Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aion άσε τα rpgs για κάποιο κρύο βράδυ του χειμώνα.Παίξε Halo 3 ODST.Αν είσαι φαν της σειράς,δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
    Carpe diem

    Comment


    • O άσχετος, ρωτάει ο άλλος τι JRPG να παίξει και του λέει να παίξει HALO 3 ODST. Όταν λοιπόν ο altair μας ρωτάει αν αξίζει το τάδε παιχνίδι θα του απαντάμε "Ναι, το δείνα είναι τέλειο, λιώσε."

      Comment


      • Originally posted by Aion
        Eternal Sonata i Tomb Raider: Anniversary? Η μήπως το Brutal Legend? Έχω και το Alan Wake... Halo ODST, Jericho, και κάποια αλλα... Δεν ξέρω πιο να βάλω.
        Μερικοί άνθρωποι απλά κράζουν για να κράξουν.
        Ηaters will hate.Κράχτες will κράξουν.

        In your face.
        Carpe diem

        Comment


        • Ξένο έχεις παίξει το Eternal Sonata? Δεν είμαι τον RPGs όμως θέλω να δοκιμάσω ένα χαλαρά, έτσι ηπα αυτό μετά από videos και κάποια reviews που είδα. Όμως κάποιος εδώ μέσα είπε ότι δεν αξίζει. Τι λες?
          Εγώ σε αυτό απάντησα .

          Comment


          • Aion απο τα παιχνιδια που αναφερεις θα προτεινα χαλαρα το Alan Wake. Παροτι το 2010 φαινομενικα ειχε τεραστια ονοματα και κυκλοφοριες (FFXIII, GOW 3, Heavy Rain) κατα τη γνωμη μου ειναι ο μονος τιτλος που πραγματικα αξιζει αναφορα. Το περιεργο ειναι οτι οι xboxακιδες βλεποντας το line up της sony παρακαλουσαν για παιχνιδια οπως το heavy rain και οταν τελικα ηρθε το Alan Wake δεν το αγορασαν . Σιγουρα εχει τα θεματακια του αλλα προσφερει απολαυστικοτατο gameplay, μια ιντελεκτουαλε ιστορια και εναν απιστευτο τροπο αφηγησης (κατι αναναμεσα στο braid και στο half life 2).

            Για jrpg ετσι οπως εχει παει το πραγμα ειλικρινα δεν ξερω τι να προτεινω... Το vesperia απ'οτι εχω τσεκαρει εχει αποσπασει πολυ θετικα σχολια (δεν το εχω παιξει), απο κει και περα FFXIII και Lost Odyssey for me (και παλι χωρις να προκειται για κατι το ιδιαιτερο). Το Blue Dragon το εχω ξεκινησει μεχρι στιγμης 3 φορες και παντα το παραταω μετα απο κανα 2ωρο (βασικα ειναι απιστευτα generic), λογικα δεν θα το τελειωσω ποτε .

            Btw παιζω assassins creed 2 το οποιο μου φαινεται πολυ καλο, ουσιαστικα δεν εχει καμια σχεση με τον σχετικα μετριο πρωτο τιτλο...μεχρι και sessions παρομοια με το pure platform του sands of time εχει μεσα (tombs). Θα κανω αναλυτικο post προς το τελος.

            Comment


            • @Evans:Το κατάλαβα βρε.;)

              @nooto:Το κάνεις σωστά αγόρι μου.Assassin's Creed 2 =WIN.Για το Alan Wake έχεις δίκιο.Τόσα χρόνια το περιμέναμε κι όμως είχε πολύ χλιαρή υποδοχή.Πρέπει να μπει στο πρόγραμμα.

              Αυτόν τον καιρό δεν παίζω τίποτα.Μόνο που και που κάνα Triads and Tribulations κι από σήμερα κάνα Tatsunoko vs Capcom.
              Carpe diem

              Comment


              • Παίξε καλύτερα το Sleeper Hit, πρέπει να είναι κορυφαίο παιχνίδι.
                Σοβαρά τώρα αν θες κάτι σε jRPG αλλά δεν είσαι και πολύ μαθημένος το Nier είναι πολύ καλή επιλογή, action jRPG με πολύ ωραία bosses και αρκετή ποικιλία στο gameplay του. Αλλιώς Lost Odyssey και FF13.
                Το Tomb Raider Anniversary το είχα παίξει στο PSP και ήταν πολύ καλό (remake του πρώτου).

