Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Duh καμένα λάθη δημιουργούν καμένες συμπτώσεις .

    Comment


    • No More Heroes (Wii).

      Παρόλο που ευχαριστήθηκα αρκετά τον συγκεκριμένο τίτλο και γέλασα σε πολλές στιγμές, δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω καλό. Ο λόγος που τον ευχαριστήθηκα πολύ είναι ότι τον έπαιξα από την αρχή ως το τέλος με έναν φίλο και κάναμε συνέχεια πλακίτσα και χαβαλέ.

      Δυστυχώς, τα προβλήματα του είναι πάρα πολλά και σε δύο-τρία σημεία στο παιχνίδι κατέντησε ηλιθίως δύσκολο. Το θέμα είναι ότι η δυσκολία δεν ήταν λόγω του AI ή της δύναμης των κακών αλλά λόγω bugs και απαρχαιωμένων μηχανισμών. Το μόνο που το σώζει είναι ο κεντρικός χαρακτήρας ο οποίος έχει πολύ γέλιο.

      Όσοι ενδιαφέρονται να το αγοράσουν, ας το πάρουν μόνο σε καλή τιμή (εγώ το πήρα γύρω στα 19 ευρώ) κι ας το παίξουν με παρέα γιατί αλλιώς προβλέπω πως θα το παρατήσουν στις πρώτες 2-3 ώρες.


      Comment


      • Last Three Days Finished Games:

        Halo 3 - Xbox 360 - Legendary Diff. (Yes it still sucks for me at Legendary too)
        The Legend Of Zelda Phantom Hour Glass -NDS- Metrio san paixnidi (Water Games Hater)
        Naruto Rise Of A Ninja -Xbox 360- (Just killing time)(USA Dub sucks)

        Tora na telioso kai to Breath Of Fire III kai na telioso mia kai to ypervareto pou exei katantisei Disgaea gia Ps2 sta teleftaia stages.
        Born From Darkness...Raised By Light....
        My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
        Official O.G.C Member

        Comment


        • The Legend Of Zelda Phantom Hour Glass -NDS- Metrio san paixnidi (Water Games Hater)
          Naruto Rise Of A Ninja -Xbox 360- (Just killing time)(USA Dub sucks)
          [/b]
          Thumbs up για το Phantom hourglass. Πες εντυπώσεις γιατί κι εγώ έχω ψηθεί να το παίξω τον τελευταίο καιρό.

          Όσο για το Naruto, μπορείς να κατεβάσεις τις αυθεντικές ιαπωνικές φωνές με υπότιτλους δωρεάν.


          Comment


          • Thumbs up για το Phantom hourglass. Πες εντυπώσεις γιατί κι εγώ έχω ψηθεί να το παίξω τον τελευταίο καιρό.

            Όσο για το Naruto, μπορείς να κατεβάσεις τις αυθεντικές ιαπωνικές φωνές με υπότιτλους δωρεάν.
            [/b]
            To Zelda Phantom Hour Glass polly kalo sxetika san paixnidi.To mono spastiko pou exei einai oti exei ena temple to opoio einai kai to main temple,sto opoio kathe fora pou vgazeis ena dungeon,anagkazesai na xanagyrnas ekei piso kai na proxoros ena me dyo level sto temple kai xana se dungeon kai xana piso.
            Apo ekei kai pera san paixnidi to polly 7 me 8 ores alla ean thes na kaneis ola ta extra kai ta mini-quest pano apo 20 ores (mias kai prepei na mazeveis kai arketes ruppees synexia,mias kai kapoia part ktl. prepei na ta agoraseis me times kapoies fores 5000 kai pano.
            Mou arese i teliki maxi thymizei se Twillight Princess se style maxis alla me water (lol).

            Gia to Naruto thx den to ixera.Alla den thelo na syndeso akoma to Xbox 360 online.Mexri na paro to Elite Xbox 360 den exo skopo na mpo online katholou.
            Born From Darkness...Raised By Light....
            My Wrath Shall Be Cast Upon My Enemies Like Rain Pouring From Heaven
            Official O.G.C Member

            Comment


            • Escape from Monkey Island

              Και συμπληρωνω ολα τα Monkey Island παιχνιδια. Η σειρα ειναι φεβρη και δεν μου φανηκε να χωλενει καθολου απο αισθητικη το τεταρτο μερος. Μπορει να το βρηκα και το πιο αστειο της σειρας. Τα γραφικα βεβαια δεν μου αρεσαν και τοσο και ο χειρισμος σπαστικος αν και συνιθιζεται το πρωτο τεταρτο.
              Παντως το διασκεδασα παρα πολυ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

              Να σαι καλα ρε DJ που μου εδωσες εκεινη την μερα (καλα μπορει και βραδυ) τα δυο πρωτα MI !


