Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tελευταία έπαιξα τα εξής:

    Remember Me, εντελώς γραμμικό, story-driven παιχνίδι, με καθοδηγούμενο platforming, ψιλοενδιαφέρον Batman-οειδές σύστημα μάχης και εξέχων το εικαστικό του θέματος, σε γραφικά και μουσική. Ωραία ιστοριούλα, θα το έβλεπα άνετα σε ταινία.

    Μetro Last Light, Δεν έχω παίξει το πρώτο παιχνίδι, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο. Το Last Light είναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα παιχνίδια. Η μεταφορά της ατμόσφαιρας στην μετα-πυρηνική Μόσχα και στα σκοτάδια κάτω του Μετρό απλά δεν παίζονται, είναι ένα από τα καλύτερα settings που έχουν υπάρξει και μεταφερθεί σε παιχνίδι ever λέμε.

    Είναι στο στυλ FPS που μου αρέσουν, με μεγάλο βάρος να δίνεται στην αφήγηση, την εξέλλιξη της πλοκής και το immersion του παίχτη. Τα δε δάνεια από stealth και survival/horror games ταιριάζουν γάντι στην ατμόσφαιρα και απογειώνουν το gameplay. To προτείνω σε όλους, ακόμα κι αν μην έχουν ασχοληθεί καθόλου με το Metro, είτε βιβλίο είτε το πρώτο παιχνίδι.

    ΝΒΑ 2Κ13 και Streetfighter VS Tekken, παίζονται αμφότερα διπλό όταν σκάνε τα ρεμάλια για καφέ σπίτι. Στο μπασκετάκι έχω περάσει το patch με ομάδες της Euroleague αλλά επειδή είμαστε όλοι γαύροι και δεν έχουμε ιδέα που παν τα τέσσερα με το NBA του σήμερα, διαλέγουμε ομάδες που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Bulls, Lakers, Utah Jazz των 90s και πέφτουν ομηρικές μάχες.

    Στο ξυλίκι, γουστάρω πολύ τους χαρακτήρες του Tekken όπως τους μετέφεραν σε Streetfighter περιβάλλον. Αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τον Zangief που πέρνει ένας φίλος, δεν γίνεται να μου κάνει "Ιουλία" συνέχεια και κάθε μα κάθε φορά να μου σπάει τα μούτρα!
    sigpic

    Comment


    • Μetro Last Light, Δεν έχω παίξει το πρώτο παιχνίδι, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο. Το Last Light είναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα παιχνίδια. Η μεταφορά της ατμόσφαιρας στην μετα-πυρηνική Μόσχα και στα σκοτάδια κάτω του Μετρό απλά δεν παίζονται, είναι ένα από τα καλύτερα settings που έχουν υπάρξει και μεταφερθεί σε παιχνίδι ever λέμε.
      Σκεφτομαι να αγορασω και εγω τα παιχνιδια αφου τελειωσω τα darksiders. Γενικα εχω διαβασει παρα πολλα πραγματα, εχω ξεκινησει το βιβλιο και για το last light ειδικα εχω ακουσει παρα παρα πολυ καλα λογια. Ηθελα να ρωτησω, σε X360-PS3 παιζεις? Αν ναι είναι καλη η ολη αποδοση ή να το αφησω για καποια στιγμη στο μελλον που θα εχω καταλληλο PC?

      Comment


      • Όπως και το σύνολο των multiplatforms, έτσι κι αυτό, σε PC το παίζω.

        Κάτι που ίσως σε βοηθήσει:

        Metro: Last Light - the Digital Foundry verdict

        In the final call, clearly the PC version reigns supreme, but it's surprising how well the console versions acquit themselves this late in the console generation. We do miss the tessellated environments, bump-mapped textures, and per-object motion blur of the PC release, but the core experience of Metro: Last Light is impeccably well presented on PS3 and 360 nonetheless. There are no obvious sharp aliased edges or glaringly low-grade models, but instead we have a very refined looking top-shelf shooter that's custom-tailored to the console's strengths.

        The only compromise that truly impacts the experience is the excessive screen-tear - but for the most part, a good proportion of the artifacting sinks into the muted colour palette. Between the PS3 and 360 versions, however, there are very few visual difference to parse out from the comparison. On the one hand, Sony's platform offers FMV encodes of a similar quality to PC, while the 360's appear a touch blurred. On the other, texture streaming on PS3 is a weak point if you're looking close at the signs while pacing through bustling underground centres.

