Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η σωστή σειρά btw είναι
    HL1 -> Opposing Force -> Blue Shift -> HL2 από δω και πέρα όπως τα έβαλες.
    Πρέπει να ξαναπαίξω το Portal δηλαδή;Δεν πειράζει αφορμή έψαχνα να το ξαναπαίξω.
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by Altair View Post
      Η σωστή σειρά btw είναι
      HL1 -> Opposing Force -> Blue Shift -> HL2 από δω και πέρα όπως τα έβαλες.
      Πρέπει να ξαναπαίξω το Portal δηλαδή;Δεν πειράζει αφορμή έψαχνα να το ξαναπαίξω.
      Η Σειρά που έβαλες δεν έχει καμία σχέση ιστορικά.

      Είναι

      HL1 --> HL2 --> Ep 1 --> Ep 2

      Όλα τα άλλα είναι mods του και έχουν παράλληλη ιστορία.
      sigpic

      Comment


      • Δεν είναι Mods βρε άσχετε.
        Expansions είναι και μάλιστα επίσημα.Το ότι τρέχουν ταυτόχρονα με το HL1 δεν λέει κάτι.Παίξτα και θα καταλάβεις.
        Πλάκα πλάκα έχω μια απορία.Από όσους εκθειάζουν εδώ μέσα το HL2 έχει παίξει κανείς το 1 ή είμαι μοναδικός;:xp:
        Carpe diem

        Comment


        • Altair μιλούσα για HL2 και μετά . Τέλος πάντων, τι κάνεις εδώ γμτ, τράβα και παίξε ήμαρτον.

          Comment


          • Originally posted by Altair View Post
            Δεν είναι Mods βρε άσχετε.
            Expansions είναι και μάλιστα επίσημα.Το ότι τρέχουν ταυτόχρονα με το HL1 δεν λέει κάτι.Παίξτα και θα καταλάβεις.
            Πλάκα πλάκα έχω μια απορία.Από όσους εκθειάζουν εδώ μέσα το HL2 έχει παίξει κανείς το 1 ή είμαι μοναδικός;:xp:
            Δεν είμαι άσχετος. Τα έχω παίξει αυτά τα παιχνίδια ΟΛΑ ! Αυτά δεν είναι expansions ! Όλα αρχίζουν από την αρχή του αρχικού, αλλά με άλλο σενάριο για κάθε χαρακτήρα.

            Δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ το έχω παίξει !
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Tanno View Post
              Δεν είμαι άσχετος. Τα έχω παίξει αυτά τα παιχνίδια ΟΛΑ ! Αυτά δεν είναι expansions ! Όλα αρχίζουν από την αρχή του αρχικού, αλλά με άλλο σενάριο για κάθε χαρακτήρα.

              Δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ το έχω παίξει !
              Αυτά είναι επίσημα expansions δημιουργημένα από την εταιρεία παραγωγής και ΟΧΙ mods όπως είπες.Ακόμη,σε ενα expansion μπορεί να αλλάζει ο πρωταγωνιστής.

              Επομένως ναι,είσαι άσχετος.

              Altair το half life 1 το έχω παίξει ως τα 2/3 αλλά δεν κατάφερα να το τελειώσω επειδή είχα μπλέξει με μαθήματα και εξεταστικές.

              Ον τοπικ,παίζω mario galaxy 2,42 άστρα και συνεχίζω.Το παιχνίδι είναι απλά ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Ε τελείωσέ το βρε.Και μετά παίξε Opposing Force.To Blueshift παίξτο απλά και μόνο για να λες ότι το έχεις παίξει.Όχι ότι είναι κακό,απλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.Παίξτο όμως.Τρεις ώρες κρατάει.
                Carpe diem

                Comment


                • Ρε άντε παίξε το καλύτερο Game Ever και μην χάνεσε στα forums!


                  Εγώ έχω κολλήσει πολύ άσχημα με το King's Bounty. Είμαι 11 lvl και ψάχνω troopz!! και Magic runes για να τους ξεφτιλίσω όλους.

                  Ρε τίτε το Rage πότε θα αρχίσω να το χρησιμοποιώ; Είμαι island of Freedom και ακόμα τα κωλοπνεύματα δεν με υπακούν!

                  Comment


                  • Από πλάσματα τα royal snakes θα σε ξελασπώσουν για μεγάλο τμήμα του παιχνιδιού, ενώ οι Griffons είναι επίσης πολύ χρήσιμοι.