              Αν προλαβω (δλδ αν εχω ορεξη) ως την Πεμπτη που φευγω μπορει να τερματισω και το Day of the Tentacle.

              Α ρε Lucas Arts τι γαματα adventures εχεις!!!!!
              My blog:Doppel's Den

              Comment


              • Yesterday I finished...

                UnderTow!!!

                Έπος .

                Alexandros δε το εγραψες ε;Κρυβεις την αγαπη σου για την αλλη πατριδα μου φαινεται .
                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment


                • No More Heroes (Wii).

                  Παρόλο που ευχαριστήθηκα αρκετά τον συγκεκριμένο τίτλο και γέλασα σε πολλές στιγμές, δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω καλό. Ο λόγος που τον ευχαριστήθηκα πολύ είναι ότι τον έπαιξα από την αρχή ως το τέλος με έναν φίλο και κάναμε συνέχεια πλακίτσα και χαβαλέ.

                  Δυστυχώς, τα προβλήματα του είναι πάρα πολλά και σε δύο-τρία σημεία στο παιχνίδι κατέντησε ηλιθίως δύσκολο. Το θέμα είναι ότι η δυσκολία δεν ήταν λόγω του AI ή της δύναμης των κακών αλλά λόγω bugs και απαρχαιωμένων μηχανισμών. Το μόνο που το σώζει είναι ο κεντρικός χαρακτήρας ο οποίος έχει πολύ γέλιο.

                  Όσοι ενδιαφέρονται να το αγοράσουν, ας το πάρουν μόνο σε καλή τιμή (εγώ το πήρα γύρω στα 19 ευρώ) κι ας το παίξουν με παρέα γιατί αλλιώς προβλέπω πως θα το παρατήσουν στις πρώτες 2-3 ώρες.
                  [/b]
                  Μπορείς να εξηγήσεις ποίους μηχανισμούς θεώρησες απαρχαιωμένους και γιατί και πως χαρακτηρίζεις ένα παιχνίδι κακό αφού το διασκέδασες έστω και με παρέα;

                  Αν είναι στο τεχνικό τομέα ο λόγος που λες το παιχνίδι κακό θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου στο ανάλογο topic του No More Heroes.

                  Comment


                  • Κυριες και κυριοι, την προσοχη σας.

                    Πριν απο περιπου μιση ωρα τελειωσα σε δυο βαθμους δυσκολιας (τους πηγαινα παραλληλα) τοDMC4...αυτοι οι βαθμοι δεν ειναι αλλοι απο τους "Heaven or Hell" & "Hell and Hell".

                    To Heaven or Hell αποτελει μαλλον βαρετη εμπειρια μιας κι ολα εχουν 1HP, ο παικτης και οι εχθροι.Στη διαθεση του παικτη βρισκονται και τρια Gold Orbs, οποτε η δουλεια ειναι μαλλον ευκολη...

                    Στο Hell and Hell ωστοσο τα πραγματα ειναι κομματακι διαφορετικα...οι εχθροι ειναι στο Hard (Son of Sparda) ομως ο παικτης εχει 1HP (instant death) και τρια αντικειμενα αναστασης (Gold Orbs).Mε αυτα πρεπει να ολοκληρωθει καθε αποστολη, φυσικα συμπεριλαμβανομενων και των boss fights.

                    Περιφανα λοιπον δηλωνω πως ολοκληρωσα και τους δυο αυτους βαθμους, ολοκληρωνοντας ετσι ολα τα modes του τιτλου...μου πηρε αρκετες ωρες απο τη ζωη μου η ολη διαδικασια αλλα πραγματικα ειναι μεγαλη χαρα να καταφερνεις κατι που τοσο λιγος κοσμος εχει κατορθωσει και πως μετα απο τοσο κοπο εχω κατι να δειξω για το skill και τον χρονο που αφιερωσα.Με μερικα αξιολογα σε παγκοσμιο επιπεδο scores και ορισμενες καθαρα δικες μου τεχνικες μπορω να πω πως κατεχω τον τιτλο οσο λιγοι που εχουν ασχοληθει σοβαρα μαζι του.

                    A Throne of Glory λοιπον οπως λεει και το achievement και δηλωνω ευχαριστημενος με τον εαυτο μου οσον αφορα αυτον τον τιτλο.
                    <div align="center">

                    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                    Comment


                    • Πάει τον χάσαμε τον Fioth.. με το που ανοίγει τα μάτια του θα βλέπει διαόλια τώρα συνέχεια.


