Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ πάλι γουστάρω που υπάρχουν όλα αυτά.Από τη στιγμή μάλιστα που όχι μόνο δεν γίνεται θυσία στη διάρκεια του "main game" δεν βρίσκω το λόγο να μην υπάρχουν.Άσε που χωρίς όλα αυτά,ούτε χάρτη θα είχες,ούτε θα έψαχνες τα puzzles του Subject 16,τα οποία προσφέρουν ακόμη περισσότερο στην όλη εμπειρία.
    Carpe diem

    Comment


    • Δεν έχω παίξει άλλο της σειράς πλην λίγο του πρώτου. Μου 'ρθαν λίγο απότομα αυτά που συμβάινουν, τα ψιλοεξηγεί λίγο στην αρχή, για την εταιρία και τη "μυστική οργάνωση" - ονόματα δε λέμε - που τους κυνηγάνε, αλλά έχω κενά στο πως και το γιατί.

      Απ'όσο κατάλαβα πρόκειται για κόντρα μεταξύ της οργάνωσης αυτής και των Ασσασσίνων ανά τους αιώνες και κάπως τώρα μέσω της τεχνολογίας Animus ο Desmond που είναι κατα τρόπο τεινά απόγονος των Ασσασσίνων ξαναζει τις αναμνήσεις του Ezio για την αποκάλυψη της αλήθειας (?).

      Καλά το σενάριο, ειδικά στα τρία puzzles που έχω βρει, αυτά τα Clusters, τα σπάει άγρια. Γουστάρω άπειρα τους παραλληλισμούς με τη πραγματικότητα κι εκεί που ακόμα έχω στα μισά το Deus EX, μου 'σκασε και τούτο να δέσει το γλυκό.

      Με τις φαμίλιες δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει, στη Ρώμη που είμαι της έχει μια οικογένεια (?) που πρέπει να γκρεμίσω τους πύργους της και να την οικοδομήσω απ'την αρχή για κάποιο λόγο, ξεκλειδώνοντας τις banks, τους γιατρούς κλπ. Δεν πολυκατάλαβα γιατί βέβαια...

      Ντάξει τώρα γραφικά ήχος και τα παρελκόμενα είναι φανταστικά, η χαρά του παιδιού να κόβεις βόλτες στα σοκάκια και τις στέγες της Ρώμης. Πηγαίνω με πολύ αργούς ρυθμούς τις αποστολές, εδώ προσπαθούσα πόση ώρα να σκαρφαλώσω στο vantage point του Πάνθεον για να πάρω το φτερό και να εμφανίσω το χάρτη.

      Btw στο PC παίζω, κλασσικά με gamepad, μια logitech απομίμα του dual shock και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

      H αλήθεια είναι πως το Κωνσταντινούπολη concept του Revelations μου άρεσε και ήθελα κάποια στιγμή να δω τι παίζει με το παιχνίδι γενικότερα, απλά έκατσε να πάρω το Brotherhood. Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση τόσο πολύ καλό, εντάξει περίμενα να είναι καλός τίτλος από τις εντυπώσεις που διαβάζω αλλά να με κολλήσει έτσι σε καμία περιπτωση.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by deus_d0pe View Post



        H αλήθεια είναι πως το Κωνσταντινούπολη concept του Revelations μου άρεσε και ήθελα κάποια στιγμή να δω τι παίζει με το παιχνίδι γενικότερα, απλά έκατσε να πάρω το Brotherhood. Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση τόσο πολύ καλό, εντάξει περίμενα να είναι καλός τίτλος από τις εντυπώσεις που διαβάζω αλλά να με κολλήσει έτσι σε καμία περιπτωση.
        Όσοι παίξαμε πρώτα το 1,και μετά κάποιο από τα 2 επόμενα,τις ίδιες αντιδράσεις είχαμε.Το περιμέναμε καλό,αλλά όχι ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ!!!
        Carpe diem

        Comment


        • Originally posted by deus_d0pe View Post
          Btw στο PC παίζω, κλασσικά με gamepad, μια logitech απομίμα του dual shock και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.
          Τότε είσαι μια χαρά, εγώ έπαιζα με πληκτρολόγιο - ποντίκι. Δε θες να ξέρεις.

          Σα sandbox το παιχνίδι έχει πολύ φάση και τα trials του είναι αρκετά καλά.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Τότε είσαι μια χαρά, εγώ έπαιζ αμε πληκτρολόγιο - ποντίκι. Δε θες να ξέρεις.
            Εμ πλατφόρμας με ποντίκι πληκτρολόγιο δεν είναι και πολύ σύνηθες.
            Πάντως έχοντας παίξει μόνο το 2 ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πώς ήταν τόσο χειρότερο το 1. Δηλαδή η εξερεύνηση της πόλης δεν ήταν όμορφη;
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Άστο, μη το συζητήσουμε .