                Εγώ συνεχίζω ακάθεκτος το FF5. Είμαι στον τρίτο κόσμο, έχω πάρει τον Φοίνικα και έχω μαζέψει όλα τα Κυανά Μαγικά και τώρα πάω για Holy και Flare.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Ελα να βλέπω respect.
                  Ενα post του στυλ Ryu_gr εισαι ο καλύτερος, Ryu_gr respect, i like (facebook style), πωωω είσαι μεγάλος αρκεί.

                  Το post εκδήλωσης respect είναι υποχρεωτικό από Burai, Evans, Bullethell, Xeno ενώ δέχομαι και από άλλους.

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • +1 respect από εμένα

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • Originally posted by Ryu_gr View Post
                      Ελα να βλέπω respect.
                      Ενα post του στυλ Ryu_gr εισαι ο καλύτερος, Ryu_gr respect, i like (facebook style), πωωω είσαι μεγάλος αρκεί.

                      Το post εκδήλωσης respect είναι υποχρεωτικό από Burai, Evans, Bullethell, Xeno ενώ δέχομαι και από άλλους.

                      Με ψήνεις να πάω να κλέψω ένα τέτοιο monitor που έχουμε στο ΤΕΙ .

                      Respect τρελό, με ψήνεις να στήσω κάθετα την TV τώρα .

                      Comment


                      • Ryu_gr εχεις απειρο respect from me...Εισαι μεγαλος...
                        Deus Misereatur...
                        Gloria filiorum patres i.e.m.e
                        Viva los Vatos Locos

                        ---------------------
                        UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                        Comment


                        • Πάρε κι από εμένα +1 Ryu. Πολύ μερακλής


                          Παίζω το Dragon Quest IX (DS) και είμαι κοντά στις 10 ώρες.

                          Kαταρχάς, τα όσα έχουν ακουστεί περί ψαγμένου customization (σε trailers, διαφημίσεις) είναι ψέματα, δεν ισχύουν. Αυτό που πραγματικά υπάρχει είναι ένα μικρό σύστημα διαμόρφωσης της εμφάνισης του χαρακτήρα κι επίσης, ένα σύστημα skills (απλό).

                          Όσον αφορά το παιχνίδι, έχουν γίνει κάποιες αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα.
                          Άλλαξε η απεικόνιση στο σύστημα μάχης κι αυτό είναι κάτι ευχάριστο. Δε θα άντεχα ΠΑΛΙ 1st person καταστάσεις. Υπάρχουν ακόμη, πολλά extras (quests, αλχημεία κτλ).
                          Επιπλέον, παρατήρησα πως η S-E έδωσε πολύ έμφαση στο Online κομμάτι. Υπάρχουν αρκετές επιλογές . Προς το παρών δεν το έχω δοκιμάσει.

                          Τα γραφικά είναι σε αρκετά καλά επίπεδα για DS. Μεγαλύτερο αρνητικό..οι NPCs! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι sprites. O main χαρακτήρας είναι πολυγωνικός. Μεγάλη αντίθεση.

                          Επίσης, αυτό το συναίσθημα της Dragon Quest-ίλας είναι πολυ χαρακτηριστικό.
                          Τις πρώτες ώρες είναι ΠΟΛΥ βαρετό, σχεδόν ένα κοινότυπο RPG χωρίς προσανατολισμό, ευτυχώς στη συνέχεια η δράση αποκτά νέο νόημα.
                          Κοινό (συναίσθημα) για κάθε DQ εμπειρία μου.

                          Όλα φαίνονται πολύ καλά. Για να δούμε...
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Ευχαριστώ παιδιά, να είστε καλά!

                            Βέβαια όπως μάλλον θα καταλάβατε το monitor δεν ειναι δικό απλά βρίσκεται στο κατάστημα κάτω από το σπίτι μου. Έπαιξα πoλύ λίγο εκεί!

