Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ξεκίνησα Batman: Arkham City κα το προχωράω σιγά σιγά όταν δεν έχω δουλειά. Κορυφαίο παιχνίδι. Η Rocksteady παραδίδει μαθηματάκια απολαυστικού gameplay και όχι μόνο.

    Comment


    • I second that! Χθές τελείωσα το καταπληκτικό story του Arkham City και συνεχίζω με εναπομείναντα side quests και Riddler Trophies και challenges. Το παιχνίδι έχει αρκετές ώρες παιχνιδιού... Ίσως κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με το New Story Plus...

      Κατά τα άλλα Mortal Kombat στο Live, Bulletstorm, BlazBlue: CT και ξεχασμένα achievements δεξία κι αριστερά!

      Δοκίμασα και το demo του Dust: An Elysian Tail και μου φάνηκε πανέμορφο οπτικά και Castlevania clone σε θέμα gameplay. Αφού το κάνουν συνειδητά (tributes σε wall chicken, slide, double jump etc.), μόνο θετικό το βρίσκω.


      Comment


      • Το Deus Ex:Human Revolution προστέθηκε στην τεράστια λίστα μου με τα παιχνίδια τα οποία παρατάω μετά από μερικές ώρες. Δυστυχώς τα τελευταία 2 χρόνια αδυνατώ να βρω παιχνίδια που να με συγκινήσουν τόσο ώστε να τα τελείωσω. Δεν φταίνε αναγκαστικά τα παιχνίδια όσο εγώ ο ίδιος.

        Comment


        • Τότε μάλλον έφτασε η ώρα για αγρανάπαυση. Ασχολήσου με κάτι άλλο (καλαθοπλεκτική, τοξοβολία, αγγειοπλαστική) και επανέλθε δριμύτερος όταν θα έχεις διάθεση.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Με Demon's/Dark Souls έχεις ασχοληθεί; Θεωρώ ότι πολύ πιο προσβάσιμο σε σχέση με άλλα "μεγάλα" παιχνίδια.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Πιο προσβάσιμο το Demon's Souls από το Deus Ex;;;;;;;

              Comment


              • Originally posted by Titus View Post
                Τότε μάλλον έφτασε η ώρα για αγρανάπαυση. Ασχολήσου με κάτι άλλο (καλαθοπλεκτική, τοξοβολία, αγγειοπλαστική) και επανέλθε δριμύτερος όταν θα έχεις διάθεση.
                Μάλλον αυτό πρέπει να κάνω. Το πρόβλημα μου είναι συνήθως με τα ''βαριά'' παιχνίδια. Βαριά εννοώ σεναριάκα ή με πολύπλοκο gameplay. Δλδ. με το που ξεκίνησε το Deus Ex και έπεσε αυτός ο καταιγισμός από όρους και χαρακτήρες κάπου χάθηκα. Πως κατάφερα και τελείωσα τα δύο ME πραγματικά δεν ξέρω. Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό ζητάω όλο και πιο πολύ το απλό gameplay χωρίς πολλά, πολλά φρου-φρου. Δλδ. ένα platform, ένα adventure ή ένα κινηματογραφικό action/adv σε στυλ Uncharted που δεν θέλει πολύ ψάξιμο. Φαντάσου ακόμα και με το Valkyria Chronicles άρχισα να κουράζομαι με το management που δεν έχει και κανένα ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα rpg/strategies. Ελπίζω να περνάω μία φάση. Πρέπει να γεμίσω μπαταρίες όπως λες.

                Originally posted by straier View Post
                Με Demon's/Dark Souls έχεις ασχοληθεί; Θεωρώ ότι πολύ πιο προσβάσιμο σε σχέση με άλλα "μεγάλα" παιχνίδια.
                Βασικά ή αυτό θα έπαιζα ή το Deus Ex. Το θέμα με τα Souls είναι ότι θέλουν τρελή αφοσίωση και φοβάμαι ότι πλέον δεν την έχω. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα εκνευριστώ και θα τα παραρήσω κάπου στην μέση και θα είναι κρίμα, ιδιαίτερα σε ένα παιχνίδι που θα έχω αφιερώσει αρκετή ''ενέργεια''.
                Πάιε γέρασα.