                    Για να σε υπακούσουν τα πνεύματα πρέπει να τα υποτάξεις. Αν ανοίξεις το Rage Box θα τα δεις. Κάνε κλικ πάνω τους για να τους μιλήσεις και στην κουβέντα θα τα ξεκλειδώσεις. Ο Σαύρας θέλει 10 royal snakes νομίζω ενώ ο Πέτρας έχει μια μάχη. Οι άλλοι δύο ανοίγουν πιο μετά. Ο Σαύρας θα σε βοηθήσει ΠΑΡΑ πολύ με δύο ιδιότητες ενώ ο Πέτρας έχει ένα τείχος που μπορεί να βοηθήσει αρκετά και κάποια επιθετικά ξόρκια. Να θυμάσαι ότι όταν τα χρησιμοποιείς τα πνεύματα μαζεύουν εμπειρία (αλλά όχι αν μένουν αχρησιμοποίητα), ενώ το rage που μαζεύεις μειώνεται όταν είσαι εκτός μάχης.

                    Δεν είναι παιχνιδάρα, και δεν έχει πολύ όμορφο χιούμορ?

                    EDIT - μερικά χρήσιμα στοιχεία για το πώς και πότε αποκτάς τα Rage Spirits, αν αυτό είναι το πρόβλημά σου.

                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Ρε πραγματικά οι τύποι είχαν απίστευτο χιούμορ και φαντασία.

                      Η κορυφαία μέχρι τώρα φάση ήταν το Quest με το καταραμένο δαχτυλίδι που είχε μεταμορφώσει έναν χωρικό και την γυναίκα ενός Viking σε Zombie. Όταν νίκησα τα πνεύματα του δαχτυλιδιού, ξαναέκανα άνθρωπο τον χωρικό και όταν μίλησα στον Viking για να κάνω την γυναίκα του άνθρωπο, μου έλεγε πως η γυναίκα του τον έχει σώσει απο 2 ανταρσίες σφάζοντας όλους όσους πήγαν εναντίον του. Αφότου με παρακάλεσε να την αφήσω Ζόμπι για τον προστατεύει μου έδωσε την επιλογή να την αγοράσω (!!!) για να την κάνω γυναίκα μου. Την αγόρασα εννοείται και εκεί άνοιξε μπροστά μου ένας ολοκαίνουργιος κόσμος με επιλογές. Αφότου μιλήσαμε καθώς ήταν ζόμπι (Me:"Hey, what's your opinion about kinds?",Wife:"Yes, fresh, young meat!") δεν είδα μέλλον στην σχέση μας και την μεταμόρφωσα σε άνθρωπο. Ε, λοιπόν καθώς ήταν άνθρωπος την άφησα έγκυο και την μεταμόρφωσα ξανά σε ζόμπι και τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει!

                      Τρελολ!


                      Είχα μιλήσει στα πνεύματα όταν τα πρωτοπήρα, αλλά είχα ξεχάσει τελείως το τι μου είχαν ζητήσει.

                      Comment


                      • Κάνω 2o playthrough το God of War: Chains of Olympus στο God Mode.
                        sigpic

                        Comment


                        • Νοw playing Singularity και έξω βροντάει κι αστράφτει, ούτε παραγγελιά να το 'χα!

                          Λοιπόν, το Singularity μετά από 3-4 ώρες παιχνιδιού.

                          Mother Russia, σφυροδρέπανα, Στάλιν, ΚουΚουέ και Αλέκα σε ένα μετα-αποκαλυπτικό περιβάλλον, ένα νησί φάντασμα ύστερα από τα πειράματα με το στοιχείο Ε99 που έκαναν οι Ρώσσοι το '50.

                          Παρ'όλο που δεν πιάνει αρρωστημένα επίπεδα Rapture, η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού πείθει. Είσαι σε ένα μέρος πραγματικό απολίθωμα όπου όλα γύρω σου αφήνουν την αίσθηση ότι κάτι σημαντικό γινόταν εδώ πέρα. Flashbacks, διάφορα διάσπαρτα notes, προβολές σε προτζέκτορα με κόμικ σχέδιο αλα Fallout 3/Bioshock και audio tapes που ακούς σε σπαστά και "ρώσικα" αγγλικά βοηθούν στο να δημιουργηθεί καλύτερα αυτή η αίσθηση.

                          Μέχρι στιγμής το παιχνίδι τρέχει αρκετά πιο γρήγορα σε ρυθμούς απ'ότι το περίμενα, η δράση του είναι ένα κλικ παραπάνω από αυτή του Bioshock. Στα συν η scripted εξέλιξη όπου σου παρουσιάζει συνεχώς κάτι νέο με αποτέλεσμα να μη βαριέμαι και να μου κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον σε κάθε γωνία. Κουβαλάω μέχρι δύο όπλα ταυτόχρονα, έχοντας βρει τα κλασσικά πιστόλι-shotgun-rifle, εμποτισμένα με το E99 στοιχείο δίνοντας τους έτσι ένα αρκετά φουτουριστικό σχεδιασμό και έχοντας και μια melee επίθεση πατώντας το μεσαίο key του mouse.

