Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παιζω περιστασιακα (aka οταν δε μπορω να παιξω αλλο GTA) το Puppeteer αυτες τις μερες για PS3... Το παιχνιδι ειναι platform απο το SCE Japan Studio. Αισθητικα θυμιζει LBP με μπολικα cutscenes μεταξυ platforming και εναν υπερβολικα φλυαρο narrator. Ειναι αρκετα ιδιαιτερο παιχνιδι, κατι η αισθητικη, κατι η γενικοτερη ατμοσφαιρα, φαινεται σιγουρα πως οι devs κατεβαλαν φιλοτιμη προσπαθεια. Το platforming κομματι αν και ειναι συμπαθητικο και εχει μερικες ωραιες ιδεες ως τωρα δε μπορω να πω πως με κερδισε κιολας γιατι αυτες οι ιδεες δεν εχουν αναπτυχθει πολυ καλα, ενω και η δυσκολια ειναι πολυ μικρη. Τα σχολια που χει παρει ο τιτλος ειναι πολυ θετικα, παρολαυτα δε θα λεγα πως ειναι τιτλος που αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι του για ωρες, Καλη η αισθητικη αλλα τα καλα platforms πλεον αφθονουν και μετα το Rayman Legends ηδη νιωθω να ασχολουμαι με κατι πολυ κατωτερο.

    Comment


    • Εγώ πάλι ασχολούμαι με το Volgarr the Viking, ένα indie scrolling hack 'n' slash για όσους δεν ξέρουν.

      Οι αθεόφοβοι έχουν ξεπατικώσει το Rastan, έχουν βάλει ένα Βίκινγκ αντί για τον Κόναν κι έχουν φτιάξει παιχνίδι. Το design και η δυσκολία είναι παρμένα από τα παιχνίδια του είδους και της εποχής, δηλαδή κλάαααμα. Επειδή όμως πρέπει να μας σπάσουν τα νεύρα με κάποιο τρόπο, έχουν βάλει το πιο γελοίο άλμα που έχω δει ποτέ. Είναι ένα περίεργο πράμα που δουλεύει όποτε του κατέβει, είναι εντελώς ασαφές και δε μπορείς να κατευθύνεις το χαρακτήρα στον αέρα. Απίστευτα εκνευριστικό.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Originally posted by Titus View Post
        Εγώ πάλι ασχολούμαι με το Volgarr the Viking, ένα indie scrolling hack 'n' slash για όσους δεν ξέρουν.

        Οι αθεόφοβοι έχουν ξεπατικώσει το Rastan, έχουν βάλει ένα Βίκινγκ αντί για τον Κόναν κι έχουν φτιάξει παιχνίδι. Το design και η δυσκολία είναι παρμένα από τα παιχνίδια του είδους και της εποχής, δηλαδή κλάαααμα. Επειδή όμως πρέπει να μας σπάσουν τα νεύρα με κάποιο τρόπο, έχουν βάλει το πιο γελοίο άλμα που έχω δει ποτέ. Είναι ένα περίεργο πράμα που δουλεύει όποτε του κατέβει, είναι εντελώς ασαφές και δε μπορείς να κατευθύνεις το χαρακτήρα στον αέρα. Απίστευτα εκνευριστικό.
        Το τσεκαρα το volgarr και θα το τιμήσω σιγουρα σε καποιο sale, μου αρεσε το art και το old school gameplay αλλα η δυσκολια νομιζω ειναι λιγο παραπανω απο εκει που θα επρεπε. Γινεται frustrating αμεσως και χωρις να ειναι αμεσα rewarding, νομιζω τα παιχνιδια που εχουν παντρεψει τελεια την υψηλη δυσκολια με την rewarding αισθηση ειναι το spelunky και το SMB, σε οτι αλλο εχω δοκιμασει κατι λειπει..

        Ισχυει αυτο με το jump αλλα μακραν χειροτερο ειναι του La Mulana αν το εχεις παιξει..

        Comment


        • Η δυσκολία δεν είναι το πρόβλημα, η ανταπόκριση του χειρισμού είναι. Χάνεις χωρίς κανένα απολύτως λόγο σε σημεία που έχεις βρεθεί ένα εκατομμύριο φορές. Αυτός ο χειρισμός ξεπεράστηκε ήδη από εκείνη την εποχή (άσε που το Rastan παιζόταν με μοχλό στα coin ops), δεν υπάρχει κανένας λόγος να το τρώμε στη μάπα τώρα.