                Comment


                • Πιο προσβάσιμο το Demon's Souls από το Deus Ex;;;;;;;
                  Χωρίς πλάκα έτσι πιστεύω. Τα Souls είναι πολύ σαφή στο τι παιχνίδια είναι εξαρχής και τα controls είναι πολύ intuitive και consistent (πχ αν πας κοντά σε γκρεμό δεν σε κουνάει αυτόματα πίσω, απλά πέφτεις ).

                  Βασικά ή αυτό θα έπαιζα ή το Deus Ex. Το θέμα με τα Souls είναι ότι θέλουν τρελή αφοσίωση και φοβάμαι ότι πλέον δεν την έχω. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα εκνευριστώ και θα τα παραρήσω κάπου στην μέση και θα είναι κρίμα, ιδιαίτερα σε ένα παιχνίδι που θα έχω αφιερώσει αρκετή ''ενέργεια''.
                  Πάιε γέρασα.
                  Σίγουρα δε ξέρω πως θα σου φανεί εσένα, αλλά προσωπικά θεωρώ πως είναι από τα λιγότερα εκνευριστικά παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ μου. Το αν θα κολλήσεις βέβαια είναι άλλο θέμα. Αν είσαι σαν και μένα πάντως και ένας από τους λόγους που βαριέσαι είναι επειδή είσαι completionist θα δεις πως στο Dark Souls η διαδικασία είναι πολύ πιο ευχάριστη και απλή.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Double post αλλά είναι άσχετο με το προηγούμενο.
                    Θυμήθηκα ότι κάποιος είχε ρωτήσει για το Sound Shapes.
                    Καταρχήν είναι διαθέσιμο και για PS3 (αν αγοράσεις τη μία έκδοση παίρνεις και την άλλη).

                    Το παιχνίδι είναι πλατφόρμας με στοιχεία από rhythm game. Τα νομίσματα που μαζεύεις προσθέτουν νότες ενώ σχεδόν τα πάντα κάνουν κάποιον θόρυβο που προσθέτει στην όλη ηχητική εμπειρία και γενικά βοηθάει, αν όχι επιβάλλεται, να ακολουθείς το ρυθμό για να περνάς εμπόδια. Ο "χαρακτήρας" είναι μια μπάλα που μπορεί να κολλάει σε κάποιες επιφάνειες και να κυλάει. Το campaign του παιχνιδιού είναι σχετικά μικρό και εύκολο αν και τα γραφικά-μουσική παρουσιάζουν αρκετή ποικιλία. Όταν το τελειώνεις ξεκλειδώνουν κάποια challenges που είναι όμως παλούκια και δε νομίζω να ασχοληθώ.
                    Το σημαντικότερο στοιχείο του παιχνιδιού είναι ο level editor σε στυλ LBP (αν και πολύ πιο απλός). Προς το παρόν δυστυχώς δεν έχω δει κάτι συνταρακτικό αλλά νομίζω πως έχει ζουμί απλά είναι ακόμα νωρίς. Οι πίστες που βλέπεις πρώτες πρώτες είναι πραγματικά ελεεινές και δε ξέρω γιατί είναι εκεί... Το LBP είναι πολύ καλύτερο σε αυτό το θέμα αφού όποια και να διάλεγες από τις πρώτες πίστες σχεδόν σίγουρα θα είναι καλή. Ίσως έχει καλύτερο rating system, δε ξέρω... Προς το παρόν οι έτοιμες πίστες είναι μάλλον καλύτερες αλλά πιστεύω πως αυτό θα αλλάξει σύντομα.
                    Πάντως, πρέπει να πω πως στις πίστες που ο ρυθμός-μουσική σου αρέσει το παιχνίδι γίνεται πολύ πορωτικό.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Enpsty σε νιώθω,κι εγώ έχω περάσει από αυτή τη φάση,ειδικά όταν έπαιζα το Bioshock το είχα βιώσει πολύ έντονα.Πάντως το Demon's Souls,αν δεν ασχοληθείς με trophy hunting κλπ είναι όντως πολύ άμεσο και το προτείνω κι εγώ.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Μπορώ να καταλάβω αυτό που λέει ο straier,τα demons και dark souls παρόλο που είναι μεγάλα και δύσκολα παιχνίδια είναι άμεσα,δεν έχουν βαρύ σενάριο,πολλά και περίπλοκα μενου και λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις.Απλά φτιάχνεις χαρακτήρα και βουρ στο ψητό.Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η επιβίωσή σου.Ακόμα και διαδικασίες που σε άλλα παιχνίδια είναι περίπλοκες όπως item crafting είναι πολύ απλές εδώ.Οκ,υπάρχουν τα tadencies που είναι κάπως περίπλοκα αλλά και αυτά μπορείς να τα αγνοήσεις.


