Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Titus View Post
    Ξεκίνησα να παίζω Hotline Miami.

    Το παιχνίδι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Είναι το top down shooter αντίστοιχο του Super Meat Boy (με λιγότερο περιεχόμενο) αλλά φτάνει τα όρια της εμπειρίας. Απλά σε αρπάζει από το λαιμό και σε πετάει σε ένα αχαλίνωτο αιμοσταγές παρανοϊκό χάος. Το soundtrack είναι disco - beat - electro του '80 (ακόμα και Βαγγέλη Παπαθανασίου θυμίζει) και είναι απίστευτα ταιριαστό.

    Δε θέλω να πω πολλά. Απλά ΠΑΙΞΤΕ ΤΟ. Μιλάμε για ΕΠΟΣ.

    http://www.youtube.com/watch?v=oKD-M...D02KR1SvoPhCVg
    Μολις το εβαλα και επαιξα ενα μισαωρακι, μυριζει κουλτουρα απο χιλιομετρα η ολη φαση, καιρο το χα κατα νου να δω τι ειναι πια αυτο το παιχνιδι, παλι καλα που κανες μια αναφορα και επιτελους το κατεβασα κι εγω.

    Comment


    • Εγώ προς το παρόν κινούμαι μεταξύ Faster than Light, Patrician 3 (γιατί μερικά πράγματα δεν τελειώνουν ποτέ...) και περιμένω να κατεβάσω το Shadowrun Returns όταν ευαρεστηθεί να το ξεκλειδώσει το Steam.

      Το FTL είναι πολύ καλό και ευχάριστο, αλλά έχει κάποια περίεργα στοιχεία. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι δεν υπάρχει καμπύλη δυσκολίας - εκεί που ό,τι και να σου τύχει είσαι κομπέ, σου έχουν κάτσει μερικά τυχερά, έχεις αναβαθμίσει το σκάφος σου και σου λείπουν μόνο κάτι ψιλά, στον επόμενο ακριβώς πλανήτη μπορεί να σου τύχει κάτι που να σε διαλύσει. Εντάξει, είναι η τυχαία φύση του παιχνιδιού, και σίγουρα δε μπορείς να είσαι προετοιμασμένος για όλα, αλλά καταντά άδικο μερικές φορές. Δεν έχει να κάνει τόσο με ικανότητα όσο με τύχη, και για αυτό δε μπορεί να σε εκνευρίσει. Πάντως είναι και ευχάριστο και διασκεδαστικό, σίγουρα διαφορετικό από οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω, απλά παίζει να μην το τερματίσετε και ποτέ

      Έχει ασχοληθεί κανείς με το Rogue Legacy?
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • κατεβασε το χθες το rogue legacy tite, τα εχω τιμησει δεοντως τις τελευταιες μερες μαζι με το miami..εκει ενδιαμεσα στο farming του poe

        Comment


        • Το FTL είναι πολύ καλό και ευχάριστο, αλλά έχει κάποια περίεργα στοιχεία. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι δεν υπάρχει καμπύλη δυσκολίας - εκεί που ό,τι και να σου τύχει είσαι κομπέ, σου έχουν κάτσει μερικά τυχερά, έχεις αναβαθμίσει το σκάφος σου και σου λείπουν μόνο κάτι ψιλά, στον επόμενο ακριβώς πλανήτη μπορεί να σου τύχει κάτι που να σε διαλύσει. Εντάξει, είναι η τυχαία φύση του παιχνιδιού, και σίγουρα δε μπορείς να είσαι προετοιμασμένος για όλα, αλλά καταντά άδικο μερικές φορές. Δεν έχει να κάνει τόσο με ικανότητα όσο με τύχη, και για αυτό δε μπορεί να σε εκνευρίσει. Πάντως είναι και ευχάριστο και διασκεδαστικό, σίγουρα διαφορετικό από οτιδήποτε κυκλοφορεί εκεί έξω, απλά παίζει να μην το τερματίσετε και ποτέ

          Έχει ασχοληθεί κανείς με το Rogue Legacy?
          Ακριβως ετσι ειναι το FTL, το εγραψα και παραπανω οτι η τυχη παιζει αρκετο ρολο.. Πρεπει να σου κατσει το καλο run για να πας μακρια.

          Με το Rogue Legacy ασχολούμαι τις τελευταιες μερες και ειναι παρα πολυ καλο κατεβασε το οπωσδηποτε. Ειναι δυσκολο και θελει dedication και grinding για να εισαι ανετος αλλα ειναι παρα πολυ εθιστικο και ωραιο. Το παω αργα εγω μονο το πρωτο boss εχω φαει και ειμαι 62 level καπου εκει..

          Comment


          • Χαχα, τσιμπάω τα βυζουλάκια μου, στο FTL έφτασα στον τελευταίο χάρτη για να πέσω πάνω σε ένα μπουρί από λάθος χειρισμό και να φύγω άκλαφτος

            Επίσης κατέβηκε επιτέλους το Shadowrun Returns και προβλέπεται λιώσιμο, δεν ξέρω τι class να φτιάξω, μάλλον decker τιμής ένεκεν στο πρώτο.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Το FTL είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ από τις λίγες,το βάζεις να παίξεις για λίγο και κολλάς με τις ώρες,το civilization φαινόμενο υπάρχει και μάλιστα πολύ έντονο εδώ.