                      Comment


                      • Πάει τον χάσαμε τον Fioth.. με το που ανοίγει τα μάτια του θα βλέπει διαόλια τώρα συνέχεια.
                        [/b]
                        Nα ενα πχ, εκει, στο Rotterdam&#33;
                        <div align="center">

                        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                        Comment


                        • Τελείωσα το Diamonds in the Rough. Αρκετά ωραίο point and click adventure αν και κάπως μικρό. Στα θετικά του παιχνιδιού ο πολύ καλός ρυθμός, η όρεξη να δεις τι θα γίνει παρακάτω και το αρκετά ενδιαφέρον και απροσδόκητο τέλος. Το τέλος, αν και αφορά ένα αρκετά πολυφορεμένο θέμα (ίσως όχι τόσο πολύ στα videogames), το προσεγγίζει με νηφαλιότητα χωρίς φανφάρες και μελοδραματισμούς.
                          Η μουσική είναι αρκετά καλή και ταιριαστή με το ύφος των δρώμενων. Στα αρνητικά τα παρωχημένα γραφικά (αν και απόλυτα λειτουργικά) και η μέτρια ηθοποιία (χωρίς να είναι κακή).

                          Όσον αφορά το gameplay το παιχνίδι είναι αρκετά κλασικό point and click με σημαντική όμως την προσθήκη του "inventory σκέψεων". Αυτό κάνει τη δράση πολύ πιο λογική και περιορίζει σημαντικά τους παράλογους inventory γρίφους (αφού πλέον έχεις κάποιο σκοπό όταν συνδυάζεις πράγματα). Δυστυχώς κάποια από τα προβλήματα του είδους υπάρχουν και εδώ. Από τη μία δεν υπάρχει sprite-hunting, αλλά από την άλλη μερικές φορές ενώ έχεις σκεφτεί τι θες να κάνεις η αλληλουχία"κλικ" δεν είναι και η πιο λογική με αποτέλεσμα να μην το βρίσκεις και να νομίζεις πως είσαι σε λάθος δρόμο. Σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω walkthrough δεδομένου ότι δεν ήθελα να ξοδέψω πολύ χρόνο περιπλανώμενος άστοχα.

                          Όπως και να έχει τα θετικά επισκιάζουν τα αρνητικά. Ήταν ένα όμορφο παιχνίδι και το προτείνω σε όσους αρέσουν τα adventures.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Tελειωσα το Marvel:Ultimate Alliance.Oπως ξαναγραψα τρομερο fan service με αρκετα εθιστικο συστημα μαχης και ενδιαφερουσα ιστορια,αξιζει σιγουρα ενα playthrough ειδικα αν εσαι marvel fan.

                            Comment


                            • MGS4 σε 21 ώρες και 20 λεπτά.
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment


                              • Αποψε τελειωσα το Silent Hill:Inner Fears για το XBOX.Για οσους ενδιαφερονται να διαβασουν θα παραθεσω την εμπειρια μου απο την αρχη εως το τελος, εξηγοντας παραλληλα και τι με οδηγησε στο τελικο μου συμπερασμα...