                            Ωχ, βλέπω τώρα να μπαίνουν -1, disrespect κτλ.!
                            Άτιμη ζωή, έτσι όπως μ' ανεβάζεις έτσι με κατεβάζεις!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Γμτ με πρόλαβες.Ήθελα να σου κάνω bashing πριν αυτό σου το ποστ.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by nooto
                                Aion απο τα παιχνιδια που αναφερεις θα προτεινα χαλαρα το Alan Wake. Παροτι το 2010 φαινομενικα ειχε τεραστια ονοματα και κυκλοφοριες (FFXIII, GOW 3, Heavy Rain) κατα τη γνωμη μου ειναι ο μονος τιτλος που πραγματικα αξιζει αναφορα. Το περιεργο ειναι οτι οι xboxακιδες βλεποντας το line up της sony παρακαλουσαν για παιχνιδια οπως το heavy rain και οταν τελικα ηρθε το Alan Wake δεν το αγορασαν . Σιγουρα εχει τα θεματακια του αλλα προσφερει απολαυστικοτατο gameplay, μια ιντελεκτουαλε ιστορια και εναν απιστευτο τροπο αφηγησης (κατι αναναμεσα στο braid και στο half life 2).
                                Αυτό που αξίζει αναφοράς είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των Xbox players (67%) προτιμούν τίτλους με μιλιταριστικό περιεχόμενο έστω και σε μικρές δόσεις είτε αυτό αφορά εξωγήινους, είτε ρομπότ, είτε απλά κοινούς ανθρώπους.Τα πολλά και ποικίλλα όπλα, η συνεχής δράση, η αδρεναλίνη που τους βαράει κόκκινο, η ικανοποίηση που αισθάνονται όταν εξοντώνουν άλλους παίκτες ή bots σε Deathmatch, arena και άλλα παρόμοια modes, η μεγάλη ποζεριά ξέροντας ότι χειρίζονται χαρακτήρες που έχουν κύρος, βγάζουν μία φινέτσα κτλ. είναι παράγοντες ικανοί να τους κάνουν να παραμελήσουν άλλα υψηλής και μη ποιότητας games που προσφέρουν κάτι το διαφορετικό ή αποτελούν μία αναλαμπή σε μια συνεχή ροή ίδιας φιλοσοφίας τίτλων ακόμη και αν δεν πρωτοτυπούν.

                                Τα FPS και σε γενικές γραμμές τα fast paced games κυρίως shooters αλλά και ορισμένα platforms έχουν την υπεροχή αριθμητικά και είναι πιο αγαπητά στο κοινό από άλλα είδη διότι παρέχουν στους χρήστες αυτό που ζητάνε δηλ. γρήγορη, συνεχής δράση με αποτέλεσμα παιχνίδια που δίνουν πρωτεύουσα σημασία στο story και δευτερεύουσα στα υπόλοιπα ασχέτως ποιότητας να παραμελούνται.

                                Στη συγκεκριμένη περίπτωση με το Xbox 360 τα shooters απολαμβάνουν τις περισσότερες πωλήσεις δεδομένου ότι υπάρχουν λιγότερα μεν, ποιοτικά δε games άλλων ειδών. Αν παρατηρήσετε το software sale department του PS 3 θα διαπιστώσετε ότι κι εκεί αν και σε μικρότερο βαθμό τα shooters κατέχουν την πρωτιά.

                                Αυτό φυσικά δεν είναι κακό διότι είναι πολύ λογικό και επακόλουθο να ασχολείσαι με κάτι που το αγαπάς.Θεωρώ όμως από την μεριά μου ανόητο να παραβλέπεις άλλες εξαιρετικές ή φιλόδοξες προσπάθειες οι οποίες δεν αντιπροσωπεύουν το είδος που σε διασκεδάζει και αντί αυτού να επιμένεις συνεχώς στα ίδια και στα ίδια λέγε π.χ. με FPS, RPGs κ.λ.π. που σημαίνει ότι χάνεις πολλές φορές την ευκαιρία να βιώσεις κάτι το δημιουργικό/διαφορετικό το οποίο που ξέρεις μπορεί και να σε εκπλήξει.

                                Comment

                                Working...
                                X