Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Laharl View Post
    Είπα να το ρίξω στο retro αυτή την εξεταστική και άρχισα KOTOR στο PC!

    Βρίσκομαι λίγο πριν φύγω από τον Taris και έχω κάνει Dual-Haned Soldier με Light Force μονοπάτια.Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος και ανυπομονώ να πάρω Lightsaber
    Έτσι, Good Soldier for the win! Έτσι ακριβώς το είχα ξεκινήσει και γω και φυσικά περίμενα πώς και πώς τα lights!

    Ντάξει το παιχνίδι δημιούργησε νέα κατηγορία, που φυσικά την ακολούθησαν μετέπειτα πετυχημένα games, από την ίδια αλλά και άλλες εταιρίες!

    Είχα ξενερώσει λίγο με τα πολλά σπασίματα που έκανε στην έκδοση του Xbox λόγω των γραφικάρων του, σε σημείο που να λέω δεν εξηγείται αλλιώς έχει χαλάσει το Xbox(!), αλλά ντάξει το συνήθισα! Στο PC γενικά τρέχει αέρας; Π.χ. στις μάχες όταν πετάγονται μπόμπες, lasers, πολλοί εχθροί κτλ. είναι όλα ΟΚ;
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Originally posted by Ryu_gr View Post
      Ντάξει το παιχνίδι δημιούργησε νέα κατηγορία, που φυσικά την ακολούθησαν μετέπειτα πετυχημένα games, από την ίδια αλλά και άλλες εταιρίες!
      Πιστεύω πως το KotoR ήταν πολύ ουσιαστική τεχνική εξέλιξη για τα RPG, ένα στοιχείο του που παραγνωρίστηκε εντελώς και πέρασε στην αφάνεια. Δίδαξε σωστό και λειτουργικό χειρισμό party σε τρίτο πρόσωπο, κάτι που απ'ό,τι θυμάμαι δεν είχε ξαναγίνει. Μπορούσες να δώσεις πολύπλοκες εντολές και να ελέγχεις όλο το πεδίο μάχης με πολύ απλό και άμεσο τρόπο, και σε αυτό το θέμα έβαλε τα θεμέλια και για το Dragon Age και για τη μεταφορά οποιουδήποτε third person RPG σε κονσόλες. Πριν το KotoR θεωρούσα πως over the shoulder κάμερα σε συνδυασμό με party δε μπορούσε να είναι λειτουργική σε κονσόλα, και αποδείχτηκα πανηγυρικά λάθος.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Κοίτα Ruy δεν έχω και το καλύτερο pc,ζω με κάρτα γραφικών μόλις 128 MB οπότε δεν το τρέχω στο full full.

        Το τρέχω κάπου κοντά στο full και μέχρι στιγμής δεν έχει πρόβλημα.Μόνο με πετάει στα Windows όταν δείχνει cutscene αλλά με το που ξαναμπαίνω μέσα η cutscene δεν έχει εξελιχθεί καθόλου,οπότε no prob.

        Δεν ξέρω τι έκανε για την εξέλιξη των W-RPG αλλά όλοι οι μηχανισμοί του είναι πολύ καλοί,παίζεται άνετα σήμερα πιστεύω.Η μάχη είναι απολαυστική,οι διάλογοι κρατούνται σε υψηλό επίπεδο,έχει πληθώρα τρόπων παιξίματος.Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

        Πάντως εγώ χεσμένο το έχω το party μου,μπαίνω τούμπανο στην μάχη και αυτοί απλά καλύπτουν από πίσω.Βέβαια τώρα έβαλα Bastila οπότε πρέπει να προσέχω λίγο παραπάνω


        Comment


        • Originally posted by Titus View Post
          Πιστεύω πως το KotoR ήταν πολύ ουσιαστική τεχνική εξέλιξη για τα RPG, ένα στοιχείο του που παραγνωρίστηκε εντελώς και πέρασε στην αφάνεια. Δίδαξε σωστό και λειτουργικό χειρισμό party σε τρίτο πρόσωπο, κάτι που απ'ό,τι θυμάμαι δεν είχε ξαναγίνει. Μπορούσες να δώσεις πολύπλοκες εντολές και να ελέγχεις όλο το πεδίο μάχης με πολύ απλό και άμεσο τρόπο, και σε αυτό το θέμα έβαλε τα θεμέλια και για το Dragon Age και για τη μεταφορά οποιουδήποτε third person RPG σε κονσόλες. Πριν το KotoR θεωρούσα πως over the shoulder κάμερα σε συνδυασμό με party δε μπορούσε να είναι λειτουργική σε κονσόλα, και αποδείχτηκα πανηγυρικά λάθος.
          Originally posted by Laharl
          Δεν ξέρω τι έκανε για την εξέλιξη των W-RPG αλλά όλοι οι μηχανισμοί του είναι πολύ καλοί,παίζεται άνετα σήμερα πιστεύω.Η μάχη είναι απολαυστική,οι διάλογοι κρατούνται σε υψηλό επίπεδο,έχει πληθώρα τρόπων παιξίματος.Τι άλλο να ζητήσει κανείς?
          Και γενικά πιστεύω δημιούργησε μια πετυχημένη συνταγή RPG που την ακολούθησαν και τη βελτίωσαν μετέπειτα games, όπως το Mass Effect.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Κ Α Ι ναι μετά από τόοοοοοοσες ώρες Dark Soulίες ξεκινάω Deus Ex: Human Revolution. Ξέρω μείνατε όλοι με το στόμα ανοικτό αλλά όπως και να το κάνουμε βαρέθηκα να σκοτώνω τον Gwyn για 5η φορά.

