Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nooto δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παιξεις και 2η φορα το heavy rain για να σχηματισεις αποψη.

    Το θεμα ειναι και εκει ηθελα να καταληξω απο την αρχη,οτι ο ορος επαναστατικο παιχνιδι ειναι σχετικος.

    Πολυ σωστα λες οτι το Gears of war ειναι επαναστατικο,διοτι παρα πολυ μεγαλος αριθμος παιχνιδιων ακολουθησε αυτην την λογικη.Eπισης το Shenmue(και το HR) ειναι μια εμπειρια επαναστατικη για τον gamer.Δεν εχει σημασια αν ακολουθησαν ή οχι αλλα παιχνιδια αυτο το στυλ παιχνιδιου.
    Το ιδιο ισχυει και για το LBP.Πιθανον μονο το Modnation Racers ακολουθει,αλλα το LBP εδωσε στους gamers την δυνατοτητα να ''μεγαλωσουν'' ενα παιχνιδι μεσω της δημιουργικοτητας τους.

    Comment


    • O nooto νομίζω το έθεσε πάρα πολύ σωστά, υπάρχουν δύο σκοπιές από τις οποίες πρέπει να μελετάμε την έννοια της επανάστασης. Εγώ πιστεύω ότι κάτι θα μπορούσε να θεωρηθεί επαναστατικό είτε το κοιτάξουμε από την πρώτη σκοπιά, είτε από τη δεύτερη, αρκεί να πληρεί τις "συνθήκες" για να ανήκει σε μία από τις δύο κατηγορίες. Συμφωνώ και με αυτά που λέει ο hideo παραπάνω για το LBP κτλ, νομίζω ότι μας καλύπτει όλους.

      Επίσης αν κάτι είναι επαναστατικό όταν επηρεάσει ειδικότερα κάποια είδη ή γενικότερα τη βιομηχανία, δεν μπορούμε να το ξέρουμε τόσο άμεσα, αλλά μόνο όταν περάσουν μερικά χρόνια και δούμε πώς θα εξελιχθεί ο χώρος.

      Comment


      • Ότι ναναι. Για μένα το καθετί επαναστατικό είναι να βγαίνει κάτι ποιοτικό και να έχει θραύση στο κοινό, κάτι που θα έκανε το κάθε casual-ό να παρατήσει ως και το Modern Warface 2 για να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο ποιοτικό.

        Εμένα προσωπικά το FFVII έφερε επανάσταση στον κόσμο των RPG, γιατί έφερε το RPG από την Ιαπωνία.

        και το Shenmue έκανε θραύση και επανάσταση για την εκπληκτική ιστορία γύρω από τις πολεμικές τέχνες, και ακόμα το θυμάμαι το παιχνίδι και θα χαιρόμουν να βρω μία ανάλογη κονσόλα για να ξαναθυμηθώ τα παλιά !

        Τα εμπορικά παιχνίδια δεν φέρνουν επανάσταση ούτε στο χιλιοστό. Για να φέρει επανάσταση κάτι, αυτό το κάτι θα πρέπει να ξεχωρίσει για το δικό του είδος !
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by nooto View Post
          Ακριβως...Σαν μια απαντηση απεναντι στο shenmue, θα ελεγα οτι ηταν επαναστατικο αν παρουμε σαν βαση τους νεωτερισμους και ταυτοχρονα δεν ηταν επαναστατικο αν δουμε αποκλειστικα την επιδραση που ειχε στο ειδος αλλα και τη βιομηχανια γενικοτερα. Με βαση την δευτερη οπτικη ας πουμε, θα μπορουσε να πει κανεις οτι το gears of war ειναι απο τους πιο επαναστατικους τιτλους ever... Οχι μονο διαμορφωσε τις δομες του ειδους στο οποιο ανηκει αλλα καταφερε να αποτελεσει τον κανονα των μηχανισμων ακομα και σε παντελως διαφορετικες κατηγοριες παιχνιδιων.
          Κι εγώ συμφωνώ. Έχω εκφράσει και παλιότερα την άποψη ότι ένα από τα δύο αυτά σημεία είναι κριτήρια για την επαναστατικότητα, αλλά μόνο αν μιλάμε για κάτι πραγματικά ριξηκέλευθο όπως τη δημιουργία σχολής ή μια διαφορετική οπτική πάνω στο μέσο και τις δυνατότητές του. το πρόβλημα είναι πως κάποιοι μηχανισμοί αναγνωρίζονται ετεροχρονισμένα και οι δάφνες πηγαίνουν σε "λάθος" παιχνίδια.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Μόλις τερμάτισα το Machinarium. Το είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα το παίξω και τελικά να που το τερμάτισα . Συνολικά μου άρεσε πάρα πολύ, το έπαιζα με απίστευτα λαχτάρα για να δω τον επόμενο γρίφο, το τέλος του όμως μου φάνηκε ότι ήρθε λίγο απότομα. Γενικά ήθελα περισσότερο παιχνίδι και να δω και άλλα μέρη της Machinarium. Ίσως βέβαια απλώς να ήθελα περισσότερες αστείες καταστασεις και να δω περισσότερα στιγμιότυπα με αυτό το τόσο τέλειο ρομποτάκι-πρωταγωνιστή. Το αισθητικό κομμάτι μοναδικό, τόσο τα σκίτσα όσο και η μουσική είναι υπέροχα. Δείτε το παιδιά, είναι πανέμορφο παιχνίδι και πάρα μα πάρα πολύ ευχάριστο. Και πολύ αστείο .

