Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To PE3 σιγουρα δε μοιαζει με το 1 στο ελαχιστο και θυμαμαι να διαβαζω πολλες φορες διαφορα περι απαραδεκτης πλοκης. Ειχα ριξει αρκετο γελιο με τις αντιδρασεις σε αυτο το ποστ.

    Ισως να ναι καλο αλλα το παρατησα νωρις, δεν ειχε τιποτα απο αυτα που μου αρεσαν στο 1. Nooto απο περιεργεια εχεις παιξει τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας;

    Deus_dope ξεμπερδεψε με τα του Matsuno και αφου δεν εχεις παιξει οπως καταλαβα το Persona 3 δωστου κι αυτου μια ευκαιρια. Το Legend of Heroes παιρνει πολυ καλα σχολια σαν ποιοτικο old school rpg, προσωπικα δεν το χω παιξει αλλα πρεπει να ναι οντως μια πολυ καλη επιλογη.

    Comment


    • Οχι Xeno δεν εχω ασχοληθει με τα προηγουμενα, ειχα παιξει ελαχιστα νομιζω το πρωτο στο console club της γειτονιας αλλα πανε απειρα χρονια απο τοτε. Ισως γι'αυτο να μου αρεσε και τοσο πολυ το 3rd Birthday βεβαια ;). Storywise δεν θυμαμαι και πολλα για να πω την αληθεια γιατι ο τιτλος πιανει πολυ σοβαρα θεματα και τα αναλυει με πολυ αλλοπροσαλλο τροπο αλλα gameplaywise εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος (το ειχα παρει μονο και μονο επειδη ειχα βρει την collectors 9 ευρω στο ασχετο... σε καποια ακυρη στιγμη το εβαλα να δω τι λεει και εν τελει το πηγα μονορουφι). Eπισης εχει πολυ καλη αισθητικη και απιστευτο soundtrack.

      Στα υπολοιπα, deus dope αν αποφασισες για TOLUCT προτεινω να πας εκει πρωτα (αν και το 3rd Birthday ειναι 10-12 ωρες παιχνιδι, αν σου αρεσει δηλαδη βγαινει γρηγορα), δεν το εχω δει ακομα γιατι δυσκολευομαι να παρω την αποφαση αλλα οποτε το ξεκινησω ξερω οτι θα μεινω εκει για πολυ καιρο. P3P εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια απο κοσμο και το παιχνιδι ειχε παρει super κριτικες, εγω για να πω την αληθεια δεν τρελαθηκα... Επαιξα 10 ωρες αλλα κατι δεν μου κολλαγε... Δεν μου πολυαρεσε το graphic novel κομματι του story mode (το γεγονος βασικα οτι ελεγχεις γραφιδα σε στατικα δωματια και οχι το χαρακτηρα σου), δεν βρηκα ενδιαφερον το ολο κομματι με τα social links και επισης δεν μου αρεσε το οτι στο battle κομματι επι της ουσιας μιλαμε για ενα dungeon το οποιο απλα αλλαζει τη δομη του (η ποικιλια ειναι μηδενικη και απλα πηγαινεις γυρω γυρω στο ιδιο δωματιο-λαβυρινθο μεχρι να βρεις την εξοδο πολεμωντας εχθρους). Για το battle system δεν μπορω να πω πολλα γιατι απ΄οτι καταλαβα παιζει πολυ με τις καρτες που βρισκεις και τις συνθεσεις αλλα μεχρι το σημειο που το εφτασα ηταν πολυ απλο, attack, επιθεση με το combo και αντε και elemental weakness οποτε παιξε το ταδε persona. Τι να πω, σιγουρα κατι κανω λαθος και μακαρι να το πιασω καποια στιγμη πιο σοβαρα (και εγω αυτη τη περιοδο θελω να ξεκινησω κατι σε psp btw).

      Comment


      • To μόνο σίγουρο είναι ότι από το πουθενά βρέθηκα με νέα κονσόλα και αρκετό υλικό να ασχοληθώ

        Mμμ δε το βλέπω για τόσο σύντομα το Tactis εκτός κι αν στην απόπειρα να πάρω μια ιδέα με κολλήσει. Εξίσου και το Peace Walker. Γουστάρω άπειρα το Crisis Core βασικά, το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό για να σταματήσω να τσεκάρω κάτι άλλο.