            Comment


            • Τι βλαμμένος.Χαχαχαχα.
              Carpe diem

              Comment


              • Bayonetta [PS3] όπου πάω για το infinite climax run τώρα, όπου να 'ναι λογικά θα το τελειώσω. Πολύ ωραίο παιχνίδι, καλό σύστημα μάχης, αν και το PKP combo, μόλις μάθεις να το χρησιμοποιείς καλά καθαρίζει τα περισσότερα σημεία.

                Valkyria Chronicles. Είμαι στην αρχή, 4ο chapter. Πολύ ωραίο κι αυτό, ειδικά η αισθητική του μ' αρέσει πολύ αν και μου θυμίζει περισσότερο puzzle game παρά SRPG. Μου φαίνεται λιγάκι εύκολο βέβαια, αλλά νωρίς είναι ακόμα.

                Comment


                • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                  Κ Α Ι ναι μετά από τόοοοοοοσες ώρες Dark Soulίες ξεκινάω Deus Ex: Human Revolution. Ξέρω μείνατε όλοι με το στόμα ανοικτό αλλά όπως και να το κάνουμε βαρέθηκα να σκοτώνω τον Gwyn για 5η φορά.
                  Πλάκα μου κάνεις!?!
                  Welcome back to life brother!


                  Comment


                  • Last Window: Secret of Cape West (NDS)

                    Sequel του Hotel Dusk, ενός παιχνιδιού που είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα. Adventure με ακριβώς τις αντίθετες ιδιότητες από το Prof Layton: αδιάφοροι γρίφοι ανάμεσα σε ενδιαφέροντες διαλόγους με πολυδιάστατους χαρακτήρες.

                    Comment


                    • αρχισα το kingdoms of amalur reckoning , βλεπω οτι δεν υπαρχει και θεμα ισως το φτιαξω αργοτερα

                      Comment


                      • Ξαναπαίζω το The Witcher 1 για να θυμηθώ τα γεγονότα του πρότου δω τα New Adventures(fan-made) και το The Witcher 2.

                        Καθάρισα λίγο χώρο από τον σκληρό για να το εγκαταστήσω!
                        sigpic

                        Comment


                        • Συνεχίζω σε αργούς ρυθμούς,ελέω εξεταστικής, το KOTOR. Συνεχώς μου δείχνει πόσο άνετα παίζεται ακόμα και μετά από 10 χρόνια. Βρίσκομαι Dantooine και μόλις έγινα Jedi! Το μόνο κακό είναι ότι δεν τις τρώω πολύ συχνά. Μόνο 1 φορά πέθανα επειδή έκανα ντου σε 6 Mandalorians δίχως καμία ασπίδα και με την μισή ενέργεια.Ίσως ανεβάσω την δυσκολία



                          Έχει σημασία τι χρώμα είναι το Lightsaber σου?Γιατί ήθελα να γίνω Guardian(που έγινα κιόλας) Jedi αλλά με τραβάει περισσότερο το πράσινο χρώμα για Lightsaber.


                          Comment


                          • Όχι δεν έχει. Αν δε με απατά η μνήμη μου μάλιστα βρίσκεις χρωματιστούς κρυστάλλους για να έχει ό,τι χρώμα είναι της μοδός. Πιο μετά στο παιχνίδι βρίσκεις κάποιους σπάνιους κρυστάλλους που μπαίνουν στο μεσαίο slot και παραπάνω bonus.

                            EDIT: έψαξα λίγο παραπάνω και η μνήμη μου δε με απατά. Απλά οι κρύσταλλοι αυτοί υπήρχαν μόνο στην έκδοση για PC. Εμφανίζεται ένας διαστημικός σταθμός στο Yavin και μόλις γίνει ό,τι είναι να γίνει ο NPC εκεί τους πουλάει. Μερικά χρήσιμα links χωρίς spoilers, περιέχουν μόνο στατιστικά και τοποθεσίες κρυστάλλων.



                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Πολύ απλά το Deus Ex: Human Revolution είναι παιχνιδάααααααρα. Πολύ Splinter Cellικο στοιχείο και με αρέσει (Conviction μακριά και αγαπημένοι). Μάλλον κόβω να πάρω και το Missing Link τώρα που το έχει και προσφορά στη μισή τιμούλα.

                              Comment


                              • Με το FFXIII-2 ασχολούμαι απ'τη μέρα που κυκλοφόρησε για να ξελαμπικάρω λίγο απ'το Old Republic. Καλό είναι, το τρενάρω λίγο ασχολούμενος με το τίτλο χωρίς να βιάζομαι να το τελειώσω γιατί μετά θα πρέπει να βρω κάποιον άλλο. Που να μην είναι rpg, έπηξα. Σκέφτομαι ότι ήρθε επιτέλους η ώρα να πάρω το Child of Eden, συνεχώς το καθυστερώ. Θα με ενδιέφερε να κοιτάξω και κάποιο low budget game στο PSN αλλά δεν ξέρω τι να ψάξω... Θα με έψηνε επίσης και ένα πολύ καλό FPS, έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ και η αλήθεια είναι θα ήθελα...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X