            Comment


            • Για να δουμε τι εκανα τον τελευταιο μηνα εντος στρατοπεδου (και εν ωρα υπηρεσιας συνηθως):

              Miles Edgeworth: Ace Attorney Investigations

              Αντικειμενικα δεν ηταν κακο παιχνιδι, αλλα τα 2 τελευταια εθεσαν τον πηχυ στο θεο, οποτε το συγκεκριμενο παιχνιδι εν τελει ηταν μαλλον αδιαφορο. 5 συμπαθητικα cases αλλα λειπαν τα σημεια στα οποια απογειωνονταν οι προηγουμενοι τιτλοι και γενικα η ολη φαση ηταν πνιγμενη στη μετριοτητα. Μεγαλο θετικο το gameplay το οποιο οσο να ναι ηταν καλυτερο απο πριν, αλλα αν το σεναριο και οι χαρακτηρες δεν τραβανε τοσο τι να το κανουμε.

              Loopop Cube: Loop Salad

              Οκ εδω εχουμε κατι ακυρο τελειως το οποιο δε νομιζω να ξερουν πανω απο 1-2 ατομα και αν. Το πετυχα κατα τυχη σε ενα neogaf thread και πραγματικα ηταν τρελη ανακαλυψη. Απιστευτο puzzle, εξυπνο και εθιστικο, χαλαρα απο τα πιο ευχαριστα παιχνιδια που επαιξα τελευταια. Οποιος εχει ορεξη να το τσεκαρει, το συνιστω ανεπιφυλακτα. Εγινε το cult hit του στρατοπεδου, αφου ηταν απλο και ολοι εμπαιναν στο κλιμα αμεσως.
              Η uber cheesy μουσικη ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα.
              Ριξτε και μια ματια για να δειτε για τι μιλαμε:


              Kingdom Hearts: 358/2 days

              Μετα το ΚΗ1, πηγα κατευεθειαν στο 358/2. Κολλησα ασχημα παρα τα κενα που ειχα μη εχοντας παιξει το 2 ή το CoM. Oι μαχες απλες αλλα καλες, το συστημα με τα panels εθιστικο, τα missions ξυπνησαν ασχημες αναμνησεις Crisis Core, αλλα δε με πτοησαν και ο οπτικοακουστικος τομεας ηταν παρα πολυ καλος για τα δεδομενα του DS.
              Η προκληση του main game ηταν ανυπαρκτη, ενω μου πηρε 30 ωρες. Δεν εκανα τιποτα optional, αλλα προσωπικα δε βρηκα και το λογο να το κανω, γιατι αν το main game ειναι περιπατος, δε βλεπω καποιο νοημα στο να κανω το κατι παραπανω.
              Οπως και να χει το οτι το τελεισωα σε 1 βδομαδα max λεει πολλα.
              Απ ο,τι καταλαβα σεναριακα εστιαζει σε ενα τραγικα περιορισμενο ευρος γεγονοτων (περιμενα να πραγματευεται πιο πολλα θεματα του KH Universe), αλλα ο,τι ειδα ηταν καλοστημενο και αυτο μου αρκει.




