Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ring Fit Adventure

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ring Fit Adventure



    Πλατφόρμα: Nintendo Switch
    Κυκλοφορία: 18/10/2019
    Έκδοση / Ανάπτυξη: Nintendo
    Είδος: Workout / RPG

    Μετέφερα τα ποστς εδω καθώς γραφτηκαν αρκετα με αφορμή την ερώτηση του Deus στις προσφατες αγορες

    Originally posted by Deus

    Ραμπ με ψήνει και εμένα άγρια το Ring Fit, το έπαιξες καθόλου; Εντυπώσεις; Ενδείκνυται για γυμναστική, βλέπεις αποτέλεσμα; Το ψήνω και εγώ.
    Οπωσδήποτε το συνιστω εχοντας ασχοληθει στο Wii με αρκετα fit games. Ενω ξεκιναει αρκετα απλοικα και νομιζεις οτι ειναι απλα ενα Fitness game που απλα σου εχουν βαλει ενα "rpg" περιτυλιγμα, σταδιακα εισαγονται νεα στοιχεια οπως νεες επιθεσεις (δλδ νεες ασκησεις με τις οποιες χτυπας τους αντιπαλους) με μεγαλυτερο damage και multiple targets, ρουχα που δεν αλλαζουν μονο εμφανιση αλλα και stats, δυνατοτητα να κανεις craft potions (smoothies) και μπορει καποια στιγμη να χρειαστεις και λιγο grinding αν εισαι under leveled.
    Στο κομματι της γυμναστικης εγω παιζω σε δυσκολια λιγο πανω απο τη μεση (19/30) και νιωθει οτι σε καποια σημεια γινεται αρκετη δουλεια, ειδικα στα χερια καθως το ring γινεται αρκετα σκληρο μετα απο 20 πιεσεις
    Η ρυθμιση της δυσκολιας απ οτι εχω καταλαβει επηρεαζει τον αριθμο επαναληψεων δηλαδη αν η επιθεση θα σου ζητησει να κανεις 10 ή 12 ή 15 καθισματα κλπ.

    Τα χερια μου αυτη τη στιγμη πονανε αρκετα απ τις δυο προηγουμενες μερες
    Do a barrel roll!

  • #2
    Originally posted by Ramparter View Post
    Οπωσδήποτε το συνιστω εχοντας ασχοληθει στο Wii με αρκετα fit games. Ενω ξεκιναει αρκετα απλοικα και νομιζεις οτι ειναι απλα ενα Fitness game που απλα σου εχουν βαλει ενα "rpg" περιτυλιγμα, σταδιακα εισαγονται νεα στοιχεια οπως νεες επιθεσεις (δλδ νεες ασκησεις με τις οποιες χτυπας τους αντιπαλους) με μεγαλυτερο damage και multiple targets, ρουχα που δεν αλλαζουν μονο εμφανιση αλλα και stats, δυνατοτητα να κανεις craft potions (smoothies) και μπορει καποια στιγμη να χρειαστεις και λιγο grinding αν εισαι under leveled.
    Στο κομματι της γυμναστικης εγω παιζω σε δυσκολια λιγο πανω απο τη μεση (19/30) και νιωθει οτι σε καποια σημεια γινεται αρκετη δουλεια, ειδικα στα χερια καθως το ring γινεται αρκετα σκληρο μετα απο 20 πιεσεις
    Η ρυθμιση της δυσκολιας απ οτι εχω καταλαβει επηρεαζει τον αριθμο επαναληψεων δηλαδη αν η επιθεση θα σου ζητησει να κανεις 10 ή 12 ή 15 καθισματα κλπ.

