Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ήμουν ανάμεσα στα Alan Wake & Red Dead Redemption.Τελικά η Άγρια Δύση κέρδισε τις προτιμήσεις μου και λογικά μόλις τελειώσω τούτες τις γραμμές, θα το βάλω στο disc tray.
    Carpe diem

    Comment


    • Ξεκινησα εδω και 2 μερες το metal gear peacewalker.Με καθυστερησε η εκδοση του psp γιατι κολουσε σε ενα σημειο και εκλεινε μονο του το psp.Μετα απο ενα downgrade του firmware συνεχιζω ακαθεκτος...Ενα εχω να σας πω...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ GAME...Απο το research που εκανε ο Kojima για την cold war era μεχρι ενα αποσπασμα του Pablo Neruda εως την ιστορια με τον μαεστρικο τροπο που αυτη ξετυλιγεται και το ολο κλιμα που σου μεταδιδει το παιχνιδι...Δεν θελω να πω αλλα γιατι θα ειναι spoiler.Και φανταστειτε σας γραφω αυτα ενω ειμαι ακομα σχετικα στην αρχη...Σας αφηνω να λιωσω.
      Deus Misereatur...
      Gloria filiorum patres i.e.m.e
      Viva los Vatos Locos

      ---------------------
      UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

      Comment


      • Γράψε στο σχετικό θέμα πως είναι ο χειρισμός.Είναι πάλι με αποστολές όπως στο ΡΟ;
        Carpe diem

        Comment


        • Στο ψυγείο το Red Dead και ασχολούμαι με Alpha Protocol.
          sigpic

          Comment


          • ΛΕΓΕ ΛΕΓΕ!!! Με ψήνει απίστευτα!
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Έχεις διαβάσει φαντάζομαι διάφορα reviews που κάνουν λόγο για γραφικά που δεν συμβαδίζουν με το σήμερα, για περιορισμένης ευθύνης A.I. και για "clunky" cover system και μάχες γενικότερα.

              Όλα αυτά ισχύουν. ΑΛΛΑ. Αν οι απαιτήσεις σου δεν έχουν πιάσει νέα στάνταρς μετά από το σύστημα μάχης του Mass Effect 2, αν αντέχεις να παίξεις σε ένα κόσμο όπου οπτικά ναι μεν δεν συμβαδίζει με το σήμερα αλλά παραμένουν όμορφα και λειτουργικά, αν δεν στη χαλάσει το προχειροφτιαγμένο cover system (που προσωπικά ελάχιστα το χρησιμοποιώ) και αν δεν σε ενοχλεί το γεγονός πως η A.I. δεν θα σου δημιουργήσει ιδιαίτερα εμπόδια πρόκλησης, τότε θα γουστάρεις ΑΠΕΙΡΑ το role playing του θέματος, όπου η Obsidian πραγματικά κεντάει.


              Με ρώτησε πριν λίγο ένα παιδί στο forum του byteme πως μου φάνηκαν οι μάχες και αν όντως βρήκα βάσιμα όσα του προσάπτουν. Αν και συμφωνώ όπως είδες, του απάντησα το εξής (σε spoiler tags για εξοικονόμηση χώρου)
               
              Έναν spy παίζω και η προσέγγισή μου στις μάχες είναι σε όλες τις περιπτώσεις stealth εκτός κι αν δεν με παίρνει. Κοιτάζω τα patrol paths και αναλόγως κινούμαι, έχοντας πάντα στόχο ένα silent takedown παρά τη χρήση πυρομαχικών. Επομένως δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη εικόνα στην περίπτωση που θα έπαιζα έναν commando ας πούμε ώστε να νιώσω στο πετσί μου τη δράση μέσα στο χαμό.

              Να πω ότι παίζω σε normal επίπεδο δυσκολίας οπότε δεν έχω εικόνα αν η A.I. αλλάζει συμπεριφορά στο hard. Mέχρι στιγμής οι μάχες είναι εύκολες εκτός από μερικές περιπτώσεις που από δικές μου βλακείες έτρωγα game overs. Είδα δείγματα όπου οι εχθροί αστοχούσαν σε απόσταση αναπνοής αλλά όχι σε κάθε encounter. Είδα επίσης μια μικρή αλλά αισθητή άνοδο στη συμπεριφορά τους, συγκεκριμένα οι εχθροί της Κινέζικης Μυστικής Αστυνομίας στο subway mission είχαν μεγαλύτερο εύρος στα patrol paths τους και συνήθως πηγαινοερχόντουσαν ανά δύο με αποτέλεσμα να δυσκολεύει κάπως τη προσέγγισή μου. (Κορέα είμαι ακόμα, στο τελευταίο mission).