              Πάντως αυτά που λέει ο DD τα είχα και εγώ, αλλά στο 2 (ήταν το πρώτο της "σειράς 2" που έπαιξα). Ο λόγος που ξενέρωσα με το ACB ήταν πως δεν είχε καμμία εξέλιξη από το 2 (δεν έχω παιξει mutli), ήταν σαν να έπαιζες τις επόμενες πίστες του 2.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Οκ,κι εγώ είμαι σχετικός φαν της σειράς πλέον,πήρα και το brotherhood και σε λίγο καιρό ΑΚΑ μετά την δουλειά θα το συνεχίσω (μόλις μπήκα ρώμη).

                Πουτανα δουλειά φέτος,εχω χάσει τα παντα...
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • Dj ζεις;;; σε χασαμε κι εσενα...
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Δουλειά,Πουτσα οεο...δε θέλετε να ξέρετε... I'll be back,Arnie style.
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • Mass Effect 2 στο ps3. Εχω κολλήσει άσχημα

                      Comment


                      • Ένα ποστ για τον Titus.....

                        Planescape Torment

                        Επιτέλους, για πρώτη φορά το ξεκίνησα, έχοντας ακούσει γι αυτό σε πάρα πολλές φάσεις από διάφορους για το πόσο καλό είναι κτλ... Οι πρώτες εντυπώσεις, πέρα από το ότι δείχνει dated ok, είναι πολύ θετικές. Το όλο πακέτο -εξιστόρηση, περιγραφές, διάλογοι- είναι πολύ προσεγμένο ακόμα και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, το lore πίσω από την ιστορία μοιάζει αρκετά ενδιαφέρον, συν του ότι και το Planescape προσωπικά, ήταν ένα campaign setting που πάντα με ιντριγκάριζε αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό με κάποιο τρόπο. Και θα ήθελα να διαβάζω και κάτι σχετικό παράλληλα... κάποιο novel της σειράς αν υπάρχει κάτι και είναι ενδιαφέρον; αν ξέρει κανείς ας πει.

                        Comment


                        • πολυ καλη επιλογη του cult πλεον planescape torment ηθελα να το κανω replay πριν 2 χρονια οταν πηρα το dvd release αλλα δεν εκατσε, μπορεις να τσεκαρεις το πλουσιο planescape universe http://en.wikipedia.org/wiki/Planescape, εχω διαβασει την τριλογια των bloodwars του J.Robert.King και απο οτι θυμαμαι δεν μου αρεσε , μονο το πρωτο βιβλιο ητανε ενδιαφερον εδω θα βρεις και το novelization του script του παιχνιδιου

                          Comment


                          • Μπράβο ρε συ Φερρυμάνο, οι gamers χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, αυτούς που έχουν παίξει Planescape και αυτούς που δεν το έχουν παίξει.

                            Η συμβουλή που δίνω σε όλους - ΜΗ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ INVENTORY ΤΟΥ NAMELESS ONE ΤΗ BRONZE SPHERE

                            Αν θες mods κλπ στείλε ΠΜ.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Άρχισα πριν λίγο καιρό το Eternal Sonata, έτσι στο ξαφνικό. Είμαι περίπου στο 40% υπολογίζω. Δεν έχω παίξει ποτε κάποιο RPG τόσο πολύ (εκτος το WoW) και είμαι κάπως άσχετος. JRPG θεωρείτε αυτό, έτσι?

                              Μέχρι στιγμής πάει αρκετά καλά. Ομορφιά.

                              Comment


                              • Originally posted by Aion View Post
                                Άρχισα πριν λίγο καιρό το Eternal Sonata, έτσι στο ξαφνικό. Είμαι περίπου στο 40% υπολογίζω. Δεν έχω παίξει ποτε κάποιο RPG τόσο πολύ (εκτος το WoW) και είμαι κάπως άσχετος. JRPG θεωρείτε αυτό, έτσι?

                                Μέχρι στιγμής πάει αρκετά καλά. Ομορφιά.
                                Ναι, J-RPG είναι και είναι αφιερωμένο στον Frederic Francois Chopin. Παίξτο μέχρις τέλους και άκου τις δουλειές του. Σ' αυτό το παιχνίδι κυριαρχεί η μουσική του.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X