              Παιδιά μπορεί να φαίνεται απάλευτο στην αρχή αλλά όσο παίζετε ( και έπειτα από πολλές,πολλές ήττες) θα δείτε ότι θα βελτιώνεστε στο παιχνίδι.Σίγουρα παίζει ρόλο η τυχαία φύση του παιχνιδιού αλλά θα δείτε ότι υπάρχουν πολλές στρατηγικές που μπορούν να βελτιώσουν το παιχνίδι σας.Εγώ τώρα το φτάνω σχεδόν πάντα ως το boss στο τέλος και πιστεύω ότι μπορώ να το νικήσω αλλά θέλει λίγη ακόμα προσπάθεια.

              IHNE για να αντιμετωπίζεις τους εισβολείς πολύ καλή στρατηγική είναι να ανοίγεις τα παράθυρα και τις ενδιάμεσες πόρτες για να φύγει ο αέρας και να πεθάνουν από έλλειψη οξυγόνου.Ταυτόχρονα,μπορείς να τους παρασύρεις με αυτόν τον τρόπο στο φαρμακείο,οι δικοί σου εκεί θεραπεύονται και έτσι μπορούν να τους νικήσουν εύκολα.Βοηθάει πολύ σε αυτήν την στρατηγική να ενισχύσεις τις πόρτες,κοστίζει μόνο 20 scrap.

              Tίτε το shadowrun με ενδιαφέρει,αν το ξεκινήσεις γράψε τίποτα αν έχεις όρεξη.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Ναι αυτο το ειδα και καπου αλλου με τις πορτες και οντως πιανει καλα.. ;) Αυτο που θα δοκιμασω να κανω ειναι να περναω οσο πιο πολυ ωρα μπορω σε καθε sector για να βρισκω Upgrades επειδη γινεται ολο και δυσκολοτερο μετα απο καθε sector..

                Πρεπει να φαω και το δευτερο boss στο rogue legacy τωρα, τον εχω ανετα αλλα κανω χαζομαρες..

                Comment


                • καλα που να πας σε new game+ να δεις τι ωραια που ειναι τα bosses

                  Comment


                  • Πρώτες εντυπώσεις από το Shadowrun πολύ θετικές.

                    1) ΠΟΛΛΗ και ποιοτικότατη δουλειά στο art direction, πραγματικά έμεινα έκπληκτος. Καλό animation, πολύ όμορφα χειροποίητα γραφικά, βολικά μενού κλπ, όλα κομπλέ.

                    2) Δεν έχει voice overs. Τίποτα. Ούτε κιχ. Προφανώς λόγω κοστους και δε με ενοχλεί καθόλου, απλά πρέπει να αναφερθεί. Από την άλλη τα κείμενα είναι πάρα πολύ καλογραμμένα και ταιριαστά.

                    3) Πολύ καλή μάχη, ευκολόχρηστη και άμεση. Ό,τι πρέπει.

                    4) Παραδόξως είναι γραμμικό, αλλά έχει μεγάλο replayability γιατί αλλάζουν πολλές επιλογές από τους διαλόγους.

                    Γενικά πάρα πολύ καλή δουλειά και συνίσταται ανεπιφύλακτα!
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Έχω να πιάσω game από το Metro, δε προλαβαίνω να πάρω ανάσα αλλά τούτο 'δω θα του ρίξω μια ματιά.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Vaynard View Post
                        καλα που να πας σε new game+ να δεις τι ωραια που ειναι τα bosses
                        Εφαγα το πρώτο και ψαχνω για blueprints να κανω λιγο gear up.. Δεν εχω βρει κατι καλο εδω και ποσα level..

                        Comment


                        • Ξεκινησα Shadowrun Returns αφου τελειωσα 3-4 NG+ στο Rogue Legacy.. Εκανα Samurai Elf και ελπιζω να ειναι καλη επιλογη για να παιξω ranged οπως ηθελα. Μου αρεσουν τα γραφικα και το art και δεν με νοιαζει καθολου αν ειναι γραμμικο η οχι, ειναι πολυ νωρις αλλα μεχρι στιγμης εντυπωσεις θετικότατες..

                          Comment


                          • Ξεκίνησα Pikmin 3. Είναι το πρώτο Pikmin που παίζω και δηλώνω ενθουσιασμένος.

                            Comment


                            • Ασχετο αλλα εχει παιξει κανεις το La Mulana;

                              Comment


                              • Εγω για λιγο και δηλωνω ενθουσιασμενος. Ειναι απλα ενα απο τα καλυτερα metroidvania με πολυ μεγαλο βαθος,δυσκολια και διαρκεια. Το εχει μαλιστα και σε προσφορα το gog. Xeno το ξεκινησες;


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X