              Η πρώτη φορά που ένιωσα ότι με "πούλησαν" τα controls ήταν χθες στο βράδυ στη boss fight με τον Omen Dang. Το έκλεισα μετά από 4 ψόφους στη σειρά και θα τον προσπαθήσω πάλι σήμερα. Λέω με πούλησε από την άποψη ότι συνειδητοποίησα ότι μάλλον καταναλώνω περισσότερη φαιά ουσία απ΄όση χρειάζεται και πρέπει να ανασκουμπωθώ και να προσεγγίσω τη μάχη πιο "arcade", να τρέχω συνέχεια, να σκοτώνω γρήγορα τους εχθρούς, να αποφεύγω γρήγορα τις εξ απόστασης επιθέσεις του boss. Βέβαια έπαιζα χωρίς medipacks και με μόνο δύο αναβαθμίσεις στο melee skill.....

              Το cover system είναι προχειροφτιαγμένο και σε στιγμές σε παιδεύει παρά σου λύνει τα χέρια. Δεν το χρησιμοποιώ πολύ, προτιμώ να βρίσκομαι σκυφτός πίσω από ένα αντικείμενο του περιβάλλοντος παρά να το χρησιμοποιώ ως cover. Γενικότερα στις μάχες αυτό που έχω αποκομίσει είναι ότι η προσπάθεια είναι ορατή αλλά το αποτέλεσμα μοιάζει μισοτελειωμένο. Δεν μειώνει τη διασκέδαση που αποκομίζω παιζοντας, δεν προσθέτει όμως και μια δόση πρόκλησης παραπάνω.



              Kαι οι πρώτες εντυπώσεις μου, από άλλο forum
               
              Παίζοντας γύρω στις 7 ώρες χθες το τίτλο κατάλαβα από πρώτο χέρι που εστιάζουν και οι μεν που ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι και οι δε που το θάβουν. Προσωπικά καταδιασκεδάζω στις αποστολές χωρίς να με ενοχλεί στο ελάχιστο ο οπτικός τομέας που δεν συμβαδίζει με τα σημερινά πρότυπα, το αρτσούμπαλο cover system μετά από τίτλους όπως τα Gears of War και Μass Effect μπορεί κάλλιστα να αποθαρρύνει ενώ η επίσης μέτρια AI (σε normal επίπεδο δυσκολίας) είναι απλά αυτό, μέτρια. Ναι όταν σκοτώνεις έναν εχθρό, αυτός αυτόματα παύει να υφίσταται, έτσι αν περάσει ένας άλλος δίπλα του ούτε θα αναρωτηθεί τι γίνεται ώστε να αλλάξει συμπεριφορά στο patrol του, ούτε θα σημάνει συναγερμό, ούτε θα τρέξει να φέρει τους άλλους στο δίπλα δωμάτιο.

              Αυτό. Αν όμως βγω από stealth και τη δω Ράμπο, εύκολα με έχουν καθαρίσει. Αν δεν επιλέξω σωστά την armor μου τότε ο θόρυβος που κάνω θα προδίδει ευκολότερα τη θέση μου. Αν δεν επιλέξω σωστά τις αναβαθμίσεις και πυρομαχικά των όπλων μου καθώς και τι skills θα ανεβάσω, τότε θα έχω μεγαλύτερο ή μικρότερο πρόβλημα. Ανάλογα και με τη προσέγγιση βέβαια, αφού μπορώ είτε να τιγκάρω δυνατές armors και όπλα ως commando class και να θερίζω, να παίζω περισσότερο stealth με σιγαστήρες στο όπλο σαν spy ή να είμαι tech freak και να παίζω στα δάχτυλα συστήματα συναγερμών, κάμερες ασφαλείας και λοιπά εμπόδια του περιβάλλοντος.