    Τα χερια μου αυτη τη στιγμη πονανε αρκετα απ τις δυο προηγουμενες μερες

    Τι απόσταση πρέπει να κρατάς από την τηλεόραση; Ας πούμε θυμάμαι το Wii Fit ήθελε πάνω από 1 μέτρο και δεν είχα χώρο.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Το Wii ηθελε αποσταση λογικα λογω sensor bar. Εδω δε χρειαζεσαι αοσταση απο τη τηλεοραση, απλα χρειαζεσαι χωρο για κινησεις οπως σανιδα. Δηλαδη καπου να χωραει το σωμα σου οριζοντιομενο, πχ δες εδω στο 56" https://youtu.be/WI5ffVjCLfA?t=56.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Ωχ,πρόβλημα αυτό.Θα το πάρω και βλέπουμε.Ευχαριστώ.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Μπορεις παντως να διαλεγεις ποιες επιθεσεις θα χεις μαζι σου. Ξεκινας με 4, επειτα βρισκεις κι αλλες αλλα καθε στιγμη μπορεις να χεις μεχρι 6 ενεργες τις οποιες μπορεις να αλλαξεις πριν απο καθε πιστα. Ετσι μπορεις να προτιμας να εχεις κινησεις που σε θελουν ορθιο. Αυτο βεβαια μπορει να σε περιορισει ελαφρως καθως καποιες κινησεις ειναι πιο ευνοικες αναλογα τους εχθρους που αντιμετωπιζεις. Μεχρι στιγμης παντως οι δυο κινησεις που εχω που θελουν να σαι στο πατωμα δεν ειναι σημαντικες.

          ΥΓ: Το δαχτυλιδι ειναι πολυ ποιοτικη κατασκευη με μεγαλη αντισταση.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Άψογα ρε συ,ευχαριστώ.Όταν το πάρω θα γράψω περισσότερα.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Αφού πέρασα και το 4ο κόσμο το παιχνίδι έχει ανοίγει αρκετά, υπάρχουν σημεία σε πίστες που δεν είναι ακόμη προσβάσιμα και θα χρειαστεί να γυρίσω πίσω αργότερα (backtracking) ενώ πλέον στο level 26 το παιχνιδι μου έδωσε και κίνηση αναπλήρωσης ενέργειας - μέχρι τωρα ενεργεια μεσα στη μάχη αναπλήρωνες μόνο με smoothies. Δεδομένου του πόσο μεγαλώνουν οι κόσμοι καθώς προχωράς, κι ότι υπάρχουν 20 απ ότι διάβασα κάπου, το παιχνίδι είναι πολύ μεγάλο. Με μια ώρα τη μέρα ενα διμηνο θα το χρειαστεί κάποιος σίγουρα.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Μου αρέσουν πάρα πολύ τα όσα διαβάζω. Μια που έχω πάρει πολύ ζεστά το θέμα της γυμναστικής θα το τσιμπήσω σίγουρα, από όλους ακούω πολύ καλά λόγια. Αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ είναι το ότι έχει αρκετό περιεχόμενο, ότι γυμνάζει πραγματικάκαι πως διατηρεί την nintendo μαγεία που έχουν τα fracnhisses της εταιρείας. Θα το τσιμπήσω σίγουρα όταν ξαναπληρωθώ και θα γράψω εδώ.

                Επίσης να πω πως σε σκρουτζομάγαζα μπορούμε να βρούμε το παιχνίδι 10 ευρώ φθηνότερα από τα μαγαζιά.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #9
                  Ναι, 70€ απ'το gamescom.gr το πήρα.

                  Και ναι εχει τη μαγεια που λες, απλοικα γραφικα αλλα πολυ ομορφα σε κανουν να θες ενα free roam mode να εξερευνησεις. Απλά σε κάθε περίπτωση να θυμάστε ότι είναι Fit game πρωτίστως και μετά RPG.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Αυτό είναι το παιχνίδι που παιζω περισσοτερο τις τελευταιες 2 εβδομαδες. Εθιστικότατο, οσο προχωρας σου δινει νεα challenges και ασκησεις καθώς και skills (perks βασικα).