        The PS3's superior performance tips the scales comfortably in the other direction though; where Microsoft's format can churn out 20FPS to a chaotic scene, Sony's hardware delivers a much smoother response for its 5FPS lead in most situations. After many hours playing through each version, we'd happily continue our subterranean quest on PC if given the choice - which save for one stuttering section is otherwise well optimised. However, the PS3 version of Metro: Last Light takes a well-deserved second spot in the running. Given that this is 4A Games' first fully committed release on the console, this puts the studio in very good stead for future multi-platform projects.
        sigpic

        Comment


        • Μetro Last Light, Δεν έχω παίξει το πρώτο παιχνίδι, έχω όμως διαβάσει το πρώτο βιβλίο. Το Last Light είναι ΚΑΙ ΓΑΜΩ τα παιχνίδια. Η μεταφορά της ατμόσφαιρας στην μετα-πυρηνική Μόσχα και στα σκοτάδια κάτω του Μετρό απλά δεν παίζονται, είναι ένα από τα καλύτερα settings που έχουν υπάρξει και μεταφερθεί σε παιχνίδι ever λέμε.

          Είναι στο στυλ FPS που μου αρέσουν, με μεγάλο βάρος να δίνεται στην αφήγηση, την εξέλλιξη της πλοκής και το immersion του παίχτη. Τα δε δάνεια από stealth και survival/horror games ταιριάζουν γάντι στην ατμόσφαιρα και απογειώνουν το gameplay. To προτείνω σε όλους, ακόμα κι αν μην έχουν ασχοληθεί καθόλου με το Metro, είτε βιβλίο είτε το πρώτο παιχνίδι.
          Και εγω το ξεκινησα προσφατα χωρις να εχω διαβασει το βιβλιο η να εχω παιξει το 2033 και η αποψη μου ειναι ακριβως η ιδια.. Η ατμοσφαιρα και το setting ειναι απιθανα πραγματικα, να προσθεσω επισης οτι τα οπλα εχουν πολυ καλη αισθηση και ειναι αρκετα καλοσχεδιασμενα με ωραια upgrades.

          Σκεφτομαι να αγορασω και εγω τα παιχνιδια αφου τελειωσω τα darksiders. Γενικα εχω διαβασει παρα πολλα πραγματα, εχω ξεκινησει το βιβλιο και για το last light ειδικα εχω ακουσει παρα παρα πολυ καλα λογια. Ηθελα να ρωτησω, σε X360-PS3 παιζεις? Αν ναι είναι καλη η ολη αποδοση ή να το αφησω για καποια στιγμη στο μελλον που θα εχω καταλληλο PC?
          Αν εχεις σκοπο να παρεις mid-high end καρτα γραφικων θα ηταν αμαρτια να το παιξεις σε κονσολα, δεν ειναι θεμα graphic whoring η τιποτα τετοιο αλλα ειναι απο τα παιχνιδια που θα πεις χαλαλι τα λεφτα που εδωσα για την καρτα..

          Αν τωρα θα αργησεις η σκεφτεσαι να παρεις κατι οικονομικο παρτο στην κονσολα η εμπειρία πανω κατω η ιδια θα ειναι αν δεν εισαι ιδιότροπος σαν μερικους μερικους..

          Comment


          • Originally posted by i Have no Equal
            Αν εχεις σκοπο να παρεις mid-high end καρτα γραφικων θα ηταν αμαρτια να το παιξεις σε κονσολα, δεν ειναι θεμα graphic whoring η τιποτα τετοιο αλλα ειναι απο τα παιχνιδια που θα πεις χαλαλι τα λεφτα που εδωσα για την καρτα..

