Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τέλος το Far Cry 3.Είδα τον καλό τερματισμό.Μου πήρε γύρω στο 20ωρο αλλά έχει πολλά πράγματα που δεν έχω κάνει ακόμα και μάλλον δε θα τα κάνω και ποτέ λόγω έλλειψης χρόνου.
    Γενικά,πολύ ευχάριστος τίτλος,με ωραίες ιδέες και αποστολές αν και σε κάποιες η υλοποιήση θα μπορούσε να είναι καλύτερη.Επίσης,μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία αν και τίγκα στα κλισέ,ενώ και οι χαρακτήρες ήταν όλοι αξιομνημόνευτοι κι όχι μόνο ο Vaas όπως περίμενα.Όσοι αρέσκονται σε fps,open world και δεν το έχουν παίξει ας σπεύσουν.Οι υπόλοιποι υποθέτω θα ασχοληθούν με το 4.

    edit:Δεν έκατσα να δω τα credits και κόλλησε με αποτέλεσμα να ξαναπαίξω το τελευταίο σημείο.Είδα και τον κακό τερματισμό.Και δεν κόλλησε μετά που έκανα skip τα credits.
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by paixtis View Post
      Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!Είναι ηλιθιότητα αυτό!
      Βρε τόσα FPS με ωραία campaigns έχουν βγει. Στα multi κολλάτε;
      Halo series, The Orange Box, Resistance series, Killzone series, Metro 2033/Last Light, Bioshock series, F.E.A.R. series, Bullestorm, Crysis series, Doom 3 BFG Edition, Far Cry Series, Perfect Dark XBLA, Prey, Singularity, The Darkness 1,2, The Chronicles of Riddick........

      Όλο και κάποιο θα σας αρέσει.
      Ακόμα κι εγώ που δεν πεθαίνω για JRPG ασχολούμαι αρκετά με το άθλημα. Φάτε ένα Kit Kat και παίξτε F.P.S. (Fail Per Second).

      Comment


      • Οπως και στα 2D Mario:
        - Υπάρχει time limit.
        - Δεν υπαρχει health, μπορεις να δεχτεις ενα χτυπημα και να γινεις μικρος ή δυο αν εχεις suit. Ομως πρεπει να σαι προσεκτικος καθως εδω τα coins δε σου ξαναγεμιζουν ενεργεια οπως στα κλασικα 3D Mario και τα μανιταρια εινι περιορισμενα. Αυτο αμεσως δινει μεγαλυτερο βαρος στο να προστατευεσαι και να παιζεις survivor.
        - Η πιστα τερματιζει οταν βρεις τη σημαια και οχι οταν παρεις ενα αστερι. Υπαρχουν αστερια αλλα πρεπει να τα παρεις και να μη χασεις μεχρι να τερματισεις. Αυτο αλλαζει αρκετα τη φιλοσοφια και σε συνδιασμο με το προηγουμενο χαρακτηριστικο που ανεφερα κανει το game αρκετα πιο αγχωτικο και εκνευριστικο. Και τα Galaxy ηταν challenging αλλα δεν ειχες το αγχος οτι αν χασεις αντε να μαζευεις παλι πραγματα. Επισης στα Galaxy ειχες περισσοτερα checkpoints, θυμαμαι οτι υπηρχαν πιστες που ειχα χασει πολλες φορες αλλα το απολαμβανα γιατι δε χρειαζοταν να επαναλαβω μεγαλα sections.
        - Σ' ολο αυτο δε βοηθαει οτι στο 3D World συχνα επρεπε να φυλλαξεις το suit σου (μπουμερανγκ, διπλος/τριπλος/τετραπλος παικτης κλπ) για να παρεις κατι αργοτερα.

        Γενικα ηταν σαφες οτι το challenge βασιζοταν στο οτι το παιχνιδι δε συγχωρουσε λαθη και επρεπε να σαι συνεχως σε εγρηγορση.

        Τελος, στα Galaxy οπως και στα προηγουμενα 3D Mario το καθε αστερι ειχε και λιγο διαφορετικο path εως πολυ, οποτε ξαναπαιζες την ιδια πιστα αλλα εβλεπες αλλα πραγματα.