              Mέχρι στιγμής έχω δει μια αποστολή όπου αν είχα επιλέξει commando class αντί για spy σαφώς τα αποτελέσματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά και στην εξέλιξη της αποστολής και στο αντίκτυπο που θα είχε στο ρου της ιστορίας και στις σχέσεις που αναπτύσσονται με τους npcs. Βασικά και κύρια, παίζοντας, αυτό είναι και το συστατικό που με καθήλωσε στο παιχνίδι. Τα πάντα ρέει. Δεν υπάρχει προκαθορισμένη καλή, κακή ή ουδέτερη στάση. Έχεις τον χαρακτήρα του Thorton, ή μάλλον είσαι ο Thorton και οτιδήποτε κάνεις, η προσέγγιση που θα επιλέξεις σε μια αποστολή, οτιδήποτε πεις, σε ποιον θα το πεις, πως θα το πεις, πότε θα το πεις διαμορφώνει την ιστορία και το τρόπο που σε αντιμετωπίζουν οι npcs, όχι απαραίτητα μόνο μέσα στη ροή του σεναρίου αλλά και στο gameplay, αφού αναλόγως κερδίζεις AP για τα skills, ξεκλειδώνεις perks, κερδίζεις πρόσβαση σε εξοπλισμό, νέα στοιχεία που μπορούν να αλλάξουν τον αρχικό σου σχεδιασμό προσέγγισης μιας αποστολής.

              Στα playfields τώρα μπορώ να αποτυπώσω την άποψή μου μόνο βάση του τρόπου που έχω επιλέξει να παίζω, ως spy δηλαδή. Από skills ανεβάζω stealth, pistols και sabotage ως κύρια και προτιμώ τις πιο αθόρυβες armors. Συνήθως κοιτάζω πρώτα τα patrol paths των εχθρών και αντιδρώ ανάλογα έχοντας στόχο περισσότερο τα silent takedown παρά τη χρήση πυρομαχικών. Aν δεν λειτουργήσει αυτό κοιτάω να βρω μια καλή κάλυψη και με σιγαστήρα να πάω κατευθείαν για headshot. Aν με δούνε, είναι σε φαγα ή με φαγες. Αρχίζω χειροβομβίδες, αλλάζω σε rifle, καθαρίζω όσους μπορώ και με τσακισμένο health τρέχω στο πλησιέστερο alarm για να το κάνω disarm.

              To παιχνίδι δεν είναι καθαρόαιμο shooter στις μάχες όπως το Mass Effect 2 ούτε κερδίζει δάφνες ποιότητας το stealth του. Πέραν της κίνησης και των αντιδράσεων στο χειριστήριο, το μεγαλύτερο ρόλο παίζουν τα στατιστικά στο παιχνίδι και η μέτρια A.I. αναδεικνύει προβλήματα στους μηχανισμούς κάνοντάς τους να δείχνουν μισοτελειωμένοι ή όχι καλοδουλεμένοι. Αντιλαμβάνεσαι παίζοντας τη προσπάθεια, δεν μπορείς να όμως να χαρείς την ολοκληρωμένη εικόνα ακριβώς επειδή οι εχθροί σου δεν είναι το ίδιο καλά δουλεμένοι με εσένα. Καθαρά από θέμα πρόκλησης και όχι από θέμα διασκέδασης, εκτός κι αν για κάποιον αυτά τα δύο αποτελούν το ίδιο πράγμα για όλα τα παιχνίδια. Στην περίπτωση του Alpha Protocol πάντως είναι όντως χαμένη ευκαιρία. Δεν ξέρω στο hard τι γίνεται βέβαια.

              Αυτά, ως πρώτες εντυπώσεις. Δεν με ενδιαφέρει να υποστηρίξω το τίτλο, ούτε να κλείσω τα μάτια στις ατέλειές του. Αυτό που λέω είναι ότι διασκεδάζω με το παιχνίδι. Και αν θέλετε, αποτελεί και ένα είδος πειράματος για μένα προσπαθώντας να σχηματίσω εικόνα για το επερχόμενο Fallout New Vegas, με γνώμονα την απογοήτευσή μου στο Fallout 3 και την γενικότερη προσέγγιση στα rpg elements του παιχνιδιού από τη Bethesda. Αν τα rpg στοιχεία του Alpha Protocol είναι σημάδι του τι πρέπει να περιμένουμε, τότε I can't wait.
              sigpic

              Comment


              • Xμμμμ μάλλον δεν σε έπεισα..... Οκ ας πάρω ένα παράδειγμα από τα δεκάδες που έχει το game να δεις σε τι καταστάσεις σε βάζει.... Συνέχεια.... Μιλάμε φρικάρω ώρες ώρες με τα διλήμματα....