                          Οι μάχες εύκολες ως ώρας, σε τετ-α-τετ βρήκα πιο αποτελεσματική την εξόντωση των μεταλλαγμένων απ΄ότι να σπαταλάω ammo με το rifle από απόσταση. Μαζεύεις κάργα E99 που λειτουργεί ως currency στο παιχνίδι και χρησιμοποιείς για αγορά ammo και σε ένα μηχάνημα εν ονόματι Augmentor υπάρχουν τρεις κατηγορίες με αναβαθμίσεις, τα TMD Equipment, TMD Perks και Hero Perks όπου τουμπανιάζεις όπλα και χαρακτήρα.

                          Σαφώς το πιο ενδιαφέρον γκατζετάκι είναι το TMD glove με το οποίο ελέγχεις το χρόνο. Ουσιαστικά, βρισκόμενος στο 2010, μπορείς σε διάφορα αντικείμενα του περιβάλλοντος όπως γκρεμισμένες σκάλες, πεσμένους τοίχους, διαλυμένα κουτιά κλπ να τα φέρεις πίσω στην αρχική τους κατάσταση όπως ήταν το 1950. Και αντίστροφα. Επίσης η εξέλιξη της ιστορίας παίζει σε διπλό ταμπλό αφού υπάρχουν κάποια time-travel rifts που γυρνάς πίσω στο '50 και ουσιαστικά παίζεις ρόλο/διαμορφώνεις και τα εκεί γεγονότα. Τα παράδοξα του time-traveling.... Επίσης στο σημείο που είμαι εκτός από χρονικά παράδοξα μπορώ να χρησιμοποιώ το γαντάκι ως άλλο gravity gun. Παίζουν υποτυπώδη puzzles με το περιβάλλον ενώ η περισσότερη χρήση γίνεται στους εχθρούς, να πάρεις ένα εκρηκτικό βαρέλι και να το σουτάρεις πάνω τους και τέτοια.

                          Aν μη τι άλλο, διασκεδαστικό ως ώρας, θυμίζει κάτι σε Bioshock με Half Life 2.
                          sigpic

                          Comment


                          • Χαίρομαι που ακούω θετικά σχόλια για τον τίτλο γιατί με ενδιαφέρει.Άμα το τελειώσεις πες κι άλλα αν μπορείς.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Το τέλειωσα χ8ες το βράδυ, δεν ήταν μεγάλο γύρω στις 8 κ κάτι ώρες μου πήρε. Για τα γούστα μου στα fps ήταν καλό παιχνίδι, αν θες και βαθμό ένα 7 νομίζω είναι δίκαιο.

                              Καλές ιδέες στο gameplay, καλούτσικη ιστορία, scripted εξέλιξη με μερικές αρκετά δυνατές στιγμές, ειδικά στα boss fights και καλή ατμόσφαιρα. Απλά όλα ήταν καλά και λίγο απ'όλα, δεν εντυπωσίασε κάπου. Π.χ. η γενικότερη ατμόσφαιρα στο νησί παρ'όλο που πείθει δεν κάνει κάτι άλλο για να σε ρουφήξει μέσα της. Άλλοτε ερημική, άλλοτε τρομακτική αλλά χωρίς ιδιαίτερη ζωντάνια και νεύρο. Δεν ξέρω αν φταίει η Unreal 3 γι'αυτό σε συνδυασμό πάντα με το art direction.

                              Το gameplay του είχε καλό ρυθμό. Χαλαρές στιγμές που έπαιζες με το TMD glove διάφορα αντικείμενα του περιβάλλοντος για να ανοίξεις δρόμο ακολουθούσαν συνήθως είτε φρενήρης καταστάσεις με πολλούς εχθρούς μαζί, είτε πιο αποπνικτικές με λίγους εχθρούς σε κλειστούς χώρους.

                              Τρία fps έχω παίξει φέτος, αυτό, το Bioshock 2 και το Metro. To Singularity θα το έβαζα τρίτο σε σχέση με τα άλλα δύο.
                              sigpic

                              Comment


                              • Μιας και δεν έχω άλλα φρέσκα παιχνίδια και τα Demon's Souls και RDR θέλω να τα φυλάξω για Αύγουστο που είναι παχιές οι μύγες και δεν παλεύεται η Αθήνα, άρχισα το Deus Ex: Invisible War
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X