        Γουστα...
        Μάλιστα, αρκετά ενδιαφέροντα αυτά που λες, όχι ακριβώς αυτό που περίμενα να ακούσω. Σα χειρισμός και gameplay δε σε ενοχλεί, είναι τα επιμέρους στοιχεία που θεωρείς ότι ανήκουν στα 2D Mario.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Τι περιμενες να ακουσεις; Το χεις παιξει; Νομιζω πως οχι αλλα αν εχεις παιξει το 3D Land εχει τα ιδια θεματα. Θα θελα να ακουσω και τη δικη σου αποψη.

          ΥΓ: Το παραδοξο ειναι οτι το στοιχειο του να μαζευεις stars καθως προχωρας δεν υπηρχε ουτε στα παλια 2D Mario αλλα ξεκινησε με τα New Super Mario Bros. Αρχικα ηταν ενδιαφερον γιατι εδινε ενα παραπανω challenge σε ενα ευκολο game οπως ηταν το πρωτο NSMB στο DS. Οταν ομως εχεις κανεις με επιπεδα που μπορει να χρειαστει να επαναλαβεις 10-15 φορες, ο παραγων αυτος απλως κανει ακομη πιο εκνευριστικα τα πραγματα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
            Βρε τόσα FPS με ωραία campaigns έχουν βγει. Στα multi κολλάτε;
            Halo series, The Orange Box, Resistance series, Killzone series, Metro 2033/Last Light, Bioshock series, F.E.A.R. series, Bullestorm, Crysis series, Doom 3 BFG Edition, Far Cry Series, Perfect Dark XBLA, Prey, Singularity, The Darkness 1,2, The Chronicles of Riddick........

            Όλο και κάποιο θα σας αρέσει.
            Ακόμα κι εγώ που δεν πεθαίνω για JRPG ασχολούμαι αρκετά με το άθλημα. Φάτε ένα Kit Kat και παίξτε F.P.S. (Fail Per Second).
            Halo,Orange Box(εμ HL2) και bioshock παιχνιδάρες όντως!Για τα υπόλοιπα αδιαφορώ!Το perfect dark προφανώς είναι άλλης εποχής.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Originally posted by paixtis View Post
              Το perfect dark προφανώς είναι άλλης εποχής.
              Gameplay wise και περιεχομένου τα ξεπερνά (και τα Halo σε μερικά σημεία).

              Comment


              • Gameplay wise για μένα ναι.Γενικά δεν νομίζω.Περιεχομένου σίγουρα.Δεν υπάρχει πιο τεράστιο fps.
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • Θα σου λεγα να παίξεις Far Cry 3,πιστεύω θα σου αρέσει,αλλά ποιος ξέρει από πότε έχεις να ανοίξεις Χ360 και το WiiU δεν το διαθέτει...αν παίζεις σε πισί,που δε νομίζω,δοκίμασέ το στο τσαμπέ. ;)
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Τι περιμενες να ακουσεις; Το χεις παιξει; Νομιζω πως οχι αλλα αν εχεις παιξει το 3D Land εχει τα ιδια θεματα. Θα θελα να ακουσω και τη δικη σου αποψη.

