την τοποθεσία της τελευταίας ανάμνησης διάολε. Επίσης πώς στο καλό ξετρυπώνεις το Shrine που "Ένα βέλος να περάσει μέσα από 2 δαχτυλίδια". 2 πέτρες είναι στην ευθεία, το έριξα, πέρασε και από τις 2 και τίποτα. Κάτι δεν καταλαβαίνω...
                            Αυτό που κάνεις είναι, μάλλον το βέλος δεν πέρασε κι από τα δύο. Δοκίμασε άλλες πέτρες. Μου πήρε λίγο να βρω τις ιδανικές δύο.

                            Comment


                            • Dual Language update διαθεσιμο ηδη, μπορουμε να επιλεγουμε διαφορετικο voice acting διατηρωντας το system text
                              Starting today, players will be able to experience the game in one of nine audio languages [Japanese, English, French (France), French (Canada), German, Spanish (Spain), Spanish (Latin America), Italian and Russian], with a different language used for on-screen text by downloading a free software update. To enable this feature in the Wii U version of the game, players will need to download a Voice Pack from Nintendo eShop

                              Επισης για το 1o DLC

                              The first of two planned expansion packs is called The Master Trials, and will launch this summer. It will include the "Trial of the Sword," Hard Mode, various in-game tools, and extra equipment. The second pack, planned for the holiday, is so far unnamed.
                              The Trial of the Sword is a 45-room challenge tower with waves of enemies. Link starts without any armor or weapons, and progresses through tougher and tougher enemies as he makes his way through. Once you clear the trials, the Master Sword will always be powered-up and glowing.

                              If that isn't tough enough for you, you crazy person, Hard Mode ranks up all the enemies and even adds some higher-ranking enemies that you can't see in a normal game. Plus, enemies will recover health during battle, and they'll be more aware when you attempt to sneak up on them. Finally, floating planks will be scattered around Hyrule, offering more chances for treasure and battles as long as you can reach them.
                              Link will also get a few extra tools. A "Hero's Path" mode will document your paths on the map to help track where you've been, up to the last 200 hours of playtime. It includes a slider to let you see your footsteps on a timeline, and even works retroactively. That means somewhere in that game, it's already been tracking your footsteps. A "Travel Medallion" will be squirreled away in a treasure chest somewhere in the world, and once you find it you can create a waypoint to wherever you'd like. A Korok Mask will make it easier to find Koroks by giving a signal when you get close. And finally, eight more pieces of equipment based on previous characters from Zelda will be available, featuring outfits styled after Midna, Phantom, Majora's Mask, and because someone probably demanded it somewhere, Tingle.




                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Την βρήκα την τελευταία ανάμνηση, πήγαινα σε λάθος νεκροταφείο από Guardians, είναι 2 μεγάλες περιοχές. Αυτό με το βέλος θα το ξαναδοκιμάσω.
                                Insert Coin

                                Comment

                                Working...
                                X