          Από Action θα βάλω και το Bastion στη λίστα, εξαιρετική ανταπόκριση και ένιωθες καλά όταν κέρδιζες μια δύσκολη μάχη.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Draw Slasher στο Playstation Vita.Ο χειρισμός γίνεται εξολοκλήρου με την οθόνη αφής και σκοπός σου είναι να σκοτώσεις τους εχθρούς σου οι οποίοι είναι Zombie Pirate Monkies.Οι εχθροί έχουν μεγάλη ποικιλία και έχουν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης.Είμαι στο 6ο κεφάλαιο από τα 7.Δεν ξέρω γιατί αλλά η αισθητική του στα αφεντικά ειδικά,μου θυμίζει κάτι από Sly.Ίσως γράψω ρηβιού αν δεν βαρεθώ,όταν το τελειώσω.
            Carpe diem

            Comment


            • Originally posted by Titus View Post
              Η δυσκολία δεν είναι το πρόβλημα, η ανταπόκριση του χειρισμού είναι. Χάνεις χωρίς κανένα απολύτως λόγο σε σημεία που έχεις βρεθεί ένα εκατομμύριο φορές. Αυτός ο χειρισμός ξεπεράστηκε ήδη από εκείνη την εποχή (άσε που το Rastan παιζόταν με μοχλό στα coin ops), δεν υπάρχει κανένας λόγος να το τρώμε στη μάπα τώρα.

              Από Action θα βάλω και το Bastion στη λίστα, εξαιρετική ανταπόκριση και ένιωθες καλά όταν κέρδιζες μια δύσκολη μάχη.
              Δεν μου φανηκε τοσο χαλια ο χειρισμος να σου πω την αληθεια, αυτο που με χαλασε ηταν οτι πεθαινα σε κατι ακυρα σημεια και παμε παλι απο την αρχη.. Ας ειχε randomized levels τουλαχιστον να μην τρως στη μαπα το ιδιο και το ιδιο, χαιρομαι που δεν εχουμε πια αυτο το level design βασικα, θυμηθικα γιατι ειχα αφησει τοσα παλια παιχνιδια..

              Το Bastion παιχνιδαρα αλλα δεν το λες δυσκολο ok..

              Comment


              • Mario Kart 7. Αν και στην αρχή έμοιαζε πανεύκολο, απότι φαίνεται είναι το δυσκολότερο Mario Kart που έχω παίξει. Ο λόγος είναι τα coins. Online δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

                The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time. Επιτέλους, ασχολούμαι με Zelda. Ok δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αρχικά, αλλα όσο παίζω με κερδίζει όλο και περισσότερο. Γενικά τέτοια παιχνίδια δεν τα είχα στο library μου. Έχω προσέξει κάποιες ανισορροπίες. Εκεί που οι μάχες στο παιχνίδι είναι πολύ εύκολες έως παιδικές, τα puzzles/secrets είναι πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο δεν είμαι συνηθισμένος με τέτοια παιχνίδια, αλλα ακόμα δεν μπορώ να μπω στην λογική τον puzzles/secrets. Κάποια μου φαίνονται αρκετά δύσκολα, ποσο μάλλον για τις μικρότερες ηλικίες.

                Comment


                • FTL: Faster Than Light

                  Παιχνιδαρα, αλλα παλουκαρος απο τους λιγους. Οπως μου ειπε και ο Silverblade "Rogue in Space" και δεν εχει αδικο. Κολλημα απο τα λιγα, αλλα θελει πολλα κοτσια και ηρεμιστικα χαπια για να μπορεσεις να νικησεις εστω και το easy.

                  Baldur's Gate Enhanced Edition

                  Γιατι επρεπε...

                  Sine Mora

                  Side scroll shooter απο τα λιγα, εξαιρετικο τεχνικα, πολυ καλο σχεδιαστικα και απο τα παιχνιδια που αγαπας εαν ασχολεισαι εστω και λιγο (οπως εγω) με το ειδος (ως παλιος arcade gamer). Bullet Hell το οποιο ομως εχει μερικους διαφορετικους μηχανισμους απο τα συνηθισμενα, κανοντας το να ξεχωριζει και να δινει και μια ελπιδα στους μετριους παικτες και οχι μετρ του ειδους.

                  Ισως γραψω και στο αναλογο ποστ (αν το ξεθαψω και αν θυμαμαι το πώς κινουνται εδω μεσα) και για τα παιχνιδια που τελειωσα προσφατα (βλεπε 6 μηνες με 1 χρονο).
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • Εγώ είμαι ανάμεσα σε:

                    Final Fantasy XIII-2
                    Persona 4 Golden
                    Rayman Legends, που σκοπεύω να το αγοράσω μέσα στις επόμενες μέρες για PS3

                    και μερικά ακόμα που θα ήθελα να ξεκινήσω, όπως το Sine Mora. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να οργανώσω ακόμα σωστά το χρόνο μου, ώστε να κάνω λίγο gaming που και που. Δε βαριέσαι .

