Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • metro 2033.
    Αγόρασα το game απο το steam 2,50 ευρω που ειχε πριν λιγες μερες προσφορα, πραγματικά φοβερό παιχνίδι, με πολύ ωραία γραφικά.

    Comment


    • Τέλος το Alice, εντάξει καλούλι ήταν αλλά όχι και τίποτε σπουδαίο. Σε κάποια φάση το κούρασε λίγο. Στην ιστορία δεν έδωσα καμία βάση δεν με απασχόλησαν ιδιαίτερα τα ψυχολογικά της Alice. Το gameplay το ευχαριστήθηκα, ωραία τα χοροπηδητά. Στη μάχη το Lock σπάει @@. Το art direction παραμένει ως τέλους το καλύτερο στοιχείο του παιχνιδιού. Για δεύτερο γύρο για να μαζέψω τα αντικείμενα δύσκολο πάντως.
      sigpic

      Comment


      • Εδώ και καιρό ήθελα να ασχοληθώ με κάποιο RPG του PS2 αλλά δεν είχα καταλήξει κάπου. Έτσι, κοιτάζοντας τη λίστα που διατηρώ, έπεσε τυχαία το μάτι μου πάνω στο Seven ! Παράξενος τίτλος για παιχνίδι του είδους που πιο πολύ παραπέμπει σε visual novel. Ευτυχώς η περιέργεια μου με οδήγησε σε κάτι πολύ θετικό.

        To Seven Molmorth no Kihetai όπως είναι η ολοκληρωμένη ονομασία του ανήκει στα tactical RPGs και οπτικά τουλάχιστον θα το χαρακτήριζα θαύμα. Πάρτε ένα δείγμα :



        Είναι παραγωγή της Namco και εξαρχής μου "έβγαλε" εξαιρετικά οικεία στοιχεία σα να το είχα ξαναπαίξει. Τελικά, θυμήθηκα το Venus & Braves , άλλο ένα υπέροχο tactical RPG για το PS2 που προσφάτως βγήκε και σε PSP στην Ιαπωνία, και οι απορίες λύθηκαν αμέσως... η ίδια εταιρεία, η ίδια φιλοσοφία και φυσικά παρόμοιο σενάριο. Είναι κάτι δηλαδή σαν πρόγονος του δεύτερου. Λογικά η Namco είχε το Seven σαν πρώτυπο δημιουργώντας το V&B. Δε ξέρω...θα ήθελα όμως να μάθω περισσότερα για την παραγωγή του.

        Όσον αφορά το Seven αμήν τι άλλο είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο. Πέρα απ'το οπτικό που παραδόξως θυμίζει Love de Vic (Moon RPG ;) κτλ )παραγωγή, έχει ένα πολύ ενδιαφέρον σύστημα μαχών με ποικιλία στις επιθέσεις και συμπαθητικά εφέ. Ο παίκτης ελέγχει μέχρι και 7 χαρακτήρες.

        Το σενάριο είναι κι αυτό συμπαθητικό και σκοπός είναι η σωτηρία του κόσμου από έναν αρχαίο μάγο. H ονομασία toy προέκυψε απ'τις 7 πέτρες που χρησιμοποίηθηκαν ~από παλιούς ήρωες~ για να παγιδέψουν τον μάγο. Ακόμη και οι χαρακτήρες είναι ενδιαφέροντες με το character development βέβαια..να μη βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα.

        Χάρηκα αρκετά την ενασχόλησή μου και είχα ανάγκη να παίξω κάτι τόσο ξεχωριστό. Απ'την άλλη είναι στενάχωρο που τέτοια παιχνίδια μένουν πάντα στην αφάνεια, καταδικασμένα να είναι εμπορικές αποτυχίες με αποτέλεσμα να παραμένουν άγνωστα.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • Τέλος το 2ο playthrough στο Alpha Protocol. Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ γι'αυτόν το τίτλο. Τεράστια χαμένη ευκαιρία; Τίτλος που θα εκτιμηθεί σε βάθος χρόνου; Παράδειγμα προς αποφυγή λαμπρού developer με αυτοκαταστροφικές τάσεις; Ειλικρινά δεν ξέρω.

          Πάντως ξεπερνώντας σχετικά εύκολα το μισοτελειωμένο gameplay και την άκυρη επιλογή των checkpoints εις βάρος του σώζω όπου θέλω, απόλαυσα το παιχνίδι για δεύτερη φορά όσο λίγα. Η σύλληψη της Obsidian στο εστί role-playing σήμερον ημέρα είναι η καλύτερη που έχω δει χωρίς περαιτέρω τυμπανοκορουσίες και ανάλυση.