              Αυτα πανω κατω.. Εχω και το Spirit Tracks καπου πριν το 5ο dungeon, αλλα το αφησα λογω ΚΗ.. Ισως να το ξαναπιασω πιο μετα. Αρχικα ενθουσιαστηκα, αλλα τωρα που λογικα ειμαι προς το τελος με επιασε μια μικρη βαρεμαρα. Τι να κανουμε κι εδω ψιλοισχυουν αυτα που εγραψα για τα Castlevania. Αν δε μπορουν να ανανεωσουν μια σειρα τουλαχιστον να βγαζουν παιχνιδια αρεα και που, οχι 1 καθε 2 χρονια, αμαν πια.

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Για να δουμε τι εκανα τον τελευταιο μηνα εντος στρατοπεδου (και εν ωρα υπηρεσιας συνηθως):



                Kingdom Hearts: 358/2 days

                Μετα το ΚΗ1, πηγα κατευεθειαν στο 358/2. Κολλησα ασχημα παρα τα κενα που ειχα μη εχοντας παιξει το 2 ή το CoM. Oι μαχες απλες αλλα καλες, το συστημα με τα panels εθιστικο, τα missions ξυπνησαν ασχημες αναμνησεις Crisis Core, αλλα δε με πτοησαν και ο οπτικοακουστικος τομεας ηταν παρα πολυ καλος για τα δεδομενα του DS.
                Η προκληση του main game ηταν ανυπαρκτη, ενω μου πηρε 30 ωρες. Δεν εκανα τιποτα optional, αλλα προσωπικα δε βρηκα και το λογο να το κανω, γιατι αν το main game ειναι περιπατος, δε βλεπω καποιο νοημα στο να κανω το κατι παραπανω.
                Οπως και να χει το οτι το τελεισωα σε 1 βδομαδα max λεει πολλα.
                Απ ο,τι καταλαβα σεναριακα εστιαζει σε ενα τραγικα περιορισμενο ευρος γεγονοτων (περιμενα να πραγματευεται πιο πολλα θεματα του KH Universe), αλλα ο,τι ειδα ηταν καλοστημενο και αυτο μου αρκει.
                .
                Ωραίος φίλε Κώστα,χαίρομαι που σου άρεσε τόσο,προσωπικά το θεωρώ έναν από τους καλύτερους τίτλους για το ds και πολύ καλή προσθήκη στην σειρά kh.Αρχικά για να πω την αλήθεια νόμιζα ότι θα είναι μια χαζή προσθήκη στην σειρά τύπου crisis core αλλά τελικά διαψεύστηκα.

                Εγώ το ολοκλήρωσα 100% με όλα τα challenges ολοκληρωμένα και μάζεψα τα πάντα.Όπως καταλαβαίνεις έκανα τα πάντα.Πάντως δεν το βρήκα τόσο εύκολο όσο εσύ,ίσως φταίει το ότι έπαιζα στο proud.

                Όταν παίξεις το kingdom hearts 2 θα καταλάβεις πολύ καλύτερα την ιστορία του days.

                Btw δεν ήταν πολύ ωραίο το τέλος;;)


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Το τελος ηταν πολυ ωραιο και γενικα παροτι τα 3/4 του παιχνιδιου δεν ειχαν σχεδον καθολου πλοκη, στο τελος μαθαινες πολλα πραγματα και οι σχετικες σκηνες ηταν αν μη τι αλλο χορταστικες.
                  Το οτι δεν καταλαβα πολλα πραγματα, σιγουρα εχει να κανει με το οτι δεν εχω ακομα δει το ΚΗ2.
                  Οσον αφορα τα περι Roxas/Sora κτλ ειμαι κομπλε αλλα επαιξα ενα παιχνιδι και δεν καταλαβα σχεδον τιποτα για τη Namine και τιποτα μα τιποτα για τον DiZ ας πουμε. Τα οσα ειδα ομως με εκαναν να θελησω και παλι να δωσω μια ευκαιρια στη σειρα και ετσι θα ηθελα μετα το στρατο να δωσω τη δεουσα σημασια στο ΚΗ2 για αρχη και μετα βλεπουμε.