                    Comment


                    • Το Fifa 14 έχει δυστυχώς παραμερίσει όλα τα άλλα εδώ και μια βδομάδα. Όποιος ενδιαφέρεται για ματσάκι Origin ID: Amenalien

                      Comment


                      • Aν και ηδη εχω το Beyond: Two Souls ειπα να δω στο ενδιαμεσο το Rain για PS3. Japan Studio κλασικα, στην κουλτουριαρικη αισθητικα προσεγγιση που συνοδευεται απο minimal gameplay και βροχη που κανει τη Burmecia του FF9 να φαινεται ηλιολουστη συγκριτικα. Το χει κανενας στα υποψιν αυτο το παιχνιδη ή θα παει απατο; Λενε πως παντως κραταει 3 ωρες χοντρικα, αλλα οπως το ειδα ως τωρα δε θα ηταν λογικο να κρατουσε και περισσοτερο, ωραιο ειναι αλλα μετα απο 1 ωρα non-stop μουντιλας και βροχης αναγκαστηκα να κλεισω το PS3 για να ξελαμπικαρω.

                        Comment


                        • Οχι ευχαριστω, εχω αρκετη βροχη στο Aberdeen,δεν χρειαζομαι κι αλλη...
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • Tomb Raider Trilogy στο PS3.

                            Το reboot μου αφησε παρα πολυ καλες εντυπωσεις (και οσο περναει ο καιρος ανεβαινει ολο και περισσοτερο στο μυαλο μου) και με επιασε ξανα παθος για τη σειρα οποτε ειπα να παρω με τη σειρα την τριλογια της Crystal Dynamics.

                            Προς το παρον τελειωσα ξανα το Legend μιας και η πρωτη φορα που το επαιξα ηταν πριν 5-6 χρονια (btw τελειωσα με 100% το Croft Manor, πραγματικα αξιζει, εχει απιστευτο στησιμο και παρουσιαζει 3d platforming που πλεον εχει χαθει). Τωρα θα παω για Anniversary για το οποιο εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Γενικα η συγκεκριμενη τριλογια ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει πιο κλασσικο platforming (στα προτυπα των πεντε πρωτων παιχνιδιων) αλλα εκτελεσμενο με πιο συγχρονες δομες (χωρις ωστοσο τον autopilot-straight forward σχεδιασμο των uncharted).

                            Πιθανον να γραψω καποια πραγματα οταν τελειωσω και τους 3 τιτλους.

                            Comment


                            • Pokemon Soulsilver & Super Mario 3D Land τις special stages μέχρι να παραλάβω το GTA V.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by nooto View Post
                                Tomb Raider Trilogy στο PS3.

                                Το reboot μου αφησε παρα πολυ καλες εντυπωσεις (και οσο περναει ο καιρος ανεβαινει ολο και περισσοτερο στο μυαλο μου) και με επιασε ξανα παθος για τη σειρα οποτε ειπα να παρω με τη σειρα την τριλογια της Crystal Dynamics.

                                Προς το παρον τελειωσα ξανα το Legend μιας και η πρωτη φορα που το επαιξα ηταν πριν 5-6 χρονια (btw τελειωσα με 100% το Croft Manor, πραγματικα αξιζει, εχει απιστευτο στησιμο και παρουσιαζει 3d platforming που πλεον εχει χαθει). Τωρα θα παω για Anniversary για το οποιο εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Γενικα η συγκεκριμενη τριλογια ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει πιο κλασσικο platforming (στα προτυπα των πεντε πρωτων παιχνιδιων) αλλα εκτελεσμενο με πιο συγχρονες δομες (χωρις ωστοσο τον autopilot-straight forward σχεδιασμο των uncharted).

                                Πιθανον να γραψω καποια πραγματα οταν τελειωσω και τους 3 τιτλους.
                                Αυτό σκεφτόμουν πριν λίγο, να αρχίσω το Tomb Raider: Legend. Είναι από τα Tomb Raider που δεν έχω παίξει, και με αφορμή το 3DS που πήρα πρόσφατα και το ότι στο play.com είναι 10 περίπου ευρώ σκέφτομαι να το παίξω εκεί. Θα μπορούσα να το κατεβάσω free ας πούμε στο PC, όμως άκουσα ότι στο 3DS μια χαρά έκδοση είναι.

                                Το Tomb Raider: Anniversary το έχω τελειώσει στο PC και πραγματικά είναι πολύ καλο, θα σε αφήσει τουλάχιστον ικανοποιημένο.

                                Comment

                                Working...
                                X