                Οκ ας υποθέσουμε είσαι "agent" και παρακολουθείς μια βίλα για να εντοπίσεις ένα στόχο που επιβεβαιωμένα είναι εγκέφαλος κυψέλης τρομοκρατικής οργάνωσης. Δεν σε έχει εντοπίσει κανείς κατα τη διάρκεια της αποστολής, ούτε μύγα. Τον βρίσκεις και τον έχεις φάτσα κάρτα στο στόχαστρο του sniper. Οι πληροφορίες στην ενδοεπικοινωνία με τη βάση λένε πως η Interpol δεν έχει κάτι μεμπτό για αυτόν ενώ το States of Department έβαλε εμβόλιμα κατηγορίες στο φάκελό του ένα μήνα πριν αναλάβεις την εξάρθρωση της οργάνωσης. Αποφασίζεις να μην τον σκοτώσεις και να αναβάλεις την επιχείρηση αφού τα στοιχεία αλληλοσυγκρούονται.....

                Πίσω στο κρησφύγετο, σκάει email από τον ίδιο τον τύπο ο οποίος αναφέρεται σε σένα με το πραγματικό σου όνομα και σου λέει να βρεθείτε πρόσωπο με πρόσωπο, λέγοντας με ύφος μάλιστα ότι θα έπρεπε να τον είχες σκοτώσει όταν είχες την ευκαιρία..... Τρεις επιλογές. 1) Του απαντάς καταφατικά και δέχεσαι το ραντεβού στην καφετέρια, μέρα μεσημέρι, σε δημόσιο χώρο αφού πιστεύεις ότι μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες από αυτόν. 2) Επικοινωνείς με τη βάση απορημένος για το πως διάολο σε κατάλαβε και πως γνωρίζει το όνομά σου και ζητάς περισσότερες πληροφορίες, όντας λίγο έκπληκτος και υποψιασμένος. 3) Του λες με ύφος πως αν ήθελες θα τον είχες ήδη καθαρίσει. Απαιτείς να έρθει στο ραντεβού με στοιχεία που αφορούν την οργάνωση γιατί τη δεύτερη φορά δεν θα υπάρξει δισταγμός.
                sigpic

                Comment


                • Με έπεισες και με το παραπάνω, απλά αυτό τον καιρό είμαι λίγο πηγμένος και θα το αρχίσω μετά από καμιά βδομάδα. Από τα όσα λες μου φαίνεται σαν το κατ'εξοχήν παιχνίδι που θα γουστάρω και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου!

                  (ετοιμάζω καθυστερημένο review του Dragon Age + expansion+ DLCs)
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Παίζω Zelda Wind Waker, και το τρομερό παιχνίδι που είναι αγπημένο μου μετά το oot μέχρι τώρα το Super Mario Galaxy 2

                    Comment


                    • Μιας και τερμάτισα τα Gears of War 2 και Batman:AA( παιχνιδάρες και τα 2) ξανάβαλα τα No more Heroes και Ratchet and Clank: Quest for Booty.
                      Επίσης έχω τα Final Fantasy 5,6 και 10 λίγο πριν το τέλος.
                      Ψήνομαι να βάλω και Geist στον κύβο.

                      Μάλλον με το που τελειώσει η εξεταστική θα λιώσω.
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • Επίσης έχω τα Final Fantasy 5,6 και 10 λίγο πριν το τέλος.
                        Περιμένουμε εντυπώσεις .

                        Comment


                        • Originally posted by Evans View Post
                          Περιμένουμε εντυπώσεις .

                          Θα σου πω στα γρήγορα για το 6.

                          Είναι το καλύτερο Final Fantasy που έχω παίξει. Του αξίζει ένα HD remake.
                          I'm back bitches... Version 2.0

                          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                          Comment


                          • Agreed .

                            Comment


                            • Τερμάτισα το Halo Wars, αξιόλογο γενικά, συμπαθητικό σενάριο, ορισμένες αδυναμίες εδώ κι εκεί(σαφέστατος), γενικώς ευχάριστο. Έχει παίξει κανείς το LOTR: Battle for Middle-Earth 2; Λέω να ασχοληθώ(μου αρέσουν τα στράτετζηζ, εξ ου και η φήμη μου ως καλού σκακιστή και στρατηγικού τύπου εν γένει).
                              Τώρα ασχολούμαι με Banjo Nuts and Bolts. Το παιχνίδι που και που είναι καλό και συχνότερα ηλίθιο και εκνευριστικό. Γιατί Banjo, γιατί μου σπας τ'αρχίδια και δεν πετάς το αεροπλάνο εκεί που σου λέω γαμώ τη Καζούε σου;

                              Comment


                              • Λέω κάποια στιγμή να το πιάσω.Είσαι μέσα για Multi;Στο Halo Wars αναφέρομαι.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X