                    ΥΓ: Το παραδοξο ειναι οτι το στοιχειο του να μαζευεις stars καθως προχωρας δεν υπηρχε ουτε στα παλια 2D Mario αλλα ξεκινησε με τα New Super Mario Bros. Αρχικα ηταν ενδιαφερον γιατι εδινε ενα παραπανω challenge σε ενα ευκολο game οπως ηταν το πρωτο NSMB στο DS. Οταν ομως εχεις κανεις με επιπεδα που μπορει να χρειαστει να επαναλαβεις 10-15 φορες, ο παραγων αυτος απλως κανει ακομη πιο εκνευριστικα τα πραγματα.
                    Δε ξέρω τι περίμενα, ίσως ότι το παιχνίδι δεν είναι αρκετά 3D κλπ, ίσως ότι το ήθελες πιο adventure, σαν τα Banjo.
                    Δεν το έχω παίξει, μόνο το 3D Land αν και δεν έχω τερματίσει το ανάποδο κάστρο. Βέβαια όλα όσα λες ισχύουν κι εκεί. Προσωπικά, δε θυμάμαι να με είχε ενοχλήσει ιδιαίτερα κάποιο από αυτά που είπες και δε θα έλεγα πως είναι "λάθη". Ειδικά για τις σημαίες νομίζω πως τις προτιμώ. Όσο για τα αστέρια που τα χάνεις αν δεν τερματίσεις την πίστα νομίζω πως είναι απόρροια της καθαρά platform λογικής που θέλει η Νιντέντο να έχουν τα Mario από το Sunshine και μετά, καλώς θεωρώ. Τώρα ούτε και εμένα μου αρέσει αν παίζω τα ίδια σημεία ξανά και ξανά, αλλά αυτό είναι μέρος της (ίσως κάπως old school) λογικής τέτοιων παιχνιδιών. Η ιδέα δεν είναι μόνο να κρύβονται τα αστέρια αλλά να είναι και δύσκολο να τα πάρεις.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Mario 64 & Super mario Sunshine τα βρήκα βαρετά.Προτιμώ την λογική των Galaxy,3D Land,3D World.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Straier ουτε εγω τα θεωρω "λαθη" απλα μεταξυ των δυο προτιμω Galaxy προσεγγιση. Μια επιστροφη στο στυλ του Mario 64 θα ταν ευπροσδεκτη, βαρετο δε θα το λεγα (@Altair), απλα ειναι λιγο κουραστικο στο gameplay πλεον λογω παλαιοτητας, πιστευω εκσυγχρονισμενο θα ταν παλι τρομερο.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Κατά μία έννοια η προσέγγιση του Mario64 προχώρησε στο Sunshine με τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Νομίζω ότι το Galaxy ήταν το Mario 64 εκσυγχρονισμένο με τον τρόπο που έπρεπε, έστω και αφαιρετικά, αν και σίγουρα δεν είμαι ο πλέον ειδικός γιατί δεν ασχολούμαι πάρα πολύ με το άθλημα.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Θα μπορούσε να βγει κάτι πιο κοντά στο Mario 64 απ'ότι στο sunshine και να προχωράει και το είδος βήματα μπροστά.Το sunshine δεν πέτυχε κυρίως λόγω χειρισμού και των ανούσιων power ups.Σε ορισμένα σημεία είχε πολύ hardcore platforming αλλά γινόταν εκνευριστικό λόγω του κακού χειρισμού.

                            Στο θέμα μας.Τελείωσα το the walking dead s02 της telltale.Στην αρχή δεν με ενθουσίασε τόσο καθώς το βρήκα μια από τα ίδια αλλά καθώς προχωράς το παιχνίδι σε βάζει συνεχώς σε διλήμματα και προς το τέλος επικεντρώνεται σε ένα πρόσωπο τόσο πολύ που σε μπερδεύει απίστευτα.Πολύ καλή η κλιμάκωση προς το τέλος.Ελπίζω να έχει διαφορετική εξέλιξη αν κάνω άλλες επιλογές.Με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναπαίξω το τελευταίο επεισόδιο.Αλήθεια το έχει τελειώσει κανείς?
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Persona 3 Portable

                              80 ωρίτσες... Γενικά μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα αρκετά σαν ιστορία και ειδικά τα social links. Σαν gameplay εντάξει καλούτσικο ήταν και πάλι καλά που είχε αρκετή ποικιλία σε personas γιατί με τόσες επαναλαμβανόμενες περιοχές θα κούραζε ακόμα περισσότερο. Το τέλος το βρήκα συγκινητικό σε φάση να με πάρει από κάτω αν και σε προετοίμαζε από την πρώτη κιόλας σκηνή του παιχνιδιού. Δεν θα πάω αμέσως για το 4 θα ήθελα πρώτα να κάνω ένα perfect run με όλα τα social links max καθώς και να βγάλω το δυνατότερο persona και να δοκιμάσω και ένα playthrough με το κορίτσι.

                              Comment


                              • 3 runs του P3P; Ενα εκανα και τα φτυσα, χαρα στο κουραγιο σου. Μου θυμησες να γραψω πως σε καποια φαση φετος τελειωσα το P4G στο Vita.. Το P3P μου χε παρει λιγο πανω απο 70 ωρες, το 4 ηταν κοντα στις 65 το πολυ.
                                Καλυτερο battle system, λιγοτερο κουραστικο dungeon design αλλα και παλι κουραστικο, χειροτερη πλοκη, fun και εθιστικο βεβαια λες και σε υπνωτιζει αυτο το παιχνιδι και απορω πώς την "ξαναπατησα". Για μενα ειναι μακραν η πιο αδικα overhyped σειρα RPGs με την οποια εχω ασχοληθει. Ενοχλητικο soundtrack και χαρακτηρες για τα γουστα μου ειναι το βασικο μου θεμα και η γενικοτερη πλοκη σιγουρα δεν βοηθαει.. Ας οψεται το battle system που κανει το grinding αρκετα fun.

                                Comment

                                Working...
                                X