                                Ξεκινα το παιχνιδι λοιπον και πραγματικα μενω αφωνος απο τα γραφικα του...η πρωτη ληψη οπου ο James κοιταζεται μεσα στον καθρεφτη με εκανε ειλικρινα να σκεφτω πως οι devs της KONAMI καταφεραν να δημιουργησουν αυτον τον τιτλο εν ετη 2001;Πιανω λοιπον το χειριστηριο και κινω τον χαρακτηρα...σε χρονο μηδεν εντυπωσιαστηκα απο το ποσο καλα ηταν ρυθμισμενος ο μηχανισμος τρεξιμο/περπατημα - απολυτα αναλογικος, εκανε πανευκολη την αλλαγη απο το ενα στο αλλο, πραγμα σπανιο ακομα και στις μερες μας.Περιπλανιεμαι λιγακι και μετα απο περιπου δεκα λεπτα συναντω τον πρωτο εχθρο...το introduction scene του πρεπει να πω ηταν παρα πολυ ωραιο, με τον ηχο απο το ραδιο κτλ.Περνα λιγη ωρα και φτανω στο συγκροτημα διαμερισματων...ολα καλα ως εδω...μισο λεπτο:Πρεπει να ανοιξω ενα χρηματοκιβωτιο - σπαζοκεφαλια για να παρω σφαιρες ενω το μονο που χρειαζεται για να παρω το τελευταιο key item της περιοχης ειναι...να βγαλω τα σκουπιδια&#33;;&#33;Καταληγω στο οτι το συγκεκριμενο "puzzle" ηταν ο,τι πιο lame εχω δει απο την πρωτη φορα που αντικρυσα τον αρχηγο της τριτης αποστολης στο NGII και συνεχιζω...Για να μη τα πολυλογω, μεχρι να βγω απο το συγκροτημα τπτ δε με ταρακουνουσε πλεον τιποτα, με τους αργοστροφους, πληρως μη-απειλητικους "εχθρους" να αδυνατουν να με αγγιξουν και το παιχνιδι για καποιον ανεξηγητο λογο να με ταιζει ασταματητα (περιτο να πω πως μεχρι να τερματησω ειχα αναλωσιμα για αλλα δυο playthroughs...).Πραγματικα, δε με νοιαζει ο συσχετισμος σεναριο - δραση, αυτα τα μοσχαρια δεν εχουν λογο υπαρξης αφου αποκλυεται να σκοτωσουν τον παικτη (δοκιμασα τις μαχες μεχρι και στο Hard κι εξακολουθουσαν να ειναι αθλιοι...) και το μονο που καταφερνουν ειναι να καθυστερουν τον παικτη απο...τι;Γριφοι;Αποντες.Εξερευνηση;Συγγνωμη παιδες, το στοιχειο της "διακοσμητικης πορτας" υπηρχε και στο πολυ καλυτερο SH αλλα εδω παραπαει το αστειο...χρησιμοτητα θυρων 50/500;Ποιος καμμενος γιαπωνεζος σκεφτηκε πως αυτο το στοιχειο θα εκανε καλο στη ροη του τιτλου&#33;;&#33;Απαραδεκτο...Κακιστη εντυπωση επεισης μου εκαναν οι ελαχιστες "προκλησεις" υπο μορφη προβληματων που εβαζε το παιχνιδι στον δρομο μου.Γελοια απο το πρωτο εως και το τελευταιο και πραγματικα ελαχιστα...κατα τη διαρκεια του πρωτου μερους της σειρας πρεπει να βρεθηκα μπροστα σε εικοσαπλασιους...Περα απο τα (οπως τονισα πιο πανω) πολυ καλα γραφικα και τον ανησυχητικο (μεχρι να καταλαβει κανεις πω αυτα τα "μαμουνισματα" προερχονται απο οντα που αδυνατουν να σε πλησιασουν καν)/αξιολογο ηχο βρεθηκα για αλλη μια φορα μπροστα στο cliche "το τραγικο voice - over σκοτωνει το δραμα", οπου κι αν υπηρχε αυτο...Γιατι πραγματικα δραμα δε συναντησα μιας και οι παρεμφερεις χαρακτηρες (αυτος ο Eddie αν δε κατεληγε οπως κατεληξε θα εκανα μηνυση στην ΚΟΝΑΜΙ) καταλαμβανουν περισσοτερο χρονο στα cut - scenes απο οτι οι βασικοι...τελειωνει το playthrough λοιπον μετα απο εξι και κατι ωρες και μενω με την απορια "πως στο διαολο αφησε αυτος ο τιτλος ονομα...".Ενταξει, σκεφτομαι, θα δω και το δευτερευον σεναριο και μετα θα κρινω ολικα...ε τι το ηθελα...;ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ&#33;Τσαμπα χωρος στο DVD.

                                Δε θελω να φανω hater μιας και παντα σεβομουν τη σειρα αν κι ουτε κατα διανοια δε την εβαζα διπλα στον ανταγωνισμο (ναι, RE λεγεται) και γιατι θεωρω πως απλα δε τα αγγιζουν σε επιπεδο ποιοτητας και γιατι απλουστατα προσφερουν κατι διαφορετικο.Ομως το SH2:IF δεν ηταν καν ισαξιο του SH4:The Room το οποιο ειχα παιξει στον καιρο του και το ειχα βρει κακο.Λυπηρο και το γεγονος πως απο αποψης μηχανισμων ο τιτλος δεν εκανε καμια απολυτως προοδο απο το ενα στο δυο (και δυστυχως ισως να εγιναν και χειροτεροι μεχρι το τελευταιο μερος της σειρας, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και πως αντι να κανουν ΚΑΤΙ με τα αστεια action sequences ή απλα να βγαλουν τις μαχες (υπαρχει εστω η επιλογη BEGINNER για οποιον δε θελει να υποστει το μαρτυριο, αλλα μετα τι μενει σε εναν τιτλο που εχει χασει το puzzle element του;) γεμισαν καθε διαδρομο με..."μογγολακια".Credit λοιπον δινω σε αυτον τον τιτλο για την καλη ατμοσφαιρα του (σε σημεια), τον πολυ καλο ηχο και τα υπεροχα για την εποχη του γραφικα καθως και για την προσπαθεια του να προσεγγυσει ορισμενα ηθικα ζητηματα...απο εκει και περα...οχι.

                                5/10

                                ΥΓ.Ο,τι κι αν κανετε, ο,τι κι αν θελετε να αποδειξετε μην προσπαθησετε να βαλετε τους "γριφους" στο Hard στο πρωτο σας playthrough...τα ελαχιστα hints που θα σας χρειαστουν μετατρεπονται σε ασυναρτησιες που θα σπαταλησουν ασκοπα τον χρονο που διαθετετε για να ψυχαγωγηθειτε.
                                <div align="center">

                                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                                Comment

                                Working...
                                X