        Έχω μαζέψει τόσα Μaterias, μου άνοιξε και τρίτο slot στα Fusion όπου μπορώ να πετάξω items μέσα και πρέπει να βάλω ένα φρένο στα Missions να δω τι ακριβώς παίζει. Τι χρειάζεται να ανεβάσω, τι να ενώσω... Να δω έναν guide δλδ και βαριέμαι άπειρα
        sigpic

        Comment


        • Τι μοιαζει με parasite eve 2 αυτο το 3rd birthday?? Να το τσεκαρω ASAP αν ειναι ετσι..

          Comment


          • Χωρις να εχω ασχοληθει και απο τα λιγα που θυμαμαι, το 3rd Birthday δεν εχει σχεση μετα δυο πρωτα παιχνιδια μηχανικα. Εχει action δομη τυπου DMC και κατα βαση ακολουθει λογικη Crisis Core και Birth by Sleep αλλα με ενα συστημα μαχης που ειναι long ranged και με την ιδιαιτεροτητα των teleportation mechanics.

            Ξεκινησα το Vagrant Story στο PSP, αντε να δουμε!! Θα γραψω περισσοτερα στο αντιστοιχο θεμα.

            Comment


            • Infamous,Pokemon Soulsilver,Donkey Kong Country Returns 3D,Kirby Nightmare in Dreamland.
              Αυτά τα ολίγα.
              Carpe diem

              Comment


              • Μονο? Τώρα που θα καλοκαιρέψει να δούμε ποσα θα παίζεις.

                Εγώ ξανάρχισα το Skyrim. Έκανα Nord Warrior, και σχεδιάζω να το τελειώσω αυτή την φορα. Προσπαθώ να μην ασχολούμαι ΤΟΣΟ πολύ με τα side quests και να την πάθω όπως την πρώτη φορα που το έπαιξα. Άρχισα και πωρώνομε πάλι, τι παιχνιδάρα...!

                Comment


                • Έχω μείνει άφωνος με το DKC:TF. Αν συνεχίσει έτσι τότε μιλάμε για το κορυφαίο 2D platform ever.

                  Comment


                  • Αλλά λίγο για το WiiU ώστε να καταφέρει να περισώσει κάτι.Είναι απορείας άξιο πώς η nintendo εμπιστεύτηκε το καλύτερο studio της για να βγάλει ένα ακόμη dk country την περίοδο που η κονσόλα θέλει system sellers.Και ο χρόνος μέχρι τις 30 Μαίου είναι και το mario kart 8 είναι υπερβολικά πολύς!Κρίμα χάθηκε μια ευκαιρία να περισώσει κάποια πράγματα από πλευράς γοήτρου και πωλήσεων πάνω απ'όλα!
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • System seller σαν τι δηλαδη; Metroid; Γιατι το DK στο Wii ειχε πουλησει οσο ολα τα Metroid μαζι. Οχι οτι δεν θα ηθελα ενα νεο Metroid αλλα απο επιχειριματικης αποψης πιο λογικο ηταν το DK.

                      Comment


                      • Ούτε καν metroid έτσι όπως είναι.Ένα metroid με multi και online με πολλές παραμετροποιήσεις ίσως.Αλλά και πάλι πιστεύω ότι ένα full 3d dk με πολλά ρίσκα θα τα πήγαινε καλύτερα ή τουλάχιστον θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη από το safe dk country.Μετά ένα νέο ip από retro με online ξανά.Ή και όχι retro game αλλά να βγάζαν το 8 τώρα.Το κάναν με το 7 στο 3ds γιατί όχι και τώρα που η κατάσταση είναι χειρότερη για το WiiU απ'ότι ήταν τότε για το 3ds.
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • Ποιο 8;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Ξέχασα να βάλω το kart μπροστά...
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Δε νομίζω πως το Kart είναι system seller...
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Ναι είναι υπέρτατο system seller...
                                Πάμε να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά:

                                Mario Kart Wii
                                5 April 2008 Wii~372000 (pre Mario Kart Wii launch)
                                12 April 2008 Wii~301000(Launch Mario Kart Wii) φαινομενικά έχουμε πτώση όμως πάμε να δούμε και τις επόμενες βδομάδες:
                                19 April 2008 Wii~394000
                                26 April 2008 Wii~315000
                                3 May 2008 Wii~645000(με gta4 launch παρακαλώ για τα ps3,360 και το mario kart και το Wii ανεβάζουν κατακόρυφα τις πωλήσεις τους λόγω και του Αμερικάνικου launch του παιχνιδιού)

                                Mario Kart 7
                                26 November 2011 3ds~891000(pre Mario Kart 7 launch)
                                3 December 2011 3ds~794000(launch)
                                10 December 2011 3ds~1084000
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X