                  Το 358/2 το επαιξα στην κανονικη δυσκολια και μαλλον αυτο φταιει για το οτι δε βρηκα καποιο ενδιαφερον απο αποψης προκλησης. Οπως και να χει δεν πτοηθηκα λεπτο και οι 30 ωρες που μου πηρε για να τελειωσω τον τιτλο περασαν πραγματικα πολυ ευχαριστα.

                  Για το CoM διαβασα ενα plot synopsis στη wikipedia μιας και εχω παρει αποφαση πως δεν παιζει να ασχοληθω ποτε, ενω με το KH2 αλλα και το BBS πιστευω πως θα καταφερω οντως να ασχοληθω καποια στιγμη στο μελλον.

                  Comment


                  • Οι υποαποστολές του KH είναι πολύ καλύτερες από του Crisis Core. Τουλάχιστον υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στις τοποθεσίες. Προσωπικά δε θα έλεγα πως με κούρασαν (ειδικά σε σχέση με του CC) και δεν είναι τόσες πολλές.
                    Το Ζέλντα και εγώ το παράτησα ελέω ΚΗ και μάλλον θα μείνει παρατημένο για κάποιο καιρό.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Originally posted by Xeno View Post
                      ενω μου πηρε 30 ωρες.
                      Πωπω ρε xeno απορώ πώς τα παίζεις τα games???Mε επιταχυντή??? Εμένα γύρω στο 70ωρο μου πήρε το days στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας.

                      Έχω τελειώσει και το 2 σε λιγότερο χρόνο απ'ότι το 1.Γύρω στις 30 ώρες με πήρε.Tελείωσα και την μια πλευρά του chain of memories.Την άλλη πλευρά την παίζω λάου λάου καθώς βαριέμαι πολύ.Θα το ολοκληρώσω όμως πού θα πάει...Προς το τέλος είμαι πάντως..

                      Έχει παίξει κανείς το kingdom hearts coded που έχει βγει σε ένα κινητό τηλέφωνο???Άκουσα ότι πρόκειται για συνέχεια του kingdom hearts 2 και αναφέρεται στο "Thank Namine..."
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • Edgeworth. Επιτέλους, το τέλειωσα... Η πέμπτη υπόθεση ήταν εξωφρενικά μακροσκελής, τόσο που στο τέλος γέλαγα από τα νεύρα μου.

                        Comment


                        • Originally posted by Raphael View Post
                          Edgeworth. Επιτέλους, το τέλειωσα... Η πέμπτη υπόθεση ήταν εξωφρενικά μακροσκελής, τόσο που στο τέλος γέλαγα από τα νεύρα μου.
                          Δεν σ' αδικώ που έπαθες νευρική κρίση γέλιου. Μου είπαν πολλά γι' αυτό το παιχνίδι. Άντε να πάρω τα πρώτα για να μάθω την ιστορία τους πριν πάω στα επόμενα.
                          sigpic

                          Comment


                          • (γελάω υστερικά)

                            Comment


                            • Πάπαλα το Hitman 2.

                              Πολύ καλή περίπτωση παιχνιδιού αλλά δυστυχώς με αρκετά Bugs. Παρολαυτά δε μετάνιωσα που ξανασχολήθηκα μαζί του μετά από πολλααααά χρόνια.

                              +
                              εξαιρετικές ιδέες
                              καλή AI αντιπάλων για την εποχή του
                              καλά γραφικά για την εποχή του
                              ok χειρισμός
                              καλό σενάριο
                              μουσική

                              -
                              bugs!
                              AI πολιτών (αν και κάποιες φορές με εντυπωσίασε η ρουφιανιά τους)
                              αστεία κάποια φωνητικά (ande gamisu!!)
                              μικρή επανάληψη σε κάποια επίπεδα

                              Πάω για Hitman 3 ;)
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Silent Hill: Shattered Memories

                                Τελείωσα επιτέλους το παιχνίδι. Ήταν μικρό, αλλά και τρομακτικό... Ότι πρέπει για τους φίλους της σειράς αυτής...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X