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Χωρίς πλάκα έτσι πιστεύω. Τα Souls είναι πολύ σαφή στο τι παιχνίδια είναι εξαρχής και τα controls είναι πολύ intuitive και consistent (πχ αν πας κοντά σε γκρεμό δεν σε κουνάει αυτόματα πίσω, απλά πέφτεις ).
                          Είσαι ένας μικρός θεούλης! Πάντως ναι, το Dark Souls είναι μια πολύ καλή για επιλογή για παίκτες που θέλουν να παίξουν κάτι καλό αλλά χωρίς να κάθονται ώρες και να λιώνουν. Το παιχνίδι έχει σχεδόν ανύπαρκτο σενάριο (άντε μικρό), τα controls μαθαίνονται γρήγορα, κάνεις όποτε θες quit και σε βγάζει από εκεί που το άφησες, περίπλοκες διαδικασίες δεν υπάρχουν, μπλα μπλα κατεβατά στον ύπνο σου θα βρεις και γενικά αν είσαι τύπος του βάρα ότι κινείται με προσοχή όμως τότε θα γουστάρεις. Όρεξη να φαρμάρεις να έχεις και τα άλλα βρίσκονται. Θέλει όμως ΠΡΟΣΟΧΗ και ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ και προπάντως όχι βιασύνες διότι αλλιώς την πάτησες.

                          Αν οι εχθροί δεν έκαναν respawn τότε θα ήταν το απόλυτο challenge ενώ τώρα φαρμάρεις όσο θέλεις και τσαφ πάει το Boss χωρίς να ιδρώσεις.

                          Comment


                          • Θα ξαναπιάσω το Skyrim το οποίο έχω αφήσει στην άκρη για κανά πεντάμηνο μπορεί και παραπάνω.
                            Αλλά είμαι σε τιτανοτεράστιο δίλλημα. Να συνεχίσω το save ή να αρχίσω νέο game; Από την μία θέλω να αρχίσω ένα νέο παιχνίδι μιας και δεν πολυθυμάμαι τα quests και να δοκιμάσω άλλο class αλλά από την άλλη στην σκέψη ότι σπατάλησα 60 ώρες στο τσάμπα τρελαίνομαι.

                            Τι να κάνω; Τι να κάνω;;;

                            Comment


                            • Συγγνώμη, εσύ δε μπορούσες να απολαύσεις καμία μεγάλη παραγωγή?

                              Και τώρα πας να πιάσεις το Skyrim???

                              Δε βγάζω άκρη με σας. Γιατί δεν ασχολείσαι με κανένα retro platform ή scrolling? σίγουρη διασκέδαση.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Originally posted by Titus View Post
                                Συγγνώμη, εσύ δε μπορούσες να απολαύσεις καμία μεγάλη παραγωγή?

                                Και τώρα πας να πιάσεις το Skyrim???

                                Δε βγάζω άκρη με σας. Γιατί δεν ασχολείσαι με κανένα retro platform ή scrolling? σίγουρη διασκέδαση.

                                Χαχα ναι ακούγεται κουλό. Απλώς στο Skyrim έχω ήδη μπει στο κλίμα. Ξέρω την ιστορία, τους χαρακτήρες, τις τοποθεσίες, το crafting-enchanting σύστημα κτλ. Αν το άρχιζα τώρα για πρώτη φορά με την καμία δεν θα την πάλευα.
                                Συνεχίζω το save μου τελικά μιας και στην ιδέα να τα ξαναπεράσω όλα ατά που πέρασα μου φέρνει αυτό το αίσθημα απόγνωσης που είπα πιο πάνω.


                                BTW αν έχεις να προτείνεις κανένα καλό platform για ps3 είμαι μέσα. Δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι εξαιρώντας indie games του ps store retail platforms για ps3 δεν υπάρχουν εκτός των LBP και Ratchet.

                                Comment

                                Working...
                                X