            Αν τωρα θα αργησεις η σκεφτεσαι να παρεις κατι οικονομικο παρτο στην κονσολα η εμπειρία πανω κατω η ιδια θα ειναι αν δεν εισαι ιδιότροπος σαν μερικους μερικους..
            Η εμπειριά σε εικονικό τομέα σίγουρα η ίδια θα είναι, αλλά του PC θα είναι μακράν ανώτερη απ' αυτή των κονσολών. Όμως, το θέμα είναι ο χειρισμός. Επειδή το παιχνίδι αυτό είναι FPS, βολεύει περισσότερο το σετ πληκτρολόγιου-ποντικιού για μεγαλύτερη εμπειρία χρήσης του παιχνιδιού του ίδιου.
            sigpic

            Comment


            • Να πω εδώ, ότι το έβγαλα παίζοντας με gamepad
              sigpic

              Comment


              • πρεπει να τσεκαρετε και το πρωτο metro σε οσους αρεσε το last light, εχει την ιδια ατμοσφαιρα, αλλα ειναι περισσοτερο κλειστοφοβικο και με λιγοτερα cod~set pieces...ενταξει το τελευταιο δεν θα αρεσει σε ολους


                στο topic τωρα, κατεβασα χθες το rogue legacy και κολλησα κανα 4ωρο
                2d platform με modern roguelike μηχανισμους, απιθανο replay value στα new games++


                Comment


                • Ξεκίνησα να παίζω Hotline Miami.

                  Το παιχνίδι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

                  ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

                  Είναι το top down shooter αντίστοιχο του Super Meat Boy (με λιγότερο περιεχόμενο) αλλά φτάνει τα όρια της εμπειρίας. Απλά σε αρπάζει από το λαιμό και σε πετάει σε ένα αχαλίνωτο αιμοσταγές παρανοϊκό χάος. Το soundtrack είναι disco - beat - electro του '80 (ακόμα και Βαγγέλη Παπαθανασίου θυμίζει) και είναι απίστευτα ταιριαστό.

                  Δε θέλω να πω πολλά. Απλά ΠΑΙΞΤΕ ΤΟ. Μιλάμε για ΕΠΟΣ.

                  Les musiques du jeu Hotline Miami. Ce jeu a une OST magnifique !(00:00) 1. Sun Araw - Horse Steppin(10:10) 2. M O O N - Hydrogen(14:59) 3. M O O N -...
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Originally posted by Vaynard View Post

                    στο topic τωρα, κατεβασα χθες το rogue legacy και κολλησα κανα 4ωρο
                    2d platform με modern roguelike μηχανισμους, απιθανο replay value στα new games++


                    Τι κανω λαθος και χανω σε λιγοτερο απο 1' καθε φορα?? Δεν εχω πιασει το νοημα, save δεν κανει και ειναι αλλο καστρο καθε φορα..

                    Comment


                    • Έχω ξεκινήσει το Walking Dead. Είμαι στο 2ο επεισόδιο. Είναι πολύ καλό.

                      Comment


                      • Κάνα καλό παιδάκι θέλει να με βοηθήσει να περάσω τους 4 kings στο dark souls?Ε?ΕΕΕΕ?

                        Comment


                        • Lightning Spear στο +5, one handed και σπαμάρεις το R1. Τους έβγαλες σε ένα λεπτό.

                          Comment


                          • Uncharted Golden Abyss.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Ξεκίνησα Metal Gear Solid Snake Eater 3D στο hard. Άπειρα game over και είμαι στις 18 ώρες στον The End.Τι βλακεία όταν χανεις να επιστρέφεις τόσο πίσω..Έκανα απευθείας quit. Κάποιο κόλπο να επιστρέφεις γρήγορα στη μάχη?

                              Γενικότερα πολύ καλό. Μόνο πράμα π με ενοχλεί είναι ο χάρτης κ ότι δν μπορείς να κάνεις απευθείας equip τα uniforms.
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment


                              • Έριξα μια ματιά στο Dota 2 που έγινε διαθέσιμο σήμερα, μιας και είναι και δωρεάν. Δεν έχω δει καθόλου το League of Legends για να έχω μέτρο σύγκρισης, όμως σε σχέση με το κανονικό Dota μου άρεσε ό,τι είδα. Από τη μία έχουμε τους γνωστούς ήρωες με τις ιδιότητές τους, όλες οι συνταγές που είδα είναι ίδιες, γενικά είναι ίδιο όπου χρειάζεται, όμως με πολύ ωραίες προσθήκες, όπως tutorial, customize κουμπιά για abilities, νέα γραφικά, βολικό interface για τα αντικείμενα, κλπ.

                                Γενικά αυτοματοποίησαν πολλά πράγματα ώστε να είναι πιο εύκολο να προσελκύσουν κόσμο. Μέχρι στιγμής μου άρεσε πάρα πολύ ό,τι είδα. Έχω και 100% win ratio από μία μάχη που έκανα στο training

                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X