          Πάω τώρα να δω τι λέει κι εκείνο το Legacy στο DA2.
          sigpic

          Comment


          • As evgaze to paixnidi h Namco eksw apo th iapwnia na to epaize kai kanenas defteros...
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Originally posted by Ground_zero View Post
              As evgaze to paixnidi h Namco eksw apo th iapwnia na to epaize kai kanenas defteros...
              Βασικά αυτό, ένιωσα ενδιαφέρον για τον τίτλο από το βίντεο και μόνο, αλλά η γλώσσα ήταν απαγορευτική.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Τα παράπονα στην Namco. Μην ξεχνάμε ότι δεν έφερε στην Ευρώπη ούτε και τους μισούς τίτλους της.
                sigpic

                Comment


                • Η αλήθεια είναι ότι το Seven είναι 1 μόνο απ'τα πολλά καλά που έμειναν Ιαπωνία. Κάποια στιγμή, θα πρέπει να ανανεώσω τη λίστα που είχα ποστάρει πριν χρόνια με τα j-only RPGs του PS2 καθώς έχουν βγει κι άλλα αξιόλογα από τότε.

                  Φυσικά, υπάρχουν 100δες κι από άλλα genres που αξίζουν προσοχή στο PS2.
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • Teleiwsa ola ta modes tou Half minute hero sto PSP, me krathse 6 meres.
                    Apo ta kalytera paixnidia pou epaiksa ton teleftaio kairo, apistefta asteio, retro grafika, kai me polla kai diaforetika modes apo gameplay gia na mhn varetheis.
                    To story kai h mousikh htan epishs koryfaia.

                    Eimai poly efxaristhmenos, osoi RPG players den to exete paiksei, prepei opwsdhpote na to dokimasete!
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Τελείωσα το Castlevania Symphony Of The Night.

                      Dark Metamorphosis!

                      Comment


                      • τελειωσα resistance 3 και οπου να ναι τελειωνω και το dead insland

                        για το resistance 3 (να σημειωσω δεν εχω παιξει τα προηγουμενα) , μου φανηκε παρομοιο αισθητικα με το killzone 2/3 αλλα και σε gameplay με λιγο χειροτερα γραφικα αλλα ποιο απολαυστικα οπλα, ειχε καποια old school στοιχεια οπως health bar που δεν ανανεωνεται μονη της και οτι μπορεις να κουβαλας ολα τα οπλα μαζι σου, το φευτερο φυσικα καλοδεχουμενο το πρωτο δεν με ενοχλησε οσο περιμενα τελικα, χορταστικο campaign αν και μου φανηκε μικρο το τελειωσα δυο φορες (normal και στο hardest)

                        το dead island ειναι μια ενδιαφερον προσπαθεια που κινειται στα μονοπατια του boarderlands με gazillion of weapons,quests like mmos,skill trees, first person rpg με ολιγον τι απο dead rising 2, εντυπωσιακα γραφικα στους εξωτερικους χωρους του νησιου εντυπωσιακη open world εκταση, το close combat ειναι πολυ gory και ολα τα λεφτα αλλα το shooting παραειναι generic, ειναι ακομα καλυτερο coop, ενοχικα εθιστικο game splatter!, επισης εχει μεγαλη διαρκεια αν θες να τα κανεις ολα 50+ hours

                        Comment


                        • Μόλις τελείωσα το Homefront.Πολύ καλύτερο απ'όσο μου φάνηκε στην αρχή,αλλά ακόμα κι έτσι,για κάποιον που έχει λιώσει με τα COD δεν μπορώ να το προτείνω γιατί παίζει να είναι κατώτερο βάσει των όσων έχω δει.Κατά τ'άλλα μου άρεσε.Είχα και καιρό να παίξω ένα fps,vομίζω από το Reach,οπότε το καταευχαριστήθηκα.Στην αρχή έλεγα ότι θα του βάλω ένα 5 χαριστικά,τώρα του βάζω άνετα ένα γεμάτο 6.Πολλά και ωραία set pieces,ποικιλία όπλων,ωραία γραφικά,σχετικά καλή ιστορία.Με χάλασε βέβαια η προπαγάνδα,αλλά οκ αρκετά περιορισμένη σε σχέση με αυτό που περίμενα.Πολύ μικρό όπως καταλάβατε.7 κεφάλαια,5+ ώρες.Αυτά.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Exoume pei polla gia to paixnidi re sy yparxei kai topic.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Ε ας πει τη γνώμη του τώρα που το τελείωσε.Έστω,στο τόπικ.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • θα πω την γνώμη μου στο συγκεκριμένο topic. Stay tuned...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X