                    Ειχα μια φοβια αν θα με κρατησει αλλα οχι πια. Μπηκα 9ο κοσμο κι ειμαι level 65. Αξίζει να του δωσετε μια ευκαιρια αν θελετε να γυμναστειτε απ το σπιτι παιζοντας παραλληλα κατι που θα σας κρατησει.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #11
                      Ωραίος Ραμπ.

                      Μια ερώτηση μόνο, τι λέει από περιεχόμενο, έχει ικανοποιητική διάρκεια; Επίσης, βλέπεις διαφορά στο σώμα σου; Νιώθεις ότι γυμνάζεσαι;

                      Επίσης να πω πως το παιχνίδι θα είναι σε προσφορά για το black friday, θα πωλείται στα 65 ευρώ, στα σκρουτζομάγαζα τουλάχιστον. Θα το τσιμπήσω.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        Αν παιζεις σχεδον καθημερινά μιση ωρα θα δεις διαφορά ναι (μιση ωρα άσκησης, οχι απλα im game).

                        Εγω εχω δει μεγάλη διαφορά αλλα κανω γυμναστική κι εκτος οποτε δε ξερω τι ποσοστό οφείλεται στο παιχνίδι.

                        Απο περιεχόμενο παρα είναι μεγαλο. Δεν είμαι καν στα μισα, 9ο κοσμο στους 20. Βέβαια κυρίως επειδή παιζω πιο πολύ τα σκ.

                        Αν δε κάνω λαθος η Nintendo ελεγε οτι το adventure κρατάει περίπου 90 μερες αν παίζεις μιση ωρα τη μέρα.

                        Στο resetera κατι ειδα οτι συνεχίζει και μετά το κοσμο 20 σαν ng+, ξαναπαιζοντας τους ίδιους κοσμους πιο δυσκολα.

                        Για μενα είναι η καλύτερη αγορά που έκανα φετος κι ας έσκασα 70.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Oκ, το παρήγγειλα τελικά το παιχνίδι. Θα το πιάσω άμεσα. Ευχαριατώ Ραμπ. Θα το ξεκινήσω και εγώ τις επόμενες μέρες και θα γράψω εδώ.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Περιμένοντας το RFA,πήρα σήμερα δανεικό το Fitness Boxing από ένα φίλο.Σίγουρα δεν είναι τόσο αποτελεσματικό,αλλά οκ θα την κάνει τη δουλειά.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Λοιπόν. 'όπως έγραψα και αλλού το παιχνίδι το έχω στα χέρια μου.

                              Ξεκίνησα να το παίζω σήμερα και απλά έχω πάθει την πλάκα μου.

                              Αρχικά να πω πως είναι πραγματικά όμορφο και ευχάριστο στο μάτι, έχει την κλασσική γοητεία που έχουν τα παιχνίδια της Nintendo: Ευχάριστο, όμορφο, με ωραία μουσικούλα και χαριτωμένο interface.

                              Όσον αφορά το gameplay, είναι όπως τα είπε ο Ramparter. Πρόκειται για ένα fitness game με περιτύλιγμα rpg αλλά έχει πολύ ζουμί. Ανεβαίνεις level, ανεβάζεις στατιστικά, μαθαίνεις καινούρια skills (ασκήσεις γυμναστικής δηλαδή) και από ότι καταλαβαίνω έχει και gear, collectibles κτλ.

                              Έπαιξα γύρω στη μια ώρα και έβγαλα τον πρώτο κόσμο. Πραγματικά κόλλησα, πέρα από το ότι νιώθω ότι γυμνάστηκα το διασκέδασα κιόλας. Εξαιρετική δουλειά πραγματικά αυτό το game.

                              Κερασάκι στην τούρτα το ότι όταν ξεκινάς το παιχνίδι σε βάζει να κάνεις ζέσταμα και όταν το κλείνεις έχει αποθεραπεία. Φαίνεται ότι έχουν προσέξει και την παραμικρή λεπτομέρεια.

                              Θα το βάζω κάθε μέρα έστω και από λίγο.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X